Poetika od laika : Čarovná perla

Aj na teba tam kdesi v besnom a ľadovom oceáne života čaká perla. Jagavá a dokonalá, perla celý život ukrytá v temných hlbinách, roky kresaná do hladkosti mocnými vlnami v temnotách. Povedz, si jej človeče vôbec hodný? Dokázal by si ju zbožňovať, chrániť a obdivovať, aj keď je oceán plný iných, rôznofarebných perál? Si lovcom, ktorý spokojný nikdy nebude? Ktorý loví a loví až ho šťastie opustí alebo vody ostanú prázdne? Alebo ti chýba trpezlivosť? Nájdeš 2-3 nádherné schránky, no bez vytúženej perly a ďalej už hľadať nechceš? Zo strachu? Alebo z unavenosti? A vôbec, dokázal by si uveriť v dokonalú perlu aj za cenu nedokonalej schránky? Lebo krása perly nepominie, môže sa len zdokonaľovať, vybrusovať, kým každá schránka, nech je akokoľvek dokonalá a pôvabná sa časom dotlčie a doškriabe. A pamätaj, každá perla je krásna, jedinečná a preto je ťažké ju nájsť v tých tmavých hĺbkach života, možno zakliesnenú na najhlbšom dne v sieťach iných lovcov, ktorí sa tam utopili. No ak ju nájdeš, ak sa dokážeš k nej dostať cez schránku čo ju ochraňuje, ver mi, že to bude perla ktorú hľadáš a bude čakať len na to, aby si si ju vzal, ochraňoval, staral sa o ňu a svoje siete spálil, pretože jedine tá jedna perla ti rozžiari domov ako žiadna iná.
Pridal jacques on 11/02/2020 09:07

Komentáre (9)

mierumilovna je odhlásený top mierumilovna napísal dňa 11/02/2020 12:10 :

Moja poklona ùprimná. wink

jacques je odhlásený top jacques napísal dňa 11/02/2020 12:20 :

Sem tam ma múza poriadne kopne no roll eyes

mierumilovna je odhlásený top mierumilovna napísal dňa 11/02/2020 12:26 :

To mi je jasné ) Riadne Ťa tuším ,,kope", čo je výborné grin

chiara_ je odhlásený top chiara_ napísal dňa 11/02/2020 01:05 :

veľmi pekné thumbs up

domenico je odhlásený top domenico napísal dňa 11/02/2020 04:05 :

zaujímave a niektore veci oslovili
jacques prečo hľadať perlu v ľadovom oceane?

jacques je odhlásený top jacques napísal dňa 11/02/2020 05:12 :

Je to prirovnanie k hľadaniu pravej večnej lásky. Tak ako je pre lovcov perál veľmi obtiažne nájsť v hĺbke oceánu lastúru s krásnou perlou je ťažké pre človeka (ňu/neho) nájsť toho pravého partnera. A tak ako lovci sa nenechajú odradiť strachom a zlým počasím, tak by sa nemal odradiť ani človek thumbs up

domenico je odhlásený top domenico napísal dňa 11/02/2020 08:54 :

To je krasa umenia :-)
tak vidiš ja mam rozdielnu predstavu "kulisy" pri loveni tej pravej perly.. Neviem si predstavit ist do ľadového oceanu a ani rozbureneho s úmyslm loviť perlu...v mojej predstave , tam ide iba prežiť a nikdy nič vyloviť nepojde...len raz som sa kupal v mori ked bola burka, stačilo... nikdy viac.
myslím si že tam by som nikdy tu perlu nenašiel..a nevydržal by som to.  A preto naopak mam predstavu že more musi byt pokojne a nemože by't "besné a ľadové", pretože  ak sa potrebujem dostat do hlbky až na dno a nejaku chvíľu tam zostať s presvedčením že tu perlu na dne najdem a opakova't svoj ponor kým ju nenajdem, tak za iných podmienok to zmysel nemá..a myslím, že toto je vo vzťahu niečo veľmi cenne ak takéto podmienky existujú..

jacques je odhlásený top jacques napísal dňa 11/02/2020 09:12 :

Aj keď v predstavách mnohých musí byť more pokojné a teplé, realita je často horšia. Pre nás kresťanov, dobrých a srdečných ľudí je život v tejto dobe ľadovým morom v ktorom stále hrozia búrky a hurikány. A my napriek týmto ťažkostiam musíme loviť tie nádherné perly a nevzdať sa ich za žiadnu cenu. Nechytať sa tých prvých nádherných čo plávajú pri povrchu, tie sú umelé. wink

domenico je odhlásený top domenico napísal dňa 11/02/2020 09:36 :

ak  myslíš :-)