Archívy

Reklama

Krajina : Šuflíková story

Poznáte ten pocit, keď vám chýbajú šuflíky, také tie v hlave. Ten pocit mám občas pri ňom. Prvýkrát som zúfalo behala medzi tými pomyselnými zásuvkami, keď sa spýtal, prečo je v domove od dvoch rokov, keď vedľa ležiaci kamoš prišiel, až keď mal šesť.  V podstate ma núti k mentálnej rozcvičke úplne pravidelne. Má množstvo problémov a asi len jeden sen, mať rodinu. Takú tú normálnu. Takú, kde ho mama pritúli a otec pošle spať, keď je čas. Vlastne ju hľadá u skoro všetkých dospelých. No drvivá väčšina, nie úplne rozumie  tomu, že keď na neho niekto kričí, on sa smeje, nie preto, že chce provokovať, ale preto, že sa necíti bezpečné. Robí zle veci aj ľuďom, ktorých má rád. Ale to všetko ide akosi mimo neho. Celý život "spôsoboval" problémy tou túžbou byť v bezpečí a niekam patriť . A tak sa mu dostávalo pomoci tým, že ho systém posúval medzi zariadeniami. Domov na sviatky nechce ísť lebo cíti, že tam nepatrí z decáku uteká, lebo ani tam nepatrí. Kam teda teda ? Pýtam sa aj ja a v hlave vytváram šuflík pre túto otázku.
Pridal lenicka117 on 02/12/2019 11:41

Komentáre (5)

lenicka117 je odhlásený top lenicka117 napísal dňa 03/12/2019 08:43 :

Ma 14. Času už veľa nemá žiaľ. Ale každopádne budeme sa snažiť, aby raz našiel niekoho, koho bude milovať a kto bude milovať jeho bez podmienok.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 03/12/2019 03:35 :

Neviem, či ste niekto videli český film Pírko, ktorý poukazuje na realitu, čo sa stane s domovákmi po opustení zariadenia. Dievčatá na 90 % končia na uliciach a prostituujú. Žiaľ najčastejšie sú obeťami akýchsi mafiánskych gigolov. Tie, ktoré sa dostanú do luxusných bordelov majú v podstate "šťastie".
Domovákov nikto nevychováva a nikam nevedie. V 19.roku života opustia zariadenie a žiaľ, vôbec sa nevedia postarať sami o seba.

lenicka117 je odhlásený top lenicka117 napísal dňa 03/12/2019 04:34 :

K filmu o MUDr.Matejickovi fantastický film. Tento človek s veľkou úctou rozprával o vzťahovej väzbe o potrebe rodičov.
Čo sa týka filmu Pirko. 90% určite nie. Nemajú to ľahké. Chýba to najpodstatnejšie vzťah. A tak baby často hľadajú vzťahy inde. Na filme sme boli s kolegom a to sme zvyknutí na kadečo od decák, ale prevedenie filmu bolo dosť odveci. Keďže decká nepoznajú bežné vzťahy vkladajú do tých partnerských všetko. A tiež nie je pravda, že ich nikto k ničomu nevedie a nevychová. Osobne som pracovala v krízovom stredisku a deti sú často "vychované" lepšie ako tie doma. Ide však o to, že teta nie je mama a je tam na 12 hodín a potom príde ďalšia a ďalšia... Ale hlboko sa skláňam pred tetami, ktoré napríklad s ním pracujú denne. Nie je to ľahké ani pre ne. Vyžaduje to veľkú mieru empatie, trpezlivosti, láskavosti. Inou vecou je, že to občas chyba.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 03/12/2019 04:45 :

Lenička, režišéri filmu Pírko, nenatočili film len tak. Režiséri odovzdali v tom filme kus pravdy. Nepoznám Prahu až tak dobre, Chvála Bohu, pri návšteve toho mesta som neprišla do kontaktu s ľuďmi, ktorí žijú na okraji spoločnosti toho mesta. Rozhodne podanie toho filmu nie je od veci, ale napísaný realisticky. Či si už dokážeme tento fakt priznať, alebo nie. Ináč klobúk dole pred tvojími skúsenosťami z tejto oblasti.

lenicka117 je odhlásený top lenicka117 napísal dňa 03/12/2019 10:02 :

Akože netvrdím, že to bol  úplný úlet. Tak sa tie decká správajú. Ale nezovšeobecňovala by som. Chalan, o ktorom je toto moje zamyslenie je naozaj výnimočný. Má filipa. Ale tiež naozaj veľmi veľa problémov spojených s poruchami attachmentu. No napriek tomu sa veľmi snaží. Robíme s rôznymi deckami. A tieto zamyslenia som začala písať práve kvôli tomu, že mnoho ľudí to vníma presne cez takéto filmy alebo cez rôzne správy v telke alebo na nete. No za každým tým dieťaťom je príbeh. A som veľmi rada, že to aspoň niekoho zaujalo. Apropo super sú aj filmy od Návratu napríklad 7 magických rokov alebo séria starších filmov Nechcené deti.

Naposledy upravil lenicka117 dňa 2019-12-03 22:03 GMT