Archívy

Reklama

Krajina : Dostala som

Dostala som možnosť. Možnosť spoznať mnoho ľudí, o to viac detí. Veľká časť z nich, okolo mňa len prešla. Niektorí sa však dotkli môjho srdca.
Stojíme na stanici v dobrej nálade s  osobou, ktorá dobre rozumie tomu čo hovorím. Prvy náznak našej pochybnosti o systéme nastáva, vidiac ho len v košeli. Ok. je to tínedžer, ale objavuje sa nám v hlave "ale". Je totiž októbrová sobota. Začali sme neoficiálne pracovať v mentorskom programe. Začíname v supermarkete. Dostal na výber. Nie som s ním úplne spokojná, nechávam to, ale tak. Dostať na výber je pre neho totiž dôležité.  Často.sa tak totiž nedeje. On ešte stále nevie kam presne ideme. To mu má objasniť osemsmerovka. Tu vylúštiť ešte než sme vôbec vyšli zo stanice. Neviem, kto sa z toho teší viac, či ja alebo on. Po chvíľke už cestujeme sami, lebo osoba, ktorá mi rozumie sa tiež vidala za svojím "mentorčaťom". Má to byť deň o fotení a o skúšaní čo môžeme spolu robiť. Skúšame fotiť Dóm svätej Alžbety aj výhľad zo severnej veže. A ja tak potichučky zisťujem množstvo veci. Fotíme zrkadlovkou a väčšina fotiek je odfotená s použitím zoomu. Hlúposť, no keď sa zamyslím dosť podstatná vec. On to prosto nevidí.  Obed, znova dávam na výber, znova nie som úplne spokojná, ale ideme. Vyberám papier s krátkym článkom a vysvetľujem o čo ide. Skúša to a ja zas pozorujem. Páči sa mu to a dostávame sa aj k vážnejším témam. Z nosa mu padajú okuliare. Navrhujem nájsť optiku a jeho to poteší. Ideme teda na vyhliadku a tam tiež fotíme a rozprávame sa. Chce mi ukázať miesto, kde bol istý čas. Ideme teda tam. O svojej histórii rozpráva spontánne. Je dosť boľavé len ju počúvať. O čo ťažšie musí byť s tým všetkým žiť. Vraciame sa vlakom domov. Nepýtam sa aký bol deň, lebo vidim spokojnosť. Prekvapivo sa on pýta mňa. Odpovedám, na to začne hovoriť o tom, ako to vnímali on. Cítim sa spokojne. Nebolo to nič veľké, jeden príjemný deň. Neviem, či môžem zmeniť prístup s košeľou, alebo okuliarmi, skôr nie. S istotou však viem, že chcem, aby každý z nich mal niekoho, kto sa ich dotkne. Tak, ako sa oni dotkli mňa.
Pridal lenicka117 on 01/11/2019 05:37

Komentáre (1)

lenicka117 je odhlásený top lenicka117 napísal dňa 04/11/2019 06:25 :

No je to zložitejšie. Občas to je dotyk, ktorý má tak preberie v tom, že mám množstvo veci, za ktoré by som mala ďakovať. Občas je to pocit naplnenia a potrebnosti. Občas to má trpkejšiu príchuť. Učí ma to, ale mať ráda bez podmienok. Nemam konkrétny zážitok. Práve s chalanom, o ktorom bol tento blog to je naozaj množstvo situácii, vytvárajúce taký dotyk. Učí má pokore, prijatiu, tešiť sa z maličkosti. Je toho naozaj veľmi veľa.