Archívy

Reklama

Výpoveď Milana Lučanského: Daroval som tisíce. Je smutné, že ja musím preukazovať svoju nevinu

Ako vnímal dnes už zosnulý exprezident polície Milan Lučanský svoje trestné stíhanie, odhaľuje časť z jeho výsluchu na polícii zo dňa 3.12.2020. Možno práve z neho sa dá pochopiť aspoň časť z toho, ako vnímal závažnú situáciu, do ktorej sa dostal aj pre tvrdenia dvoch súčasných svedkov prokuratúry a kajúcnikov Norberta Pakšiho a Františka Böhma. Mužov, ktorí mu údajne dodávali čierne peniaze.
O tom, že Milan Lučanský príde 3. decembra na policajné prezídium a podrobí sa výsluchu, novinári vedeli už deň predtým. Medzi niektorých totiž prenikli informácie o tom, že exprezident hľadá intenzívne obhajcov, ktorí ho budú na výsluchu sprevádzať. Netrvalo dlho a zistili, že s Lučanským sa výsluchu zúčastní nitriansky advokát Miloš Beresecký. Minimalista v mediálnom komentovaní trestných vecí, v ktorých zastupuje svojich klientov, a ktorého verejnosť mohla spoznať pri sledovaní súdneho procesu s vrahmi novinára Jána Kuciaka. Zastupuje totiž obžalovaného z vraždy Tomáša Szabóa. Milan Lučanský bol v tom čase ešte 2.12.2020 v Chorvátsku. Nie na úteku, polícia vedela, kde je a komunikovala s ním. Televízia JOJ ho zastihla na jeho mobilnom čísle. Povedal, že ak ho vyšetrovateľ na výsluch zavolá, okamžite príde, neskrýva sa a bude vypovedať. Tak sa aj stalo, a o 24 hodín už Lučanský sedel na NAKA v Bratislave a čítal obsah svojho obvinenia. Výsluch začal o 9:30. Novinárom sa Lučanský vyhol. Vyšetrovateľ plk. Ľubomír Daňko mu v ňom napísal, že si na "výpalnom" od pochybných podnikateľov zarobil za čias šéfovania polície až 510 000€.

Lučanský obvinenie polície zobral osobne, reagoval emotívne, ale vyjadril sa k obvineniu celkom rozsiahlo. "Nikdy som od tých zmrdov nemal dôvod ani motív brať peniaze," povedal v rámci svojho výsluchu. Lučanského vyjadrenia pri výsluchu k obvineniu napovedajú, ako trestné stíhanie na exprezidenta polície doľahlo. Najviac to vystihuje časť, ktorú sám označil za dôležitú pre svoju obhajobu.

Na charitu som rozdal 170 tisíc eur. Všetko je doložené účtami

Bývalý prezident polície chcel vyšetrovateľovi dokázať, že podozrenia o braní úplatkov sú len výmysly a na zneužívanie svojho postavenia nebol odkázaný. Peňazí mal dosť a všetky získal legálne. V tejto časti výsluchu sa vrátil do roku 2019. V tom roku došlo k mimosúdnemu usporiadaniu sporu Lučanského s médiami, ktoré o ňom zverejnili nepravdivé články. Lučanský vyšetrovateľovi uviedol, že z mimosúdneho vyrovnania získal 150 000 eur. Nič zo získaných peňazí si nenechal a všetky daroval na charitatívne účely. Konkrétne uviedol, že chorým deťom daroval cez Národný onkologický ústav detských chorôb 70 tisíc eur. Ďalšie tisícky daroval umeleckým školám. Na katolícku cirkev daroval zo získaných peňazí 25 tisíc eur. Okrem toho zo svojich pridal 20 tisíc eur, z ktorých dal časť na pomoc v prípade padnutej bytovke na východe Slovenska, aj na mŕtveho policajta.
Lučanský uviedol: "Takže som pri tom, ako som dostal 150 tisíc eur, rozdal 170 tisíc eur, čo je overiteľné z bankových výpisov. Takže som nebol odkázaný na nejaké peniaze od Böhmovcov alebo Pakšiovcov, ale bol by som si tieto peniaze nechal na svojom účte."
Peniaze z úplatkov boli podľa Lučanského len výmyslom policajtov a ďalších obvinených, ktorých NAKA zadržala, obvinila a ktorí zo strachu pred dlhoročným väzením začali s vyšetrovacími orgánmi spolupracovať a udávať ďalších ich údajných komplicov.

V poslednom období nič iné nerobím len chodím a vysvetľujem vyšetrovateľom, že som nikdy žiadne peniaze nezobral

Aj pri tomto výsluchu po vznesení obvinenia sa exprezident polície Milan Lučanský jednoznačne vyjadril, že sa chce obvineniam aktívne brániť. Priamo do zápisnice o výsluchu obvineného uviedol, že žiada konfrontácie so všetkými, ktorí o ňom tvrdia, že od nich bral peniaze, či iné nezákonné výhody. Na záver výsluchu Milan Lučanský prejavil svoje emotívne vnímanie celej situácie. Po deväťdesiat minútovom výsluchu uviedol nasledovné: "Na koniec ešte chcem uviesť, že nikdy som si neuvedomoval, ako je u nás postavený trestný poriadok a trestný zákon, ale je smutné, že ja musím dokazovať svoju nevinu a nie naopak, že by mne bola dokázaná nejaká vina." Milan Lučanský po tomto výsluchu už z budovy Prezídia PZ domov neodišiel. Skončil v cele policajného zaistenia. Už 6.12. o jeho vzatí do väzby rozhodol Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

ZDROJ: Článok som prevzala zo stránky: www.noviny.sk (krátené)
Pôvodný autor textu: novinár Rasťo Striško
Pridal lesanka333 dňa 05/01/2021 10:29 115 komentáre