Archívy

Reklama

ZAMYSLENIA : Nežná revolúcia - 35 ročná spomienka pamätníka

V tomto blogu prinášam zamyslenie redaktora Štefana Nižňanského nad udalosťami počas Nežnej revolúvie, ako aj nad dianím za posledných 35 rokov od revolúcie:

"Vraj – ako to všetko vidím a vnímam, čoby vtedajšia najznámejšia televízna tvár Novembra ´89? No hej, bol som priamo pri tom. Moje hodnotenie 35-výročia „Nežnej revolúcie“ nemôže byť preto neosobné. Moderovať hlavné večerné celoštátne spravodajstvo počas prevratu vyvolalo celosvetovú pozornosť. Očakávania na jednej strane, no i strach a obavy na strane druhej. Osobne som i ja očakával aj vítal zmeny.
No nie za cenu kolosálneho podvodu s chýrom o mŕtvom študentovi. No tým, že som ho v pondelok 20. novembra 1989 ukázal živého v priestoroch Televíznych novín, stal som sa nepriateľom všetkých ,nežných teroristov‘. V tých revolučných dňoch prevratných zmien prevládali emócie nad faktami aj racionalitou.
„V revolúciách, tak ako v búrkach na mori, pevné hodnoty idú na dno, ľahké veci vynesie príliv tesne pod hladinu.“ (Honoré De Balzac)

V tvrdej bašte antikomunizmu…

Plne súhlasím s jedným z protagonistov politického prevratu v ČSSR, neskorším českým prezidentom Václavom Klausom, ktorý zdôraznil toto: „Komunizmus v roku 1989 padol, nebol porazený, už nebol schopný fungovať. Režim sa rozpustil. Tí, ktorí sa považujú za víťaza nad komunizmom, to nechcú počuť, pretože ich to deheroizuje,“ povedal Klaus pri svojej prednáške na pražskej Vysokej škole ekonomickej k 35. výročiu začiatku Nežnej revolúcie 17. novembra 1989, o ktorej informoval portál Lidovky.cz.: „Trvám na tom, že žiadny majiteľ pádu komunizmu neexistuje. Túto ilúziu treba dôsledne rozptyľovať.“
Drvivá väčšina verejnosti podľa neho v roku 1989 chcela koniec komunizmu, slobodu, západný blahobyt a voľný pohyb po svete. „Chceli sme kapitalizmus, nechceli sme žiadne tretie svety, socializmus s ľudskou tvárou spojený s rokom 1968,“ povedal študentom bývalý prezident. Je zaujímavé, že v Českej republike svätiacej kult Václava Havla, vyšlo množstvo kníh či publicistických článkov o jeho pravej tvári či ďalších boriacich mýty o proklamovanom „víťazstve lásky nad lžou a nenávisťou“, ale aj rozptyľujúcich predstavy o nezištných cieľoch a metódach najznámejších protagonistov.
Patril k nim aj hudobník Michael Kocáb, ktorý sa s terajšími politickými pomermi v Čechách (s kontrarozviedčíkom na Hradčanoch a budúcim víťazom volieb Andrejom Babišom – s jeho komunistickou minulosťou v ŠtB) zmieruje ťažko. „Politicky řečeno jsem z toho znepokojen, rockersky řečeno naštván, že to takhle dopadlo,“ uviedol pre web Prima Ženy. O oslavách 17. novembra a kladení vencov prezidentom Petrom Pavlom použil prirovnanie: „Jako kdyby na Národní šel květiny pokládat Husák.“

Na Slovensku trčia len „nežné zľavy“


Slovenský prezident Peter Pellegrini vo svojom televíznom príhovore v predvečer výročia ľutoval, že pod Tatrami sa oficiálnych osláv Dňa boja za slobodu a demokraciu nechytila ani vláda, ani opozícia. Nuž, veď ani niet čo oslavovať. Zasmial som sa na vtipe cez slzy, ktorý mi formou SMS pristál v mobile:

„17. november 1989 je dňom
kedy pomýlený  národ povstal sám proti sebe.
Od toho dňa sa mnohým splnil ich ,americký sen‘.
Stali sa nezamestnanými, dlžníkmi, bezdomovcami,
žobrákmi, otrokmi politikov, bánk
a nenažratých podnikateľov:“

V dnešnej našej Slovensko-ukrajinskej republike nemožno takmer nič porovnávať. Veď samostatný štát vznikol až pár rokov po prevrate. Zažili sme ale aj menovú reformu, no rozdielnu od tej „komunistickej“ v roku 1953. Neokapitalisti nám lusknutím prstov zmenili korunu za euro. Čo stálo 1 slovenskú korunu, stojí dnes 1 euro a financmajstri tvrdia, že ten kurz 1:30 je pre občana výhodou i spasením. Preto sa chce až povyskočiť radosťou, keď v reklame ktorýsi z nadnárodných reťazcov aktuálne láka na „nežné zľavy“ … „Mať dnes tú ekonomik,u čo sme mali koncom roka 1989, ľudia by tancovali na uliciach! Niekto ich tak zblbol, že vymenili ,komunizmus‘ za KONZUMIZMUS, a niektorí sa nenažrali dodnes...“, napísal v e-mailovej pošte Peter Zajac-Vanka. Kadečo sme veru od Novembra 1989 vymenili. Napríklad ornú pôdu za obrovské sklady a logistické parky. Potravinovú sebestačnosť za globalistický brak. Všetok štátny majetok za tučné provízie pre zopár vyvolených. Ružovú propagandu za modrú.

Drobné radosti šťastného dneška

Medzi tie moje jednoznačne patrí osobné stretnutie so slovenskou filmovou dramaturgičkou, scenáristkou, publicistkou a vysokoškolskou pedagogičkou prof. Zuzanou Gindl-Tatárovou, ArtD. Po 35-tich rokoch sme sa na pôde Audiovizuálneho fondu stretli osobne, práve v týždni pred výročím. So spomienkou na pamätný reťazový pochod „Vítaj Európa“ na slovenskom i rakúskom brehu Dunaja. Dodnes mám v obývačke petržalského panelového bytu odložený pätnásťcentimetrový kúsok ostnatého drôtu zo ,železnej opony‘, ktorej likvidáciu som reportážne spracoval. Zorganizovali ho vtedy novinár Eugen Gindl, Zuzana Tatárová a ďalší členovia Koordinačného výboru VPN pre tisíce nadšencov. Mnohí z účastníkov už dnes nežijú, väčšina sklamane spomína na radosť z nadobudnutej slobody a možnosti cestovať na Západ… Odvtedy za hranice ani necestujú, niet času ani prostriedkov.

No pre niekoľkých mal prevrat veľký zmysel i obrovský význam. Zopár z nich si zariadilo závideniahodné trafiky. Napríklad tvár a hovorkyňa študentského hnutia počas „Nežnej revolúcie“ Zuzana Mistríková je dnes úspešnou filmovou producentkou a prezidentkou Asociácie nezávislých producentov. Verejne dostupné zdroje uvádzajú, že len od roku 2008 (teda od vzniku Audiovizuálneho fondu) podala 150 žiadostí, z ktorých bolo cca 93 podporených verejnými financiami: v celkovej výške 6 547 592 eur (čo je v prepočte takmer 197 miliónov korún!). K najznámejším filmom, v ktorých mala prsty, patria: „Mečiar“, „Posledná aristokratka“, „Nafarbené vtáča“, „Toman“, „Učiteľka“ či absurdný film o mnohonásobnom vrahovi, šéfovi slovenského podsvetia Mikulášovi Černákovi „Miki“.  

Napoleon Bonaparte tvrdil, že „V revolúciách sú dva typy ľudí: jedni ich robia, druhí na nich zarábajú.“ Slovenská vynaliezavosť priniesla aj riešenie „dva v jednom“…

P. S.

NEHAŇTE ĽUD MÔJ

Nehaňte ľud môj,
že tak volí
veď od Novembra, v ponuke
dominujú voly.
Ovce, sliepky, i háveď iná
tak ako Boh dal
k Ábelovi i Kaina.

Nehaňte ľud môj,
že osprostel, a prácu otcov
cudzím,
za potlesku a spevu dal.
Výdobytkov z ich trápenia
osoh vlastný
svetu zla a klamu
odovzdal.

Nehaňte ľud môj
mládež, a budúcnosť našu,
že nerozlíši
prázdnu od plnej,
a nie len čašu.
Ešte je nádej,
bo korene sú zdravé
len čas plynie,
a diabol vydáva sa
za progresívne.

Nehaňte ľud môj,
že vojnu nechce
aj keď tí hore, jeho vlastní,
pre zisky svoje
tam posielajú zbrane.
A vedia, že aj toto
je zabíjanie.

Nehaňte ľud môj,
že sa bojí, aj osud vlastný
vziať do rúk svojich.
Spolky, do ktorých ho vhnali
načas a nateraz,
mýlia jeho hlavy.

Deň potom, ako vždy, príde.
Účet, Páni,
ešte platiť máte!

17. septembra 2024, Michal Dieneš
Pridal lesanka333 on 20/11/2024 08:20

Komentáre (30)

jankahanka12 je odhlásený top jankahanka12 napísal dňa 20/11/2024 02:43 :

Parádny blog

eustacia je prihlásený top eustacia napísal dňa 21/11/2024 03:59 :

Ja považujem komunizmus a konzumizmus za rovnako veľké zlá. A tiež patrím medzi tých, pre ktorých mal prevrat veľký zmysel i obrovský význam. Trafiku som si zatiaľ nezariadila, ale získala som slobodu, napríklad vierovyznania. A to je viac ako mali v mojom veku moji rodičia.

zlepsovatel je odhlásený top zlepsovatel napísal dňa 22/11/2024 02:00 :

Osobne som sa ako študent zúčastnil protestov v uliciach BA v r. 1989, pred úradom vlády som štrngal kľúčmi. Tešil som sa pádu komunizmu. Ale potom som bol znechutený, prišla kupónová privatizácia a nespravodlivé rozdelenie bývalého štátneho majetku. A právnici s politikmi to legalizovali.

richard768 je prihlásený top richard768 napísal dňa 23/11/2024 01:03 :

Stav, v ktorom sa nachádzame, je spravodlivý. Pomer toho, do akej miery máme veci vo vlastných rukách a toho, nakoľko sme v područí iných, zodpovedá pomeru, v akom sme sa vlastným úsilím o spoločenskú zmenu pričinili, voči tomu, nakoľko sme len očakávali, že "sa" niečo zmení. Teda, že niekto iný (nie my sami) nám zabezpečí lepší život. Aj zabezpečil, no podľa svojich predstáv, nie podľa našich, pochopiteľne. A táto nízka úroveň vedomia naďalej pretrváva. Ľudia stále čakajú, že "sa" niečo zlepší, no keď majú prispieť svojím dielom k náprave, radšej zmĺknu a prispôsobia sa okolnostiam.

Táto pasivita je prítomná nielen na úrovni činov, ale aj v myšlienkach. Keby sme si aspoň aktívne utvárali konkrétne predstavy a idey, keby sme premýšľali a vzájomne diskutovali, ako by mala spoločnosť lepšie vyzerať a čo by sa pre to dalo spraviť, aj to by už bol prvý krok na ceste k uskutočneniu tých našich predstáv.

Buďme aspoň vďační za to, že sa nám dlhodobo vyhýbajú konfliktné vyústenia, ktoré obchádzali a obchádzajú všade naokolo. Dovolím si naznačiť, že na zachovaní mieru a pokoja v našich končinách má výrazný podiel ochrana Kráľovnej Nebies, ku ktorej sa utiekame.

idealista je odhlásený top idealista napísal dňa 26/11/2024 06:35 :

Co je toto za blog nadavajuci 17.11, ked padol komunizmus, ktory krestanov vrazdil a odopieral im slobodu vyznavat svoju vieru?

jaro22 je odhlásený top jaro22 napísal dňa 26/11/2024 08:08 :

Idealista

Na sociálnych sieťach to už tak býva, že najviac mudrujú o histórii, politike a vlastne hocičom inom práve tí najviac nevzdelaní. Neznalosť ich núti byť útočnými a hlučným čím si tento deficit kompenzujú. Ako mnohí z týchto tu.

Im nehovoria nič mená ako Josef Toufar alebo Ján Havlík a mnoho ďalších.

Len preto sa dokážu prezentovať takto bezcitne a obhajovať bezcitný režim. Vedie ich k tomu vlastná nevzdelanosť.

jaro22 je odhlásený top jaro22 napísal dňa 26/11/2024 08:17 :

17. november 1989 je dňom kedy pomýlený  národ povstal sám proti sebe. Od toho dňa sa mnohým splnil ich ,americký sen‘. Stali sa nezamestnanými, dlžníkmi, bezdomovcami, žobrákmi, otrokmi politikov, bánk a nenažratých podnikateľov


Tvrdenie, že 17. november 1989 je dňom, keď "pomýlený národ povstal sám proti sebe," je klamlivé a manipulatívne, pretože ignoruje historický kontext Nežnej revolúcie, ktorá bola odpoveďou na dlhoročný totalitný režim a represie. Tento deň symbolizoval boj za slobodu a demokraciu, pričom mnohí občania sa zjednotili proti útlaku, nie proti sebe.


Tvrdiť niečo také zo strany kresťana je pokrytecké, lebo komunizmus systematicky prenasledoval kresťanov a likvidoval ich štruktúry. Kresťanské hodnoty, ako sú spravodlivosť a dôstojnosť, boli v priamom rozpore s totalitným režimom, ktorý dokonca  mučil a zabíjal kňazov.

idealista je odhlásený top idealista napísal dňa 27/11/2024 07:21 :

Fingolfin
To si hadam robis srandu? grin
Ty, mne hovoris "chlapce" a to si este mladsi ako ja?? grin grin Nestacim sa divit. grin
A este mi pises nieco o tom, ze sa mam co ucit? grin
To fakt neviem ci sa mam smiat alebo plakat nad tebou "chlapce". grin
A, ze sa mam vratit do reality, i ked nechapem, co to ma spolocne s 35 rokov starymi udalostami 17.11.89 a faktom, ze sme ziskali slobodu, mi uz totalne zastava rozum, co si to pospleital.
V tvojom pripade by som poradil: Mlcat je zlato.

idealista je odhlásený top idealista napísal dňa 27/11/2024 07:28 :

jaro22
Veru tak.
No najvacsi a najsmutnejsi paradox je ten, ze na krestanskej zoznamke je blog, ktory spochybnuje dolezitost 17.11. pre slobodu vyznavat svoju (krestansku) vieru, ked uz niekomu osobna sloboda nic nehovori a rad je uvazneny v komunistickych okovach.. a to spochybnuju ludia, ktori maju v profile uvedene, ze su veriaci...
A ako tvrdis, take nieco je zo strany krestana pokrytecke, ale co je este horsie, je to protikrestanske, lebo komunizmus bol RKC odsudeny!

idealista je odhlásený top idealista napísal dňa 27/11/2024 09:00 :

fingolfin
s fejkom ako ty, zbabelcom ako ty a chudakom ako ty, ktory utoci na inych a nakoniec, s obhajcom zlocinoch komuninizmu  ako ty, nema zmysel reagovat, lebo by si musel napisat aj nieco zmysluplne a nielen znosku utokov a ja zase s takym primitivom ako ty, nebudem stracat cas. Ale si aspon dokazal, ze sa nemylim.

richard768 je prihlásený top richard768 napísal dňa 27/11/2024 11:04 :

Chlapci, dávajte si pozor, lebo takéto silné reči by v dávnejších časoch, kedy sa ešte nosila česť, zaváňali ranným súbojom v dunajskom lesíku. smile

richard768 je prihlásený top richard768 napísal dňa 27/11/2024 11:16 :

A čo sa týka Nežnej revolúcie, stojí za to pripomenúť 12 požiadaviek spoločného programového vyhlásenia Verejnosti proti násiliu a Koordinačného výboru slovenských vysokoškolákov:

1. Žiadame vytvoriť zo Slovenskej národnej rady skutočný parlament slovenského národa, v ktorom budú mať zastúpenie všetky zložky našej spoločnosti.
2. Žiadame zaručiť úplnú slobodu tlače. Novinári, zvoľte si už dnes také vedenie redakcií, ktoré túto slobodu zaručia.
3. Žiadame zaručiť slobodu podnikania, zhromažďovania, spolčovania, pohybu, svedomia a ďalšie občianske práva a slobody.
4. Žiadame zrušiť vedúcu úlohu KSS zakotvenú v ústave a v tomto zmysle zmeniť ústavu.
5. Žiadame odideologizovať školstvo a kultúru a oddeliť kultúru od štátneho riadenia.
6. Žiadame zaručiť nestrannosť súdov a prokuratúry a vytvoriť skutočne právny štát.
7. Žiadame dôslednú odluku cirkvi od štátu.
8. Žiadame slobodné odborové hnutie a nezávislé študentské organizácie.
9. Žiadame zrovnoprávniť všetky formy vlastníctva.
10. Žiadame dôsledne demokratickú federáciu Čechov a Slovákov a zákonné upravenie práva postavenia národností na princípe plnej a faktickej rovnoprávnosti.
11. Žiadame reálne zaručiť právo na zdravé životné prostredie.
12. Žiadame zaručiť rovnakú šancu pre všetkých pri voľbe povolania a naplnení životnej dráhy.

zdroj: Nežná revolúcia

Môžete sami zhodnotiť, nakoľko tieto požiadavky boli splnené, resp. či znova nedochádza k plíživému návratu stavu spoločnosti niekam do zašlých dôb, hoci iným, rafinovanejším spôsobom.

eustacia je prihlásený top eustacia napísal dňa 27/11/2024 12:41 :

Sedem divov bývalého režimu? 1.Každý mal prácu.
2.Hoci mal každý prácu, nikto nič nerobil.
3.Hoci nikto nič nerobil, plán sa plnil nad 100%.
4.Hoci sa plán plnil nad 100%, nikde ničoho nebolo.
5.Hoci nikde ničoho nebolo, predsa mal každý všetko.
6.Hoci mal každý všetko, predsa všetci kradli.
7.Hoci všetci kradli, nikdy to nikde nechýbalo.
A tých "divov" bolo oveľa viac.

eustacia je prihlásený top eustacia napísal dňa 27/11/2024 12:42 :

Ale vážne. Ja rozumiem sentimentu za bývalým režimom, veď nie všetkým sa žilo zle. Stranníci, kolaboranti, ľudia vlažnej viery a pritakávači režimu, všetci tí priemerní, čo nevyčnievali sa mohli mať celkom dobre, podaktorí aj lepšie. Každý má svoju cenu, otázkou je, či stojí za to byť poplatný.

richard768 je prihlásený top richard768 napísal dňa 27/11/2024 01:04 :

Eustacia, tie divy sú dobré. Niečo ako paradoxy nekonečna. smile

Ale, myslím, že tu nejde o sentiment, aspoň z môjho pohľadu určite nie. Rozhodne som rád, že sa tá zmena udiala. Avšak ide o to, pozrieť sa aj kriticky jednak na samotnú podstatu "revolúcie" (teda napríklad že nebola celkom občianska, ako sa zdalo) a jednak na výsledok po 35 rokoch, že či sa splnili naše očakávania a či žijeme v skutočne slobodnej spoločnosti.

Naposledy upravil richard768 dňa 2024-11-27 13:13 GMT

alexandra__ je odhlásený top alexandra__ napísal dňa 27/11/2024 01:25 :

Každé obdobie má svoje za a proti. Mne, ako dieťaťu, sa žilo relatívne pokojným a šťastným životom a veľmi rada spomínam na svoje detstvo. Žili sme obyčajne, neuberala som ani z viery (hoci sme nemohli chodiť do kostola, ale hľadali sme riešenie ako chodiť) a prežila som mnohé šťastné obdobia. Toto obdobie nás tiež formovalo, učili sme sa hodnotám, spôsobom, ktoré zachovávame dodnes. Podobne, ako vojnové a povojnové obdobie formovalo našich starých rodičov. Bolo v tom mnoho zla, ale uprostred toho zla, bolo aj dobro a šľachetnosť. A ako radi sme pri starých rodičoch, pretože všetky tie obdivuhodné vlastnosti nabrali práve v tom svojom období, v ktorom žili.
Niekto to tak však nemal. Bol prenasledovaný, súdený, obmedzovaný na slobode. Prežíval bolestné obdobie. Boli sme kontrolovaní.
Porevolučné obdobie má tiež svoje za a proti. Tie všetky negatíva, ako sú spomínané aj v blogu, exitujú vedľa tej všetkej slobody a demokracie a nie je možné ich poprieť, že neexistujú. Ľudia pracujú na 3 zmeny, berú si (musia, ak chcú svoje bývanie) mnohí hypotéky, zostáva málo času na všetko, žijú v neistotách, v strachu, v nedostatku financií, rodiny sú ešte menej spolu. Prišlo "otroctvo" inak.
Doba sa posúva a zakaždým príde niečo nové. Niekedy nové dobré a niekedy nové zlé. Dnes sloboda akoby nepoznala medze, všetko sa zaobaľuje do slobody a oprávnenia. Ani dnes nie sú vymazané podplácania, kontrolovania.
Minulosť nezmeníme. Ľahko sa minulosť hodnotí dnešnými očami a čo by človek spravil inak. Tá doba nepoznala inak, nebola odvaha, možnosť alebo iný dôvod konať inak. Bolo zžité konanie danej doby, hoci si to cenné zachovával človek vo svojom vnútri, vo svojej rodine. Ale tomu cennému sa musel aj naučiť, aj všetkým svojim pozitívnym vlastnostiam sa musel naučiť.
Preto človek sa má snažiť rozmýšľať a konať múdro a zodpovedne za každých okolností, ako sa len dá, nenechať sa zlákať do zlého, snažiť sa o dobro svoje, svojej rodiny, ale aj spoločnosti, to je miesto, kde sme a kde budú vyrastať naše deti. Keby sa dodržiavali len tie prikázania, čo dal Boh, bolo by skvele na zemi. Ale tak to nie je, a preto zažívame okrem tých dobrých vecí aj tie zlé veci, v každej dobe iné.

jaro22 je odhlásený top jaro22 napísal dňa 27/11/2024 01:48 :

Negatíva po revolúcii sú výsledkom našich vlastných rozhodnutí. Mečiarizmus, charakterizovaný mafiánskymi praktikami, je spojený s politikou Vladimíra Mečiara, ktorého sme si sami volili a podobne je to aj v súčastnosti.

Na druhej strane, dnes máme možnosť vyjadriť svoje názory a nespokojnosť, cestovať a podnikať. Môžeme žiť v súlade so svojím náboženským presvedčením bez obáv o dopad na našu rodinu.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 28/11/2024 07:48 :

Ale veď áno, tá pomyselná sloboda dospela do svojho vrcholného štádia,,, takmer úplne sa oslobodila aj od morálky, etiky a všetkého z množiny všeobecného dobra.

Keď toto dosiahne nejaký jednotlivec, tento vrchol slobody, vraj pôjde do pekla.
Ale dovtedy by mal byť označovaný ostatnými, ešte takto neoslobodenymi, len za psychopata, sociopata, alebo deviata a zvrhlika.

Ale keď začne byť nejakou skupinou označovaný za osvietenca, pokrokara, alebo dobrodinca a filantropa, potom je to už väčší problém pre zvyšok ešte neoslobodenych.

Definitívny problém nastane ak takáto skupina nadobudne časom väčšinu. Terminalne štádium rozkladu národa sa stane potom nevyhnutným.

Ak sa tak stane všetkým národom, potom bude koniec.
Vlastne nebude,,, ešte sa musí vyziapovať na "vrchy a skaly aby padli na nás" a budú vytrubovoať aj nejaké "poľnice" rôzneho typu, charakteru a povahy,,, vybehnú "jazdci" až potom bude ten koniec.
grin

richard768 je prihlásený top richard768 napísal dňa 29/11/2024 05:17 :

Fingolfin:

... kto vie či aj nová Bratislava, mohla by, táto súčasná nie je nič moc.
Počkať, a táto teraz ešte nie je tá nová? A tú električku v Petržalke potom načo stavajú? smile

eustacia je prihlásený top eustacia napísal dňa 29/11/2024 07:41 :

Pokiaľ je toto apokalypsa, tak je veľmi pomalá a ešte viac drahá.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 29/11/2024 12:27 :

kto vie či aj nová Bratislava, mohla by, táto súčasná nie je nič moc


Áno, bude aj nová Bratislava, ale nebudú v nej žiadne mosty. Na električku do Petržalky rýchlo zabudnite.
Na druhú stranu sa bude chodiť tak, ako sa chodilo kedysi.
Zatrubiš na lesný roh a príde po teba prevozník na loďke.
Pokiaľ viem, licenciu bude mať len Charon

idealista je odhlásený top idealista napísal dňa 29/11/2024 02:53 :

richard768
Mohol by si definovat "Skutocnu slobodnu spolocnost".

Najvacsiu chybou Neznej revolucie, ze bola nezna.
Bolo by fajn sa opytat, ze kto sposobil, ze sa po revolucii rozkradli podniky. Ale za to nemoze November 89, ale ludska nenazranost a povacsine exkomunistoch.

richard768 je prihlásený top richard768 napísal dňa 29/11/2024 03:42 :

Idealista:

Mohol by si definovat "Skutocnu slobodnu spolocnost".
No úplne presne ti to definovať neviem, na to by bolo potrebné štúdium sociológie a ďalších spoločenských vied. Ale v zásade, každý druh slobody či práva musí byť vyvážený príslušnou zodpovednosťou či povinnosťou. Napríklad aj tu, na Zoznámku. Ľudia sa dožadujú slobodného priestoru, ktorý aj technicky niečo stojí, ale už sa zdráhajú obetovať desať éčok ročne, aby tento projekt podporili. Pritom na iné veci, často hlúposti, dávajú oveľa viac.

No a konkrétne k slobode názoru, veď už vidno, že sa vytráca... Tam je totiž tiež spojenie, že tie názory sa musia vymieňať medzi ľuďmi, diskutovať a overovať ich platnosť v realite, inak sa sloboda názoru nedá udržať.

Najvacsiu chybou Neznej revolucie, ze bola nezna.
Bola to dohoda s bývalými predstaviteľmi režimu, že nikto nebol potrestaný. Ja nie som za tvrdé tresty a pomstu, ale aspoň symbolicky označiť vinníkov by bolo spoločensky potrebné. Rovnaká chyba sa robí dnes, keď sa zločiny proti ľuďom počas kovid-fašizmu zamietli pod koberec a tvárime sa, že veď nikto nič, všetko bolo v pohode, alebo vlastne ani nič nebolo...

Bolo by fajn sa opytat, ze kto sposobil, ze sa po revolucii rozkradli podniky. Ale za to nemoze November 89, ale ludska nenazranost a povacsine exkomunistoch.
Nuž, ľudské vlastnosti - vrátane tých nedobrých -, ktoré boli dovtedy držané na reťazi (prísneho režimu), boli odrazu vypustené. Dalo sa čakať niečo iné? Možno, ak by reforma bola postupná, dlhodobá a riadená niekým inteligentným a cnostným. Možno...

Naposledy upravil richard768 dňa 2024-11-29 15:47 GMT

jaro22 je odhlásený top jaro22 napísal dňa 29/11/2024 04:01 :

Nie mobil ti občas automaticky  úpravy slova.

idealista je odhlásený top idealista napísal dňa 29/11/2024 04:28 :

richard768
Zaujimala ma tvoja laicka definicia toho slovneho spojenia, kedze si ho pouzil ohladom toho N89. Ja si myslim, ze ak porovname spolocnost pred N89 a po N89,tak ta terajsia spolocnost, alebo zriadenie je ovela ovela blizsie tej slobodnej spolocnosti.

Ohladom neznosti Neznej revolucie. Myslim si, ze komunisti mali byt potrestani za zlociny, ktorych sa dopustali na ostatnych ludoch. Nielen na krestanoch a beznych ludi, ktorym nicili zivoty, ale najma za tych, ktorych povrazdili pri uteku za hranice.
Ohladom "kovidfasizmu" mam diametralne odlisny nazor. Podla mna, ziadny taky fasizmus nebol.


Ci sa dalo cakat ine? No, ked neboli potrestani komunisti, tak ani nie. A duplom, ked komunizmus zdeformoval ludi, ze potom bezbreho okradali spoluobcanov. A ak sa nedalo ocakavaat nic ine, tak to nieje chyba N89...

jaro22 je odhlásený top jaro22 napísal dňa 29/11/2024 04:52 :

Idealista

Vieš problém je v tom že ľudia si často idealizujú minulosť a vnímajú ju len skrze to čo v tej dobe zažili oni samotní. Čo je samozrejme obmedzené vnímanie. Malo kto sa zaujíma o minulosť komplexne o tom čo prinášal komunistický režim všeobecne. Jeho myšlienku všetci sme si rovní, ale ako trefne dodáva Orwell …niektorí sme si rovnejší.

Teraz máme možnosť protestovať a ako zvykol hovoriť Lasica. Čím sa majú ľudia lepšie, tým viac sa sťažujú.

richard768 je prihlásený top richard768 napísal dňa 29/11/2024 05:11 :

Idealista:

Ja si myslim, ze ak porovname spolocnost pred N89 a po N89,tak ta terajsia spolocnost, alebo zriadenie je ovela ovela blizsie tej slobodnej spolocnosti.
Najväčšia sloboda (prejavu) bola práve v 90-tych rokoch, odvtedy sa postupne celosvetovo obmedzuje. A tentokrát to obmedzovanie ide skôr od Západu.

jaro22 je odhlásený top jaro22 napísal dňa 30/11/2024 09:09 :

Richard úprimne by ma zaujímalo prečo si myslíš že obmedzení prichádzajú skôr zo západu? smile hlavne ak vidíme ako napríklad polícia v Rusku reaguje na protesty kde skončíš pri najlepšom vo väzení pri najhoršom ťa pošlú na front

Máme známeho ktorý je Rus a keď vypukol konflikt na Ukrajine, bol z toho frustrovaný. V práci povedal: Sláva Ukrajine. No a skončil v base, pokiaľ mne je známe v západných demokraciách sa toto nerobí a stále môžeš vyjadriť svoj názor.

jaro22 je odhlásený top jaro22 napísal dňa 02/12/2024 09:56 :

Premýšľam či by mohol v tej dobe fungovať takýto blog a či napísať v ňom niečo proti režimu by znamenalo strach zo zaklopania na dvere.
Čítali ste knihu 1984 od Orwella?