Archívy

Reklama

Stratená : Pre neho.

Mária vyrástla v malej dedine obklopenej kopcami, kde sa v detstve učila, čo znamená pravá láska a obeta. Jej rodičia, jednoduchí, ale zbožní ľudia, ju vychovávali v duchu kresťanských hodnôt. Bola najstaršou z piatich detí, a už od mladosti sa starala o svojich mladších súrodencov, pričom od svojej matky preberala múdrosť o tom, ako byť silnou ženou a matkou.

V mladosti bola Mária plná snov. Túžila po láske, rodine a jednoduchom živote, kde by mohla šíriť lásku, ktorú dostávala od svojich rodičov. Keď stretla svojho budúceho manžela, bol mladý a šarmantný muž, ktorý sľuboval krásny život. Verila, že v ňom našla muža svojich snov, a tak, keď ju požiadal o ruku, prijala jeho návrh bez zaváhania.

Po svadbe však rýchlo prišla realita. Jej manžel, hoci navonok pôsobil milo, mal v sebe veľa hnevu a nepokoja, čo sa začalo prejavovať v jeho správaní. Mária si čoskoro uvedomila, že jej život nebude taký, aký si ho vysnívala. Napriek tomu sa rozhodla nezanevrieť na svoje povinnosti ako manželka a matka. Narodili sa im dve deti, a Mária venovala všetku svoju lásku a starostlivosť im.

Deti boli pre ňu svetlom v temnote, no ich otec sa k nim často správal chladne a nepriateľsky. Mária sa snažila chrániť ich pred jeho hnevom a vždy im pripomínala, že ich otec ich miluje, aj keď to nedokáže prejaviť. Prežívala každý deň s modlitbou, aby jej manžel raz našiel pokoj a lásku v srdci.

V hĺbke duše vedela, že ich deti sú darom od Boha, a že jej úlohou je udržať ich srdcia čisté a plné lásky, aj keď ich otec zápasí so svojimi démonmi. Bola pre nich príkladom, že láska nie je len o krásnych chvíľach, ale aj o obeti a vytrvalosti.

Roky plynuli, a deti rástli, inšpirované matkinou neochvejnou vierou. Naučili sa, že skutočná sila spočíva v láskavosti a trpezlivosti, ktorú im Mária ukazovala každý deň. Napriek tomu, že ich rodina nebola dokonalá, vedeli, že v Máriinom srdci našli domov plný nevyčerpateľnej lásky a viery.

Mária, aj keď prežila mnohé ťažkosti, nikdy nestratila nádej a túžila, aby jej deti rástli v láske a porozumení. Jej život bol tichým svedectvom o tom, že aj v tých najťažších chvíľach môže človek nájsť zmysel a silu vo viere, ktorá ho nesie cez všetky búrky života.
Pridal lindush on 04/09/2024 07:06

Komentáre (10)

richard768 je odhlásený top richard768 napísal dňa 04/09/2024 09:40 :

Bolo by potrebné poznať viac, aby sa z príbehu dalo niečo vyvodzovať. Prečo si dotyčná vybrala (osud jej určil) takého manžela? Chýbajú jej nejaké vôľové vlastnosti, ktoré si mala doplniť v konfrontácii s ním? Ťažko povedať. Áno, život nám často neprináša to, čo chceme, ale čo potrebujeme.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 05/09/2024 03:09 :

Neviem, aký je osobný vklad autorky blogu do príbehu. Ale som proti glorifikácii mizerných vzťahov sťaby príležitosti k záslužnému martýrstvu. To, že si niekto vyberie do manželstva oplana či mrchu je chyba úsudku, nie čosi, čo treba obdivovať. Navyše, životné ťažkosti môžu byť príležitosťou k rastu. Väčšinou však končia generačnou traumou.

lindush je odhlásený top lindush napísal dňa 12/09/2024 06:11 :

Tento typ komentára môže pochádzať od človeka, ktorý ešte nemá osobnú skúsenosť s dlhodobým sklamaním alebo trápením vo vzťahu. Z psychologického hľadiska je prirodzené, že v začiatkoch vzťahu partneri vnímajú jeden druhého v tom najlepšom svetle – ide o fenomén idealizácie, ktorý je bežný v raných štádiách lásky. V tomto období človek vníma partnera ako dokonalého, často bez hlbšieho uvedomenia si možných nedostatkov alebo výziev, ktoré prídu neskôr. Tento stav je umocnený absenciou každodenných životných stresov a zodpovedností.

S príchodom manželstva a spoločného života sa vzťah prirodzene mení a stáva sa zložitejším. Z psychologického hľadiska ide o prechod od fázy romantickej lásky k fáze partnerského záväzku, kde je nevyhnutné, aby si obaja partneri vybudovali schopnosť zvládať stresory a konflikty. Už nejde len o vzájomnú lásku, ale o vzájomnú podporu, rešpekt, spoločné riešenie problémov a rast. Ako partneri zdieľajú životné výzvy, ukazujú sa ich slabšie stránky, ktoré môžu byť výsledkom osobnostných vzorcov a výchovy.

Čo sa týka dlhodobého tolerovania toxického správania, z hľadiska psychológie vzťahov je dôležité uvedomiť si hranicu medzi snahou zachrániť vzťah a emocionálnym sebazapieraním. Ak je snaha o zmenu jednostranná, vzťah sa stáva neudržateľným a vyčerpávajúcim. Podľa teórie vzájomnosti vo vzťahoch by mal byť proces riešenia problémov obojstranný, inak hrozí dlhodobé emocionálne vyhorenie a prehlbovanie toxických vzorcov.

Z textu je tiež zrejmé, že Mária sa dobrovoľne vzdala svojich snov a ambícií, nie preto, že by bola nútená, ale preto, že to bolo jej vedomé rozhodnutie. Rozhodla sa pokračovať vo vzťahu, aj keď nedostávala rovnakú mieru lásky, akú poskytovala. Napriek všetkému prejavovala lásku a trpezlivosť voči svojmu manželovi a deti viedla k hodnotám, ako sú láskavosť, empatia a pochopenie. Z psychologického pohľadu to môže byť vnímané ako prejav jej vnútornej sily a odolnosti, no zároveň treba dodať, že akceptovanie toxického prostredia môže viesť k dlhodobým emocionálnym dôsledkom pre deti, ktoré sú vystavené týmto vzorom správania.

Tento príbeh ukazuje, že napriek sebeckosti, ktorú môžeme vidieť v spoločnosti, je obdivuhodné, že niektorí ľudia sú schopní vytvárať pre svoju rodinu bezpečné a láskyplné prostredie. Avšak je dôležité, aby sa táto dobrota nepremenila na trvalé sebazapieranie, ktoré by mohlo viesť k ďalšej generačnej traume.

lindush je odhlásený top lindush napísal dňa 12/09/2024 06:19 :

Ak by bolo potrebné doplniť vôľové vlastnosti, aby sme lepšie pochopili Máriinu osobnosť, tento príbeh by bol len o nej – o jej individuálnom raste a vývoji. No podstata tohto príbehu nie je len o Márii ako jedinej postave. Mária predstavuje univerzálny prototyp mnohých žien v našom okolí, možno aj v našich vlastných životoch. Možno aj my poznáme „Márie“ – ženy, ktoré sa snažia vyrovnať s náročnými vzťahmi a životnými podmienkami.

Podstatné je, že Mária žije v každom z nás. Je to archetyp ženy, ktorá stojí pred rozhodnutím: bude potláčať svoje pocity a túžby, alebo nájde odvahu prejaviť svoj názor, vyjadriť svoje potreby a postaviť sa za seba? Tento príbeh teda neponúka jednoznačný obraz o tom, kto Mária je, ale ukazuje dynamiku, v ktorej ženy často fungujú – medzi povinnosťami, očakávaniami a vlastnými vnútornými túžbami. V konečnom dôsledku je na každej z nás, či dovolí, aby jej hlas a identita vyšli do popredia, alebo zostane skrytá v úzadí, napĺňajúc len očakávania druhých.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 12/09/2024 07:24 :

Nuž, práve preto tiež odporúčam ešte pred vstupom do zväzku priviazať potenciálneho manželského partnera k okraju činnej sopky a týmto spôsobom spoznať jeho pravé ja.
Ale rozumiem. Mnoho ľudí túži po mladom tele so starým rozumom, prípadne by sa chceli vrátiť v čase a to či ono napraviť. Minulosť sa však zmeniť nedá.
Myslím si, že urobiť "zlé" rozhodnutie a dostať sa do prekérnej situácie je ľahké. Dôležité je, čo urobí človek potom. Nechať týrať seba aj deti v hroznom manželstve a dúfať, že si neskôr zaplatia dobrú psychoterapiu je na kriminál. Život je ťažký sám o sebe, nie je nutné komplikovať ho ešte aj vlastnou hlúposťou.

richard768 je odhlásený top richard768 napísal dňa 12/09/2024 08:44 :

Nechať týrať seba aj deti v hroznom manželstve a dúfať, že si neskôr zaplatia dobrú psychoterapiu je na kriminál.
Len ešte je tu prekážka manželského sľubu. Ak je Mária veriaca katolíčka, tak ho pravdepodobne berie veľmi vážne. A neviem, či by cirkev prípadný rozvod odobrila, ak už majú manželia deti.

Lindush, myslím, že si súvislosti Máriinho príbehu rozvinula veľmi dobre. Áno, je veľa takých "Márií"-trpiteliek, no asi už je nutné v takýchto prípadoch postaviť sa aj za seba, nájsť v sebe prirodzenú asertivitu, aby nastala duševná rovnováha, lebo inak môže dôjsť aj k fyzickému ochoreniu. A možno, dovolím si domyslieť, ten mužský partner vlastne na to podvedome čaká a takáto zmena duševného postoja môže niekedy pomôcť aj jemu.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 12/09/2024 08:54 :

richard768, aký rozvod? Normálnu odluku.

harmonia je odhlásený top harmonia napísal dňa 12/09/2024 09:41 :

Som proti rozvodom, pretoze mnoho ludi sa rozvedie, aj ked zije v relativne harmonickom manzelstve. Mnohi ludia povedia, ze im skratka nieco chyba, zalubia sa do ineho a pod.
Ale niekedy je rozvod nevyhnutny.
V niektorych pripadoch ostat v manzelstve nie je nijaka cnost, nie je to nijaka sila zeny, ze vydrzala so zlym muzom, ale je to slabost zeny, ze nedokazala odist.
Pre mna manzelstvo nema vyznam, ak sa zena boji vlastneho muza, ak trpne s kamenmi v zaludku s napatim, lebo vie co ju caka ked sa vrati domov z prace napr.
Pre mna manzelstvo nema vyznam ak je muz alkiholik a bije ci tyra rodinu. ... Tych pripadov na rozvod je v mojich ociach viac, ale nemam cas vypisovat. Odluka alebo rozvod je to jedno. Cirkev rozvod nepozna a preto je uplne jedno, ci sa manzelia pravne rozvedu, alebo len odlucia. Rozvid je nutny vtedy, ak ma napr.zena po odchode od muza existencne problemy, v pripade rozvodu vie vymoct vyzivne na deti, socialne stipendium, mozno nejaky prispevok na byvanie a pod.

harmonia je odhlásený top harmonia napísal dňa 12/09/2024 09:43 :

Richard, zbytocne sa tocis okolo rozvodu, ak sa vzorna katolicka rozvedie, predsa vie poziadat o papier od biskupa, aby mohla nadalej pristupovat k sviatostiam. O nic nejde.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 12/09/2024 02:33 :

Súhlasím s harmoniou. Tiež zo svojho okolia poznám prípad, kedy sa cirkevné manželstvo muselo rozviesť aj civilne, pretože chlap s milenkou rozhadzovali spoločný majetok manželov a hrozilo, že manželka s deťmi zostanú na ulici.