Archívy

Reklama

QUO VADIS SLOVENSKO ? : Reči o poslaní slovenských vojakov na Ukrajinu sú nebezpečné

V tomto blogu uvádzam časť článku Daga Daniša komentujúceho silácke reči premiéra, ktorý by neváhal poslať slovenských vojakov bojovať na Ukrajinu proti ruskej armáde:

V šume debaty o stíhačkách pre Ukrajinu zanikla jedna oveľa vážnejšia téma – otázka prípadného nasadenia slovenských vojakov na Ukrajine. Heger v parlamente vyhlásil, že by pri takejto požiadavke spojencov neváhal. „Samozrejme, samozrejme“, odpovedal Heger na otázku europoslanca Uhríka.

Na slovách Hegera, ktorý je pri všetkých ostatných témach plachý a nerozhodný, sú zarážajúce dve veci. Zväzácka istota, s akou odpovedal. A argumentácia. Heger vysvetlil, že ak by spojenci z NATO nasadili vojakov na Ukrajine, Slovensko by sa muselo pridať, lebo také sú naše zmluvné záväzky.

Hegerov tón bol kazateľský. Poslancov poúčal o jasných pravidlách a povinnostiach Slovenska. A poúčal ich zle. Bol úplne mimo.

Premiérovi celkom uniklo, že Ukrajina nie je členským štátom NATO. Ani Aliancia, ani spojenci, ani Slovensko nemajú nijaký záväzok vstupovať do konfliktu.

Podobné otázky ako Heger dostali aj iní európski lídri vrátane nemeckého kancelára. Ich odpoveď bola zakaždým kategorická: NATO nebude priamo vstupovať do vojny s Ruskom na Ukrajine. Podobne sa vyjadril aj generálny tajomník NATO Stoltenberg. A napokon aj americká vláda. Táto otázka sa nepripúšťa, lebo by mohla viesť k svetovej vojne jadrových veľmocí. A k zániku Európy, ktorá by sa stala hlavným bojiskom.

Ak sú slová Hegera tiež kategorické, ale s opačným bojovým odkazom, tak to bude tým, že je neskúsený. Alebo premotivovaný v pózovaní. A dopletený v tom, čo sú a čo nie sú záväzky v rámci Aliancie.

Hegerov problém je v tom, že má dušu sluhu. Vždy si hľadá pána. Tri roky bol Heger hovorcom Igora Matoviča. Dnes, keď je na odchode z OĽaNO, sa z neho stáva hovorca Jaroslava Naďa. So všetkými rizikami, ktoré to prináša.

Hegerove slová totiž nedokazujú len to, že je dezorientovaný. Ukazujú aj to, že ľudia ako on sú nebezpeční.

Otázka možného nasadenia „spojencov“ na Ukrajine – nie NATO, len časti spojencov z koalície ochotných – nie je až taká hypotetická. Už minulý rok ju otvorili Poliaci. Navrhovali, aby sa na Ukrajinu nasadila vojenská misia, ktorá by operovala v rámci „medzinárodnej štruktúry“. Očakáva sa, že tento rok bude na priamu vojenskú pomoc susedov naliehať aj Ukrajina, ktorej sa míňajú armádne zálohy. Američania, Francúzi a Nemci priame vojenské nasadenie jednozančne odmietajú. Aby sa vyhli rizikám. Je však možné, že reakciu Ruska si otestujú na politike „vojvodcov“ z východnej Európy.

Napokon, podobne to vyzerá aj s dodávkami bojového letectva pre Ukrajinu. Západné veľmoci povedali nie. Uvažujú strategicky, zodpovedne a tak trochu aj egoisticky. A so záujmom sledujú, ako a s akými následkami sa do vývozu stíhačiek rozbiehajú Naď s Hegerom.

Je vrcholne nezodpovedné a nebezpečné, že do prvej línie siláckych póz s možným nasadením vojakov alebo bojového letectva na Ukrajinu sa tlačí práve Slovensko. Teda malý zraniteľný štát, ktorý sa vzdal protiraketového štítu S-300, vyradil bojové letectvo a stal sa celkom závislým od cudzej pomoci.

Najsmutnejšie je, že táto vojenská politika Slovenska nie je výsledkom strategického uvažovania vo vláde. Nie. V odvolanej vláde bez politického mandátu dnes strategicky, zodpovedne a suverénne neuvažuje nikto.

Riskantná vojenská politika Slovenska je len výsledkom pózovania dvoch atlantických hujerov – Naďa a jeho sekretára Hegera. Nič viac za tým nebolo, nie je. A ani nebude.

Zdroj: DENNÍK ŠTANDARD

OTÁZKA DO DISKUSIE:

Ukrajina nie je členom NATO. Aký máte názor na to, že by Eduard Heger neváhal poslať slovenských vojakov bojovať na Ukrajinu proti ruskej armáde ?
Pridal lesanka333 on 17/02/2023 04:40

Komentáre (27)

teurg11 je odhlásený top teurg11 napísal dňa 17/02/2023 05:39 :

veď nech idú edo s naďom aj zuzu nech naložia a už nech sa tu nevracajú nikdy v živote

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 17/02/2023 07:17 :

Znova článok s demagogickou manipuláciou.

Pán premiér sa vyjadril úplne jasne: "... AK by spojenci z NATO nasadili vojakov na Ukrajine, Slovensko by sa muselo pridať, lebo také sú naše zmluvné záväzky."

Áno, voči Ukrajine nie sme my ani NATO viazaní žiadnymi zmluvnými záväzkami. Ale ak padne rozhodnutie, že NATO sa priamo zapojí do bojov na Ukrajine, potom SR je povinná prispieť svojou troškou podľa požiadaviek velenia NATO.
Ak sme členmi nejakého spoločenstva, musíme brať nielen výhody, ale aj plniť si záväzky.
Nikto nás do NATO ani Únie nenútil, rozhodli sme sa sami. Ešte sme vyplakávali, že nás nevzali v prvom kole. Ak sa vám to nepáči, máte možnosť vstúpiť do politiky a zmeniť to.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 18/02/2023 08:07 :

lesanka333,
a čo tak netolerovať aj ad hominem "argumenty" voči tvojim oponentom?

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 18/02/2023 09:13 :

Janjan napísal:

Ale ak padne rozhodnutie, že NATO sa priamo zapojí do bojov na Ukrajine, potom SR je povinná prispieť svojou troškou podľa požiadaviek velenia NATO.

Janjan,
to, čo si napísal, nie je pravda, takže ak tu niekto šíri demagógiu, tak to nie je Dag Daniš ani ja, ale šíriš demagógiu ty.
Ak by sa NATO rozhodlo, že sa zapojí do bojov na Ukrajine, Slovensko nie je povinné na Ukrajinu vyslať vojakov, lebo Ukrajina nie je v NATO. Práve na to sa snaží Dag Daniš vo svojom článku poukázať.
A Eduard Hager by mal ako premiér takéto elementárne veci vedieť a nerozprávať nezmysly.

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2023-02-18 21:14 GMT

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 18/02/2023 09:17 :

Janjan: Doporučujem ti, aby si si prečítal Severoatlantickú zmluvu, z ktorej je evidentne zrejmé, že náš štát nie je povinný na Ukrajinu vysielať slovenských vojakov, keďže Ukrajina nie je v NATO:

SEVEROATLANTICKÁ ZMLUVA:
https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=186419

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2023-02-18 21:20 GMT

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 18/02/2023 09:32 :

Vyslaním slovenských vojakov bojovať na Ukrajinu by sa náš štát zapojil do vojny na Ukrajine, v dôsledku čoho by sa naša krajina mohla stať cieľom útokov ruskej armády.
Ja som proti vojne, som za mier a nesúhlasím s tým, aby nás naši politici zaťahovali do vojny.

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2023-02-18 21:33 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 19/02/2023 12:20 :

lesanka333,
vo vojenskej terminológii existuje pojem "preventívny úder". Napríklad by sa situácia v "špeciálnej vojenskej operácii" vyvinula tak, žeby stratégovia NATO vyhodnotili, že jedinou alternatívou ako zabrániť rozšíreniu vojenských operácií na územie štátov NATO, je priame zapojenie sa do vojny na Ukrajine. To by sa mohlo stať napríklad, ak by sa vojna rozšírila až hraniciam Poľska či Rumunska.
Aj preto je v životnom záujme Slovenska podporovať Ukrajinu, aby dokázala poraziť agresora. Nikto predsa nechce ísť zbytočne prelievať krv, ani my, ani NATO a ani Ukrajinci. Naši vládni politici nás nezaťahuju do žiadnej vojny, v tomto smere konajú veľmi zodpovedne a predvídavo. Skôr sa treba pýtať opozície, kam chce zatiahnuť Slovensko.

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 19/02/2023 11:02 :

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 19/02/2023 11:04 :

Janjan: Píšeš ako keby si bol hovorca Zelenského. Vidím, že ročná mediálna masáž demagogickou proukrajinskou propagandou zanechala na tvojom myslení značné stopy.
V životnom záujme Slovenska vôbec nie je podporovať Ukrajinu vojensky, ale podporovať občanov Slovenska a zabezpečiť to, aby naši občania žili v mieri a aby sme neboli ako krajina zatiahnutí do vojny s Ruskom. Ja si neželám, aby nám sem začali dopadať ruské bomby.
Ukrajincom treba poskytnúť humanitárnu pomoc. Ak sú na Ukrajinu posielané napríklad lieky, obväzy, zdravotnícka pomoc, pitná voda alebo potraviny, proti tomu nič nenamietam.
Avšak naša vláda poslala systém protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu, čím významne znížila obranyschopnosť slovenskej republiky. A tie Patrioty, ktoré sú teraz v SR, sú iba požičané, nie sú naše, aj to ich musia obsluhovať vojaci z iných krajín.  
A odzbrojovať našu krajinu v čase, keď vo vedľajšej krajine zúri vojenský konflikt, to môžu vymyslieť fakt iba ľudia so slabšou mentálnou výbavou.
Keď všetky naše zbrane poposielame na Ukrajinu, s čím budú naši vojaci bojovať a brániť Slovensko v prípade, že by niekto vojensky napadol našu krajinu ? S čím ? S oštepmi, s lukmi alebo s prakom ?

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2023-02-19 11:12 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 19/02/2023 11:38 :

lesanka333,
kto by vojensky napadol Slovensko? Vieš definovať konkrétne? Vari mi chceš nahovoriť žeby Rusko? To snáď nie!
Slovensko nemá verejného nepriateľa, aspoň nie takého, ktorý by sa o niečo pokúsil v súčasnej geopolitickej konštelácii.
Ja sa neobávam, žeby Rusko úmyselne napadlo nejaký štát NATO. Samozrejme do chvíle, pokiaľ sa NATO nepreukáže ako zbabelec a neschová hlavu do piesku. Tak ako to robia v súčasnosti sympatizanti opozície na Slovensku.
Naša všestranná podpora Ukrajiny je zo strategického a dlhodobého hľadiska životným záujmom Slovenska. Aj naše Migy už mali byť dávno preč.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 19/02/2023 12:05 :

lesanka333,
všelijakými takými "mierovými" článkami sa podporuje znižovanie obranyschopnosti Slovenska. Len si pozri, koľko percent bojaschopných mužov by nezaliezlo do diery a postavilo by sa za obranu Slovenska - svojich matiek, žien, sestier, detí, starých rodičov. Hanebné percento. Načo nám je potom samostatný štát, keď si ho nevážime, neboli by sme ochotní nič obetovať za záchranu rodnej hrudy?
Áno, prvoradý je pokoj a mier a je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa zachoval aj pre naše detné deti. A to hlavne morálne žiť, Pána Boha postaviť na ústredné miesto v spoločnosti a úprimne a pokorne ho vzývať a prosiť o ochranu našej vlasti. Lenže my to nerobíme, skôr pravý opak, urážame ho na každom kroku, vyháňame aj z posledného kútika, takže sa nečudujme, ak čižma nepriateľa vkročí na našu zem. A ak by sa tak stalo, vtedy je potrebné konať.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 19/02/2023 05:31 :

lesanka333, ročná mediálna masáž demagogickou proukrajinskou propagandou? Janjan bol vždy takýto, bez sekery pod morálnym kompasom. Dávno pred trojdňovou špeciálnou operáciou, pred koronou, vlastne odkedy si ho pamätám. A Ty sem prispievaš ešte dlhšie ako ja.

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 19/02/2023 06:27 :

eustacia napísal dňa 19/02/2023 05:31 whistling...Janjan bol vždy takýto, bez sekery pod morálnym kompasom. ...
Jano nemá morálny kompas. Vždy ide poslušne s vrchnosťou, aby mal prospech.
Keď bolo treba, mal aj jednotku z marxizmu-leninizmu, keď je treba, tak vyzýva k modlitbe (a zároveň k vojne???)
A keď bude treba, tak si rozloži koberček smerom k Mekke

Naposledy upravil autobus dňa 2023-02-19 18:30 GMT

mistrz_leszek je odhlásený top mistrz_leszek napísal dňa 19/02/2023 11:42 :

lesanka333, všelijakými takými "mierovými" článkami sa podporuje znižovanie obranyschopnosti Slovenska. Len si pozri, koľko percent bojaschopných mužov by nezaliezlo do diery a postavilo by sa za obranu Slovenska - svojich matiek, žien, sestier, detí, starých rodičov. Hanebné percento. Načo nám je potom samostatný štát, keď si ho nevážime, neboli by sme ochotní nič obetovať za záchranu rodnej hrudy?
Áno, prvoradý je pokoj a mier a je potrebné urobiť všetko pre to, aby sa zachoval aj pre naše detné deti. A to hlavne morálne žiť, Pána Boha postaviť na ústredné miesto v spoločnosti a úprimne a pokorne ho vzývať a prosiť o ochranu našej vlasti. Lenže my to nerobíme, skôr pravý opak, urážame ho na každom kroku, vyháňame aj z posledného kútika, takže sa nečudujme, ak čižma nepriateľa vkročí na našu zem. A ak by sa tak stalo, vtedy je potrebné konať.


Postaviť sa na obranu akých žien, či detí? Ty si bol asi senilný už od mala. Kto tu demoralizuje a znižuje obranyschopnosť, to sú indivíduá tvojej úrovne. Radím si za okupácie americkej, poradím si sám aj za okupácie ruskej. Tie sterilné osoby ženského pohlavia, takým ako ja, tiež niesú motiváciou. Raďte si sami, so mnou nerátajte. Hej, a túto republiku, kde majú takí ako ty a eustacia volebné právo, si nevážim a nezáleží mi na jej osude.

Ono, štatisticky, keby sem na Bratislavu či na Košice padla dobrá raketa, svet by o nič neschudobnel, strata tých pár hodnotných jedincov by bola vyvážená zbavením sa takých ako väčšina z vás tu.

Ste domýšlaví a považujete za samozrejmosť čo vám nepatrí. Takým ako vy by zrejme utrpenie vojny dalo aspoň šancu prebudiť sa.

ferdamravec je odhlásený top ferdamravec napísal dňa 04/03/2023 06:26 :

lesanka333
Otázka možného nasadenia „spojencov“ na Ukrajine z NATO  - JE hypotetická. Neneguj sama sebe. Napsala jsi vyjádrenie  európskich lídrov: "NATO nebude priamo vstupovať do vojny s Ruskom na Ukrajine. Podobne sa vyjadril aj generálny tajomník NATO Stoltenberg. A napokon aj americká vláda. ..."     ...jestli toto platí, není o čem diskutovat.
I v ČR jsme měli nedávno podobnou kauzu, když kandidát na prezidenta a slovenský estébák mj. do omrzení papouškoval, že jeho protikandidát pošle vojáky na Ukrajinu. Zároveň se ví, že to není možné, protože to prostě není v pravomoci prezidenta. Naštěstí lidi v tomto opřípadě měli rozum.

Tak prosím nepředkládej (jako v minulém blogu) zavádějící tvrzení, které nemají s pravdou nic společného. Abys měla nástin, tak si představ, že tvůj soused příjde a sdělí ti, že zabírá (podle toho, kde žiješ) tvůj dům nebo byt, případně zahradu okolo a že tam sice můžeš bydlet, ale prostě ti to nepatří.
A když by ses začala bránit, tak ti nejdřív rozbije elektrický rozvaděč, pak třeba kuchyň a když budeš v obraně pokračovat, tak zbije i tebe ...a tak v zájmu míru poté jistě navrhneš, že mu dáš jen čtvrtinu domu-bytu-zahrady)...???!!!
Prostě pan Prof.Jeffrey Sachs (předpokládám z druhé strany Atlantského oceánu)(a rozhovor jsem slyšel) ani ty netušíte, o čem ta válka je a že Putin se prostě nechce dohodnout.

ferdamravec je odhlásený top ferdamravec napísal dňa 04/03/2023 06:28 :

https://www.youtube.com/watch?v=5y0djafNvyY

Naposledy upravil ferdamravec dňa 2023-03-04 19:37 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 05/03/2023 12:21 :

12. október 1663 - obsadenie Nitrianskeho hradu Turkami. Bez jediného výstrelu, zradou 2 členov posádky hradu. Jednym z nich bol veliteľ uhorskej čaty menom Nitrai, resp. Nitriansky ...

Zmenilo sa niečo na Slovensku za tých cca. 350 rokov?

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 05/03/2023 01:16 :

Samozrejme, že áno janjan, pokročili sme. Zrádza sa v oveľa väčšom formáte.

teurg11 je odhlásený top teurg11 napísal dňa 08/03/2023 05:47 :

@ ferdamravec

Abys měl nástin, tak si představ , že lesanka333 žiadne zavádzajúce tvrdenia nepredkladá.

Točíš o "pravde" , tak sa zamysli kto komu začal liezť do záhrady , keďže impérium USA by si svoju vojenskú základňu zrejme najradšej urobilo priamo v Kremli ...
Bush splietal uz v 2008 o Nato a Ukraine . Za puč a zosadenie legitímne zvoleného prezidenta na Ukrajine 2014 tiež sú zodpovední oni spolu s m16 , ktorí sú úplne všade!
737 amerických vojenských základni po celom svete (stav 2005) tisíce kilometrov od Washingtonu im zjavne nestačí , tak si uvedom v akej novej forme kolonializmu žiješ!

Nebudem ti tu predkladať kompletný geostrategický rozbor, lebo na to nemám čas a nie je tu na to priestor.

Inak toto tvoje blúznenie ma pobavilo najlepšie (skrz fakt, že voliči si vyberajú iba z kandidátov , z ktorých im oligarchia a prediktor dovolia si vybrať...) :

ferdamravec napísal dňa 04/03/2023 06:26 :
Naštěstí lidi v tomto opřípadě měli rozum.

Hahaha .
Aby si začal chápať o čo ide , tak si odpovedz na otázku, že čo celý život papouškoval váš nový prezident.
Napoviem ti : papouškoval : "PROVEDU!"

Takže aby si TY trošku tušil o čem je táto válka , tak si naštuduj koľko ilegálnych vojen už od svojho vzniku NATO na čele z impériom USA vedie.

Takže aby si nebol prekvapený moj zlaty keď príde ďalšie PROVEDU! ...

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 08/03/2023 02:29 :

Ukrajina nie je ruská záhrada.

teurg11 je odhlásený top teurg11 napísal dňa 08/03/2023 03:46 :

@ janjan

no už len ty si tu zas chýbal ...

mister domotanica
a jeho senilné výkriky do tmy.

ak si si nevšimol tak správa bola adresovaná užívateľovi menom ferdamravec.

ty radšej dokonči svoju úvahu že čo sa tu zmenilo za 350 rokov že sa dobre pobavím.
a prizvi do debaty aj ten elipsoid so zaviazanými očami.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 10/03/2023 07:51 :

Prostě pan Prof.Jeffrey Sachs (předpokládám z druhé strany Atlantského oceánu)(a rozhovor jsem slyšel) ani ty netušíte, o čem ta válka je....


No jasné, nikto nič netuší, len autor textu so svojím infantilne naivným "nástinem".
Myslel som že za Moravou majú viac rozumu, už to tak nevypada, no ale našich vo vláde netromfnu.

V mene USA sme si odstránili protivzdušnú obranu, teraz si musíme odstraniť stíhačky z ich letiska na Sliači, na ktoré si navozia niekoľko kusov Mark b61
Horúci tovar tam síce ešte nieje, ale niekoľko centimetrov hrubé olovené dosky slúžiace na pohlcovanie inkriminovaného žiarenia, už sú nainštalované na budúcich skladoch.

Podľa mňa keď budú navážať ten "tovar" do skladov, možno by sa patrilo aj dáky ten slávnostný ohňostroj usporiadať. lips

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2023-03-10 20:04 GMT

teurg11 je odhlásený top teurg11 napísal dňa 10/03/2023 09:53 :

@misomiso

Ale veď predsa hrubé olovené dosky sú sloboda!

ehm

Chránia zdravie!

Znamenajú že sme lídri v úplne vo všetkom!
Nielen v zálohovaní fliaš...

B61 tu bude predsa pre bezpečnosť Slovenska!

To je krásne!
To je moderné!

Potom neskôr trebárs sa dá Slovákom po 15eur a dajú si pichnúť nejakú novú vakcínu aj do oka!?

To je zdravé!

Na oslavách slovenského kktizmu bude aj klobása a ohňostroj!

...........

Ps. Miso , bolo by treba ovčanom v rámci možností
objasniť , že čoho sú súčasťou a že čo približne znamená pojem impérium USA a ich B61 / All-in-One atómová bomba na steroidoch.

teurg11 je odhlásený top teurg11 napísal dňa 11/03/2023 10:34 :

Trestné činy uvedené v druhej časti, siedmej hlave Trestného zákona (č.300/2005):

1. Vlastizrada (Trestný zákon)

2. Úklady proti Slovenskej republike (Trestný zákon)

3. Teror (Trestný zákon)

4. Záškodníctvo (Trestný zákon)

5. Sabotáž (Trestný zákon)

6. Vyzvedačstvo (Trestný zákon)

7. Ohrozenie utajovanej skutočnosti (Trestný zákon)


Príde čas !!!

mistrz_leszek je odhlásený top mistrz_leszek napísal dňa 18/03/2023 09:17 :

ferdamravec napísal dňa 04/03/2023 06:28:
https://www.youtube.com/watch?v=5y0djafNvyY


Kontrast: https://youtu.be/gFG_-VB7Dlo

Je to také nedôstojné a detinské ukazovanie sa, v zmysle "ja som ten dobrý a ten druhý je morálny aj fyzický kripel". Ale, je to skutočne tak?

Koľko príspevkov, v podobných diskusiách, ponúka vhľad do reálií a možného vývoja? Koľko, zas, je len prejavom vyčerpania možností sebarealizácie, podobným tliachaniu starých alkoholikov či študentiek na takletkách o tom aký by mal byť svet?

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 19/03/2023 10:06 :

Názor ústavneho právnika:
Čomu sa vystavuje vláda, ak by sme dodali stíhačky na Ukrajinu bez schválenia parlamentu

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2023-03-19 22:06 GMT