Archívy

Reklama

NA ZAMYSLENIE : LEKCIE Z PANDÉMIE - rady biskupa, ktorý ochorel na Covid-19

V tomto blogu by som chcela priniesť osobné svedectvo ruského biskupa Pitirima Tvorogova, ktorý ochorel na Covid-19.
Prednedávnom sa tu v diskusii nadväzujúcej na jeden z blogov viedla polemika o tom, či je možné nakaziť sa v kostole počas omše, či je dodržiavanie protiepidemických opatrení správne, alebo či je prejavom údajne malej viery kresťanov a bola tu i výzva na protesty proti protiepidemickým opatreniam, medzi ktoré donedávna patrilo aj uzavretie kostolov pre verejnosť.
Medzitým boli síce niektoré opatrenia uvoľnené a prístup verejnosti do chrámov počas bohoslužieb je znovu povolený, ale vzhľadom na to, že sa v predošlej diskusii nastolili viaceré vážne otázky, napríklad, či dostatočne silná viera zabráni človeku v tom, aby sa nakazil infekciou, či je osobná sloboda a presadzovanie individuálnych práv človeka dôležitejšie ako ochrana života a zdravia obyvateľov – považujem za dôležité dať do pozornosti svedectvo biskupa Pitirina, v ktorom môžeme nájsť odpovede na viaceré z týchto otázok.
V jeho svedectve môžeme vidieť, aké ničivé dôsledky na život a zdravie kňazov môže mať fanatické dožadovanie sa svojich „náboženských práv“ u veriacich laikov. Týmto blogom nechcem nikoho uraziť ani sa nikoho dotknúť, berte ho prosím ako malú snahu o triezvy a racionálny pohľad na súčasnú pandemickú situáciu.
Nech je aj tento blog pre ľudí mementom, kam až môže viesť nedodržiavanie protiepidemických opatrení a vzbura ľudí proti cirkevným predstaveným – môže viesť žiaľ až k ich smrti.
Dodržiavanie základných hygienických opatrení, ktoré majú zabrániť v šírení epidémie, nepovažujem u kresťanov za prejav malej viery, ale za prejav zdravého rozumu.
Určite nie je dobré a zdravé žiť každý deň v neustálom strachu, ale nie je dobré prepadnúť ani opačnému extrému a stratiť úplne obozretnosť a opatrnosť.

Biskupa Pitirima (Tvorogova) z ruskej Pravoslávnej cirkvi hospitalizovali pre ochorenie Covid-19. Biskup ponúkol svoje zamyslenie, ako reagovať na túto pandémiu. Žije v Trojicko-sergijevskej lavre (kláštore), kde sa koronavírusom nakazilo veľa kňazov a mníchov. Zároveň je aj rektorom Moskovskej teologickej akadémie v Sergijevskom Posade.

Vysvetľuje, ako sa to stalo:

17. apríla 2020:
Je veľmi ľahké sa nakaziť. Ja som sa nakazil v kostole počas služby – napriek tomu, že sme striktne dodržiavali hygienické normy. Nakazil som sa prostredníctvom kvapôčkovej infekcie.
Tu je moja odpoveď pre všetkých, ktorí pochybujú o tom, že v kostole je možné sa nakaziť.
Samozrejme, že v kostole sa môžete nakaziť ! Pri prvých príznakoch som sa dal otestovať a výsledok testu na koronavírus bol pozitívny. Potom som sa utiahol do veľmi prísnej samo-izolácie.

..........................

24. apríla:
Už môžeme začať vyvodzovať prvé závery z hrôzy koronavírusu, ktoré nás postihli.
..........................
Musíme mať pochopenie, trpezlivosť a pokoru. Nuž, a čo je najdôležitejšie – pokánie. Moji priatelia, v poslednej dobe sme sa stali veľmi rozmaznanými; zabudli sme na živého Boha, nahradili sme ho pravidelnou Eucharistiou, sviatkami a príjemnými pôstmi, obradmi, krížovými sprievodmi a púťami. To všetko je, samozrejme, veľmi dobré, ale čo je ich cieľom? Cieľom je naša spása. Preto nás dnes Pán obrátil naspäť k jedinému cieľu, o ktorý by sme sa mali usilovať.“

25. apríla:
Druhá a najdôležitejšia lekcia z pandémie. Bol som veľmi kritizovaný za to, že som prišiel s výzvou, aby ľudia nechodili do kostolov počas pandémie. Dokonca odo mňa požadovali presvedčivé dôkazy, že som bol infikovaný v chráme a nie niekde inde.
V tomto okamihu je história môjho ochorenia presne stanovená, skúsme sledovať genézu.

Podľa môjho zvyku som slúžil všetky liturgické obrady počas Veľkého pôstu. V posledných týždňoch pôstu slúžili spolu so mnou jerodiakoni Innocent a novo vysvätený mních Michej – naši najhorlivejší mnísi.
Páter Innocent ochorel ako prvý, potom som ochorel ja a potom ochorel mních Michej. Prvou nakazenou osobou v našej akadémii bol postgraduálny študent, ktorý spieval v kláštornom speváckom zbore. Najväčší počet študentov bol nakazený v speváckych zboroch, kde sú ideálne podmienky na šírenie infekcie.
Kňazi sa vystavovali a vystavujú veľkému riziku pri spovedaní. Najväčšie riziko podstupujú tí, ktorí sa ľuďom nevyhýbajú a pokorne sa ponúkajú za obeť chorobe v slabej nádeji, že nakazení farníci zostanú doma. Tá sa však nenaplnila.

Pondelok ráno Veľkého týždňa. Brány Trojicko-sergijevskej lavry sú zatvorené. Pred nimi stojí nahnevaný dav, ktorý sa dožaduje, aby lavru otvorili. Protestujúci sa správajú veľmi agresívne, nadávajú a preklínajú. Vladyka Paramon lavru otvorí na celé obdobie Svätého týždňa a Paschy.
Nákaza vypukla na Veľký piatok. Naši najlepší kňazi ochoreli, niektorí vážne. Vladyka Paramon (opát lavry) tiež ochorel; ochorel som aj ja a ďalší mnísi, tiež jeden z našich v teologickej akadémii. Príhodne, na Veľký piatok, nás všetkých pribili na kríž. A rovnako príhodne pod krížom stál dav, ktorý žiadal zázrak. A zázrak sa nestal.
Kritizovali nás, že sme opustili ľudí. Nie je to pravda. Mohli sme odpovedať iba jediným spôsobom – tým, že sme ochoreli sami. Aby ľudia, vidiac naše utrpenie, mali súcit s tými, ktorí zostali zdraví; so svojimi biskupmi, kňazmi a kantormi.

Ležiac na Jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS), umierajúc od bolesti a udusenia (dnes som videl takto kriticky chorých pacientov stonajúcich od bolesti a lapajúcich po dychu) v tichosti prosíme našich farníkov: „Majte súcit s nami ako aj s tými, ktorí sú ešte stále nažive a zdraví. Majte súcit s lekármi a zdravotníckymi pracovníkmi, umierajú v službe od vyčerpania, nešetria sa. Majte s nimi súcit !
Kto vás bude duchovne viesť, kto vám bude dávať sväté prijímanie, kto vás bude liečiť vo vašej chorobe, kto vás bude potešovať krásnym chrámovým spevom, keď časť z nás zomrie a druhá časť z nás sa stane invalidmi s pľúcami poškodenými fibrózou ?

Ja som mal síce ľahšiu formu ochorenia Covid-19, no napriek tomu sa dnes na CT snímkach ukázalo, že mám čiastočnú fibrózu pľúc. (Pozn.prekl.: Ide o trvalé neliečiteľné poškodenie pľúc).
A čo sa stane tým, ktorí sú kriticky chorí ? My - kňazi a služobníci v cirkvi – sme častejšie chorí ako ostatní. Majte s nami súcit !

Po tomto nám všetkým Pán Boh povedal: „Chcem milosrdenstvo a nie obete !“

S obrovskou ľútosťou sme sa dozvedeli o smrti viacerých dobre známych kňazov a služobníkov v Ruskej pravoslávnej cirkvi z dôvodu komplikácii ich ochorenia na Covid-19. (Ďalej v článku nasleduje zoznam mien niektorých kňazov, ktorí zomreli na Covid-19 a ktorí sú hospitalizovaní v nemocniciach – mená si môžete pozrieť v anglickej verzii originálu textu na konci článku.)

Prosíme našich čitateľov o modlitby za pokoj pre tých, ktorí zomreli a o modlitby za skoré uzdravenie tých, ktorí ešte stále trpia dôsledkami koronavírovej infekcie, a o modlitby za zdravie všetkých kňazov a chrámových zborov.

1.5.2020  Biskup Pitirim Tvorogov

Dodatok: Autorkou časti prekladu je S. Gajdošová z konzervatívneho denníka Postoj, časť prekladu som doplnila ja. V blogu kvôli dĺžke textu uverejňujem skrátenú verziu prekladu, kto by si chcel prečítať celé znenie originál textu biskupa Pitirima v ruštine nájde ho tuto: ruský originál textu

Celý text v angličtine nájdete tu: anglický preklad textu
Pridal lesanka333 on 13/05/2020 07:19

Komentáre (22)

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 13/05/2020 07:37 :

Plné znenie textu v angličtine mi sem zatiaľ nejde nejako prepojiť, I am sorry....

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/05/2020 10:38 :

Lesanka, precitala som si to cele. Teda tvoj text, nie original.
Ani neviem co mam k tomu povedat. Nam ludom niekedy nestaci zial ani svedetstvo. Ved sme videli a citali co sa deje v Taliansku aj kolko knazov tam zomrelo. No aj tak kde tu somranice a popieranie skutocnosti.
My na Slovensku mame dost knazov, zatial. Ale ked poumieraju starsi knazi, bude kriza. Seminare sa zatvaraju, nie su nove povolania. Nechcem vidiet co tu bude o 20 rokov...

alexandra__ je odhlásený top alexandra__ napísal dňa 15/05/2020 06:08 :

Moj nazor je ten, ze moze sa nakazit hocikto. Lekar, sestricka, predavacka, zena a deti od muza, ktory chodi do prace, kde pracuje vela ludi, a kde ani nenosia ruska,..staci niekto, kto je infikovany, alebo niekto, kto sa s infikovanym stretol, niekto, kto ani priznaky mat nemusi, ale virusom dokaze nakazit ineho. Musela by existovat bublina a zastavenie vsetkeho.
Ak sa niekto nakazi a vylieci, je to dobre, su vsak taki, u ktorych to sposobi nasledky do zivota alebo v suvislosti s inymi chorobami alebo imunitou smrt.
Opatrenia su potrebne a je potrebne ich dodrziavat.
Ziada si to cas. A ten je potrebne dodrzat v ramci opatreni. Pride vsak cas, kedy sa postupne musi zivot zit. Rovnako nemozu byt ludia odluceni dlhodobo od Boha, od omsi, od sv. prijimania, od spovedi, od osobnej ucasti. Media nikdy nenahradia plnost osobnej pritomnosti, aj ked davaju velmi vela ludom v ramci omsi, modlitieb, duchovneho vysielania. Ludia maju moznost spolocne sa modlit v rodinach a budovat to, co zaostava. Potrebuju vsak zivu pritomnost..to je to najviac, co potrebuju pre dusu a zivot.
Rovnako je dolezite neochabovat vo svojej viere pocas nemoznosti osobnej ucasti na omsi.
Kazdy sa vystavuje riziku, kto je v kontakte s inymi ludmi. Opatrenia mame dodrziavat a dodrziavat aj tie v ramci uvolnovania zakazov. Dbat o seba a byt zodpovedni aj voci inym.

Naposledy upravil alexandra__ dňa 2020-05-15 07:20 GMT

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 15/05/2020 10:14 :

Bot, dochodcovia su priserne nezodpovedni. My mame na nich brat ohlad a nas vyhanaju z obchodu medzi 9 hod.a 11 hod.,pricom oni chodia po obchodoch kedy sa im zachce. Okolo 12 hod. 12:30 som chcela zabehnut do obchodu, pred 3 obchodmi bol velky rad ludi, ktori cakali aby sa dostali ku kosikom, pricom z obchodu vychadzali sami dochodcovia. Pred ochodmi postavali okrem mna samozrejme aj dochodcovia a vela ludi, ktori mali prave vtedy obednajsiu prestavku,... Vobec dochodcovia nerespektuju cas urceny pre nich na nakup.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 15/05/2020 06:48 :

Ja som sa raz vybral do väčšej Billy, (asi tisíc štvorcov mohla mať) , na taky trivialny nákup. Vnikol som do objektu, (nebojte sa bolo otvorené) a ako tak idem pomedzi regále a nakladám do košíka rôzne krmivo, zbadal som že je aktívne funkčna len jedna pokladňa z ôsmych. Stálo tam v predpísaných rozstupoch asi dvanásť ľudí a niektorí mali kopcom naložené vozíky (možno mali desaťčlenne rodiny).
Vyhodnotil som situáciu, vyslovil som sériu mrzkych slov ktoré sú nezverejnitelne, (nebojte sa, to len tak v duchu, fakt som tam nezačal ziapať ako debil) a následne som išiel vrátiť tovar do regálov odkiaľ som ho vzal a odišiel som naprázdno domov. mellow

Nabudúce keď sa mi to stane, tak im tam niečo ukradnem, aspoň taký malý krajany chlebík. grin

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 15/05/2020 06:55 :

misomiso_,
no super, najprv niečo zababreš kovidovými paprčami, a potom to vrátiš do regálu smile

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 15/05/2020 07:12 :

Janjan

Myslel som, že budeš apelovať na to, aby som si nabudúce osvojil cnosť trpezlivosti.grin

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 15/05/2020 07:36 :

misomiso_,
tú som si pri Tebe vypestoval ja smile

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 15/05/2020 07:57 :

Zaujímavý blog, vďaka!smile

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 15/05/2020 08:53 :

Eustacia: Som rada, ze ta článok zaujal... aspon som sa s tym prekladom z AJ nenamahala nadarmo :-)

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 16/05/2020 06:30 :

Článok na Postoji:
https://www.postoj.sk/54613/rady-ruskeho-biskupa-ku-covid-19

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 16/05/2020 06:39 :

Tam, kde som chodil nakupovať počas "blekautu", bolo všetko ukážkové: sbskárka pred vchodom ako rotvailer, predavačky s náhubkami, rady pri pokladni kratšie a rýchlejšie ako za normálu. Len my, zákazníci, sme boli na niektorých miestach natlačení ako sardinky, takže kovidík sa mohol realizovať podľa ľubovôle smile.

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 16/05/2020 07:00 :

Niečo z článku: "Cieľom je naša spása."

Nie tak. Našim cieľom je poznávať, milovať Boha a slúžiť Mu. Naša spása bude výsledkom tejto našej snahy. Inak sa môže stať, že pri našej honbe za spásou zabudneme na Boha a nikdy "nezatiahneme na hlbinu". Potom sa stane, že zatvoria kostoly, a my zrazu sme z toho hotoví. Prečo? Lebo sme tam chodievali len kvôli sebe, svojmu dobrému pocitu, kvôli posile pre seba. A nie na česť a chválu Všemohúcemu, pokloniť sa mu, vyjadriť mu lásku.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 16/05/2020 07:10 :

Janjan, ty vies ale prekvapit.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 16/05/2020 07:49 :

U nas na poste. Posta ma cca 30 metrov stvorcovych urcenych pre zakaznikov. Medzi 9 a 11 nepustia ani zivu dusu, lebo je cas urceny pre dochodcov. Ani noha tam, skutocne celkom prazdno, ale nedostanete sa tam v case medzi 9 a 11. Kde je logika? Nepoviem, ze su tam ludia aj dochodocovia, tak uprednostnia dochodocov, ale ked je posta prazdna, aby tam nevpustili neseniorov?

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 16/05/2020 08:04 :

Čo Ťa prekvapilo?

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 16/05/2020 08:18 :

To co si tu dal.

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 16/05/2020 08:23 :

Prečo?

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 16/05/2020 08:52 :

Janjan, lebo to je napisane tak pekne. Nie je to len taka prazdne pobozne spravanie.

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 16/05/2020 09:04 :

Pobožné správanie je jedným z prejavov úcty k Bohu. Samozrejme, musí byť smerované k Bohu, k jeho oslave a chvále, nie k vystavovaniu svojej zbožnosti pred svetom.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 16/05/2020 11:19 :

Janjan a presne to je problem. Ja nepotrebujem falosne pobozneho cloveka vedla seba. Radsej ticheho veriaceho a moralne zalozeneho. Co z prazdnej poboznosti. Moralne zalozenym clovekom nemyslim takeho, ktory o moralke kaze inym. Ale taky, co moralne zije.

machaf je odhlásený top machaf napísal dňa 16/05/2020 11:20 :

misomiso síce neviem ako si to premostil s tým listom od biskupa, ale to ako si nakúpil pobavilo :-)