Archívy

Reklama

otázka : Zosnulí

Trochu morbídne, ale poďme sa trochu pobaviť o tom, čo patrí a čo nepatrí na cintorín. Myslím tým výzdoba napr. Čo hovoríte na prírodné a alternatívne možnosti pochovávania? Spopolnenie, či pochovanie klasicky v truhle po ležiačky?
Pridal krvavamery on 02/11/2019 07:22

Komentáre (58)

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 02/11/2019 08:32 :

V USA už chcú zaviesť kompostovanie mŕtvol. Špeciálnym postupom sa asi za mesiac kompletne rozloží telo (aj kosti) na humus, ktorým si potom pozostalí môžu pohnojiť záhradku.

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 02/11/2019 09:03 :

To by sa zišlo aj tu. Aspon takouto cestou by niektorí mohli byť užitoční.

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 03/11/2019 09:26 :

Les vzpomínek

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 03/11/2019 09:29 :

Ke kořenům

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 03/11/2019 10:20 :

Les vzpomínek je prostorem, kde se snoubí úcta k zemřelým s úctou k přírodě.


Panteistická heréza!

Les vzpomínek je součástí tradičního hřbitova v pražských Ďáblicích.


Nomen omen.

Pomáháme vytvořit smysluplné rituály posledního rozloučení, které stmelují komunitu pozůstalých - vycházíme z principu Do It Yourself (princip svépomoci).


To sa dá čakať, v ateistickom priestore akým sú Čechy.

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 03/11/2019 10:38 :

Trocha som vyššie žartoval. Aj keď, vo vela vtipoch je štipka pravdy.

Viera vo význam tradičného kresťanského pohrebu sa vytratila. Ono sa to aj samo dostalo do krízy, tým že ludia začali klásť dôraz na to čo nemajú. Povera o vzkriesení tiel a okázalé kameno-betónové nekropole.

Uvedené je takou milou alternatívou k prostému spáleniu a vysypaniu do rieky, alebo rozsekaniu a nakŕmeniu supov, na ktoré bežný Západniar nemá žalúdok. Aj Západniari sa musia vrátiť k pravde o pomynutelnosti.

Riziko spočíva v duchovnom vyprázdnení nášho priestoru, kde mám pochybnosť aj o tých "svojpomocných rituáloch". Nezriedka je spopolnenie len praktickým riešením z ohladu na peniaze a zrkadlením bezradnosti pozostalých.

johnysheek je odhlásený top johnysheek napísal dňa 03/11/2019 11:05 :

Darovat svoje organy a dat sa spopolnit nemusi byt zly napad...
Na druhej strane je otazka o pohrebe a ritualoch..

Vzajomne mi nepride, ze si tieto dve veci odporuju. Pricom samotny pohreb mal byt podla mna skor niecim ako bodka/rozluceni/odchod cloveka a zivot ide dalej.
A samotne hrobove miesto je miestom spomienky, teda ci to je len 1mx1m alebo 4x3 nie je podstatne. Podstatne je, ze nezabudame...

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 03/11/2019 01:36 :

Niektorí kresťania chcú byť tímy najlepší vlastencami Kresťanstva akým je napríklad
 Radomír Tomeček.

Každý človek je vzácny svojou podstatou a rôznorodosťou vedomia.
Vývoj ľudstva stále napreduje. A ľudský druh sa snaží svoj rozvoj pomocou svojho „JA“  usmerniť čo najlepšie.
Čas je ukazovateľom zmysluplnosti a nezmysluplnosti. Je to ten dar Stromu poznania Dobrého a Zlého. A Boh ho dal človeku, aby sa mohol stať tím najzmysluplnejším tvorom, hodným ho sprevádzať za hranicou fyzickej smrti.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 03/11/2019 01:59 :

Bot, som rada, že to čo si napísal vyššie, bol len žart.

Ešte ma napadlo, medicínsky odbor potrebuje mŕtvoly na vedu a výskum. Bez toho by sme nemohli ísť vpred. Málokto však obetuje svoje telo na takéto účely. Ostávajú len bezdomovci a ľudia, ktorých nemá nikto snahu pochovať.

Mne osobne sa páči, ak ľudia dávajú pochovať svojích blízkych klasickým spôsobom, telo v truhle vložené do hrobu. Avšak sa mi nepáči, čo všetko dávajú ľudia zosnulým do hrobu a na samotný pomník.

Spopolnenie je praktickejšie a ekologickejšie, ale u nás je pokiaľ viem, cena takéhoto pochovania podstatne vyššia, ako klasické pochovanie. V zahraničí je to naopak, spopolnenie je lacnejšie ako bežné pochovanie. Zrejme tým chcu ľudí povzbudiť práve k spopolňovaniu. Samotné úmrtie nie je vôbec lacná záležitosť. Pred 4 rokmi sme v rodine riešili úmrtie, vyšlo to na 1500 eur, plus gregoriánske omše. Ostala ale vkladná knižka s peniazmi usporenými práve na takýto účel. Ozaj, šetráte si, alebo budete si šetriť na vlastný pohreb?

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 03/11/2019 02:38 :

Som za klasické pochovanie do zeme, nie za spopolnenie. Tiež podporujem skôr prírodnú výzdobu, nie umelohmotné haraburdy. Napríklad skalničky sú pekné a nenáročné na údržbu.
Ešte mi napadlo, že známi si podarovali k sedemdesiatke hrobové miesto. Najprv sa mi to zdalo byť morbídne, teraz vidím ten praktický rozmer. Jednak memento mori a jednak zohnať v dnešnej dobe hrobové miesto neďaleko bydliska je na dlhé lakte.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 03/11/2019 02:45 :

Eustacia, mne sa páči aj, ak je v jednom dvojhrobe pochovaných viacero členov rodiny. Lenže ľudia sa žerú ešte aj o také veci. Keď môj otec povedal babke, že by sa chcel dať pochovať k dedkovi, jej mužovi, to sme celá rodina počúvali to nadávanie a hromženie. Celé noci od jedu nespávala. Vraj má deti, tak si ho majú pochovať. Pritom šlo len o to, aby sme boli v rámci rodiny spolu a ozaj ušetrili hrobové miesta. Tak mamu to veľmi mrzelo a povedala, že sa dajú pochovať na iný cintorín, kde vlastne aj podľa bydliska bývame.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 03/11/2019 02:58 :

anneliese, to poznám, je smutné, keď sa ľudia dokážu hádať aj nad hrobom.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 03/11/2019 03:03 :

To ti poviem Eustacia. Mimochodom, mňa napadá aj taká otázka, teda zamýšľala som sa nad tým už od detstva. Keď ma jeden človek, viacero mužov. Napríklad žena ovdovie, vydá sa, ako to teda bude s pochovávaním. Či budú všetci ležať v jednom hrobe, alebo ako to urobia. Teda teraz mám v tom jasno, ale ako decko som si to nevedela vysvetliť. Lebo všade som videla len dvojhroby s manželmi. Keď som videla len jeden hrob, prišlo mi to také smutné. Teraz už to beriem tak, v jednom hrobe čím viac ľudí.

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 03/11/2019 06:26 :

anneliese napísal dňa 03/11/2019 01:59: Bot, som rada, že to čo si napísal vyššie, bol len žart.

...

Spopolnenie je praktickejšie a ekologickejšie, ale u nás je pokiaľ viem, cena takéhoto pochovania podstatne vyššia, ako klasické pochovanie. V zahraničí je to naopak, spopolnenie je lacnejšie ako bežné pochovanie. Zrejme tým chcu ľudí povzbudiť práve k spopolňovaniu. Samotné úmrtie nie je vôbec lacná záležitosť. Pred 4 rokmi sme v rodine riešili úmrtie, vyšlo to na 1500 eur, plus gregoriánske omše. Ostala ale vkladná knižka s peniazmi usporenými práve na takýto účel. Ozaj, šetráte si, alebo budete si šetriť na vlastný pohreb?


Ako čo, tá prvá veta platí - niektorí by aspon ako hnoj boli užitoční. V cenách prehlad nemám, ale to spalovanie sa mi príliš ekologické nevidí. Príliš vela plynu sa minie, neobnovitelného fosílneho paliva. Existujú tie dážďovky na humus predsa, čo poriešia aj kuchynský odpad. Čakám, že Jano nám poradí a povie, aké procesy či dážďovky používajú súdruhovia z USA. Ja si na nič také nešetrím. Ideálne si to predstavujem tak, že ma niekde v lese roznosia zveri - vrany vyďobú oči a líšky s lasičkami poriešia zvyšok. Ak by som mal rodinu, súhlasil by som so spálením na hranici - taká suchá metrovica z hrabu alebo cera. Len to nebudú môcť robiť na záhrade, aby susedia nezavolali políciu, že spalujú domový odpad. Samé problémy...

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 03/11/2019 06:39 :

Bot, mnohí ľudia sú svojím spôsobom bezcharakterní a pod. ale nemôžeme povedať o nich, že by boli neužitoční. Zase ak je aj človek "debil" ale pracuje čojaviem v nejakej oblasti kde je užitočný a tak. Neruhajme sa zase a nebuďme nadutí. Áno, je veľa povaľačov a bezdomovcov, ktorí sa priživujú na spoločnosti, ale tak hádam niekedy v minulosti boli užitoční.

Čo sa týka spopolnenia, áno, minie sa veľa plynu, ale neostáva na cintorínoch po nich neviem aký odpad. Aj pred spopolnením sa musia z nebožtíka odstrániť akékoľvek čačky a mačky, a do truhly idú iba veci, ktoré zhoria. Teda mali by ísť. Nehovorím o úspore pohrebného miesta. Je však pravda, že krematória sú iba vo vybraných mestách a tak treba nebožtíkov prevážať, čo rozhodne ekologické nie je.

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 03/11/2019 06:42 :

psachnet napísal dňa 03/11/2019 01:36: Niektorí kresťania chcú byť tímy najlepší vlastencami Kresťanstva akým je napríklad Radomír Tomeček.

Každý človek je vzácny svojou podstatou a rôznorodosťou vedomia. Vývoj ľudstva stále napreduje. A ľudský druh sa snaží svoj rozvoj pomocou svojho „JA“  usmerniť čo najlepšie. Čas je ukazovateľom zmysluplnosti a nezmysluplnosti. Je to ten dar Stromu poznania Dobrého a Zlého. A Boh ho dal človeku, aby sa mohol stať tím najzmysluplnejším tvorom, hodným ho sprevádzať za hranicou fyzickej smrti.


Asi nikto nepochopil, aký má toto vzťah k preberanej téme. Musíme vedieť kto je Tomeček? Zvyšok je scestný progresivistický výklad stromu poznania, naopak.

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 03/11/2019 07:09 :

Bot001 napísal:

Panteistická heréza!

Bot001: No dúfam, že budeš mať s nami heretikmi štipku zľutovania a vyslúžiš nám nejaké katolícke odpustky holy grin
(aj ja iba žartujem)

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2019-11-03 19:10 GMT

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 03/11/2019 07:18 :

No ale teraz vážne... Autorka blogu sa pýtala na prírodné a alternatívne možnosti pochovávania, preto som sem pridala tie odkazy na "Les vzpomínek" a na to druhé.
Ja osobne som zástancom klasického pochovávania do hrobu a do zeme... Aj v starozákonných dobách aj v časoch, kedy Ježiš Kristus chodil po tejto zemi, tak sa pochovávalo väčšinou tým spôsobom, že mŕtvych pochovávali v jaskyniach - viď napr. Izák a ďalšie biblické postavy. Izáka dali dokonca pred pochovaním aj zabalzamovať.
Spaľovanie mŕtvych je myslím prebrané od pohanských národov, aj keď aj to spopoľňovanie už v dnešnej dobe RKC povoľuje...

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2019-11-03 19:20 GMT

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 03/11/2019 07:36 :

Spalovali naši dobrí árijskí predkovia. Neviem ako v Palestíne, ale nemáme až tolko jaskýň... Čo keď zas pôjdem s jaskyniarmi? Ešte to tak! Vás nikto nebude balzamovať a baliť do plátna. Žijeme v dobrom ludskom štáte, ktorý zriaďuje krematóriá. V zemi trvá premena na prach 20 rokov, v krematóriu 75 minút. Odporúčam vám film Spalovač mrtvol, so zaslúžilým umelcom Rudolfom Hrušinským. :-D

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 03/11/2019 07:36 :

Ak sa už ale niekto rozhodne dať po smrti spopolniť, myslím, že existujú rôzne zaujímavé alternatívne spôsoby, ako naložiť s popolom. Dnes som náhodou natrafila na vcelku zaujímavý spôsob...
Sú to bio-degradovateľné urny, ktoré sa naplnia popolom zomrelého, potom sa dá na to vrstva pôdy a zasadí sa do toho stromček a celé aj s urnou a popolom sa to vloží - pochová - do zeme. Nie je to síce úplne biblický spôsob pochovávania, ale myslím, že tento spôsob v sebe nesie peknú myšlienku, že zo zomrelého človeka sa zrodí nový život a vyrastie z neho strom...

Tu je odkaz na to video, kde je o tom viac info.

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2019-11-03 19:40 GMT

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 03/11/2019 07:52 :

švajčiarska firma robí z popola zosnulých diamant, ktorý sa potom môže vsadiť do prstena, či náhrdelníka. cena vraj začína od 800 €

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 03/11/2019 08:16 :

Ako veriaca nepovažujem vyrábanie šperkov či kvetináčov zo zosnulých za vhodné. S telom, ktoré bolo počas života chrámom Ducha Svätého sa má zaobchádzať s náležitou úctou aj po smrti.

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 03/11/2019 08:30 :

neviem, či je uctou pre to telo posielat ho do vojen v mene božom

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 03/11/2019 08:32 :

Na obranu viery a Božieho zákona.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 03/11/2019 08:44 :

Eustacia

Neuvažovala si o malom naučnom výlete do Kutnej Hory, kde by si sa pokochala miestnej sakrálnej výzdobe cool

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-11-03 20:46 GMT

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 03/11/2019 08:50 :

Memento mori.

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 03/11/2019 09:00 :

Misomiso: Ja som teraz nedavno videla nejake spravy o niecom podobnom sakralnom, tiez tam mali vyzdobu z ludskych lebiek a knaz sa stazoval, ze ludia si tam s tymi lebkami chodia robit selficka a potom to vesaju na socialne siete... Ze tam potom museli zakazat fotografovanie a ze sa im dokonca stalo, ze im odtial ludia ukradli nejaku lebku, alebo dokonca lebky...

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 03/11/2019 09:03 :

misomiso_ nie.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 03/11/2019 09:09 :

Lesanka
Ja by odtiaľ šlohol celý luster, je fakt vymakany! holy

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 03/11/2019 09:10 :

Eustacia napisala:

Ako veriaca nepovažujem vyrábanie šperkov či kvetináčov zo zosnulých za vhodné. S telom, ktoré bolo počas života chrámom Ducha Svätého sa má zaobchádzať s náležitou úctou aj po smrti.

Eustacia,
k tvojmu komentu ohladom tych "kvetinacov", ako si to nazvala, kedze sa to tykalo zrejme toho videa, co som sem pridala vyssie.
Mnoho klasickych hrobov je takych, ze sa tam pochova truhla so zomrelym a potom sa navrch posadia kvety, alebo ozdobne kriky, alebo male tujky, to je tradicny sposob zdobenia hrobov... to je uctive.

Ak pozostalí pochovaju urnu s popolom blízkeho do zeme a zasadia tam potom stromcek nad to, aký je v tom prosim ťa, rozdiel ? Ja v tom prilis velky rozdiel nevidim... rastlina ako rastlina. Pride mi to stale prirodzenejsie a krajsie, ako ked sa ta urna ulozi do kolumbaria... co je v podstate akysi panelak na urny...., vsetko je to betonove a take neosobne.
Nepytam sa ironicky, ale uplne vazne. Ze v com vidis ten rozdiel v uctivosti - ked pozostalí na hrobe s truhlou posadia kvety a tuje a iní pozostalí zasa nad hrobom s urnou nejaky stromcek alebo ruže ?

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 03/11/2019 09:12 :

Ja by som chcel píšťalku z holennej kosti, ako majú tibetskí budhisti. By som si pískal...

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 03/11/2019 09:16 :

Ale celé to spopolnenie je postavené na hlavu. Máme cintoríny pre domácich miláčikov a ľudí budeme páliť a posypovať pomaly zľadovatelé chodníky. Malo by to byť tak trochu naopak. Zvieratá patria do kafilérky a ľudia na cintorín. Len nie prosím umelé vence a milión sviečok v umelohmotných kahancoch.

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 03/11/2019 09:29 :

Doba plastová. Raz budú vykopávať archeológovia a klasifikovať - homo plasticus.

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 03/11/2019 09:29 :

No páni... luster z lebiek a píšťalka z holennej kosti... vy máte teda fakt vycibrený vkus yay

Kde sa dá zohnať tá vtipná kaša, ktorú ste dnes jedli ? grin

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 03/11/2019 09:31 :

lesanka333, neviem o tom, že by sa pri zdobení bežného hrobu kvetmi či stromčekmi sadili spomenuté rastliny priamo do rakvy. Kremácia je pre mňa neprijateľná hlavne kvôli postupom, ktoré používajú krematória, hoci nielen.

Naposledy upravil eustacia dňa 2019-11-03 21:32 GMT

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 03/11/2019 09:40 :Svojho času ma títo týpci presvedčili, že aj kresťanstvo je platné zjavenie. http://deathtotheworld.com/ Majú tam dobré tričká, ak sú tu ešte niektorí z vás post-metaloví konvertiti. :o)

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 03/11/2019 09:45 :

Topič v krematoriu

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 03/11/2019 09:59 :

Anneliese: V suvislosti s tvojim prispevkom mi prisla tato asociacia: grin

Balada o očích topičových

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 03/11/2019 10:03 :

Eustacia: Ake postupy v krematoriach mas konkretne na mysli ?

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 03/11/2019 10:04 :

Bot001
Hentí ortodoxní majú aj dobrý zvuk
thumbs up

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-11-03 22:04 GMT

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 03/11/2019 10:30 :

lesanka333, pri spopolňovovaní ťažko zhorí všetko, takže popol treba prebrať, preosiať a pevné časti pomlieť. Len tak možno dosiahnuť "popol" vhodný na "aktivity" ako je napríklad rozprášenie na nejaké miesto. Tiež  si podľa mňa nemožno byť stopercentne istý, či v urne človek obdržal naozaj len určité pozostatky a či vôbec nejaké obdržal.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 04/11/2019 10:13 :

Eustacia, krematória sa zaručujú za to, že popol, ktorý odovzdávajú v zapečatenej urne, je popol z nebožtíka, ktorého na kremáciu odoslali. Ľudské telo pri 1300 stupňov celzia zhorí na popol, o tom niet pochýb. Nezhoria iba kovové implantáty a to, čo do truhly skrátka nepatrí.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 04/11/2019 10:30 :

anneliese, zaručujú, výborne. Prečo sa potom pomaly každý rok vynorí nejaký škandál spojený s krematóriami? A úpravu popola priznávajú aj samotné krematória.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 04/11/2019 11:21 :

Eustacia, mletie popola priznávajú, to áno. Ale neviem o tom, žeby nahrádzali popol, resp.miešali popol rôznych nebožtíkov.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 04/11/2019 01:04 :

anneliese, stačí zadať do internetového vyhľadávača kľúčové slová "krematórium" alebo "kremácia" a "podvod" alebo "škandál" a dozvieš sa viac. Ale nečudo. Ak sa zle zaobchádza so živými ľuďmi, prečo nie s mŕtvymi.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 04/11/2019 01:54 :

Eustacia, samozrejme. Nedbám nekalé praktiky a aj tak nie som príliš za kremáciu. Nie som však ani za to, ako sa správame k prírode aj pri bežnom pochovávaní. Mimochodom, nevieme ako zaobchádzajú s nebožtíkmi zomrelými v nemocniciach kým sa dostanú do rakve, či nebožtíkmi, ktorých odvezie pohrebná služba.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 04/11/2019 05:05 :

anneliese, takže ako to hodláš vyriešiť ty? Dáš sa niečím zožrať ako bot001?grin

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 04/11/2019 06:44 :

Eustacia, o tom nerozhodujem tak celkom ja. Neviem kde zomriem, či vôbec budem mať nejaký pohreb... Ako ja si poviem, že chcem klasicky, resp. ešte som nikomu z mojích blízkych o tom nepovedala. Takže ak to nestihnem povedať, už nech robia čo chcú :-)

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 04/11/2019 06:53 :

No dievcata, nemate napad na nejaku menej morbidnu temu ako smrt a pochovavanie, ze by ste nadhodili nejaky novy blog ? Mne uz nejak dosli napady...

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 04/11/2019 07:41 :

anneliese, pomôcť v tomto smere môžu viaceré veci, napríklad závet, úspory, kúpa hrobového miesta za života atď. Tiež je praktické porozprávať sa s blízkymi napríklad o tom, akej farby chcú mať kameň na hrobe alebo aký nápis si prajú na pomník. Ja som napríklad už tieto náležitosti s rodičmi prebrala.
lesanka333, mne sa táto téma zdá byť k veci, veď je aktuálna stále, nielen v dušičkovej oktáve. Nič nepatrí k životu tak ako smrť.smile Ale ak vadí, daj nejakú inú príťažlivú tému.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 04/11/2019 07:54 :

Eustacia. Neviem kde budem na staré kolená žiť. Pokiaľ zomriem pomerne v mladom veku, už nech so mnou robia čo chcú. Za mlada nebudem šetriť na pohreb a nebudem míňať peniaze na hrobové miesto. To sa vždy peniaze zídu na niečo iné a na takéto veci neostane. Mne by stačila truhla s pozbíjaných dosák a viac mi netreba. Veď aj sestričky z kláštorov neprevážajú, ale ich pochovajú tam kde zomrú. Už ako som vyššie písala, pokladám za správne, ak sa pochovávajú členovia rodiny čo v najväčšom počte spolu do jedného dvojhrobu. Tak hádam by ma už len k niekomu pichli. Fakt mi na takýchto veciach nezáleží.

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 06/11/2019 04:56 :

psachnet napísal dňa 03/11/2019 01:36: Každý človek je vzácny svojou podstatou a rôznorodosťou vedomia. Vývoj ľudstva stále napreduje. A ľudský druh sa snaží svoj rozvoj pomocou svojho „JA“  usmerniť čo najlepšie. Čas je ukazovateľom zmysluplnosti a nezmysluplnosti. Je to ten dar Stromu poznania Dobrého a Zlého. A Boh ho dal človeku, aby sa mohol stať tím najzmysluplnejším tvorom, hodným ho sprevádzať za hranicou fyzickej smrti.


Ak si zamieňaš Hadiu lesť za Boží dar, si vybavený. Strom poznania Dobrého a Zlého, teda symbol pádu, uznávajú aj Satanisti za krok vpred. Kresťania s takýmto progresivistickým nastavením, s poverou svojej výnimočnosti, sú kresťania len podla mena. Tam už nieje miesto pre spásu a návrat k Bohu. Metafyzika naopak.

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 14/11/2019 12:15 :

Áno, Radomír Tomeček nepíše na tému zosnulých.
Je hrdým kresťanom, katolíkom, vlastencom a právnikom, ktorý ma zaujal filozofiou a psychológiou , vysvetľujúce niektoré myšlienky na zoznamku, ako aj  tohto blogu.

Posledné tri roky skoro každý deň prechádzam veľkým  cintorínom v rôznych ročných obdobiach a fascinuje ma úcta človeka k zosnulým. Okrem tých, ktorí sa prídu  naposledy rozlúčiť so zosnulými, tak prevažne tu chodia ľudia nad 30 rokov a vyššie.
Zriedkavo tu príde mladý človek. Skôr tu príde sa prejsť mamina s dieťaťom v kočíku.

Zaujímavé je napríklad, ako pred hlavným vchodom skoro každý deň sa striedajú tri manželské páry. Či je slnko, vietor, dážď, sneh a zima, tak predávajú pekné kvety ľuďom, ktorí si idú uctiť pamiatku zosnulých.

Tento cintorín je veľký a sú  tu pochovaný zosnulí rôznych národností. Je zaujímavé  sledovať  vývoj človeka k forme pochovania  zvyškov zosnulých, pretože tu v posledných rokoch pribudli aj hroby pre urny.
Ľudia tu nerobia rozdiely navzájom. Skôr je tu atmosféra pri ktorej si človek uvedomí, že každého čaká smrť bez rozdielu.

Stretol som tú napríklad veľmi príjemného muža. Vytesal si a pozlátil  na náhrobný  kameň svoje meno a priezvisko, aby to mal pripravené, keď raz príde jeho čas ukončiť pozemskú  púť.A Bot001 k Stromu poznania Dobrého a Zlého. Je mi známa satanistická biblia, vedomosti niektorých satanistov a ich krokom vpred je zlo.

Ak kresťania majú Krista, satanisti majú  antikrista.
Kresťania hľadajú dobro. A satanisti  zlo.
Skrátka satanisti  sú rebelmi proti kresťanstvu. Zakladatelia satanizmu  majú  v zárodku nesúhlas, rebéliu  voči tradičnému kresťanstvu.

A ešte jedná zaujímavá vec o Strome poznania Dobra a zla.
Predtým než  poslal Boh Adama a Evu von z raja, po tom čo porušili zákaz jesť ovocie zo Stromu poznania Dobrého a Zlého .

V  1 Mojžišovej knihe, Genesis 3, verš 22,
Boh povedal jedinečné slová o človeku:
"Potom im Pán, Boh, povedal: „Hľa, človek sa stal ako jeden z nás!
Poznal dobro i zlo. Len aby teraz nenačiahol svoju ruku po strome života a nejedol, a nežil naveky!“


(Pre tých, ktorým nie je po vôli online biblia, do poručujem ich vlastnú bibliu).

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 14/11/2019 03:44 :

A čo stále s tým Tomečkom? Čo také ti vysvetlil? Píš jasnejšie. Ako si teda pochopil príbeh so stromami?

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 14/11/2019 09:36 :

Tomeček píše veľmi jasne o svojej viere. To je všetko. Svet sa točí okolo každého jedného, takže nie je jediným zaujímavým bodom.

A ako som pochopil príbeh so stromami?
 To je dobrá otázka. Na túto otázku si zodpovie do úplnej spokojnosti najlepšie každý jeden z nás sám vo chvíli, keď prirodzenou cestou ukončí život.
Vlastne strom poznania Dobrého a Zlého som pochopil omnoho hlbšie, až keď som sa stal rodičom.
Bot001 si rodičom?

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 15/11/2019 11:20 :

Takže si pochopil, ale nevieš vyjadriť. Nechápem ludí ako ty, čo niečo načnú a potom sa vyhýbajú danú vec dotiahnuť. Určite nemusí byť človek rodičom, aby mohol pochopiť takéto univerzálne problémy týkajúce sa ludstva.

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 18/11/2019 03:58 :

Súhlasím bot001, keď niečo začneme, tak by sme mali danú  vec dotiahnuť  k maximálnej  spokojnosti.
Je to v povahe človeka, či začne niečím čo rozbúri alebo utíši more.
Alebo hľadá odpoveď či niekoho spriazneného.

Áno bot001. Byť čo najlepším rodičom, je univerzálnym problémom ľudstva.
Rodičovská Láska je dôležitým naplnením našej ľudskej podstaty života.
Aj ty si určite niekomu rodičom. Nemyslel som tým len vlastné  pokrvné dieťa. Ale akékoľvek dieťa, tínedžera, alebo osobu, ktorá Ťa vníma ako dospelého muža, ktorý  má otcovské  srdce.
Napríklad nielen fyzický rodičia, ale aj krstný rodičia, birmovný rodičia, súrodenci rodičov. A dobrí známi, ktorých si vážime za  prejav rodičovskej Lásky voči nám.

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 18/11/2019 05:02 :

Blablabla.........