Archívy

Reklama

OBDIVUHODNÍ ĽUDIA : AGAFIA - verná Bohu v sibírskej divočine

Tento blog by som chcela venovať obdivuhodnej žene menom Agafia Lyková.

Ruska Agafia Lyková sa narodila a prežila celý svoj život v sibírskej divočine, kam utiekla jej rodina v roku 1936 kvôli náboženskému prenasledovaniu Stalinom v Sovietskom zväze. Vyrastala v usadlosti na úpätí hôr a poznala iba svoju rodinu a okolité lesy. Ona aj jej rodina žili 40 rokov v úplnej izolácii od civilizácie a nevedeli napríklad ani o tom, že prebiehala druhá svetová vojna. Až v roku 1978 ich náhodou objavili ruskí geológovia, ktorí nad touto oblasťou leteli.
Jej rodičia aj všetci súrodenci už zomreli.

Agafia býva sama v odľahlej časti južnej Sibíri neďaleko mongolských hraníc a prežíva v divočine hlavne kvôli svojej silnej kresťanskej viere v Boha a vďaka svojej usilovnosti, šikovnosti, pracovitosti a húževnatosti.

Pridávam sem 2 dokumentárne filmy o Agafii a jej zaujímavom živote - ten prvý je v angličtine:

AGAFIA - život v sibírskej divočine

druhý film o Agafii je v ruštine s anglickými titulkami:

AGAFIA - a jej asketický život (v ruštine)

Najbližšie ľuďmi obývané sídlo je od nej vzdialené 160 míľ... Trvá 7 dní plavenia sa na kanoe po rieke, ak ju chce niekto navštíviť. V zime je možné sa k nej dostať iba helikoptérou.
Agafia sa živí chytaním rýb v blízkej rieke, sama si pestuje zemiaky a zeleninu. Napriek jej vyššiemu veku 70 rokov si sama rúbe a nosí drevo z lesa, aby si mohla zakúriť. V sibírskej divočine, kde žije, zvykne byť v zime aj mínus 40 stupňov.  

Agafia sa verne už desaťročia drží svojej kresťanskej viery v Boha, pravidelne sa modlí a číta modlitby zo 400 rokov starých liturgických kníh písaných ešte v staroslovienčine a rozpráva okrem ruštiny aj ich pôvodným jazykom...
Myslím, že je obdivuhodné, že táto skromná a úprimne veriaca žena dokáže prežiť v tak tvrdých sibírskych podmienkach a preto si myslím, že jej životný príbeh a spôsob života úplne spätý s prírodou stojí za pozornosť.
Vo filmoch sú zaznamenané aj nádherné zábery nedotknutej sibírskej prírody...
Pridal lesanka333 on 30/10/2019 05:30

Komentáre (7)

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 30/10/2019 06:36 :

Aj mne by sa zišiel aspoň týždeň takého života.

zisielzcesty je odhlásený top zisielzcesty napísal dňa 30/10/2019 06:45 :

Áno , ale to len vďaka kresťanskej viere ! Preto budú prvý kolonizátori Marsu kresťania , ktorí tam budú pestovať zemiaky a zeleninu a bude sa im musieť dariť , lebo budú mať so sebou 400 rokov staré liturgické spisy a budú sa modliť po rusky a ich pôvodným jazykom Lesanka si úžasný psychológ Teba je tu škoda Ja ťa obdivujem thumbs up

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 30/10/2019 07:14 :

Zisiel: no vieš čo... som strašne zvedavá, koľko dní by si ty prežil sám na Sibíri... a či by si si vedel zohnať v tajge obživu...

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 30/10/2019 07:29 :

Zisielzcesty
Ty, ako ortodoxny vyznávač "Bakchusoveho božstva" by si tam zrejme neprežil. Nie je tam žiadny "chrám" kde by mohol obetovať svoju triezvosť na oltár "večnej pravdy"holy

zisielzcesty je odhlásený top zisielzcesty napísal dňa 30/10/2019 09:50 :

V tomto máte obaja Bajaja absolútnu pravdu ,)

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 31/10/2019 12:19 :

Čo sa týka obživy, pozerala som dokument, kde jedli obeseného soba v surovom stave. Ale trebalo to zapiť vodkou.

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 11/11/2019 09:01 :

Pozrel som si ten prvý dokument. Predsa len, nie každý o nej som ešte videl. No a potom som si pozrel dve kratšie videá, čo mi odporučil pán YouTube.

Niekde v Severnej Karolíne
Niekde na Novom Zélande