Archívy

Reklama

OBDIVUHODNÍ ĽUDIA : AGAFIA - verná Bohu v sibírskej divočine

Tento blog by som chcela venovať obdivuhodnej žene menom Agafia Lyková.

Ruska Agafia Lyková sa narodila a prežila celý svoj život v sibírskej divočine, kam utiekla jej rodina v roku 1936 kvôli náboženskému prenasledovaniu Stalinom v Sovietskom zväze. Vyrastala v usadlosti na úpätí hôr a poznala iba svoju rodinu a okolité lesy. Ona aj jej rodina žili 40 rokov v úplnej izolácii od civilizácie a nevedeli napríklad ani o tom, že prebiehala druhá svetová vojna. Až v roku 1978 ich náhodou objavili ruskí geológovia, ktorí nad touto oblasťou leteli.
Jej rodičia aj všetci súrodenci už zomreli.

Agafia býva sama v odľahlej časti južnej Sibíri neďaleko mongolských hraníc a prežíva v divočine hlavne kvôli svojej silnej kresťanskej viere v Boha a vďaka svojej usilovnosti, šikovnosti, pracovitosti a húževnatosti.

Pridávam sem 2 dokumentárne filmy o Agafii a jej zaujímavom živote - ten prvý je v angličtine:

AGAFIA - život v sibírskej divočine

druhý film o Agafii je v ruštine s anglickými titulkami:

AGAFIA - a jej asketický život (v ruštine)

Najbližšie ľuďmi obývané sídlo je od nej vzdialené 160 míľ... Trvá 7 dní plavenia sa na kanoe po rieke, ak ju chce niekto navštíviť. V zime je možné sa k nej dostať iba helikoptérou.
Agafia sa živí chytaním rýb v blízkej rieke, sama si pestuje zemiaky a zeleninu. Napriek jej vyššiemu veku 70 rokov si sama rúbe a nosí drevo z lesa, aby si mohla zakúriť. V sibírskej divočine, kde žije, zvykne byť v zime aj mínus 40 stupňov.  

Agafia sa verne už desaťročia drží svojej kresťanskej viery v Boha, pravidelne sa modlí a číta modlitby zo 400 rokov starých liturgických kníh písaných ešte v staroslovienčine a rozpráva okrem ruštiny aj ich pôvodným jazykom...
Myslím, že je obdivuhodné, že táto skromná a úprimne veriaca žena dokáže prežiť v tak tvrdých sibírskych podmienkach a preto si myslím, že jej životný príbeh a spôsob života úplne spätý s prírodou stojí za pozornosť.
Vo filmoch sú zaznamenané aj nádherné zábery nedotknutej sibírskej prírody...
Pridal lesanka333 on 30/10/2019 05:30

Komentáre (18)

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 30/10/2019 06:36 :

Aj mne by sa zišiel aspoň týždeň takého života.

zisielzcesty je odhlásený top zisielzcesty napísal dňa 30/10/2019 06:45 :

Áno , ale to len vďaka kresťanskej viere ! Preto budú prvý kolonizátori Marsu kresťania , ktorí tam budú pestovať zemiaky a zeleninu a bude sa im musieť dariť , lebo budú mať so sebou 400 rokov staré liturgické spisy a budú sa modliť po rusky a ich pôvodným jazykom Lesanka si úžasný psychológ Teba je tu škoda Ja ťa obdivujem thumbs up

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 30/10/2019 07:14 :

Zisiel: no vieš čo... som strašne zvedavá, koľko dní by si ty prežil sám na Sibíri... a či by si si vedel zohnať v tajge obživu...

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 30/10/2019 07:29 :

Zisielzcesty
Ty, ako ortodoxny vyznávač "Bakchusoveho božstva" by si tam zrejme neprežil. Nie je tam žiadny "chrám" kde by mohol obetovať svoju triezvosť na oltár "večnej pravdy"holy

zisielzcesty je odhlásený top zisielzcesty napísal dňa 30/10/2019 09:50 :

V tomto máte obaja Bajaja absolútnu pravdu ,)

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 31/10/2019 12:19 :

Čo sa týka obživy, pozerala som dokument, kde jedli obeseného soba v surovom stave. Ale trebalo to zapiť vodkou.

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 11/11/2019 09:01 :

Pozrel som si ten prvý dokument. Predsa len, nie každý o nej som ešte videl. No a potom som si pozrel dve kratšie videá, čo mi odporučil pán YouTube.

Niekde v Severnej Karolíne
Niekde na Novom Zélande

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 12/11/2019 10:03 :

Bot001: Aj ja som o Agafii videla viacero dokumentov. Ale je to natoľko obdivuhodná žena, že ma to ešte neprestalo baviť pozrieť si o jej živote filmy. Človek keď vidí, aký ťažký život má táto postaršia pani v sibírskej divočine a ako bravúrne a s usilovnosťou to zvláda a pravidelne sa modlí, tak to človeka naplní pokorou a obdivom a uvedomí si, že vlastne nemá tu v SR až taký náročný život.

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2019-11-12 22:13 GMT

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 13/11/2019 06:43 :

Hej. Chcel som ešte podobné krátke video pridať do blogu o ekológii, ale autorka ho zmazala (nič tí ludia nedotiahnu do konca). Lebo, netýkajú sa tie videá Agafie, ani tam nieje zvláštny dôraz na kresťanský život.

Keby však ludia žili prirodzene, dokázali by viac než pseudo-intelektuálnymi diskusiami. Nie len pre záchranu planéty, ale aj pre záchranu seba. Zvyčajní ludia, keď vidia také videá, tak sa sústredia na to čo tí ludia nemajú, namiesto uvedomenia si toho čo tí ludia majú.

Tá Miriam Lancewood z druhého videa je príkladom, že podobné precitnutia sú možné tam kde by to človek nečakal. Mám na mysli, že to bolo mestské vegetariánske dievča hryzúce si nechty, pochádzajúce z tak nezdravého prostredia akým je Holandsko. Stačil správny muž, ktorý jej ukázal cestu, a nebolo jej treba viac ako jeden deň na to nechať sa zbaliť. Znie to ako fascinujúci príbeh. Nevadilo ani, že jej bolo po 20 a mužovi o 30 rokov viac. Som si objednal jej knihu.

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 13/11/2019 07:33 :

Bot001: Vďaka za ďalšie videá. Zaujímavé je, že nejaký dokument o Miriam Lancewood, jej manželovi a o ich živote v prírode som videla asi tak pre rokom alebo dvomi rokmi roll eyes
Pamätám si doteraz, ako Miriam s lukom lovila zvieratá. Sú aj s mužom sympatický pár...

Je fakt prekvapujúce, že sa na niečo také odhodlala Holanďanka. Ja som sa v zahraničí so zopár Holanďankami stretla, ale mala som z nich veľmi zlý dojem, všetko ošomrali, nedalo sa s nimi vôbec dohodnúť, neskutočne rozmaznané a ufrflané. Táto pani Miriam Lancewood je asi nejaká svetlá výnimka, pôsobí fakt sympaticky a šikovná žena to je.

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 13/11/2019 07:39 :

Bot001: Píšeš, že si chcel podobné krátke video pridať do blogu o ekológii, ale autorka ho zmazala... ak by si to video nemal kam pridať, môžeš ho kľudne pridať aj sem pod môj blog, nevadí, že sa to netýka Agafie...

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 13/11/2019 11:33 :

Tak dobre. Skôr by som však rád niečo zacitoval:


Až do nedávna si človek nemyslel o svojich predkoch nič horšie ako to, že namiesto domov žili v jaskyniach a v lesoch. Nieje to tak dávno, čo Shakespeare vložil do úst vyhosteného Vojvodu, žijúceho v ardeských lesoch, akoby žili v zlatom svete: "Tu nepociťujem nič, len trest Adamov - zmenu období... A tento náš život, oslobodený od verejného prenasledovania, nachádza reč v stromoch, knihy v tečúcich bystrinách, kázne v kameňoch a dobrovo všetkom. Nemenil by som." Tieto slová môžu v niektorých dušiach stále evokovať naliehavé echo, súhlas, ktorý je ovela viac ako estetické uznanie.

Pred Shakespearom, v stredoveku a v najvzdialenejšej historickej minulosti, nebolo obdobie kedy by Západ nemal svojich pustovníkov a niektorí z nich patrili k najuctievanejším osobnostiam svojej doby. Nemôže byť pochýb ani o tom, že tých pár výnimočných, ktorí žili obklopení prírodou, cítilo istý dobrotivý súcit k blížnym, servilne závislým od civilizácie. Čo sa týka Východu, ten nikdy nebol oddelený od starovekého zmyslu hodnôt, podla ktorých je najlepší rámec pre človeka jeho pôvodná báza. Napríklad, medzi hinduistami je pre človeka stále ideálom - a privilégiom - končiť svoje dni v ústraní panenskej prírody.

Pre tých, ktorí ochotne prijmú tento pohlad, nieje ťažké pochopiť, že polnohospodárstvo, vzdialené od označenia pokrok, ku ktorému sa dospelo po istom stupni rozvoja, sa v skutočnosti stáva "posledným klincom" finálnej fázy degenerácie človeka. V starozákonnom príbehu je tento "klinec", pozostávajúci nepochybne zo stoviek ludských generácií, zavŕšený v postave Kaina, ktorý reprezentuje polnohospodárstvo - odlišné od lovu, či pastierstva - a ktorý takisto postavil prvé mestá a spáchal prvý zločin. Podla komentárov ku knihe Genezis mal Kain "vášeň pre polnohospodárstvo" a takéto pripútanie sa, z pohladu kočujúceho lovca-pastiera a príležitostného rolníka, bolo strmým krokom nadol. Profesionálne polnohospodárstvo znamená usadenie sa na jednom mieste, čo vedie k budovaniu osád, ktoré sa neskôr rozrastú do miest. A v starovekom svete, tak ako bol život pastiera vždy spájaný s nevinnosťou, boli mestá považované za miesta úpadku. Tacitus nám hovorí, že Germáni tej doby mali hrôzu z domov a dokonca aj dnes nomádi a seminomádi, ako napríklad americkí Indiáni, spontánne pohŕdajú všetkým, čo by ich tak ako polnohospodárstvo pripútalo k jednému miestu a tým oklieštilo ich slobodu. Indián nemá zámer viazať sa k zemi, kde všetko podla zákona stabilizácie a kondenzácie, dalo by sa povedať petrifikácie, je náchylné kryštalizovať. To vysvetluje indiánsku averziu k domom, najmä ku kamenným, ako aj absenciu písma, ktoré by z tejto perspektívy zafixovalo a zabilo posvätné plynutie Ducha.

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 13/11/2019 07:56 :

Tá Miriam hladala päť smelých žien na 2 mesiace v divočine Nového Zélandu. Asi našla len jednu, z toho čo som videl, ale zdá sa že mali skvelé dobrodružstvo. Záujemkine jej môžu písať na mail. :-D

Ďalší exoti do zbierky sú rodina tiež z Nového Zélandu: Bush Babes. Len teraz som si pod videom všimol, že ten syn teraz cestuje a učí techniky prežitia v divočine.

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 23/11/2019 12:21 :

Gabriel Bunge, bývalý benediktínsky mních konvertovaný k pravosláviu, žijúci 30 rokov ako pustovník vo švajčiarskych Alpách - Altväter.

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 23/11/2019 11:02 :

Bot001, dobré zamyslenie.
Píšeš o poľnohospodárstve a Kainovi.
Príbeh Kaina a Ábela je príbehom nezmyslu plnosti v nerovnováhe človeka.
Aj v dnešnej dobe sú zaujímavý pracujúci napríklad či poľnohospodári a stavbári, ktorí sú zvyčajne tvrdší ľudia.
Práca s holými rukami zoceľuje ich osobnosť.

Človek dnes povýšil prácu mysľou za lepšie platenú, alebo s vyššou autoritou, než prácu ťažko pracujúcich rúk.

Celá história aj súčasnosť nám ukazuje, že kvôli svojej nerovnováhe tela, ducha a vedomia sa ľudský tvor rozvíja pomaly.
 Jak rýchlo sa rozvinuli rôzne technológie vonkajšieho sveta.
A čo ten náš vnútorný svet? Čo technológie nášho vnútra, prečo zaostávajú ?
Raz ľudský tvor chce ťažiť z vnútorného sveta a inokedy zas z vonkajšieho.

Človek prešiel tak dlhou históriou a ešte stále sa učí pred Bohom byť čo najvhodnejším hospodárom.

bot001 je odhlásený top bot001 napísal dňa 23/11/2019 12:59 :

psachnet napísal dňa 23/11/2019 11:02: Príbeh Kaina a Ábela je príbehom nezmyslu plnosti v nerovnováhe človeka.


Nerozumiem jazyku tvojej sekty.

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 24/11/2019 10:17 :

Bot001: vďaka za to video o pátrovi Gabrielovi... bolo to zaujímavé...

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 25/11/2019 11:02 :

Akým jazykom sekty rozprávam?

Zrodil som sa v Babylonskej veží, ktorú si  postavil človek na oslavu seba samého a nie na oslavu Boha.

Učím sa hovoriť jazykmi Babylonskej veže. Ale učím sa najmä používať jazyk, ktorý dal Boh do vienka každému jednému z nás.
Jazyk, ktorým hovorí každý jeden. Ale prestali sme ho počúvať vo chvíli, keď sme povýšili seba na úroveň Boha.
Jazykom, ktorý raz budeme používať zas jednotne.