Archívy

Reklama

ČO SI O TOM MYSLÍTE ? : Kresťan a vojna ?

Medzi Božie prikázania patrí aj prikázanie: "Nezabiješ", ako si môžme prečítať v Biblii v knihách Exodus 20:13 (2. Mojžišova kniha) a Deuteronómium 5:17 (5. Mojžišova kniha). Napriek tomu sa za posledných 2000 rokov odohralo viacero náboženských vojen sprevádzaných zabíjaním a krviprelievaním.

Postup počas vojny upravuje v našej krajine Ústavný zákon č. 227/2002 Z. z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.
Keď mužovi vznikne branná povinnosť, musí sa v čase vojny alebo vojnového stavu podrobiť odvodu. Potom buď vykonáva mimoriadnu službu, teda počas vojny bojuje na mieste konfliktu, alebo vykonáva alternatívnu službu.

Zaujíma ma, čo si myslíte o tom, ako by sa mal zachovať kresťan, keď jeho vlasť napadne nepriateľ, a prezident vyhlási vojnu ? Môže kresťan bojovať so zbraňou v ruke ? Ak kresťan zabije niekoho vo vojne pri obrane vlasti, je to z Božieho pohľadu hriech ? Ak kresťana alebo jeho rodinu napadne nejaký násilník a terorista a pri sebaobrane alebo pri obrane svojej rodiny (ženy, detí, rodičov) zabije násilníka, je to hriech ?
Ako by ste sa zachovali, keby na Slovensku vypukla vojna ? Šli by ste bojovať so zbraňou v ruke ? Bránili by ste svoju rodinu a svoju vlasť ? Alebo by ste radšej utiekli mimo SR ? Alebo máte nejaké iné alternatívne riešenie ?
Pridal lesanka333 on 21/10/2019 06:44

Komentáre (30)

tridsiatnik je odhlásený top tridsiatnik napísal dňa 21/10/2019 07:02 :

Veľmi známa téma... Podľa väčšiny cirkví môže kresťan bojovať, ak sa bráni, zároveň však musí dodržiavať pravidlá humánneho zaobchádzania s vojnovými zajatcami... Jediná morálne ospravedlniteľná vojna je obranná vojna... a ako sa s tým vysporiada jednotlivec je už jeho osobná záležitosť - či bude mať výčitky svedomia zo zabíjania alebo nie... to je individuálne... Aj v Sýrii bojujú dokonca kresťanské ženy proti ISIS v obrannej vojne...https://www.youtube.com/watch?v=aTKIqc6vQXI

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 21/10/2019 08:15 :

Katolíci vždy bránili Európu. A teraz sú za to pranierovaní.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 21/10/2019 08:15 :

Téma je kresťan a vojna. Čo nás po budhistoch?

sivy je odhlásený top sivy napísal dňa 21/10/2019 09:51 :

janjan si ako pokazený automat. Katolíci hlavne dobíjali územie mimo Európy a nútili iné národy konvertovať. Veľmi kresťanské. Ale podľa teba iba šírili pravú katolícku vieru a keď to nejde podobrotky, tak to pôjde pozlotky . Brutálne vraždenie domorodcov na všetkých kontinentoch a podpora Vatikánu obchodu s otrokmi je dobre zdokumentovaná .

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 22/10/2019 04:41 :

Vojna na Slovensku?
A s kým by sme bojovali?
S krajinami hraničiacimi s našou krajnou? S utečencami? Alebo veľmocami?

S krajinami vôkol nás sme zažili vojnu, ktorú žiadny normálny človek zažiť už určite nechce.

Utečenci? Aj keď majú vieru, ktorá potrebuje trochu vyzrieť, tak brať ich všetkých za vraždiace stroje a teroristov je dosť náročné.
Prišli bez strelných zbraní a vlastne naprázdno. A ak by sa našiel na Slovensku niekto, kto by im tú zbraň dal, a nahuckal ich, aby vyvraždili Slovákov, to je dosť divoké.

Viem si predstaviť niektoré veľmoci, že by sa rozhodli vziať krv na svoje ruky a svojich potomkov, a vyčistiť planétu od malých a slabých.
Vlastne určitým spôsobom sa to už dávno deje. Veď máme choroby, ktoré nerobia rozdiel medzi dieťaťom alebo staršinou.

Aj keď z histórie nám vychádza, že keď človek dosiahne slušný rozkvet a nenásytným zlosynom nie je dosť na zemi, tak dôjde ku katastrofe, ktorú prežije len menšie množstvo ľudí.

No dúfam, že si to zas tak nepohnojíme, aby sme začali od nuly. Aby tisícky, ak nie milióny rokov sa rozvíjal ľudsky tvor v zmysluplné spoločenstvo, ktoré sa vrhne v tom najlepšom do záhuby.
Alebo prirodzený zákon vesmíru nedovolí ľudskej rase zahubiť to, čo stvoril Boh.

Niekto ma naučil, čo obsahuje vedomie, niekomu vziať nenávratne život. A to zmenilo moju povahu prístupu k pravidlám medzi životom a smrťou.

Boh nás nestvoril s cieľom ničiť a zabíjať. Boh nás stvoril s ušľachtilou túžbou, aby sme sa naučili život dávať a rozvíjať.

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 22/10/2019 06:55 :

Psachnet: Polozil si mi otazku ohladom moznej vojny v SR... Nuž odpoviem ti diplomaticky... Kazdy tyzden sa cez našu republiku premiestnuje vojenska technika, ktora nepatri nasej armade, ale patri armadam NATO. Vacsinou sa premiestnuje zo zapadu na vychod k ruskym hraniciam a uz sa odtial nevracia naspät. Kazdy tyzden uz niekolko mesiacov sa cez nase uzemie premiestnuju americkí vojaci. Tieto informacie su pravidelne zverejnovane na webstranke Ministerstva obrany. Americania uz dlhsiu dobu rokuju s nasim ministerstvom zahranicia o tom, ze daju dotaciu na prestavbu vojenskeho letiska na uzemi SR, ale ak tu dotaciu prijmeme, budu mat americkí vojaci na tom nasom uzemi specialne pravomoci, nechce sa mi tu o tom rozpisovat podrobnosti, kto to trocha sleduje, co sa deje, tak vie o com pisem.

Proti obycajnym rádovým obcanom USA nič nemam, ale ked vidim, ake škody napachala americka armada v Afganistane, vo Vietname, v Iraku, v Syrii... miliony mrtvych vdaka nim, uplne rozvratene moslimske krajiny, odkial utekaju desattisice imigrantov do Europy... Kvoli tomu, aby mohli vojensky napadnut svojho času Irak, tak si americania vymyseli, ze v Iraku ma S. Husajn chemicke zbrane hromadneho nicenia, aj ked nakonic sa ukazalo, ze tam v Iraku ziadne chemicke zbrane Husajn nemal, ale vdaka americkej invazii do Iraku zomrelo v Iraku statisice nevinnych detí...
Kam vkrocila americka vojenska čižma, to nikdy neveštilo nič dobrého. Som sa este davnejsie o tom rozpravala s dvomi profesionalnymi vojakmi, ktorí do toho videli podstatne lepsie ako ja, kedze pracuju v armade a sami povedali, že to co robia američania pri ruskych hraniciach sú poriadne provokácie a že stači nejaka kolizia a može byť z toho vojna (NATO proti Rusku)... Kedže sme clenmi NATO, samozrejme, ze by sa to tykalo aj nasej krajiny... Tym nechcem povedat, ze hned zajtra bude vojna...ale myslim si o tom svoje...

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2019-10-22 20:00 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 22/10/2019 07:26 :

sivy,
križiacke výpravy, bitky pri Lepante, Belehrade, Viedni ..., tam všade katolíci zachraňovali Európu.

sivy je odhlásený top sivy napísal dňa 22/10/2019 07:42 :

Nezachraňovali Európu, ale svoj vplyv.

30-ročná vojna, katolícke Španielsko bojuje proti katolíckemu Francúzku. Protestantské štáty najímajú katolíckych žoldnierov do armády a tí bojujú proti katolíkom. Katolícke armády drancujú a rabujú katolícke dediny a usadlosti a mestá.

7-ročná vojna, katolícke Portugalsko bojovalo proti katolíckemu Španielsku, Rakúsku a Francúzsku.

Atď.

Naposledy upravil sivy dňa 2019-10-23 15:25 GMT

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 23/10/2019 09:08 :

Sloboda: tak keď budeš stíhať, môžeš sa vyjadriť k téme blogu...

zisielzcesty je odhlásený top zisielzcesty napísal dňa 24/10/2019 02:15 :

les : ,, Každý týždeň už niekoľko mesiacov ...? " Už tri roky najmenej v jednom ťahu ,) A obrazne povedané je to naša armáda , naša technika Afganistan terorizovali Rusi ešte pred Američanmi

Rada démonizuješ ?
Si členkou Ľudovej mládeže ?
Páčia sa ti svalnatí , holohlaví chlapci ?
Bol J. Tiso dobrý prezident ?

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 24/10/2019 02:45 :

Joj chlapec, veľký rozdiel je medzi príchodom ruských vojsk a amerických. Rusi chodili na pozvanie oficiálnej vlády, ale Američania si určujú, ktorá vláda sa im nehodí, a tam chodia nastoliť "mier a slobodu"

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 24/10/2019 05:05 :

Zisielzcesty: Viem, ze to nebude zapadat do tvojho ciernobieleho stereotypneho videnia sveta, ale o prezidenta Tisa sa nezaujimam a ani nie som clenka Ludovej mladeze.

Avsak rozpravala som sa s jednou starsou pani zo Srbska, o tom, ako ich v Srbsku svojho casu "humanitarne" bombardovala americka armada a rozpravala mi, ako velmi sa bala o svoje deti.

Okrem toho sledujem  publikacnu cinnost Jurgena Todenhofera, ktory je odbornikom na Blizky vychod, a ma nadaciu, prostrednictvom ktorej zabezpecuje pre moslimske deti protezy, kedze vdaka americkemu bombardovaniu prisli o nohy a o ruky.

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 25/10/2019 08:41 :

Sloboda, ty si teplú vodu objavil?

maro13 je odhlásený top maro13 napísal dňa 25/10/2019 05:04 :

Panna Mária vo Fatime predpovedala veľkú a dlhú vojnu
ak sa ľudia neobrátia a nedajú sa na pokánie , čo myslíte prečo Boh urobil potopu sveta ?Potom sľúbil že už sa to
neudeje. Čas sa kráti podaj diablovi prst a čo myslíš že urobí o chvíľu s tvojou dušou? V dnešnej dobe vrcholí moc diablova a je tiež predpovedané že posledný útok bude na rodinu. Čo si myslíte kto bude na konci vekov víťaz?Moje
nepoškvrnené srdce ktoré sa dnes zjavuje i na Slovensku
a pozýva i Slovákov do boja s mocnosťami pekelnými a to
zbraňami modlitby svätého ruženca. Kto chce má možnosť
zapojiť sa modlitbou za svoju rodinu, za Slovensko, za Európu, za Svet , za skorý druhý príchod nášho Pána Ježiša Krista " neviete dňa ani hodiny" Panna Mária nás roky prosí  a pozýva víťaz je jasný a porazený tiež.
Pápež Ján Pavol II povedal že Slovensko má zohrať veľkú úlohu - vieme ju identifikovať a naplniť?
Táto úloha kresťanov v dnešnom pomýlenom a manipulovanom svete mi tu trocha chýba na týchto stránkach, nie osobné spory , ale vízia , podpora, smerovanie a povzbudenie. Veľmi by som tu privítal
napr. názor kňaza M. Kuffu ak by to bolo možné, myslím
že jedine on je kompetentný k niektorým témam sa
vyjadriť s tým aby nám laikom trocha rozjasnil
správne videnie. prajem pekný večer!

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 25/10/2019 06:34 :

To čo je za hrubú bigotníčinu:

Moje
nepoškvrnené srdce ktoré sa dnes zjavuje i na Slovensku
a pozýva i Slovákov do boja s mocnosťami pekelnými a to
zbraňami modlitby svätého ruženca.


Aspoň že som sa takto na večer pousmial, keď som to čítal grin
Ale aj toto bolo fakt dobré:
čo myslíte prečo Boh urobil potopu sveta ?


Ako to chápať,,, najprv ju asi navrhol a skonštruoval a v prihodnom čase ju inštaloval na zemi... Či ako? whistling

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 25/10/2019 06:43 :

misomiso_,
ale no, prečo ten výsmech?

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 25/10/2019 07:47 :

maro, vdaka za povzbudenie.
A... zachovaj si ciste srdce.

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 26/10/2019 06:47 :

"maro13 napísal dňa 25/10/2019 05:04 : Veľmi by som tu privítal napr. názor kňaza M. Kuffu ak by to bolo možné, myslím že jedine on je kompetentný k niektorým témam sa
vyjadriť s tým aby nám laikom trocha rozjasnil
správne videnie"
ty musíš byť na tom veľmi zle.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 26/10/2019 04:06 :

Hentake reči ťažko poškodzujú vnímanie kresťanov, ako intelektuálne spôsobilých členov dnešnej spoločnosti,,, a priam odradzaju ostatných od samotného kresťanstva!
Robia z neho len spolok sentimentalne a nábožne bečiacich fundamentalistov nízkeho intelektu.

Radšej buď rád (janjan) že som napísal len toľko!

zisielzcesty je odhlásený top zisielzcesty napísal dňa 26/10/2019 04:25 :

Presne tak ! Odradili ste ma a poškodili ... a za to zaplatíte ,)

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 26/10/2019 04:34 :

Zaujímavé, že v krajinách, kde katolíci prispôsobujú svoje reči reči svojho okolia, kresťanstvo mizne z povrchu zeme, viď napríklad západná Európa.
Poznáme všelijakých mudrlantov, či "teológov" s vycibrenými rečami, ľúbivými uchu sveta, aké vieru a spoločnosť devastujúce hlúposti a nemorálnosti dokážu vyprodukovať.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 26/10/2019 05:13 :

Veď aj toto je krajina, kde katolík Alojz Hlina prispôsobuje reči, rečiam svojho okolia, za účelom budúceho politicko-mocenského vplyvu. A používa pri tom značku kresťanstva. Pred ním robil to isté Figeľ.  

Aj preto "kresťanstvo" v tej najnižšiej forme ako je bigotný formalizmus, musí prenechať svoje miesto kresťanstvu intelektualnemu. A to zase prenecha miesto kresťanstvu mystickému,,, ako predpovedal Rahner- "kresťania ako ich poznáme dnes buď zaniknú, alebo sa stanú mystikmi"

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-10-26 18:14 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 26/10/2019 05:19 :

misomiso_,
definuj jednotlivé typy kresťanstva, najlepšie na príkladoch. Ako si to Ty predstavuješ či vnímaš.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 26/10/2019 05:48 :

Už som si tu dal dva krát takú "námahu" napísať to. Momentálne nevidím dôvod písať to tretí krát a ešte konkrétne tebe.
Tebe už len toľko a tak, ako aj ty tu dávaš! grin

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 04/11/2019 10:13 :

Lesenka333 verím, že  Slovensko aj okolité štáty ako členovia NATO sa nechávajú využívať Americkou chamtivosťou  po moci.

Je logické, keď nevieš rozbiť niečo z vonka, tak to rozbiješ z vnútra.

Sú niektorí Slovenský ľudia, ktorí podľahli Amerike a zapredali sa jej.

Trójsky kôň je starý príbeh.
Všetci historický okupujúci vylepšujú túto techniku do dnešnej doby na viac a viac prefíkanejšiu úroveň.

Ale sú tu ešte stále aj ľudia, ktorí sa nezapredali a držia si tak ako úctu, inteligenciu a Lásku k sebe, tak aj k okoliu, v ktorom žijú.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 05/11/2019 06:59 :

Dolores opäť nový nick?

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 05/11/2019 09:04 :

Anneliese: to ktorý nick máš na mysli ?

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 05/11/2019 09:29 :

Lesanka, pozri blog: nevyberajte podľa obalu.

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 05/11/2019 09:31 :

aha

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 05/11/2019 09:45 :

Aj Baba Jaga je toho nazoru, ze by sme si nemali vyberat podla vzhľadu grin