Archívy

Reklama

Ruzenec ako rozjimava modlitba : Ruzenec ako rozjimava modlitba.

Ruzenec patri k tomu druhu modlitby, ktora o cosi predchadza alebo priamo sprevadza rozjimavu modlitbu Ducha. Ci uz meditujete alebo nie, ci sa rozptylujete alebo nerozptylujete, ak naozaj do hlbky milujete ruzenec a nemozete sa ani den zaobist a neodriekat ho, znaci to, ze ste ludia modlitby.
Ruzenec je ako ozvena vlny dorazajucej na breh, na Bozi breh: "Zdravas, Maria,... Zdravas, Maria,... Zdravas, Maria,..."
Je ako ruka matky na vasej detskej koliske, je ako znamenie, ze sme sa zriekli namahavych uvah o modlitbe, aby sme definitivne uznali svoju malost a slabost.
Ruzenec je ciel, nie vychodiskovy bod. Bernadetta sa velmi rychle dostala do ciela, pretoze jej bolo sudene uvidiet Matku Boziu na tejto zemi; bezne je to vsak modlitba duchovnej zrelosti. Ak mlady clovek neoblubuje ruzenec, ak tvrdi, ze sa pri nom nudi, nenaliehajte. Je prenho lepsie, ak si precita nejaky text z Pisma alebo sa pomodli dajaku narocnejsiu modlitbu. No ak niekde na vidieku stretnete dieta alebo pokojneho starca ci prostu zenu a ti vam povedia, ze sa radi modlia ruzenec, hoci by nevedeli povedat preco, radujte sa a teste sa, pretoze v ich srdciach sa modli Duch Svaty. Ruzenec je nezrozumitelny pre cloveka so "zdravym rozumom", tak ako je nepochopitelne tisic raz do dna opakovat vyznanie lasky neviditelnemu Bohu; je to vsak modlitba bezo zvysku pochopitelna pre ludi cisteho srdca, pre tych, co ziju v duchu blahoslavenstiev.

Z knihy Listy z puste (Carlo Carretto).
Pridal beruska on 30/06/2019 07:30

Komentáre (135)

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 30/06/2019 08:02 :

romantika,
ruženec pozostáva z Vyznania viery, ktorému by mal rozumieť každý kresťan, s modlitby Pána (Otče náš - modlitba, ktorú nás naučil Pán Ježiš) a Zdravas Mária (veľká časť tejto modlitby je priama citácia z Písma) a tajomstiev - myšlienok zobratých z Písma. Tak čomu kresťan v tejto modlitbe nemá rozumieť?

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 01/07/2019 06:01 :

beruska, pekný článok :-) Pokoj s tebou

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 01/07/2019 08:12 :

Nie kazdy ma k modlitbe ruzenca vztah, najma ak bol v detstve nuteny sa ho modlit, pricom este naozaj tomu vobec nerozumel.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 02/07/2019 03:55 :

pascendi, dobre píšeš. Máš pravdu v tom, že ruženec je rozjímavá modlitba. Veru tak, je to rozjímanie nad umučením nášho Pána. V Medjugorii našej skupine istý kňaz povedal; modlite sa ružence, všetky, denne, až kým sa vám modlitba ruženca nestane potrebou.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 02/07/2019 04:04 :

a k tomu čo píše anneliese;

Nie kazdy ma k modlitbe ruzenca vztah, najma ak bol v detstve nuteny sa ho modlit, pricom este naozaj tomu vobec nerozumel.


Pokiaľ si myslíte, že zázrak obrátenia dostanete tak nejak automaticky a od Boha... Boh dáva prostriedky na obrátenie, ale neznásilňuje vôľu človeka. A ak sa človek obrátiť nechce, márne má to, čo inému slúži na obrátenie.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 03/07/2019 03:24 :

pascendi, si ma rozosmial tou ekumaniackou realitou :-)
Mimochodom, Pius X bol svätý vikár Ježiša Krista, ktorý odsúdil modernizmus.
Priznám sa, jeho encykliku "Pascendi" som nečítal, ale určite je tam kopec podkladov pre zápolenie s tými, čo popierajú napríklad:

- nadprirodzenosť dogiem;

- pravdu o Kristovi ako Bohu a Človekovi, reálnom a dokonalom ako vo viere, tak i v dejinách, ktorá bola o ňom odovzdávaná generáciam (evanjeliá, Skutky apoštolov, apoštolské listy, tradícia);

- Pavlovo a Jánovo učenie, ako i učenie cirkevných koncilov v Nicei, Efeze a Chalcedónii, a ďalších nedávnych koncilov, ako Ježišove pravé účenie, ktoré slovne vyučoval či inšpiroval;

- Ježišovu bezhraničnú múdrosť, keďže je božská;

- Boží pôvod dogiem, sviatostí a Cirkvi - jednej, svätej, katolíckej, apoštolskej;

- univerzálnosť evanjelia a jeho kontinuita až do konca vekov, ktoré Ježiš sám dal pre všetkých ľudí;

- od začiatku dokonalý charakter Ježišovho učenia, ktoré sa, také, aké je, neutváralo následnými premenami, ale také bolo dané: učenie o Kristovi, o čase milostí, o nebeskom kráľovstve a o Božom kráľovstve v nás, učenie božské, dokonalé, nemeniteľné, Dobrá zvesť pre všetkých žízniacich po Bohu.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 03/07/2019 03:43 :

avšak Pascendi, náš Pán Ježiš Kristus sa vždy snažil poskytnúť duchovným učiteľom a vodcom duší pomoc v ich službe tým, že budú skúmať svet rôznych duší pohybujúcich sa okolo Spasiteľa a rôznych metód, ktoré Ježiš používal, aby ich zachránil. Lebo by bolo nerozumné chcieť mať iba jedinú metódu pre všetky duše.
Iným spôsobom sa privádza k dokonalosti spravodlivý, ktorý k nej spontánne smeruje, iný treba použiť pre veriaceho hriešnika a iný sa vyžaduje pre pohana. I medzi nami je veľa pohanov, ak budeme usudzovať tak, ako pokladal naš Pán Ježiš Kristus za pohanov úbohých ľudí, ktorí nahradili pravého Boha modlou moci a svojvôle, zlata, žiadostivosti alebo modlou pýchy na svoje vedomosti. Odlišný je i spôsob, ktorý treba použiť na záchranu moderných prozelytov, teda tých, ktorí prijali kresťanskú ideu, ale nie kresťanské občianstvo, a patria k oddeleným cirkvám. Nikým neopovrhujme a najmenej týmito zatúlanými ovečkami. Milujme ich a usilujme sa ich priviesť do jediného Ovčinca, aby sa naplnila túžba pastiera Ježiša.
Rozumieš, čo chcem povedať, Pascendi? Božie cesty sú vieš aké. Nech sa nestane naša vôľa, ale Jeho. Amen

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 04/07/2019 05:29 :

Podla mna, to sa neda modlit "len tak". Clovek musi k takejto odovzdanosti duchovne dospiet.

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 05/07/2019 02:09 :

Máš na mysli tú herézu?

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 05/07/2019 02:21 :

Máš tam herézu (heretické vyjadrenie) a je jedno, či úmyselné (to úplne vylučujem) alebo neúmyselne.

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 05/07/2019 02:26 :

Sťažovať by si sa mohol, keby som napísal, že si kvôli tej napísanej chybe heretik.

Naposledy upravil janjan dňa 2019-07-05 17:00 GMT

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 05/07/2019 02:32 :

Človek sa môže pomýliť, napísať nevedomky blud alebo môže napísať to čo si naozaj myslí, ale nevie o tom že je to blud.

Naposledy upravil janjan dňa 2019-07-05 15:34 GMT

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 05/07/2019 02:46 :

Všetko čo bolo potrebné napísať som napísal vyššie.

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 05/07/2019 02:48 :

Miesto tejto hry to radšej oprav, nech to nemýli ľudí.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 05/07/2019 08:12 :

Na posúdenie čo je blud alebo "heréza", nechám radšej na Pána. Nechcel by som sa pristihnúť s nálepkou pokrytca.
Apropo...!
V podstate sa v poslednej dobe často zamýšľam nad tým - pretože je dnes hrozne veľa informácií a prestávam mať na ne chuť z dôvodu, že na každú myšlienku je vždy nejaké "ale", čo vo mne vyvoláva nepokoj a ďalšie otázky typu; čo je vlastne pravda a čo heréza, čomu mam de facto veriť... -, či by nebolo lepšie sa jednoducho proste len pomodliť v tichu ruženec, ísť na omšu, prečítať si trocha zo svätého písma nad čím počas dňa rozjímať, pracovať a byť ticho?

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 05/07/2019 08:25 :

Takze podla janjana to bolo vseobecne hereza a podla pascendiho len chyba, hereza by bola, keby si bol vedomy, ze je to hereza blink
A co to vlastne bolo za chybu? roll eyes
Inak, ta modlitbicka pre deti je velmi pekna.

Naposledy upravil beruska dňa 2019-07-05 21:25 GMT

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 06/07/2019 05:55 :

Pascendi, áno? Čo je podľa teba lenivosť;  pomodliť v tichu ruženec? ísť na omšu? prečítať si trocha zo svätého písma nad čím počas dňa rozjímať? pracovať a byť ticho?, alebo sedieť tu a donemoty sa handrkovať o slová?

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 06/07/2019 06:43 :

pascendi, dnes majú bratia evanjelici sviatoček. tak svätím aj ja. mal som v pláne kosiť trávu, ale z lásky a úcty k bratom nebudem ich pohoršovať. tak si popíšeme?

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 06/07/2019 08:12 :

Dnes je sviatok "vznietenia sa" majstra Jána Husa, o "spásu" jeho duše   bolo "postarané" pred 604 rokmi.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 06/07/2019 10:30 :

Pascendi


Je rozjimanie lahke? rozjimanie je potial lahke, ze pri nom nepotrebujeme vzhladom k bozskym veciam robit nic ineho, ako co bez zvlastnej namahy robime robime neustale vo svetskych veciach totiz:1 v pamati si vybavime predmet predchadzajucej uvahy ci citania
2, rozumom vec nalezite rozoberieme a ucinime zavery
3, volou potom zaujmeme k veci stanovisko a ucinime nalezite a vhodne predsavzatie


Si si istý tým rozjimanim? Lebo si asi opísal len všeobecne myslenie ako také,,,a nie priamo rozjimanie.

Najprv by sa patrilo trochu zadefinovať to "rozjimanie" napr. ako koncentrované premýšľanie o konkrétnom predmete, za účelom pochopenia. (to som len tak narýchlo, neskôr sa dá upresniť)
Lebo ďalej tam píšeš aj takto:

neziada sa aby sme neustale sledovali slova ustnej modlitby, mozeme ich vyslovovat mechanicky , aby sme sa lepsie mohli v mysli zaoberat tajomstvom a rozjimat o nom (nie trebars ze mysel rozmysla nad obedom)


S tým mechanickým verklikovanim autoritou predpísaného textu bez rozumového pochopenia súhlasím!!!  (sám to tu vyhadzujem na oči miestnym bigotnikom)

Ale teraz vidím problém v tomto:
Ako sa dá koncentrovať aj na rozjimanie aj na verklikovanie???

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 06/07/2019 02:10 :

pascendi, čo je tvojim koníčkom?

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 06/07/2019 08:08 :

pascendi, ja nesvätím kvôli sebe, ale vnímam to tak, že ak my katolíci máme sviatok, evanjelici sa zdržujú hlučných prác, ktorými by nas pohoršovali. Na dedine je počuť hneď, ak niekto naštartuje trebars kosačku. No tak sa snažím byť naoplátok tolerantný k ich pokoju. Ježiš ma učil; miluj blížneho svojho ako seba samého. Tak milujem ako viem. Históriu mam i ja rád. Teda rád o nej počúvam alebo čítam alebo pozerám. Naposledy som sa pozeral na 6dielnú ságu apokalypsa 2 sv.vojna na youtube [url=www.youtube.com/watch?v=HpGCu7347Ho&list=PLPqF-ux8EVv7Se_0M5_BfxyFy8mxB1UsG]

Naposledy upravil aventurier dňa 2019-07-06 21:11 GMT

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 07/07/2019 11:14 :

Pascendi, smile)) si ma pobavil. Ber ma s rezervou ohľadne toho svätenia evanjelických sviatkov. Myslel som to tak, že v ten deň, keď mali bratia evanjelici sviatok a my katolíci nie, som preto nešiel pracovať na záhradu, aby som im umožnil v pokoji svätiť ten ich sviatok. Proste som  nepracoval preto som to nazval, že aj ja sviatkujem. Neboj všetko je v poriadku. Som rímskokatolícky veriaci jedinec, ktorý ma v tom čo píšeš jasno. Ozaj bol som dnes na sv.omši na Levočskej Maríánskej hore, ktorú slúžil akýsi kardinál z Ríma. Neviem jeho meno. Nájdeš ho na google v pdf formáte; púť Levoča 2019; nedeľná omša; 10:00... Bolo super bezva fantasticky .) a som členom Karmelitánov

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 07/07/2019 11:28 :

Pascendi, ale nó. Aj oni sa modlia modlitbu; Verím v Boha. A v tejto modlitbe sú aj tieto slová, ktoré sa bratia evanjelici modlia; "v spoločenstvo svätých" :-)

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 07/07/2019 11:48 :

Pascendi, ty si tomu dal haha smile)) Nebudem sa bratov evanjelikov pýtať prečo si nectia svätých, ale v modlitbe Verím v Boha sa to modlia. Považovali by to za rýpanie. A ja pascendi môj drahý už nejaký čas viem, že nepatríme tomuto svetu. Nie sme odtiaľ. Náš domov je nebo. Preto nebudem sa miešať do formálnych náležitosti zákona katechizmu Cirkvy svätej jedinej pravej apoštolskej Katolíckej.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 07/07/2019 12:01 :

pascendi, ako chceš :-)

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 07/07/2019 12:28 :

smile Pane Ježišu odpusť mi, že som taky nezrozumiteľný pre brata Pascendiho

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 12:44 :

Už ani neviem či sa mám k tomu, tam hore k tej pseudoodpovedi vyjadrovať,,, lebo tuto chlap rečniaci tu o scholastike a metafyzike ani nevie čo píše (teda čo odpisuje,,,  a tie jeho adhominiema sa mi už zdajú trápne a tie uhybne manévre smiešne. Vraj že
"...Kto by nerozumel niecomu kludne sa tu opytat..."grin

Takže odpoveď na moju otázku je že  nedá sa koncentrovať na dve veci naraz. To je rozptylovanie pozornosti nie jej koncentrovanie.

Este tu mám dáke námietky keďže je to "veľký"  scholastik a metafyzik (to bola len irónia) grin

Ak je teda myslenie a rozjimanie to isté. Potom je aj počítanie peňazí tiež rozjimanim, lebo aj počítanie je istá činnosť myslenia.
Prečo potom píše toto

ale presne za myslenim na rozjimane tajomstvo. Tot vse. Potom mozem pridat aj sposoby modlitby ..ak budu tu otazky. Len neurobit fatalnu chybu a Myslenim a rozjimanim mysliet dve veci.


Keď je to tak ako píše, prečo nenapísal že  myslením na myslené tajomstvo, alebo rozjimanim nad rozjimanym tajomstvom. Nepíše to tak, lebo je to hlúposť, ale tvrdí,  že je to tak dobre.

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-07-07 13:46 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 01:03 :

Aha čo tu podsunul

..ano ak sa ideme "modlit" nejake budhisticke mantry..vivat internet este ze ta niektori maju, ak uz nevedia pouzivat mozog tak aspon teba.


Inak tu môžem všetkým odporúčať knihu sv. Kasiana zo 4-teho stor. "Rozmluvy otců" (asi 10,10)  alebo knihu "Oblak nevedenia" z 15-teho stor...  A až potom si urobte vlastný názor na to, čo je kresťanské a čo nie.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 01:17 :

A ešte toto

ze naozaj cielom rozjimania nie je nic chapat, hladat pochopenie, ci akokolvek slachtit poznanie a  rozum, na to je studium tam sa moze hladat pochopenie...


A toto napíše ten, čo predtým napíše aj scholasticku poučku že "rozum si vyberá z pamäte" tak teraz už vraj "rozum si ma zobrať z vonku" (štúdium).

Samozrejme že cieľom rozjimania je plné pochopenie a nie len bežný semtinentalny výlev nad nejakou predpisanou literou,,, akoby nebolo známe že "litera zabíja ale duch oživuje",,, to preto ju treba pochopiť "aby nezabila" !!!

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-07-07 14:19 GMT

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 07/07/2019 04:40 :

Ďakujem za to, že máme take jednoduché prostriedky na to ako sa stať pokorným, poctivým, milujúcim kresťanom akými je hlavne svätý, presvätý ruženec. Pán Boh zaplať

Naposledy upravil aventurier dňa 2019-07-07 17:41 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 07:22 :

Kazdopadne doporucujem ci Kasiana ci kohokolvek pekne nechat tam kde su. Zobrat Katechizmus ci knizku kde sa preberaju modlitby pre tych co maju riadnu cestu k dokonalosti


Moje doporučenie v dnešnej dobe je práve opačné. Priam   vyhladavajte učenia svätých mužov minulosti, snažte sa pochopiť čo a prečo písali a riaďte sa ich odporúčaniami. Veď aj sám katechizmus odporúča pravidelne "duchovné čitania"

A bacha na to, aby ta údajná "riadna cesta" nebola tou povestnou širokou cestou.

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-07-07 20:26 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 07:56 :

No keď už pokorný a poctivý aveturier tu poexhiboval svojou veľkou  zbožnosťou, je načase dozvedieť sa "pozadie" ruženca.

Pôvodne boli odporúčané žalmy. Lenže to vylučovalo  tých čo k ním nemali prístup. Aby aj obyčajní negramotní a nemajetní ľudia sa mohli denne modliť, bolo im za náhradu žalmov určené 150 "otčenašov"

Toto trvalo až do 12-tého storočia, keď boli "otčenaše" nahradené "zdravasom", ale nie celým iba prvou jeho časťou. To ostatné bolo dokonane až v 16-tom storočí.

Takto nejako vyzerá ta "nemenná tradícia otcov" teda tá ilúzia nemennosti.

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 07/07/2019 08:03 :

A?

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 08:12 :

To čo je za vyčerpávajúca námietka?

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 07/07/2019 08:21 :

Ak niekde chýba pointa, aj takáto otázka je nadmieru vyčerpávajúca.

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 07/07/2019 08:25 :

misomiso_
mal si na mysli výroky Otcov, napríklad:
Sv. Augustín: "Ak sa neuzná večná a nemenná pravda, čnosť je falošná aj v najlepších mravoch".
Sv. Augustín: "Ktokoľvek sa odtrhne od Katolíckej cirkvi, nech by sa akokoľvek domnieval, že zbožnejšie žije, už pre to jediné previnenie, že sa odštiepil od cirkevnej jednoty, nebude mat večný život" (Epistula 152).
Sv. Ignác Antiochijský: "Ten, který víru v Boha, pro níž byl Ježíš Kristus ukrižován kazí špatným učením, vejde do věčného ohně, rovněž tak ten, kdo toto učení poslouchá." Ephesians 16,2
Sv. Cyprián: "Nemôže mať Boha za Otca, kto nemá Cirkev za matku."

Naposledy upravil janjan dňa 2019-07-07 21:25 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 08:32 :

Pointa je v zmene tradície.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 08:41 :

Janjan

Však ma kľudne obviň z niečoho,,,  nemusíš s tým robiť také nepriame  "caviky"

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 07/07/2019 08:41 :

Veď práve, na takúto pointu je ešte aj to "a?" priveľmi obsažné.

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 07/07/2019 08:43 :

misomiso_
ja Ťa z ničoho nemám v pláne obviňovať.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 08/07/2019 07:03 :

Modlitba ruženca je silná modlitba. Kto sa ju nemodlí by ju nemal ani podceňovať. A o akej nemennosti sa tu píše? Však rímskokatolícka cirkev je neustále zdokonaľujúca sa v poznaniach, ktoré nam postupne Duch Svätý odhaľuje. Iná bola Cirkev v 12stor. iná je dnes. Dokonalejšia. Napríklad si vezmime, kde boli kedysi ženy a kde sú dnes. Na úrovni muža. Naše ženy kedysi dosť trpeli. Dnes sú manželia na rovnakej úrovni, vedľa seba v chrámoch, v práci, atď, atď... Vraciať sa do 15 storočia  kedy boli ľudia dosť zaostalí v dnešný deň je tiež o niečom svedčiace.

Naposledy upravil aventurier dňa 2019-07-08 08:11 GMT

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 08/07/2019 09:55 :

Pápež Benedikt XVI, ešte ako známy teológ a kardinál J. Ratzinger, napísal vo svojej knihe o svojom osobnom vzťahu k modlitbe ruženca, kde poukazuje, ako je táto „ľudová zbožná úcta“ základným prameňom pre dušu, ktorá z neho čerpá vnútorný pokoj a tichosť.

Modlitba ruženca je meditačná niť. Jej rytmické opakovanie ukolíše dušu, prenáša na ňu pokoj, kým sústredenie sa na slová, najmä na Máriinu postavu a na obrazy Krista, ktoré sa postupne otvárajú pred našimi očami, zbavujú dušu starostí a umožňujú jej pozdvihnúť pohľad k Bohu.

Viac na https://minoriti.sk/mobile/18-aktuality/250-prislub-panny-marie-pre-tych-co-sa-budu-modlit-ruzenec

„Posvätná Tradícia a Sväté písmo teda navzájom úzko súvisia a sú spojené. Veď obidve vyvierajú z toho istého božského prameňa, určitým spôsobom splývajú v jedno a smerujú k tomu istému cieľu.“ Obidve robia v Cirkvi prítomným a plodným tajomstvo Krista, ktorý sľúbil, že ostane so svojimi „po všetky dni až do skončenia sveta“ (Mt 28,20).

„Sväté písmo je Božie slovo, nakoľko je písomne zaznačené z vnuknutia Ducha Svätého.“
„Posvätná Tradícia však Božie slovo,(113) ktoré zveril Kristus Pán a Duch Svätý apoštolom, neporušene odovzdáva ich nástupcom; aby ho, osvietení Duchom pravdy, svojím ohlasovaním verne zachovávali, vysvetľovali a šírili.“

Z toho vyplýva, že Cirkev, ktorej je zverené odovzdávanie a vysvetľovanie Zjavenia, „nečerpá svoju istotu o všetkom, čo bolo zjavené, iba zo Svätého písma. Preto treba obidve prijímať a vážiť si ich s rovnakou láskou a úctou.“

Tradícia, o ktorej tu hovoríme, pochádza od apoštolov a odovzdáva to, čo oni prijali z Ježišovho učenia a príkladu a čo ich naučil Duch Svätý. Veď prvá generácia kresťanov ešte nemala napísaný Nový zákon a Nový zákon sám svedčí o procese živej Tradície.
Od nej treba odlišovať „tradície“(1202, 2041) teologické, disciplinárne, liturgické alebo týkajúce sa nábožnosti,(2684)
ktoré sa postupom času zrodili v miestnych cirkvách. Sú to osobitné formy prispôsobené rôznym miestam a obdobiam, ktorými sa prejavuje veľká Tradícia. V jej svetle sa tieto „tradície“ môžu pod vedením Učiteľského úradu Cirkvi zachovať, zmeniť alebo aj zanechať.

Viac na http://www.katechizmus.sk/?action=getp&nazov=Tradícia a Sväté písmo&pstring=80-83, 95, 97,113, 120

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-07-08 11:08 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 08/07/2019 09:56 :

A o akej nemennosti sa tu píše?  


Píše sa tu len o ilúzií nemennosti, ktorá akoby bola schovana v pojme tradícia otcov, ale nič také neexistuje.

Však rímskokatolícka cirkev je neustále zdokonaľujúca sa v poznaniach, ktoré nam postupne Duch Svätý odhaľuje


Áno, duch Svätý odhaľoval, odhaľuje a bude odhaľovať,,, ale väčšinou tým, čo prebývali na púšti, alebo neskôr v ťažko prístupných kláštoroch, tam žili v askeze, modlitbách a kontemplaciach.

Potom je tu druhá skupina ktorá žila v palacoch so služobnictvom, v hostinach a luxuse, parazitujúc na jednoduchých negramotnych ľuďoch. A títo z palácov, prenasledovali a cenzurovali tých prvých.

 
Vraciať sa do 15 storočia  kedy boli ľudia dosť zaostalí v dnešný deň je tiež o niečom svedčiace.


Hento som nikdy nikde nepísal ani nechcel, ale o niečom svedčiace je to, že mi to posúvaš.
Alebo si si ma s niekým pomýlil. Možno s tým, čo s nemým úžasom žasneš nad jeho múdrosťou a on na oplátku pochváli tvoju jasnovidnu schopnosť, vidieť do vnútra človeka.
gringrin

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 08/07/2019 10:04 :

Alexandra

Vitaj v týchto našich "posvätných"  virtuálnych priestoroch. grin

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 08/07/2019 10:06 :

ďakujem za uvítanie vo vašich/ našich "posvätných" priestoroch smile

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 08/07/2019 10:15 :

Alexandra

Celkom dobrý príspevok si "zosnovala" whistling

Vychádza z neho, že existuje Tradícia a iné "tradicie". Keď sa spýtam, či je výmena modlitby otčenaš (pochádzajúca od Krista) za zdravas (pochádzajúci od anjela) Tradícia alebo len "tradícia" čo by si odpovedala???

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 08/07/2019 10:27 :

"tradícia" schválená Učiteľským úradom cirkvi

v ktorej je ponechaná modlitba od Krista (Otče náš)
a daná modlitba (ako píšeš od anjela), ktorého poslal Boh,  prvá časť
a dotvorená prosbou k Matke Božej o orodovanie za nás hriešnych spojená s príslušným tajomstvom
vždy, keď sa niekto modlí ruženec, je spojený aj s Kristom

je spojený s Otcom, Synom i Duchom Svätým

čo by však malo modlitbu, akúkoľvek, sprevádzať, je naša vrúcnosť (až sa mi žiada povedať s nehou, akej sme len schopní),
aspoň snaha byť vrúcny, čistý, úprimný, s dôverou, pokorne v bázni pre Bohom
ale nech nás od modlitby neodrádza ani to, ak to tak nie je alebo nevieme v danej chvíli,,ideme k Bohu s tým, čo málo a biedne máme, ale ideme

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-07-08 19:04 GMT

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 08/07/2019 05:50 :

Pascendi, este si neopravil tu chybu?? Je to vazna chyba a zaroven lahko prehliadnutelna. Tym skor by to tam nemalo zostavat. Ako pisal aj janjan.

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 08/07/2019 06:53 :

beruska,
radšej napíš, že blud smile

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 10/07/2019 05:32 :

Kava, je to v prispevku 05/07 o 01:26.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 10/07/2019 05:37 :

neskor ukazem ako sa prave snaha znicit ruzenec MARIANSKY ZALTAR prave potlacenim tradicie a vyzdvihovanim pisma(poprotestancenim) ukazala

Aku snahu znicit ruzenec mas na mysli, pascendi?
* spominal si to aj neskor.

Naposledy upravil beruska dňa 2019-07-10 18:38 GMT

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 14/07/2019 02:41 :

Nemam potrebu nieco moderovat. Dala som temu, ludia sa mohli vyjadrit, dozvedela som sa vela uzitocneho. Tema isto nie je uzavreta...

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 06:02 :

K modlitbe ruženca by som mala otázku. Ak je to rozjímavá modlitba a teda pri modlitbe ruženca rozjímame o živote Ježiša Krista, v jednotlivých desiatkoch sa zastavujeme na dôležitých okamihoch v živote Ježiša Krista. Nakoľko táto modlitba ovplyvňuje a mení náš život? Nakoľko sa modlenie ruženca odrazí v našom živote tak, že svedčíme o tom naším životom?

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 14/07/2019 06:07 :

Je toho tu vela, trochu sa vratim hore. Pascendi, to aku modlitebnu knizku mas? Este som nepocula takto sa modlit ruzenec.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 14/07/2019 06:14 :

Anneliese, napriklad mne sa niekedy stava, ze pocas modlitby ruzenca dostanem odpoved na nejaku otazku alebo problem. Neviem, ako je to mozne, ale je to tak. Nejak sa mi vybavi situacia a riesenie, ktore v pokoji mozem prijat. To je moja skusenost, neviem ako ini roll eyes

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 14/07/2019 06:39 :

Rada sa modlim ruzenec.

Su este ruzencove bratstva, kde maju dobrovolny zavazok kazdy den modlit sa desiatok na umysel za zivych i zosnulych clenov ruzencoveho bratstva, za hriesnikov, knazov a biskupov a reholu dominikanov.(niektori cely ruzenec za tyzden a pod.)
Desiatok s udelenym, tym istym tajomstvom sa modli po dobu mesiaca, potom sa meni tajomstvo.
Kto moze, nech vstupi do takeho ruzencoveho bratstva..ludia vytvaraju spolocenstvo modlitby, tym, ze sa kazdy modli svoj desiatok, dokopy vytvara sa cely ruzenec. Modlia sa jeden za druheho a na tie ostatne umysly. Je pekne sa modlit denne aspon jeden desiatok. Modlime sa za inych a ini sa modlia za nas.
V kazdej farnosti (si myslim) ze su.
Viac informacii sa da najst v kolonkach na tejto stranke

https://dmc.sk/co-je-ruzencove-bratstvo/

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-07-15 07:36 GMT

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 16/07/2019 08:48 :

Pascendi, Alexandra nepotrebuje tvoje rady a odporúčania. Zaujímavé, keď už nevieš kudy kam, oslovuješ už kadekoho, len aby si si čo i len jedného človeka získal na svoju stranu.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 18/07/2019 04:20 :

Rozmyslala som nad tym Velkym ruzencom: To sa ma modlit naraz, a vtedy staci jeden Verim a tri uvodne zdravasy? Alebo trikrat cely, cize trikrat aj Verim? huh

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 18/07/2019 04:22 :

Aky Fake vo Fatime? Teraz som nepochopila, co je s Fatimou?
Tam bola pridana aj modlitba O, Jezisu...

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 18/07/2019 05:24 :

blink huh

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 28/07/2019 06:42 :

Pascendi, preco? Ved ten ruzenec svetla tam zapada. Prvy ruzenec sa tyka casu, pokial este Pan Jezis zil v ustrani, druhy sa tyka utrpenia a smrti a treti vsetkych tajomstiev po smrti. Ale chybali tu rozjimania o zivote, ked Jezis Kristus verejne ucinkoval. Takto je v ruzenci kompletne zahrnuty cely Jeho zivot.

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 27/11/2019 12:04 :

ahoj beruska dufam ze sa mas dobre a vsetko si pochopila a aj aplikovala...

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 27/11/2019 01:36 :

pozrel som si temu, o Marianskom zaltari bolo dost, ak nieco je tak do schranky, nebudem sa venovat kafdejakym googlosinam ci biblickym fantazmagoriam, ci modernistickemu hnoju alebo talafatkam len nieco uzitocne. Napr. zoznamovaniu...

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 28/11/2019 09:11 :

pozrel som to tu, ale same inteligenciu urazajuce googlosiny, modernisticke talafatky ci uz vyslovene hluposti...takze zatial sa budem venovat zoznamovaniu...

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 01/12/2019 11:48 :

vidim ze tema uzavreta. tak mozem sem. cez tento advent sa mienim zlepsovat v znamych troch oblastiach ktore som uz menoval.Svedomie, rozum, vola. Co sa tyka svedomia okrem obligatnych sviatostiach este budem cvicit v pouzivani moralnych systemov, lebo dnes treba denne riesit nejaku moralnu volbu aj niekedy desiatky krat denne ci uz sa to tyka otazok poslusnosti, otazok podpory cirkevnych ustanovizni,otazok patoro cirkevnych, alebo len bezne otazky zivotne treba sa vzdy nejako rozhodnut. A to nejakou moralnou volbou, kde treba pouzit prave moralne systemy, ktore su velkou pomockou...

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 01/12/2019 12:07 :

Co sa tyka rozumu tam samozrejme katechizmus (vyklad 5 prikazanie pozname) bez toho ani len neotravovat. Tento rok pridam aj napr. katechetiku a pastoralku. Vola tak tam mravouka, teraz zo zvlastnym dorazom na cnosti. Teraz cvcenie v Opatrnosti ...a aj Zmuzilosti. Predsa treba vzdy upravit svoje konanie podla novopoznanych pravd a to vyzaduje zmuzilost.

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 01/12/2019 12:36 :

dominici,
vari Ťa niekto otravuje?

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 01/12/2019 12:52 :

Tu by som este dodal ze prijmanie sviatosti nie je sucastou moralnych systemov a takisto katechizmus nie je len take nezavazne citanie ale povinnost vizuca vo svedomi, pre kazdeho kto uziva rozum automaticky primerane schopnostiam sutomaticky ovladat prislusnu katechizmovu latku.

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 01/12/2019 01:36 :

tu davam na uvazenie. Cirkev predpisala na omsu ist 52 krat(plus sviatky) za rok a Santissimum (modernistickiy newspeak eucharistia)prijat raz za rok...co z toho vyplyva?

Naposledy upravil dominici dňa 2019-12-01 13:41 GMT

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 02/12/2019 08:10 :

K moralnym systemom len to,ze kto vie a ma rozkolisane svedomie tak moze pouzit. Je na lubovoli aky pouzije, hlavne nech je dovoleny. Ja som si vybral ten najefektivnejsi, ale to je na kazdom co vyberie.Pre pouzitie nie je dolezite vediet kto koho za co ma ci nema, takze moze byt kludny, bez stresov. Mne urcite pomohli a som vdacny za klud svedomia.

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 03/12/2019 11:27 :

Dalsia vec co by mal kazdy mat je "nos" na modernizmus. Ako vieme tato formalna hereza bola odsudena v Pascendi dominici gregis akomsi a inde nazvana "stoka" vsetkych herez, Tomum ad flavianum 20 storocia, ktore stoji po boku Unam sanktam(vidime ze ani Kuffa neovlada), Unigenitus, Auctorem fidei, Sylabus atd. A preto je dolezite mat "nos" na modernizmus.V literature je nerovnako cinny...napr. po roku 1950 je postupne smrad a cim dalej k dnesku az priam neznesitelny, tak zaciatok storocia do 1950 je to tak pol na pol,a v 19 stor. tak zacina "atomami"smradu...no proste nezmar ktory postupne rastie...dnes je uz ako vravim "smrad" neznesitelny...a tyk a sa aj tzv. biblie, ktora je vykuchana, cenzurovana vseliako upravovana... Pismo svate vlastne aj tak patri do ruk disponovanym...co vlastne tu nik nie je, takze vlastne nic...tak pestovat si "nos"

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 04/12/2019 11:58 :

Tiez som si robil reviziu, a tak mam co ja viem vierouku, mravouku z 19 stor. Ale vlastne vsetky obory nahradzam homiletikou, ktora je skutocnou zlatou zilou pre rozne problemy a obory. Mam istotu sentire cum ecclesia, rozne vyklady Pisma svateho este trebars s Vulgaty...atd. proste vsetky mozne problemy riesene este predkami ktori vedeli ako zit vieru. U mna urcite modernisticke spisy nenajdete, takze mam z coho cerpat.

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 04/12/2019 12:11 :

Som rozmyslal nad temou obliekania, kde som bol hrozne sklamany, cakal som ze zeny vedia sko sa vzdy nahodit... no sklamanie velke. Proste svata omsa je podla katechizmu toto a toto a tak sa zariadim. Proste byt na sacrificiu tak dohabany...som sklamany. Mozno moze za to znamy syndrom "ked to tak robia vsetci tak to musi byt pravda,alebo spravne...",ktory vobec nemusim. Kde je potom silny moralny kompas...to mi je zahadou.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 04/12/2019 12:37 :

Pascendi, si tu opäť so svojou hnusnou manipuláciou a ideš nám tu rozkazovať ako sa máme obliekať. Láskavo si hľaď svojho.

domenico je odhlásený top domenico napísal dňa 04/12/2019 02:08 :

yay

Naposledy upravil domenico dňa 2019-12-12 16:17 GMT

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 04/12/2019 02:16 :

Pascendi, vieš ako mi je jedno, kto ťa ako sklamal? Si myslíš, že niekto zmení svoje správanie, aby si nebol sklamaný? Nebuď smiešný.

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 05/12/2019 11:25 :

Zmyslom chodenia na svatu omsu je len jeden, cerpat z ovocia vykupenia, ktore sa kazdou skutocnou obetou sv. omse spritomnuje a privlastnuje AKTIVNYM ucastnikom. Zdoraznujem AKTIVNYM, to jest ten ma osoh z omse kto sa AKTIVNE podiela na spoluobetovani knazovom...Nie je aktivnou ucastou napr. vstavat,klacat,recitovat odpovede a sledovat dianie...To ako to robit nam moze pomoct napr. skvostny vyklad sv.omse od Martina z Cochemu(ja som si zohnal ten z 19 stor. tie neskorsie su vykuchane)
Ako som pisal Svata Matka Cirkev predpisuje sacrificium kazdu nedelu (a sviatky) kdezto Santissimum raz do roka...Kto moze realizuje duchovne svate prijimanie (jedne svatica to robila 200 krat denne) ktore supluje niektore ucinky skutocneho...napr. podla sv.Alfonza.
Dufam ze vznesene poznanie o svatej omsi napomoze dostojnej pritomnosti na nej aj co sa tyka oblecenia...

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 05/12/2019 11:52 :

Zaujala ma aj diskusia ohladne svatej spovede, kedze je pevnou sucastou duchovneho zivota. Kdesi na zaciatku pustni otcovia praktizovali vzajomne vyznavanie hriechov... alebo nosili tabulky a tam si pisali svoje napr.zle myslienky atd. a potom kazdu pol hodinu ci hodinu revidovali svoje svedomie. Ale prepracovanejsi sposob urobil sv. Ignac vo svojich Duchovnych cviceniach (zohnal som si z 19. stor)ktore  pomahaju prave robit specialne,ci celkove spytovanie svedomia...kde uz tiez kazdu pol hodinu ci hodinu revidujem svoje svedomie. Je len logicke ze niektori svatci to automaticky spojili so svatou spovedou...co pomohlo napredovat v duchovnom zivote.

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 06/12/2019 11:09 :

Su nejake otazky, ohladne aktivnej ucasti a moralnych systemov...na prvu, teda ked sa nechcem zucastnovat na obycajnych spolocenskych stretnutiach na nejakych liturgickych obradoch ale ozaj chcem brat uzitky svatej omse tak musim aktivne...viac mozno neskor.
Co sa tyka moralnych systemov tak tam si mozeme vziat ponaucenie, ze naozaj nie je podstatne vediet ktori jednotlivci ci skupiny koho ako vnimaju, koho ako uznavaju je to nakoniec problem ich vlastnych usudzovacich kriterii, postupov a hlavne zodpovednosti vo svedomi, a zobrat si nazory za bernu mincu by znacilo prisudit im normu rozhodovania aj pre nas, a k tomu nam chyba dostatocny dovod ich za bernu mincu povazovat...oni za nas a my za nich nebudeme raz zodpovedat...nech sa priklonim k nazorom kohokolvek zas sa kruh uzatvara a rozhodnutie je len a len na nas...proste su akousi barlickou pre nas ako riesit problemy, a od cias papezskeho schvalenia Mravouky sv.Alfonza kde bolo povedane ze nebsahuje nic skodlive pre dusu....je riadenie sa nimi dovolene, niekedy zasluzne a niekedy aj prikazane...tak sa snazime si zjednat si v nich jasno

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 06/12/2019 11:23 :

Dost ma zaujali kadejake temy na "konspiracne" otazky. Su to x krat prezute zvasty z google plne dojmologii, pocitologii teda take ne urovni Co rozpravala teta srna ci bratia Grimmovci...Ale ak niekto skusi spracovat nejaky fenomen bez googlosin ocisteny prave od tych dojmologii... tak moze prekvapit...rad si take nieco pozriem.

autobus je prihlásený top autobus napísal dňa 06/12/2019 02:37 :

dominici napísal...mam co ja viem vierouku, mravouku z 19 stor.
dominici napísal ... skvostny vyklad sv.omse od Martina z Cochemu(ja som si zohnal ten z 19 stor. tie neskorsie su vykuchane
dominici napísal...prepracovanejsi sposob urobil sv. Ignac vo svojich Duchovnych cviceniach (zohnal som si z 19. stor)

grin
možno keby si pohladal niečo z 9.-10 storočia prišiel by si na iné veci.
A to nehovorím o takom 2. storočí. asi by si otvaral hubu a možno by si sa ... by sa ti otvorilo aj niečo iné ako oči

domenico je odhlásený top domenico napísal dňa 06/12/2019 04:48 :

dominici,..

Naposledy upravil domenico dňa 2019-12-12 16:16 GMT

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 06/12/2019 11:31 :

dominici,
prečo by niekto mal spracovávať nejaký fenomén, aby si sa Ty na neho pozrel?

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 07/12/2019 11:30 :

Som tu zazrel temu ze 8.12 sviatok neposkvrnenej...troska zavadzajuce, lebo modernisti daju aj 9 tento sviatok, ked podla nich padne 8 na nedelu(napr. minuly rok) ani nemusim zdoraznovat ze katolici to tak neriesia...no ale to len naokraj.
Tak svedomie mame riesene, mame moznosti riesit aj cistotu svedomia aj jeho spravnost. Ako vravim ignacianska metoda riesi velmi dokladne cistotu svedomia a kto vie moze pouzit.Ja vyuzivam prave ten, ale ak ma niekto lepsi moze skusit iny. Je to otazka cviku ako aj ta spravnost svedomia.

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 07/12/2019 12:04 :

Nie modernisti dajú na 9., ale Cirkev.

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 07/12/2019 01:02 :

Dnes konci deviatnik na zajtra je velky sviatok(len modernisti mali odvahu zredukovat jeho velkost..dufam ze sa im to vrati)potom bude oktava (nie hocijaka) a potom nasleduje sviatok ,oktavy,deviatniky pekne za sebou. Zajtra teda je velky sviatok,tak prajem nacerpanie vsetkych milosti ktore sa daju (nehladiet na modernisticky vypitvane, vykuchane moznosti)Aj ja budem trosku pomenej tu, budem sa snazit vyuzit moznosti ktore ponukaju tieto Vianocne sviatky a to prajem aj vam.

autobus je prihlásený top autobus napísal dňa 07/12/2019 03:14 :

a nezabudni Emmu pozdravovať

Naposledy upravil autobus dňa 2019-12-07 15:15 GMT

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 07/12/2019 05:45 :

Ako jeden pápež má právo určiť vyššiu veľkosť nejakého sviatku, či pridať oktávu, tak iný pápež má také isté právo nejakému sviatku určiť nižšiu veľkosť, či odobrať oktávu. Nie je na tom nič nekatolícke, nedogmatické, modernistické.
To len sedesvacantistická schizma sa chytá každej slamky, aby si ospravedlnila svoje svedomie.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 08/12/2019 09:05 :

Hadam, ked nepojdem zajtra na omsu, nebude to hriech, kedze si sviatok Neposkvrneneho pocatia presunuli na zajtra.

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 08/12/2019 09:30 :

Prajem prijemny sviatok. Zvlastna doba, tolko tagedii, kolko ciernych praporov...alebo aj cervenych.Som sa tak zamyslel ci niekto podakoval...ci niekto porozjimal nad Spravodlivostou Bozou...ci niekto nezozral tie modernisticke blaboly o milosrdenstve bozom...o tom ze boh nerobi zle ze to len clovek. A proste ta vaticka na svedomie...

Tu ked tak rozmyslam ze cirkev zmenila co je vlastne cirkev vykuchala, cirkev vipitvala, cirkev prekrutila...same ruhave veci...Ale nedivim sa tomu v prostredi kde sa nepozna ani len Katechizmus..trebars Cirkev je Svata...neni porozjimane nad tym, lebo inak by taku ruhavu blbost len tak clovek nezabil...no co uz...

Ja uz sa davno nezamyslam nad takymi spormi, cas bezi a nejake sede,lefe, konkl. ci dokonca pokoncilny konzervativizmus co je ako ten socializmus s ludskou tvarou...ma uz davno netrapi, trapil som sa nad tym kde je pes zakopany, v celom tom nadstaveni ktore atakuje kazdu oblast cirkevneho zivota... ale uz si nekladiem, nerad zotrvavam v zivotne dolezitych neistotach, co je okrem ineho dokonaly sposob ako sa dostat do podrucia niektorej zo sirokej skaly psychickych poskodeni mentalneho zdravia...vsetko som davno vsadil na zakladne fundamenty(tie zname tri)a som si poistil minimalnu limitu, pod ktoru ked nespadnem tak podla nauky KC neohrozujem svoju spasu.

Neviem ako tu ,ale aj tu sa hadam niekto zamysla ked sa budu rozdavat prapory...modlime sa aby nie hned ten cierny...ale modlime sa vytrvale od nekajucej a nahlej smrti vyslobod nas Pane..

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 08/12/2019 10:49 :

V živote nejde o nejaké poistenie minimálnej limity na neohrozenie spásy, ale o maximum lásky, ktorou človek miluje Boha. Život na hrane, postoj "nejako sa len prešmyknúť do toho očistca", nie je postoj hodný katolíka.

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 08/12/2019 11:00 :

Mna samozrejme modernisticke blaboly o co ide v zivote nezaujimaju...minimalnu limitu mam poistenu a co budem robit navyse je bonus...ale tu zatial hovorime o minimalnej limite.. nepozna sa ani len Katechizmus, a tak je zbytocne hovotit dalej.

Dalej doplnim nauku o mravoucnych systemoch...co hovori? Ked svedomie nieco nepusti..konec filma a to je katolicke, spravne a zasluzne...ale to pri spravnom pouziti...

To len taka mala odbocka k dnesnemu sviatku...nechcem riesit nejake modernisticke blaboly.  Vieme ze modernizmus sa snazi vsetko navratit k bludom a prelaskovat to tu, ani nemusim hovorit ze Svata Cirkev davno tieto hluposti cenzurovala napr.cista laska sama v sebe naplna vnutorny zivot..ci poziadavka aby v kazdom cloveku lisila sa cnost iba po stranke materialnej formalne aby vsetko bola iba laska atd. taktika jasna vsetko prlaskovat a vratit sa k bludom x krat odsudenym.

Naposledy upravil dominici dňa 2019-12-08 11:37 GMT

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 08/12/2019 03:29 :

dominici,
nenavrávaj si, nemáš nič poistené.

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 08/12/2019 10:37 :

SACRA CONGREGATIO RITUUM

DECRETUM GENERALE
DE RUBRICIS AD SIMPLICIOREM FORMAM REDIGENDIS

Datum Romae, ex aedibus S.R. Congregationis, die 23 mensis Martii anni 1955.

c) De octavis
11. Celebrantur tantum octavae Nativitatis Domini, Paschatis et Pentecostes, suppressis omnibus aliis, sive in calendario universali, sive in calendariis particularibus occurrentibus.

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 09/12/2019 07:48 :

Dnes zacina oktava velkeho sviatku.....vieme ze oktava je to a to a preto sa snazime vyuzit mozosti, ktore ma. Mozeme takto predlzene slavit sviatok a nacerpat milosti (su to polodvojne sviatky)

Snazime sa doucat kde sme zanedbali, pozname sa a vieme kde mame medzery. Hlavne nech su to veci kde sme viazany vo svedomi(aj kvoli limite pod ktoru sa snazime nespadnut, spominal som)Vieme ze modernisti,tito pravdolaskari su specialisti na uprednostnovanie nepodstatnych veci pred podstatnymi. Preto rozne "diskusie" vypadaju ako vypadaju, rozne "diskusie"kde sa riesia vysoko "telogicke" temy pomocou wikipedie a google, rozne biblicke temy...takto sa mrha casom a unikaju nad dolezite veci

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 09/12/2019 11:00 :

Sa ma pytaju, co to tam je...ide o niektore oktavy 1(Velka noc a Turice) a 2 stupna( Vianoce a Zjavenie) z tych zhruba 17 oktav ktore ma Svata Katolicka Cirkev ma, okrem toho su aj privilegovane 3 stupna Obycajne a Jednoduche... neviem preco ich tu niekto dal..asi aby sa zas zavadzalo...pretoze Oktavu Turic montini(alias pavol 6) zrusil..dovod je tak nicotny ze ho ani nejdem davat)..okrem vsetkych ostatnych...nepokladam za dolezite to vediet, to sa uci liturgickou praxou
Ale berme oktavu ako predlzenie sviatku, kde je moznost ziskavat nove milosti.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 09/12/2019 12:51 :

Pascendi

...ci niekto nezozral tie modernisticke blaboly o milosrdenstve bozom...o tom ze boh nerobi zle ze to len clovek. A proste ta vaticka na svedomie...


Dúfam že si uvedomuješ ako z hentoho tam vpodstate vyplýva že "Boh robí zle",,, fakt husté! tak "vysoko" som sa nevypracoval ani ja!

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 09/12/2019 12:51 :

Jano

Tu v tvojich posledných príspevkoch sa jasne ukazala tvoja tunajšia (vraj nábožna) činnosť!
Namiesto relevantného a vecného obsahu, len trápne podrypovanie a provokovanie, za nízkym účelom vyvolania roztržky!

Možno by si mal účinkovať len vo svojom vlastnom "duchovne vysokom blogu" (ako ste nám oznámili) a neloziť so sprostosťami do cudzích blogov, ani s takými nízkymi zámermi!

No ešte si nemôžem dovoliť vynechať vsuvku, ktorá sa hodí k tvojej osobe.
"Panbožko ťa za to nakope do riti!" grin

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-12-09 13:13 GMT

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 09/12/2019 02:13 :

dominici,
čo sa píše v tom dekréte z roku 1955?
Že sa slávia len oktávy Vianočná, Veľkonočná a Svätodušná. Ostatné oktávy sa neslávia.
Máš nejaký iný dekrét, ktorý ruší tento?

Okrem toho sa v tom dekréte píše aj o adventných nedeliach a slávení sviatkov, ktoré pripadajú na adventnú nedeľu. Prečítaj si to.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 09/12/2019 05:51 :

Miso, nespravne si to pochopil. Precitaj si to pomaly este raz smile
Dominici myslel o rozjimani, len to zle formuloval. Pise do radu, tak sa to aj tazsie cita sad

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 09/12/2019 05:52 :

Janjan, ty si citas aj po latinsky? roll eyesthumbs up

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 09/12/2019 06:08 :

beruska,
myslím, že misomiso_ lepšie vystihol o čom je tá veta než Ty. Zrejme je to tým, že Ty si tu asi dosť krátko smile

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 09/12/2019 06:25 :

Janjan, ja som to pochopila takto:
ci niekto porozjimal nad:
- Spravodlivostou Bozou...ci niekto nezozral tie modernisticke blaboly o milosrdenstve bozom,
- o tom ze boh nerobi zle ze to len clovek.
Editovala som z technickych pricin wink

Naposledy upravil beruska dňa 2019-12-09 18:28 GMT

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 09/12/2019 06:36 :

Rozmyslam, ze predsa len asi nemam pravdu. Dominici tym asi myslel, ze kedze je Bozia spravodlivost, tak (aj) Boh "robi zle". Len je to nejako nestastne formulovane. blink

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 09/12/2019 06:36 :

.

Naposledy upravil janjan dňa 2019-12-09 18:50 GMT

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 09/12/2019 07:40 :

Nie je mozne povedat, ze Boh nie je milosrdny, ani to, ze netresta
Nie su taraniny, ze Boh je milosrdny, je nekonecne milosrdny, lenze nemame konat tak, ze sa opovazlivo spoliehame, ze mozem robit zle alebo proti Boziemu alebo zanedbavat dobre, ved Pan Boh mi to odpusti.
Ale odpusti kazdemu, kto sa chce vydat na cestu pokania, kto lutuje a chce sa polepsit.
Rovnako nas Pan Boh
moze trestat za nase hriechy, resp. sami si  odvratenim od Bozieho davame do zivota zlo.

Aj ked to Dominici formuloval, ze Boh dava zlo, dopusta na nas to zle..nie v zmysle, ze sam nas dava do hriechu
Je potrebne sa aj zamysliet, ci si to tazke nezasluzime. Mozno je to tazke pre nas, ale poriadok si to ziada. A mozno je nam to potrebne, aby sme urobili zmenu v nasom zivote.

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-12-09 19:42 GMT

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 09/12/2019 09:04 :

Toľko rečí a dohadov o tom, či bolo skôr vajce, alebo sliepka, ale ani jeden príspevok poukazujúci na humanitárnu pomoc a modlitbu ľuďom v Prešove...

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 09/12/2019 10:22 :

Anneliese, ved otvor tuto temu o pomoci v novom blogu.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 10/12/2019 06:44 :

Beruska, nie som naivna. Ten blog by ostal bez povsimnutia. Lesanka tu chodi malo a ostatni sa tu chodia prekarat, kto z nich je svatejsi.

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 10/12/2019 09:58 :

Ahoj beruska, som rad ze ta tu vidim...
Pri prilezitosti sviatku a jeho oktavy, som siahol po nejakej marianskej teme. Siahol som po znamych "Chvalach marianskych" od sv. Alfonza. Skvostne dielo, prespikovane mnohymi patristickymi pramenmi, ci pramenmi od cirkevnych ucitelov. Zohnal som si radsej to z 19. stor, nechcel som riskovat modernisticke paprce napr. toho z 3O tych rokov. Sv. Alfonz pekne predjima niektore sviatky napr. Nepskvrnene pocatie ci Nanebovstupenie...ako vieme Nanebovzatie sa neskor stalo aj dogmou, vlastne posledny normalny pocin Sv. Otca...co nasledovalo potom je uz len smutne...a potom od roku 1960 uz priamo nepricetne, nechutne...ultramodernisticke... No ale moralne systemy od sv.Alfonza zostali.Zostali ako pomocka, barlicka ako prezit aj v dnesnych dobach kalamitneho odpadu...vlastne bez nich by sme boli nakomplet nahrani...

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 10/12/2019 12:24 :

Ked tak rozmyslam nad sv.Alfonzom kontra sv.Tomasom Akvinskym...no novy Tomas nebude aby nam ukazal ako dnes prezit v otazkach spravneho postoja ku krizovemu dianiu v Cirkvi, ktora vo svojej bojujucej zlozke je v dezolatnom havarijnom stave. Dominikani tvrdili ze prednost ma cnost rozumu a riadit sa treba podla neho. Ale dnesna doba(nemyslim len postmoderny vek ale obdobie po stredoveku, co je zhruba tisicrocie!!!)ked je ludsky duch vystaveny nikdy nepoznanym vplyvom a zmateniam, ked vlastne aj cnost rozumneho kontemplativneho nazerania vlastne dokazu aplikovat len vyvolene duse co vlastne zostava pre nas pri dennodenne vznikajucich dilemach? Takto by sme zostali vo vzduchoprazdne a bez moralnych systemov skoncime tak v blazinci...Preto prisiel sv.Alfonz (to bola bozia prozretelnost)so svojimi moralnymi systememi...a clovek ktory ich neovlada musi byt na urovni ludi z doby sv.Tomasa.Podla moralnych systemov musi konat kazdy kazdodenne, vlastne vzdy ked cini nejaku moralnu volbu...kolkokrat denne? stokrat? Aj to je malo...oplati sa v nich urobit si jasno...

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 10/12/2019 06:58 :

".... 1.      Mnozí z těchto začátečníků mají také mnohdy mnoho du­chovního lakomství, protože je sotva člověk uvidí spokojené s duchem, kterého jim Bůh dá; jsou ve velké neútěše a plni stesků, protože nenacházejí v duchovních věcech útěchy, kte­rou by chtěli. Mnozí se ani nemohou dosti vynaposlouchati rad a napřiučovati duchovním předpisům a namíti a načísti množ­ství knih, které o tom jednají, a čas jim míjí více v tom než ve skutcích umrtvování a zdokonalování ve vnitřní chudobě du­cha, kterými jsou povinni. Neboť kromě toho si ještě na sebe naloží vybrané zvláštních obrázků a růženců; hned nechají jed­něch, a již si berou druhé; hned mění, a hned změnu ruší;...."

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 10/12/2019 07:06 :

"...1.  Ježto se tito začátečníci cítí tak horliví a bedliví ve věcech duchovních a zbožných cvičeních, vznikne u nich z tohoto zda­ru (třebas je pravda, že svaté věci samy sebou vedou k pokoře) jejich nedokonalostí často jakýsi druh skryté pýchy, z níž pak mají jakési uspokojení ze svých skutků a ze sebe samých. A z toho také u nich vzniká jakási trochu ješitná, a někdy vel­mi ješitná, chut mluviti před jinými o duchovních věcech, ba někdy spíše jim učiti, než aby se jim sami ještě učili, a odsuzují v srdci jiné, když u nich nevidí toho způsobu zbožnosti, který by oni chtěli, ba někdy to i vysloví, podobajíce se v tom fari­zeovi, jenž se vychloubal chvále Boha za skutky, které že koná, a pohrdaje celníkem (Luk. 18, 11. 12).

2.  U těchto často ďábel posiluje horlivost a chut konati více těchto a jiných skutků, aby tím u nich rostla pýcha a domýšli­vost. Víť ďábel velmi dobře, že všecky tyto skutky a ctnostné činy, které konají, jim nejen nejsou nic platné, nýbrž se u nich naopak obracejí v chybu.A tak hluboko do zla zabředávají ně­kteří z těchto lidí, že by nechtěli, aby se kdo jiný jevil dobrým kromě nich; a proto je, když se naskytne příležitost, slovem i skutkem odsuzují a pomlouvají, hledíce na třísku v oku bliž­ního a nedbajíce trámu, který mají ve svém; cedí cizího komára a vlastního velblouda polykají (Mat. 7, 3; 23, 24)...."

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 10/12/2019 07:42 :

Svätý Alfonz de Liguori napísal viacero skvelých kníh. Vrele odporúčam.

domenico je odhlásený top domenico napísal dňa 10/12/2019 08:53 :

thumbs up

Naposledy upravil domenico dňa 2019-12-10 22:32 GMT

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 11/12/2019 10:28 :

Dnes zacnem temu o svatej omsi.

Krst vclenuje do vseobecneho knazstva jedine vdaka ktoremu mozno spoluobetovat s knazom pri svatej omsi.Obetovat svatu omsu moze len knaz a vdaka vseobecnemu knazstvu tak moze obetovat aj laik, avsak nie takym sposobom, ako obet v mene  Krista kona knaz ked sluzi omsu. Bez vseobecneho knazstva by okrem sviatostne vysvatenych knazov, ostatnym nebolo mozne mat ovocie z obetovania omsi a nik bez sviatostneho svatenia by nemohol na omsi brat jej ucinky, kedze bez sebaobetovania niet naroku na ovocie vykupenia, ktore sa sv. omsou vzdy nekrvavo obnovuje a udeluje(vdaka sviatostnemu knazstvu knazov maju specialnu moc z knazskeho svatenia prinasat tuto obetu).Bez obetovania niet obeti a bez obeti niet ovocia obetou prineseneho. Inymi slovami, keby nebolo moznosti obetovat,nebola by mozna ani obeta a tym padom by nemohli vzniknut ucinky obety. Pri svatej omsi ide o dokonalu obetu cistu a svatu, kde sa obetuje Najvyssi Najvyssiemu, skrze knazstvo Obetnika Krista, ktory sviatostou knazstva dal moznost cloveku v jeho mene tuto obetu spritomnovat na katolickych oltaroch...

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 11/12/2019 10:45 :

A kedze nemozeme byt vsetci sviatostne svateni za knazov(napriklad zeny su z toho uplne vylucene)jedino cesta ako si moct privlastnit ucinky z Obety Kriza(t.j svatej omse)je ziskat moznost obetu prinasat, cize byt schopny takejto moznosti...a tuto moznost ziskavame svatym krstom...Nie nahodou Katechizmus uci ze krst je prva a najdolezitejsia sviatost.(jednym z ucinkov krstu je aj ziskanie mandatu obetovat, cize vclenenie do vsebecneho knazstva)..Kolki pokrsteni vsak toto svoje vseobecne knazstvo nechapu, nevyuzivaju...ked idu na omsu a neobetuju spolu s knazom (toto ako som hovoril je skutocna aktivna ucast na omsi..nie napr. sa nahlas zapajat do diania)nemozu mat ani ziadny uzitok z obety, kedze ju nepriniesli...a tym padom ich pritomnost v kostole je marna, aj keby recitovali a spievali ostosest...

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 11/12/2019 11:17 :

".a tym padom ich pritomnost v kostole je marna, aj keby recitovali a spievali ostosest..."

To nie je pravda
Sv. omsa pozostava z viacerych casti
Lutost, vyznavanie viny..ktore marnym nie je
Pocuvanie Bozieho slova..ktore je ucinnejsie ako ostry mec
Spolocne modlitby ..kde su dvaja traja v mojom mene, tam som aj ja
Osobne modlitby..
Vyznanie viery
Sv. prijimanie..kto je moje Telo a pije moju krv, ma zivot vecny
Podte ku mne vsetci, co sa namahate a ja vas posilnim
Knazske pozehnanie..aby Boh kracal s nami
Milosti, ktore Pan Boh dava a ktore potrebujeme, aby sme vedeli dobre zit
Svojim spevom oslavujene Boha a modlime sa opat cez vsetky tie slova

Sv. Omsa by bola marna vtedy, ak ideme na nu z marnivosti, ak nie je v nasom srdci uprimnost, ak nechceme milovat..
Aj to nemozem povedat so stopercentnou istotou, pretoze Pan Boh dava milost ako chce a komu chce..a tak aj ti, ktori tam prisli z marnivosti, mozu prezit Bozi dotyk a obratenie
Okrem toho, ze nevidime do srdca nikoho, davaju aspon priklad chodenia na sv. omsu, slavenia Boha
Nech sa nikto neboji ist k Bohu, nech je akokolvek hriesny a nedokonaly..Lekara nepotrebuju zdravi, ale chori

Ak vkladame svoju obetu na oltar, je to dokonalejsie

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-12-11 11:22 GMT

domenico je odhlásený top domenico napísal dňa 11/12/2019 01:20 :

dominici ..

Naposledy upravil domenico dňa 2019-12-12 16:17 GMT

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 11/12/2019 07:54 :

Domenico,
čo konkrétne je v dominici komentároch bludné, nekatolícke?

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 11/12/2019 08:25 :

Domenico

Moja rada znie, nestracaj čas a energiu odpovedať tu janjanovi na jeho "otázky"! Už mnohí sa tu o to snažili. On ti nikdy ani len, v zmysle najnižšiej možnej spravodlivosti,  "nezaplatí rovnakou mincou".
Zmysluplnejšie by bolo, dať tu radšej nejaký dobrý recept na buchty,,, alebo také niečo.
grin

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 11/12/2019 08:27 :

Jano

Panbožko ťa vytrieska! holy

domenico je odhlásený top domenico napísal dňa 11/12/2019 09:34 :

janjan

Naposledy upravil domenico dňa 2019-12-12 16:18 GMT

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 11/12/2019 10:23 :

Ja som v jeho vyjadreniach nepostrehol ani náznak "mágie" ani nejakej viery v magickú účinnosť vonkajších skutkov.
O svätej omši sa inak ako sväto a s bázňou ani nedá písať či hovoriť.

domenico je odhlásený top domenico napísal dňa 11/12/2019 10:56 :

mišo mal si pravdu :-)

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 12/12/2019 05:45 :

Dominici, preco zacinas novu temu v tomto blogu? Vytvor si svoj novy blog. Alebo ho vytvorim sama. huh

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 12/12/2019 07:30 :

alexandra komentar mieri inde, domenico ja vobec nechapem co pises...beruska este dokoncim temu trebars tu..a potom mozes otvorit inu

Vykupitelske dielo Kristovo sa ludom privlastnuje jedine skrze ovocie sv. omse,a toto ovocie vznika len ked je vykonana obeta, a tuto obetu moze vykonat ten, kto ma k tomu mandat a tym mandatom v pripade vsetkych pokrstenych je vseodbecne knazstvo a v pripade knazskeho svatenia sviatostne knazstvo.
Bodka

Mal som pred par rokmi taku debatu o tomto s priatelmi a naozaj mysleli, ze staci byt na omsi pritomny, pozorne, zbozne...(nejedna sa o ludi ktori navstevuju pseudoobrad jana23 duplom nie montiniovsky pseudoobrad) ale nespoluobetovali spolu s knazom...

Mali s tohto nieco? Z hladiska cirkevneho prikazania ucasti na omsi, zadostucinene mali, cirkevne prikazanie predpisuje fyzicku pritomnost, duchovny uzitok predpisuje len ako potencialnu moznost. Z hladiska osobneho tito dobri ludia z omse necerpali vsetky jej dostupne uzitky..a kedze to bolo z dobromyselnej nevedomosti hriech nemali...avsak uzitky mohli cerpat len tie vseobecne, take ake maju z kazdej sv. omse aj ludia mimo kostol ci mimo cirkvi...

A ja som si uvedomil vlastne aky dar aka milost je take vseobecne knazstvo. A vlastne v akej zlobe vazia nepokrsteni, a v akej temnote pokrsteni ale neobetujuci..

Ked svoje obety neprinesu spolu s knazom pri offertoriu(najneskor tesne pred konsekraciou) tak to vsetko je len obycajne spolocenske stretnutie na liturgickych obradoch... A vsetci sme zmlkli a zadumali sa...

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 12/12/2019 12:38 :

domenico este sa vratim k tebe, je som hovoril o bohu ktory...neriesil som Boha... v tomto prostredi absolutneho katechizmoveho analfabetizmu som nechcel riesit vysoko teologicku otazku pomocou google...ale katechizmovu odpoved budem vyzadovat, bez pardonu...zatial nechcem riesit otazky "srdca",aspon nie metodami moderneho(skor modernistickeho) pastoracneho experimentovania...

Jedna davna svatica mala poznanie o tom ze mnohi knazi chcu premienat(sacramentum) ale nechcu obetovat(sacrificium)...takto rafinovane to diabol vymyslel...dlho musel cakat kym nadisiel jeho cas a mohol samozrejme v lubivej forme toto previest znovu...nova "reforma" vlastne dosiahla toto (aj to len kdesi na zaciatku ked boli este platni knazi)...odvtedy mame precedov, vykuchany "obrad" napr. bez offertoria (to je ta cast ktoru Luther nenavidel)takze mozno povedat ze vsetky poziadavky reformacie boli splnene...

Naposledy upravil dominici dňa 2019-12-12 12:40 GMT

domenico je odhlásený top domenico napísal dňa 12/12/2019 04:25 :

ahojte, vymazal som svoje komentare - beruška ma pravdu  - sme mimo tému :-)
A mne sa už nechce rozoberať také scifi produkcie, to nič nedáva.
Prajem všetkým požehnaný advent a pokojny čas.

Naposledy upravil domenico dňa 2019-12-12 16:29 GMT

autobus je prihlásený top autobus napísal dňa 12/12/2019 05:21 :

"janjan napísal dňa 11/12/2019 07:54 :
Domenico,
čo konkrétne je v dominici komentároch bludné, nekatolícke?"
Práveže to je všetko len katolícké. sad
A nie Božie!

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 12/12/2019 06:00 :

autobus,
len tak pokračuj ďalej. Aby si ale potom nebol prekvapený, kam to až dotiahneš.

autobus je prihlásený top autobus napísal dňa 12/12/2019 06:22 :

ty možeš robiť čo chceš tiež. a na konci uvidíš, čo si to vlastne robil

dominici je odhlásený top dominici napísal dňa 13/12/2019 08:37 :

Dnes troska praxe, budem hovorit o svatej omsi a tam clovek neudrzi rozcitenie, ale budem sa snazit byt nad vecou.

Zacneme offertoriom, lebo toto je priestor, na predkladanie Bohu vsetkeho toho co som Mu priniesol na oltar. Pri samotnom konsekrovani, po druhom premeneni(vina)sa stava obeta dokonana.Kazdemu obetujucemu uz len zostava dufat ze Boh tuto obetu predlozenu prijal ako kedysi prijal Abelovu,Abrahamovu atd. (knaz sa toto vsetko modli z misala)Pokial je obeta predlozena ledabolo, odflaknuto, lahostajne atd.taka obeta ma aj tomu primeranu cenu u Pana..umensenu, ba aj ziadnu
No a na dobre prinesenie obety, treba cas aby bolo mozne v klude a uzobrane Panovi predkladat co pre neho mame...Kazdy z nas ma predsa tolko toho, najma starosti ze az..


Takze kazdemu z nas je vdaka mudremu usposobeniu svatej omse dopriata aspon ta chvila medzi offertoriom a konsekrovanim venovat sa priprave a predkladaniu vsetkeho toho co chceme obetovat. Mame chciet, ba musime obetovat vsetko...inak by to nebola obeta ale obchodovanie...
No a ked mame a chceme dat vsetko, tak na to potrebujeme cas a klud k priprave. V akej miere a ako dobre obetujeme, v takej miere aj budeme moct prijat jej uzitky...

Aj pre tieto dovody je dielom Ducha Svateho, ze najneskor od Kanonu, knaz stichne a modli sa nepocutelne aby sa kazdy, knaz i veriaci, mohli co najsustredenejsie venovat svojej priprave predkladanej zertvy k obetovaniu...
Inde je toto hatene, ak sa stale nieco deje nahlas, ak je veriaci stale vtahovany do nejakych spolocnych aklamacii ci odvadzaniu pozornosti k stale znejucemu hlasu precedov..vakej miere sa da tuna usobrane venovat predkladaniu vlastneho ja..vo velmi obmedzenej ba az ziadnej.

Pri pozdvihovani uz len zbozne adorujeme, ze Najvyssi Velknaz Kristus, prave Obetu nekrvavo obnovuje, spritomnuje a nechava z nej prave prystit jej ucinky...tu je nebo otvorene, nebeske chory anjelov a svatych sa klanaju tomu malickemu pred chvilou iba chleba, a duse v ocistci spolu s nimi ocakavaju osviezujuce ovocie milosti z prave nastateho obetovania...je mozne povedat, ze pri konsekrovani spolu s knazom obetujeme..ale obetujeme uz v zmysle samotneho vykonu obetneho konania, ktore spajame s knazovym nie v zmysle obetovania ako predkladania a pripravy, na co teraz je uz neskoro, tu uz ide o zapalenie plamena a spalovanie samotne...nie o zber dreva a pripravu hranice...

Zamilujme si svatu omsu. Najdime si cas vzdelavat sa v nauke o Svatej Obeti, lebo je to jediny povodny zdroj vsetkych milosti, akych sa tomuto svetu dostava..len vdaka nej zijeme, hybeme sa a sme, vdaka nej este svet stale stoji a nepohltilo ho peklo..Zamilujme si toto poznanie, vzbudzujme si tuzbu po dosiahnuti milosti byt takejto Obeti pritomny...

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 13/12/2019 08:48 :

Dominici, necital si moj komentar? Vytvorila som blog o svatej omsi, preco nepises tam, k teme??? Som nutena tu vypnut komentare!!!