Archívy

Reklama

Ruzenec ako rozjimava modlitba : Ruzenec ako rozjimava modlitba.

Ruzenec patri k tomu druhu modlitby, ktora o cosi predchadza alebo priamo sprevadza rozjimavu modlitbu Ducha. Ci uz meditujete alebo nie, ci sa rozptylujete alebo nerozptylujete, ak naozaj do hlbky milujete ruzenec a nemozete sa ani den zaobist a neodriekat ho, znaci to, ze ste ludia modlitby.
Ruzenec je ako ozvena vlny dorazajucej na breh, na Bozi breh: "Zdravas, Maria,... Zdravas, Maria,... Zdravas, Maria,..."
Je ako ruka matky na vasej detskej koliske, je ako znamenie, ze sme sa zriekli namahavych uvah o modlitbe, aby sme definitivne uznali svoju malost a slabost.
Ruzenec je ciel, nie vychodiskovy bod. Bernadetta sa velmi rychle dostala do ciela, pretoze jej bolo sudene uvidiet Matku Boziu na tejto zemi; bezne je to vsak modlitba duchovnej zrelosti. Ak mlady clovek neoblubuje ruzenec, ak tvrdi, ze sa pri nom nudi, nenaliehajte. Je prenho lepsie, ak si precita nejaky text z Pisma alebo sa pomodli dajaku narocnejsiu modlitbu. No ak niekde na vidieku stretnete dieta alebo pokojneho starca ci prostu zenu a ti vam povedia, ze sa radi modlia ruzenec, hoci by nevedeli povedat preco, radujte sa a teste sa, pretoze v ich srdciach sa modli Duch Svaty. Ruzenec je nezrozumitelny pre cloveka so "zdravym rozumom", tak ako je nepochopitelne tisic raz do dna opakovat vyznanie lasky neviditelnemu Bohu; je to vsak modlitba bezo zvysku pochopitelna pre ludi cisteho srdca, pre tych, co ziju v duchu blahoslavenstiev.

Z knihy Listy z puste (Carlo Carretto).
Pridal beruska on 30/06/2019 07:30

Komentáre (150)

romantika je odhlásený top romantika napísal dňa 30/06/2019 07:57 :

Najlepšie je modliť sa vlastnými slovami a nie naučené veci, ktoré ani ľudia nevedia, čo znamenajú a hovoria to bez rozmyslu a bez zapojenia srdca a duše a ani tomu poriadne nerozumejú

Naposledy upravil romantika dňa 2019-06-30 20:57 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 30/06/2019 08:02 :

romantika,
ruženec pozostáva z Vyznania viery, ktorému by mal rozumieť každý kresťan, s modlitby Pána (Otče náš - modlitba, ktorú nás naučil Pán Ježiš) a Zdravas Mária (veľká časť tejto modlitby je priama citácia z Písma) a tajomstiev - myšlienok zobratých z Písma. Tak čomu kresťan v tejto modlitbe nemá rozumieť?

prskavka je odhlásený top prskavka napísal dňa 30/06/2019 09:04 :

Janjan, mas pravdu. Casto sa stretavam s nazorom, ze vlastne slova su najlepsie. Nepopieram, ze je skvele vediet sa porozpravat s Bohom, je to super. Ale modlitba ako taka by nemala byt na druhej kolaji. Mozno sa staci len trosku zaujimat o to, comu nerozumieme, aby sme tomu zacali rozumiet. To je zaklad.

aava je odhlásený top aava napísal dňa 01/07/2019 10:27 :

" Modlitba sv. Ruženca je neporaziteľná zbraň, ktorá vyvoláva reťazovú reakciu dobra.
Je silnejšia ako atómová bomba  "

" Je to pokorná modlitba , ktorá duchovne pobáda k malosti, jemnosti a prostote srdca.

- Najúčinnejšia zbraň, voči Satanovi, ktorý je plný  pýchy a vzbury proti Bohu.

Mária Matka vypočuje prosby a oroduje u svojho Syna za obnovu vášho srdca Božou láskou. Nielen, že budete pokojnejšie a šťastnejšie zvládať akékoľvek životné situácie, dokážete aj lepšie rozlišovať pravé túžby svojho srdca, ktoré vám do neho zasial Boh,
účinný liek, ktorým Božia pomoc uzdraví zranené srdce "

Bohu vdaka za modlitbu sv. ruzenca!

romantika je odhlásený top romantika napísal dňa 01/07/2019 11:27 :

Vy to tak beriete, lebo ste rímskokatolícka cirkev...ja vám to neberiem, avšak ja k ružencu vzťah nemám

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 01/07/2019 06:01 :

beruska, pekný článok :-) Pokoj s tebou

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 01/07/2019 08:12 :

Nie kazdy ma k modlitbe ruzenca vztah, najma ak bol v detstve nuteny sa ho modlit, pricom este naozaj tomu vobec nerozumel.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 02/07/2019 05:25 :

Najprv k niektorym odpovediam, ruzenec je predovsetkym rozjimava modlitba, a rozjimanie je jeho podstatnou castou, tam pisacky o tom ze su tam modlitby z pisma...ja neustale zdoraznujem bozsku tradiciu, ktora sa tam nachadza.
neskor ukazem ako sa prave snaha znicit ruzenec MARIANSKY ZALTAR prave potlacenim tradicie a vyzdvihovanim pisma(poprotestancenim) ukazala
Takze najprv co teda je rozjimanie a v com spociva: rozjimanie spociva v tom, ze o zivote a utrpeni Pana Jezisa, o poslednych veciach cloveka alebo o inych pravdach viery PREMYSLAME a pri tom ZBOZNE CITY a SPASITELNE PREDSAVZATIA VZBUDZUJEME

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 02/07/2019 05:47 :

Kava z toho co si dala, orodovnictvo by bolo dobre rozviest, dnes sa uznavaju "vlastne slova" a drzo sa obracat priamo k Bohu (poprotestancenie) inak pekne vyznanie vdaka za Mariansky zaltar, vdaka za silu ktoru ma, a ktoru mu zjednala Cirkev zaradenim medzi verejne liturgicke modlitby a povysenim ruzenca cez sviatok Ruzencovej Panny Marie.(bitka pri Lepanto)

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 02/07/2019 10:49 :

beruska vysvetli mi prosim tvrdenie ze "modlitba je ciel" to nie je vlastne ani sv. omsa, alebo doporucenie pomodlit sa trebars nejaku narocnejsiu modlitbu (ak "nezvladam ci neoblubujem" ruzenec)...nebudem sa obracat na "krestanov" ale katolikom by nemal byt problem... popripade ak je "problem" pozrime sa na to v com je, aky relevantny dovod (beriem to ako chybu rodicov ci duchovnych ze toto nenaucia, resp. spravne nevysvetlia)

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 02/07/2019 03:55 :

pascendi, dobre píšeš. Máš pravdu v tom, že ruženec je rozjímavá modlitba. Veru tak, je to rozjímanie nad umučením nášho Pána. V Medjugorii našej skupine istý kňaz povedal; modlite sa ružence, všetky, denne, až kým sa vám modlitba ruženca nestane potrebou.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 02/07/2019 04:04 :

a k tomu čo píše anneliese;

Nie kazdy ma k modlitbe ruzenca vztah, najma ak bol v detstve nuteny sa ho modlit, pricom este naozaj tomu vobec nerozumel.


Pokiaľ si myslíte, že zázrak obrátenia dostanete tak nejak automaticky a od Boha... Boh dáva prostriedky na obrátenie, ale neznásilňuje vôľu človeka. A ak sa človek obrátiť nechce, márne má to, čo inému slúži na obrátenie.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 02/07/2019 04:38 :

aventurier to co pises o davani prostriedkov na obratenie atd. tu som pisal o milosti a modlitbe kde je stale KAZDY CLOVEK to a ono... ked pocuvam dnesny pseudoekumenizmus a tie taranice o chudakoch ktori nemozu za to a ono, ci taranice keby si sa narodil tam a tam bol by si to a to... ja dufam ze katolici take taranice nepocuvaju a hlavne nehovoria, lebo hned je jasne kolkym clankom viery odporuju.

To o ruzenci, samozrejme nijake Medzugorie nenavstevujem ani nijake podobne miesta, ale k tomu povedanemu predsa suchopar, nechut atd., to vsetko sa da krasne obetovat a moze prinasat ovocia ako aj modlitba sama... uz som to tu s Kavou mal ked som hovoril o obetovani tazkosti svojho stavu.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 02/07/2019 06:29 :

Este k modlitbe ako takej,svoje sukromne modlitby dufam katolici zakoncuju aspon Skrze Krista, Pana nasho Amen, resp vzdy to maju na mysli, hovorili sme tu o podmienkach vypocutelnej modlitby, kde patri aj odvolavanie sa na zasluhy Jezisa Krista, vieme ze orodovnictvo inych svatych cerpa jedine z Orodovnictva Jezisa Krista,z neho ma svoju silu a ucinnost, ale hadam niekto vysvetli ten princip ako taky - orodovnictvo svatych

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 02/07/2019 07:00 :

len ma tak napadlo ked ma zas otravoval niekto, bolo take "modlitbove" stretnutie...a ja som si predstavil ze napr. dalajlama sa modlil Skrze Krista Pana nasho...ale zazvonil zvonec a ja som sa zobudil do ekumaniackej reality...

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 03/07/2019 03:24 :

pascendi, si ma rozosmial tou ekumaniackou realitou :-)
Mimochodom, Pius X bol svätý vikár Ježiša Krista, ktorý odsúdil modernizmus.
Priznám sa, jeho encykliku "Pascendi" som nečítal, ale určite je tam kopec podkladov pre zápolenie s tými, čo popierajú napríklad:

- nadprirodzenosť dogiem;

- pravdu o Kristovi ako Bohu a Človekovi, reálnom a dokonalom ako vo viere, tak i v dejinách, ktorá bola o ňom odovzdávaná generáciam (evanjeliá, Skutky apoštolov, apoštolské listy, tradícia);

- Pavlovo a Jánovo učenie, ako i učenie cirkevných koncilov v Nicei, Efeze a Chalcedónii, a ďalších nedávnych koncilov, ako Ježišove pravé účenie, ktoré slovne vyučoval či inšpiroval;

- Ježišovu bezhraničnú múdrosť, keďže je božská;

- Boží pôvod dogiem, sviatostí a Cirkvi - jednej, svätej, katolíckej, apoštolskej;

- univerzálnosť evanjelia a jeho kontinuita až do konca vekov, ktoré Ježiš sám dal pre všetkých ľudí;

- od začiatku dokonalý charakter Ježišovho učenia, ktoré sa, také, aké je, neutváralo následnými premenami, ale také bolo dané: učenie o Kristovi, o čase milostí, o nebeskom kráľovstve a o Božom kráľovstve v nás, učenie božské, dokonalé, nemeniteľné, Dobrá zvesť pre všetkých žízniacich po Bohu.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 03/07/2019 03:43 :

avšak Pascendi, náš Pán Ježiš Kristus sa vždy snažil poskytnúť duchovným učiteľom a vodcom duší pomoc v ich službe tým, že budú skúmať svet rôznych duší pohybujúcich sa okolo Spasiteľa a rôznych metód, ktoré Ježiš používal, aby ich zachránil. Lebo by bolo nerozumné chcieť mať iba jedinú metódu pre všetky duše.
Iným spôsobom sa privádza k dokonalosti spravodlivý, ktorý k nej spontánne smeruje, iný treba použiť pre veriaceho hriešnika a iný sa vyžaduje pre pohana. I medzi nami je veľa pohanov, ak budeme usudzovať tak, ako pokladal naš Pán Ježiš Kristus za pohanov úbohých ľudí, ktorí nahradili pravého Boha modlou moci a svojvôle, zlata, žiadostivosti alebo modlou pýchy na svoje vedomosti. Odlišný je i spôsob, ktorý treba použiť na záchranu moderných prozelytov, teda tých, ktorí prijali kresťanskú ideu, ale nie kresťanské občianstvo, a patria k oddeleným cirkvám. Nikým neopovrhujme a najmenej týmito zatúlanými ovečkami. Milujme ich a usilujme sa ich priviesť do jediného Ovčinca, aby sa naplnila túžba pastiera Ježiša.
Rozumieš, čo chcem povedať, Pascendi? Božie cesty sú vieš aké. Nech sa nestane naša vôľa, ale Jeho. Amen

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 03/07/2019 05:14 :

aventurier s modernistami bojujem aj tu, ako cert svatenej vody sa boja sholastiky...poznam ich na mile...takze to riesit nemusis, ale ked si zacal skus ukazat comu vsetkemu odporuje tzv ekumenizmus a dost chcem sa venovat rozjimaniu a ruzencu.Nepouzivaj slovo "krestania" skus katolik, jedna z metod modernizmu je rozmazavat pojmy

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 03/07/2019 05:34 :

Takze k ruzencu: Ruzenec je modlitbova formula, ktora pozostava z 15 desiatkov Anjelskeho pozdravenia, ktore sa od seba oddeluje 15 Otcenasmi:k jednotlivym desiatkom sa pripaja rozjimanie o 15 tajomstvach nasho vykupenia. Podstatnymi castami ruzenca je len 15 Otcenasov,150 Zdravasov a rozjimanie o 15 tajomstvach vykupenia. Na odbavovanie tychto podstatnych casti su udelene odpustky. Neslobodno hocico pridavat k tymto posstatnym castiam, lebo tym sa stracaju odpustky. Medzi ruzencove desiatky mozno pripojit len take vlozky, ktore podporuju rozjimanie o sv. tajomstvach, take su rozjimania, zodpovedne modlitby a piesne (to je reakcia aj na "ludovu tvorivost" ktora kadeco popridavala...stare knizky su toho dokladom)Ja budem vzdy hovorit o Marianskom Zaltari..nemozem si nevsimat snahy aj toto rozbit.Takze tolko na uvod.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 03/07/2019 06:03 :

K rozjimaniu,jeden duchovny autor, ktory sa rozhodol ze svoj vnutorny zivot a vsetky ukony poboznosti bude privadzat do vztahu ku liturgii..Moj poklonyhodny Majster...zachovaj ma od toho druhu naboznosti, ktory v liturgickom zivote hlada iba basnicke pozitky a pritazlive nabozensko-archeologicke studium,zachovaj ma od od druhu naboznosti, co vedie ku kvietizmu a jeho nasledkom, totiz k zanedbaniu toho vsetkeho co tvori hnaciu silu vnutorneho zivota,ako je strach a nadej, tuzba po spase a dokonalosti, boj proti chybam, praca na osvojovani si cnosti. Daj mi presvedcenie, ze v tomto storoci, ktore dolieha na nas tolkymi nebezpecenymi pracami, liturgicky zivot i keby bol sam v sebe akokolvek dokonaly, OD RANNEHO ROZJIMANIA NEOSLOBODZUJE. Vzdial odo mna vsetku precitlivenost a nasladle poboznostkarstvo, co liturgiu preziva iba v dojmoch a pohnutiach, ale volu nechava v otroctve fantazie a zmyselnosti. Nech nezabudam ze vsetka pomoc co mi poskytuje liturgia je len prostriedkom dostat sa k cielu praveho vnutorneho zivota:aby totiz stary clovek umrel a namiesto neho, aby si Ty, moj Jezis, zil s vladol vo mne

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 04/07/2019 08:30 :

tu su odpovede aj na niektore otazky tu, pridam este pravidlo duchovneho zivota, ktore casto opakuju majstri: V bozich ociach nie je az tak dolezity druh dobreho skutku, alebo jeho skutocne urobenie, Duchovny zivot rastie a rozvija sa podla kvality a pravdivosti nasich dennych umyslov... a tu su zas ine odpovede

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 04/07/2019 01:32 :

Dnes som si uvedomil ako zivot chvata..a hlavne znamu prosbuohmyd nahlej a nekajucej smrti vyslobod nas Pane...casto pocujem ludi hovorit ze najlepsie by bolo zaspat a nezobudit sa a pod. (nekatolicke) myslienky,predpokladam ze katolici dakuju za prejav milosti a priazne ktory im Pan zosiela na ci uz odcinenie ci skusanie a zvysenie si zasluh(a rozmnozenie slavy v nebi), tak by som znovu dal niektore modlitby ktore sa hadam katolici modlia(ak nie presne tie slova aspon umysel):Vzbudenie odovzdanosti do vole Bozej Pane, Boze moj, z vrucnej lasky k Tebe a s opravdivou dokonalou lutostou nad vsetkymi svojimi hriechmi vdacne prijimam od Teba vsetky trapenia zivota a uz teray s najvacsim uspokojenim a povdacnou myslou prijimam z Tvojich ruk akykolvek sposob smrti aky sa len Tebe bude lubit, so vsetkymi uzkostami, trestami a bolestami, ako zasluzenu pokutu za hriechy. Vrucne Ta prosim daj mi k tomu svojej milosti.Skrze Krista, Pana nasho. Amen
Ked som to tu daval posledne, tak bol velky frfot, hadam sa casy zmenili.
(ti ktori kedykolvek v zivote s lutostou a z lasky k Bohu vzbudia umysel, ze chcu prijat odovzdane do vole Bozej kedykolvek a akukolvek smrt so vsetkymi jej uzkostami, trestami a bolestami ziskavaju ...ale to su veci co dnes miznu...ale pouzit mozu trebars co som dal)

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 04/07/2019 05:29 :

Podla mna, to sa neda modlit "len tak". Clovek musi k takejto odovzdanosti duchovne dospiet.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 03:54 :

beruska velmi spravna pripomienka,nejak tak zneli namietky voci tomu, zrejme strach a samozrejme predstavivost(fantazia je dnes dobre zasobena tym co vsetko sa moze stat) sa uz postarali o ne. Vlastne aj jeden smer spirituality je o Odovzdani sa do vole Bozej, oproti smerom inym napr. Jan z Kriza, Terezia Velka atd. Nemozne to ale nie je, treba k tomu presne duchovne dozriet aby to nebolo len takym recnenim do vetra.To je jasne, preto som to dal do temy o ruzenci, ktory dobre modleny pomaha prave toto(kto pozna ovocia jednotlivych desiatkov tak odovzdanost do vole Bozej tam je). Kazdopadne mam to v modlitebnej knizke, teda sotva je to urcene pre nejaku duchovnu elitu, su na to odpustky, dokonca plnomocne pre pripad smrti...uz to hovori za to ze sa treba o to snazit.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 09:54 :

tu sme hovorili o svatej omsi a o detoch, tu priklad ako sa deti modlili ked nemohli byt na svatej omsi: Ty muj strazny andelicku bud ted za mna v kostelicku,Na me misto poklekni a msi svatou vyslechni, Az knez bude obetovat, Rci ze Panu chci venovat. Vsechno co jsem a co mam, Cely se mu v obet dam. A kdyz z nebeske vysosti ssestoupi Jezis do svatosti, chvalu,cest a dik mu vzdej, chvalospevy za mne pej, Poruc Panu moje mile, pratele i nepratele, za zive i za zemrele, Krista Pana pros vrele. Kdyz knez prijme svate telo, na krizi jez pro nas pnelo, predstav Panu dusi mou, touhou laskou rozžatou. Pros by vesel v srdce moje Pan me lasky a pokoje. Po msi svate dik mu vzdej. S pozehnanim ke mne spej. Amen

pekne a presne vyjadrene umysly pri jednotlivych castiach a samozrejme aj duchovne svate prijimanie a zaroven aj priprava ked budu na svatej omsi a ake presne umysly treba mat. Pekna skola ako mat v ucte anjelov straznych a aj ten princip orodovania tam je. Pre mna tiez inspiracia ked nemozem byt na svatej omsi. Tiez skola na spravne umysly a pokial duchovny zivot budujem tak ako som pisal vyssie, moze pomoct.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 01:26 :

Tu sa da aj krasne doplnit prepojenie medzi sv. omsou a odovzdanim do bozej vole. Nedozvedel som sa sice zatial preco katolik chodi na omsu, ok este pockam. Ale ten povedali by sme mysticky dovod je jasny, ide tam aby "zomrel" tak ako pri premeneni dochadza k zniceniu chleba a vina a zostavaju podstaty, tak tam ideme mysticky zomriet, presnejsie nas stary clovek ide zomriet, aby ako novy clovek vstal s Kristom z mrtvych(pozriet ovocie desiatka ruzenca pri tajomstve zmrtvychvstania). Ta prva smrt pri nasom krste, sa kazdou svatou omsou deje uz teraz mysticky. Kto nenasleduje Krista v smrti, nemoze s nim vstat z mrtvych, kto neobetoval(Kristus obetoval vsetko) vsetko pekne ako v tej detskej modlitbe a nenasledoval ho v tom, tak nemoze vstavat s nim zmrtvych, tak je jasne co mame robit na sv. omsi aby sme tam nesli zbytocne, oltar je nas hrob, hrob nasho stareho cloveka. Kto si sada potom ku hostine a nepresiel obetovanim... je votrelec.

Naposledy upravil pascendi dňa 2019-07-05 15:01 GMT

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 02:02 :

Kto opravi chybu co som napisal?

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 05/07/2019 02:09 :

Máš na mysli tú herézu?

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 02:17 :

Mam na mysli tu chybu, hereza by bola keby....

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 02:18 :

a takto to presne fungovalo predtym, to nalepkovanie...jasne nedoucene veci.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 02:21 :

miesto mas tam chybu...hned hereza, neuveritelne, zazil som to tu(oblubene slovo bolo blud  na kazdu chybu co tu vyslovil hocikto) ospravedlnenie ani vtedy nic...

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 05/07/2019 02:21 :

Máš tam herézu (heretické vyjadrenie) a je jedno, či úmyselné (to úplne vylučujem) alebo neúmyselne.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 02:24 :

aka je definicia herezy?

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 05/07/2019 02:26 :

Sťažovať by si sa mohol, keby som napísal, že si kvôli tej napísanej chybe heretik.

Naposledy upravil janjan dňa 2019-07-05 17:00 GMT

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 02:27 :

aky je rozdiel medzi heretikom a (jeho) heretickym vyjadrenim (tesim sa blud o tom ze skutky su bludy, ale clovek je v poriadku...pozname to dnes uz pri sodomii taketo vykrucacky)

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 05/07/2019 02:32 :

Človek sa môže pomýliť, napísať nevedomky blud alebo môže napísať to čo si naozaj myslí, ale nevie o tom že je to blud.

Naposledy upravil janjan dňa 2019-07-05 15:34 GMT

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 02:36 :

Kto sa prehresuje bludarstvom? kto TVRDOSIJNE neveri pravdy, ktore Cirkev k vereniu predklada...

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 02:43 :

To katechizmus, vierouka ma uz presnejsie rozdelenie aku teologicku kvalifikaciu ma nejaka nepravda.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 02:45 :

vsak povedz moju situaciu, vies ci som nevedomky nieco napisal a vedel-nevedel ze je to blud

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 05/07/2019 02:46 :

Všetko čo bolo potrebné napísať som napísal vyššie.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 02:47 :

A pomenuj to...

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 05/07/2019 02:48 :

Miesto tejto hry to radšej oprav, nech to nemýli ľudí.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 02:53 :

K tazkemu hriechu treba dolezitu vec (co tu je) jasne vedomie, dobrovolnost... tak tam mohlo byt kludne mas tam chybu, ktora moze pre niekoho byt herezou ...a ja by som samozrejme sa ospravedlnil za chybu pripadne pohorsenie. (u tych co ma poznaju hadam nemaju taku zlu volu aby mysleli ze som splnil definiciu tazkeho hriechu

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 02:59 :

Ako vidno skusanie z vedomosti niekoho znervoznuje(niekde som odpovede nedostal), ale som rad ze tato chyba to umoznila, a ti co citaju tak nech sa neunahluju, kludne to moze opravit hocikto kto ovlada katechizmus, nech to tu napise, Hlavne nech nezacne mas tam blud, herezu a pod.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 03:02 :

Dufam ze jedno napisanie tvrdosijnost nerobi, tak nech zvolia spravne slova.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 05/07/2019 04:04 :

este jeden prispevok, u berusky to mam teraz nahnute tak ju nepotesi plna schranka notifikacii....ale nepreberali sa talafatky, tak hadam sa nebude hnevat, Poucenie aspon to ze sa netreba unahlovat, mne sa tiez zadari nejaky ten omyl, a to aj takeho kalibru(ze mi ruka nezdrevenelasmile )preto hned tiez sa neunahlujem, zistujem tvrdosijnost, notorickost trebars nejakym upozornenim, ak vsetko pokracuje ...dalej neriesim. Bludy su dnes velmi subtilne a prepracovane, staci tym starym bludom dat katolicku fasadu ci mikronater a uz je recyklovany(vsetky bludy su aj tak len recyklovane),  blud prijatelnejsi(spominal som tu kvietizmus, iny trebars jansenizmus atd...takze velky bacha, opatrnosti nikdy nie je dost, dnes sa koketuje s kadecim, co len vypada duchovne a clovek si ani neuvedomi ze je pomaly a plizivo nakazeny a "uvareny"...presne ako varena zaba

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 05/07/2019 08:12 :

Na posúdenie čo je blud alebo "heréza", nechám radšej na Pána. Nechcel by som sa pristihnúť s nálepkou pokrytca.
Apropo...!
V podstate sa v poslednej dobe často zamýšľam nad tým - pretože je dnes hrozne veľa informácií a prestávam mať na ne chuť z dôvodu, že na každú myšlienku je vždy nejaké "ale", čo vo mne vyvoláva nepokoj a ďalšie otázky typu; čo je vlastne pravda a čo heréza, čomu mam de facto veriť... -, či by nebolo lepšie sa jednoducho proste len pomodliť v tichu ruženec, ísť na omšu, prečítať si trocha zo svätého písma nad čím počas dňa rozjímať, pracovať a byť ticho?

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 05/07/2019 08:25 :

Takze podla janjana to bolo vseobecne hereza a podla pascendiho len chyba, hereza by bola, keby si bol vedomy, ze je to hereza blink
A co to vlastne bolo za chybu? roll eyes
Inak, ta modlitbicka pre deti je velmi pekna.

Naposledy upravil beruska dňa 2019-07-05 21:25 GMT

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 05:15 :

beruska kludne najdi a napis sem..
aventurier su veci ktore sa nechavaju na Pana, vsetky veci fora interna, otazky svedomia. Uplne popierat ze sa neda nic zistit..je prinajmensom alibisticke(comu ma dat alibi? lenivosti?

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 06/07/2019 05:55 :

Pascendi, áno? Čo je podľa teba lenivosť;  pomodliť v tichu ruženec? ísť na omšu? prečítať si trocha zo svätého písma nad čím počas dňa rozjímať? pracovať a byť ticho?, alebo sedieť tu a donemoty sa handrkovať o slová?

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 06:00 :

nie zistovat si veci fora externa, a vyhovarat sa na Boha ze to moze posudit iba on, lebo ja som "pokorny"
nehandrkujem sa, ja viem veci riesit velmi rychlo a efektivne...a BEZ ZANEDBANIA SVOJICH POVINNOSTI? KTORE MAM VOCI DUSI.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 06:12 :

aventurier neboj, vidim tvoju dobru volu a nie zly umysel..ale vieme cim je dlazdena cesta do pekla...

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 06/07/2019 06:43 :

pascendi, dnes majú bratia evanjelici sviatoček. tak svätím aj ja. mal som v pláne kosiť trávu, ale z lásky a úcty k bratom nebudem ich pohoršovať. tak si popíšeme?

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 07:37 :

Mozeme, ja kadejake "sviatky" nesvatim, vlastne som chcel len vediet co sme kedysi nedobrali, ked si pisal ze mas "dar" tusim poznat co v cloveku je...no, tento tvoj koment mi vlastne odpovedal, asi ho inspiroval "duch svaty" co dneska maju mnohi na spagatiku a im splna zelania...alebo "gospa" ? no ale pokial budu rozomne otazky som za kazdu diskusiu.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 06/07/2019 08:12 :

Dnes je sviatok "vznietenia sa" majstra Jána Husa, o "spásu" jeho duše   bolo "postarané" pred 604 rokmi.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 08:23 :

No a ideme na dolezitejsie veci(pseudohistoricke vyklady historie nimi nie su), mam tu resty tak idem dobiehat

Co je rozjimanie som pisal, dalsie veci z mojich bohatych zdrojov":Aky zvlastny uzitok poskytuje rozjimanie?
1, podporuje povinne poznanie dobra a zla
2, obohacuje nasu pamat zboznymi myslienkami
3, dava nam prilezitost a popud k synovskym rozhovorom s Panom Bohom
4, vzpruzuje nas k pevnym a dobrym predsavzatiam
Je potrebne rozjimat? rozjimanie je tak potrebne, ze ze sa nemozeme stat dokonalymi, ak casto dobre nerozjimame (pisal som ze duchovni majstri doporucuju minimum stvrthodinka denne)

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 08:35 :

Je rozjimanie lahke? rozjimanie je potial lahke, ze pri nom nepotrebujeme vzhladom k bozskym veciam robit nic ineho, ako co bez zvlastnej namahy robime robime neustale vo svetskych veciach totiz:1 v pamati si vybavime predmet predchadzajucej uvahy ci citania
2, rozumom vec nalezite rozoberieme a ucinime zavery
3, volou potom zaujmeme k veci stanovisko a ucinime nalezite a vhodne predsavzatie

Metod je mnoho, kazdy nech si vyberie ktora pasuje jemu, tu len metoda troch dusevnych mohutnosti(rozum, pamat, vola) v pamati si predstavime latku rozjimania,rozumom o nej uvazujeme a aplikujeme ich na zivot,  volou vzbudzujemem vhodne rozhodnutia a predsavzatia,

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 08:42 :

Este konkretne ruzenec, Ako sa spravne modlime ruzenec: zaciname pripravou, zaujmeme uctivy postoj, a uchovame si usobranost mysle, ustne modlitby vyslovujeme presne a neponahlame sa s nimi, obraciame mysel na jednotlive tajomstva a vzbudzujeme v srdci zbozne hnutia(afekty)
Tu len poznamka, neziada sa aby sme neustale sledovali slova ustnej modlitby, mozeme ich vyslovovat mechanicky , aby sme sa lepsie mohli v mysli zaoberat tajomstvom a rozjimat o nom (nie trebars ze mysel rozmysla nad obedom)

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 09:00 :

Este k umyslom k jednotlivym desiatkom, moze byt napr.: Radostny: pravy sposob pripravy na sv. prijimanie, 2 horliva a ochotna laska k bliznemu 3, laska k chudobe 4,duch obetavosti 5 poslusnost k Panu Bohu
Bolestny: 1, odovzdanost do vole Bozej 2, boj proti zmakcilosti a nezriadenej zmyselnosi 3, boj proti pyche a marnivosti 4, laska ku krizu 5 laska ku Spasitelovi
Slavny: 1 viera vo vecny zivot 2, tuzba po nebi 3, laska k Cirkvi 4 stastna hodinka smrti 5, laska a detinska dovera k Panne Marii

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 09:18 :

Kto rad rozjima tak modlitba ruzenca a krizova cesta(dalsia silna cirkevna modlitba) su na to velmi vhodne, krizova cesta je uz dost rozjimava, modlitby nie su predpisane...ale napr. ti co chceli rozjimat Umucenie Pana cely den tak si rozlozili hodinky:5 pred Pilatom,6, posmievanie u Herodesa 7 znovu u Pilata a Barabasovi dana prednost 8, bicovanie 9, trnim korunovanie 10 odsudenie k smrti 11 nesenie kriza 12 ukrizovanie 13 posmievanie na krizi 14 posledne bolesti na krizi 15 smrt na krizi 16 snimanie s kriza 17 ulozenie do hrobu 18 umyvanie noh ucenikom 19 ustanovenie Najsvatejsej Sviatoti 20 lucenie s apostolmi na hore Olivovej 21 modlitba v Getsemani 22potenie krvou 23  zrada a zajatie 24 pred Annasom a prva facka 1 pred Kajfasom 2 potupovanie u Kajfasa 3 zapretie Petrovo 4 v zalari
niekto si moze takto naucit sa rozjimat cez cely den, pripadne aspon chvilka v danej hodine kratke rozjimanie podla priebehu Umucenia.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 09:40 :

beruska sa pacila ta detska modlitba, tak skusim pridat najaku k smrti a zomieraniu, budeme zomierat ako budeme zit, spominal som princip modlitby spajat s liturgiou, tak tu je myslienka spajat teraz svoj okamih smrti s obetou na oltari:
Otce moj, obetujem ti svoj zivot na zmierenie k tvojej vacsej cti a slave, svoj posledny vzdych a posledny uder svojho srdca spojujem s oddanostou tvojho Syna na vsetkych oltaroch, na ktorych sa ti bude obetovat v okamihu mojej smrti. Aby som sa ti klanal skrze neho s nim a v nom, aby som ti dakoval za vsetky milosti, ktore si mi za cely zivot udelil, Aby som ta uzmieril sa vsetky moje hriechy a za vsetky hriechy , za ktore ti mam byt zmiernou obetou, aby som odpykal vsetky tresty za hriechy, aby moje vecne spojenie sa neoddialilo dlhym ociscom, Vyprosujem si od Teba vecnu spasu svoju a vsetkych dusi, ktore si mi dal na zemi, Skrze Jezisa, s nim a v nom bud ti vzdana vsetka cest a slava, Tebe Boze, Otce vsemohuci, v jednote S Duchom Svatym naveky vekou Amen.  Vsetko ma cenu len v spojeni s Obetou, to je nekonecno, ak davame nulu, nula krat nekonecno je zas len nula, kdezto aj male cislo krat nekonecno...je nekonecno...

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 06/07/2019 10:30 :

Pascendi


Je rozjimanie lahke? rozjimanie je potial lahke, ze pri nom nepotrebujeme vzhladom k bozskym veciam robit nic ineho, ako co bez zvlastnej namahy robime robime neustale vo svetskych veciach totiz:1 v pamati si vybavime predmet predchadzajucej uvahy ci citania
2, rozumom vec nalezite rozoberieme a ucinime zavery
3, volou potom zaujmeme k veci stanovisko a ucinime nalezite a vhodne predsavzatie


Si si istý tým rozjimanim? Lebo si asi opísal len všeobecne myslenie ako také,,,a nie priamo rozjimanie.

Najprv by sa patrilo trochu zadefinovať to "rozjimanie" napr. ako koncentrované premýšľanie o konkrétnom predmete, za účelom pochopenia. (to som len tak narýchlo, neskôr sa dá upresniť)
Lebo ďalej tam píšeš aj takto:

neziada sa aby sme neustale sledovali slova ustnej modlitby, mozeme ich vyslovovat mechanicky , aby sme sa lepsie mohli v mysli zaoberat tajomstvom a rozjimat o nom (nie trebars ze mysel rozmysla nad obedom)


S tým mechanickým verklikovanim autoritou predpísaného textu bez rozumového pochopenia súhlasím!!!  (sám to tu vyhadzujem na oči miestnym bigotnikom)

Ale teraz vidím problém v tomto:
Ako sa dá koncentrovať aj na rozjimanie aj na verklikovanie???

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 12:29 :

to robili mudrejsi ludia nez nejaki taraji nabiti googlom ci uctievajucich nejakych "mucenikov", A nerobim si iluzie ze za tymi "komentami"  je aj pochopenie napisaneho

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 12:43 :

Kto by nerozumel niecomu kludne sa tu opytat, a mat trosku iny umysel ako tu bolo predvedene.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 12:52 :

Tu stojaci na kabli, nepochopil, ani ako pisem si nerobim iluzie, ale princip je jednoduchy presne ako sa pise...clovek uplne bezne nieco robi ci hovori a myslienky mu utekaju kade tade, tu sa ziada cvik a disciplina hovorit slova modlitby, ktore maju svoj zmysel a myslienky nenecht utekat kdesi za vecerou ale presne za myslenim na rozjimane tajomstvo. Tot vse. Potom mozem pridat aj sposoby modlitby ..ak budu tu otazky. Len neurobit fatalnu chybu a Myslenim a rozjimanim mysliet dve veci.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 01:15 :

koncentrované premýšľanie o konkrétnom predmete, za účelom pochopenia....ano ak sa ideme "modlit" nejake budhisticke mantry..vivat internet este ze ta niektori maju, ak uz nevedia pouzivat mozog tak aspon teba.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 06/07/2019 02:10 :

pascendi, čo je tvojim koníčkom?

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 02:22 :

Ja mam vela konickov, trebars historiam, uz ak preto aby som nesvatil kadeco.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 06/07/2019 04:37 :

Tu uz len to, ze naozaj cielom rozjimania nie je nic chapat, hladat pochopenie, ci akokolvek slachtit poznanie a  rozum, na to je studium tam sa moze hladat pochopenie...cielom je nieco uplne ine...definiciu som dal.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 06/07/2019 08:08 :

pascendi, ja nesvätím kvôli sebe, ale vnímam to tak, že ak my katolíci máme sviatok, evanjelici sa zdržujú hlučných prác, ktorými by nas pohoršovali. Na dedine je počuť hneď, ak niekto naštartuje trebars kosačku. No tak sa snažím byť naoplátok tolerantný k ich pokoju. Ježiš ma učil; miluj blížneho svojho ako seba samého. Tak milujem ako viem. Históriu mam i ja rád. Teda rád o nej počúvam alebo čítam alebo pozerám. Naposledy som sa pozeral na 6dielnú ságu apokalypsa 2 sv.vojna na youtube [url=www.youtube.com/watch?v=HpGCu7347Ho&list=PLPqF-ux8EVv7Se_0M5_BfxyFy8mxB1UsG]

Naposledy upravil aventurier dňa 2019-07-06 21:11 GMT

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 07/07/2019 04:16 :

aventurier, to fakt, ty si svatil regulerne nejaky "sviatok" tak ako Desatoro prikazuje pre sviatocny den, ci ako konkretizuje Patoro Cirkevnych? A ako sviatky su Pana, Panny Marie, svatych ....zeby svatych? Historiu som myslel Historiu, tam necerpam y televizie ci netu...a ak tak okamzite filtrujem cez Opatrnost.
Co na to povedat to "Gospa"? Jej "ekumenizmus" je znamy ale jedna sa o sukromne zjavenie tak tam su podmienky ako ich brat jasne..a dufam ze vies ake. Ale spominal si knaza a jasne davas najavo ze patirs k urcitej skupine ci "spiritualite" tak tam doporucujem tiez Opatrnost na najvyssej miere, nemam rad ked sa "doporucuje" nepouzivat rozum, dokonca to vraj ma oporu v Pisme, samozrejme vykladanom podla znameho "Co sa babe chcelo to sa babe prisnilo", hlavne sa jedna o partie o tych "chudobnych duchom" ci pavlovske o tom ze treba byt "blazon"... vies aj najvacsi mystici sa riadili a aj radili predsa len ten rozum pouzivat, takze neviem odkial si mal radu k takemu spravaniu, ale skus pouvazovat, "gospu" som spominal, tak skusit dat do retaze uvah kdesi na zaciatok ze pokusitel si obliekol reverendu(nemusel ju mat dnes su kadejakw moresy)....Je slovo "tolerancia" velmi v slovniku nemam, hlavne v oblastiach kde vobec nepatri. Tak dnes svat den, a porozmyslaj.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 07/07/2019 06:38 :

aventurier tak dnes svatime, Desatoro sa neda vykrutit tak to plati aj ked budeme na smrtelnej posteli ze musim svatit. Pozitivne upresnenie (v Cirkevnom prikazani) tak tam su dispenzy jasne..fyzicka ci moralna nemoznost. Kedze sa tyka aj mna dnes, aj tak Desatoro plati, takze musim svatit, dnes sa mysli casto ze idem kdesi a mam "odsvatene"... ale tak to nefunguje.Ja mam okolo len kadeco co v mojom svedomi ma jasne postavenie, ked som polozil na "vahu" ktoru som spominal dovody za a proti...no skoro odtrhlo tu stranu proti...ale ked som tu mal moznost diskutovat, tak to vypada kadejako s tym kratasovo-kratkotrickovo-riflovo-slapkovo-rockotrickovo-leginovo atd obradom... nepoznam dovody, ale proste sa uz nepocituje sakralno, lebo keby sa pocitovalo tak sa predsa tak nedohabem, nepomahalo ani to ze sa jedna o spritomnenie Kalvarie, ci vlastnej mystickej smrti...proste pocit ze mozem byt ako na pikniku pretrval..a bol zrejme silny. Mne to k tym dovodom na "vahach" nepridalo ale dokreslilo situaciu, a pravdu povediac nedivim sa tomu, kvoli tomu co viem o tych dovodoch co skoro "odtrhli moju vahu"

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 07/07/2019 10:34 :

Pozornost sama sa moze pri ustnej modlitbe vztahovat bud na slova, ktore vyslovujeme, alebo na ich obsah, alebo konecna na ciel modlitby , ktorym je Boh, Prvy sposob pozornosti je iste velmi nedokonaly a povrchny. Jeho vychodiskom je ucta k Bohu, ktora nuti cloveka aby spravne vyslovoval jednotlive slova modlitby, ako vyzaduje velkost toho, komu slova adresujeme. Niet pochyb, ze je treba k tejto modlitbe pozornosti, ale sama nestaci. Taka modlitba sa skor podoba krasne naucenej ulohe, ktoru niekto prednasa pred mocnym panom, nez skutocnemu rozhovoru dietata s nebeskym Otcom. Druhy sposob modlitby je ovela dokonalejsi. Dusa pozorna sa obracia k obsahu prednasanych slov a usiluje sa z nich ziskat povzbudenie, aby vyliala Bohu city svojho srdca. Zalmy, hymny, modlitby cirkevne i sukromne su plne prekrasnych myslienok , ktore posilnuju vieru, pozdvihuju nadej,a rozplamenuju lasku, a takto pomahaju cloveku na jeho ceste k Bohu. Preto pozornost na obsah prednasanych slov je velmi prospesna, obohacuje dusu a prispieva neobycajne k tomu, aby pri modlitbe zotrvavala v jeho pritomnosti. Sice krasny je tento sposob pozornosti pri modlitbe, nie je nutny, ba nie je ani velakrat mozny a uskutocnitelny, Napr. pri modlitbe cirkevnych hodiniek kde mnozstvo zalmov poskytuje tolko roznych myslienok, nie je mozne sa zaoberat zmyslom kazdeho slova, ale je potrebne pouzit treti sposob pozornosti, ktorym sa obraciame k cielu modlitby, k Bohu, k celkovemu obsahu hodiniek, k tajomstvu sviatku, ktory oslavujeme. Podobne je tomu i pri modlitbe ruzenca , kde nemyslime na slova Otcenasa ci Pozdravenia anjelskeho, ale na jednotlive tajomstva ruzencove. A to je vlastne najdokonalejsi sposob pozornosti pri modlitbe,pretoze zjednocuje nase myslienky vselijako rozptylene a uvadza ich vsetky do centra modlitby, k Bohu. Tymto sposobom sa dobre moze modlit aj ten kto nerozumie dokonale textom modlitby ako trebars pri zalmoch atd....Usta sa modlia a spievaju, ako predpisuje liturgicky poriadok, a dusa sa povznasa k Bohu, ktoreho modlitbou ci spevom oslavujeme. Rozumom ho vidi pritomneho a volou objiima v laske. A potom chvali, dakuje, prosi, uzmieruje vo vedomi svojej absolutne zavislosti na nom

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 07/07/2019 11:14 :

Pascendi, smile)) si ma pobavil. Ber ma s rezervou ohľadne toho svätenia evanjelických sviatkov. Myslel som to tak, že v ten deň, keď mali bratia evanjelici sviatok a my katolíci nie, som preto nešiel pracovať na záhradu, aby som im umožnil v pokoji svätiť ten ich sviatok. Proste som  nepracoval preto som to nazval, že aj ja sviatkujem. Neboj všetko je v poriadku. Som rímskokatolícky veriaci jedinec, ktorý ma v tom čo píšeš jasno. Ozaj bol som dnes na sv.omši na Levočskej Maríánskej hore, ktorú slúžil akýsi kardinál z Ríma. Neviem jeho meno. Nájdeš ho na google v pdf formáte; púť Levoča 2019; nedeľná omša; 10:00... Bolo super bezva fantasticky .) a som členom Karmelitánov

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 07/07/2019 11:24 :

no aventurier..., som preto nešiel pracovať na záhradu,... mne sa to trosku podoba na svatenie nedele a prikazanych sviatkov... A tam sviatok nie je, uz aj preto ze nejakych svatcov nemaju a neuctievaju...z dovodu tusim "modlarstva"... tak si mal ist kludne do zahradky aby si napr.  nezanedbal stavovske povinnosti tam dovod tvojho "svatenia" velmi nezavazi

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 07/07/2019 11:28 :

Pascendi, ale nó. Aj oni sa modlia modlitbu; Verím v Boha. A v tejto modlitbe sú aj tieto slová, ktoré sa bratia evanjelici modlia; "v spoločenstvo svätých" :-)

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 07/07/2019 11:39 :

tak sa ich niekedy opytaj co tym spolocenstvom svatych myslia ked sa modlia...kazdopadne si si nevhodne domyslel ze to znamena  ze svatia nejakych svatcov Karmelitani bosi, obuti? no dnes sa musi..uz som chcel povedat Elias ale ten nemoze, ale Jan z Kriza v hrobe obracat, priam vrtiet ako vrtula

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 07/07/2019 11:48 :

Ale vyuzijem to tu na vysvetlenie principu orodovnictva,
Ked sv. Gertruda sa raz snazila spievat v chore,nemohla a tak bola roztrzita ze si povedala ze to necha tak, vsak taky spev a modlitba osozit nemoze. Tu sa jej zjavil sam Pan drziac v ruke svoje srdce a povedal:Hla tu predstavujem ti svoje srdce, aby si mu rozkazovat mohla a aby vsetko verne vykonalo co ty Z VLASTNYCH SIL NEMOZES , takto sa objavia tvoje skutky pred mojimi ocami NANAJVYS DOKONALE

Velmi presne vysvetleny pricip orodovania, i ked tu posunuty priamo k Orodovnikovi s velkym O.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 07/07/2019 11:48 :

Pascendi, ty si tomu dal haha smile)) Nebudem sa bratov evanjelikov pýtať prečo si nectia svätých, ale v modlitbe Verím v Boha sa to modlia. Považovali by to za rýpanie. A ja pascendi môj drahý už nejaký čas viem, že nepatríme tomuto svetu. Nie sme odtiaľ. Náš domov je nebo. Preto nebudem sa miešať do formálnych náležitosti zákona katechizmu Cirkvy svätej jedinej pravej apoštolskej Katolíckej.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 07/07/2019 11:52 :

V tej modlitbe sa modlia te Ctia svatych? ja to tam nevidim a nedomyslam si
Preto nebudem sa miešať do formálnych náležitosti zákona katechizmu Cirkvy svätej jedinej pravej apoštolskej Katolíckej
ale vlastne si to vysvetlil, ekuvirus zrejme v kardinalnom stadiu

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 07/07/2019 12:01 :

pascendi, ako chceš :-)

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 07/07/2019 12:06 :

presne tak ako chces...uz si si vybral.. plati co som pisal o hladani pokusitela.Inak spolocenstvo svatych nie je to co zaklada dovod na svateni svatcov, keby si trosku hladal narazil by si aj na to ako je to s tym Vyznanim u nich a ako bolo a ako sa "zazracne"menilo(televizia ci google sotva pomozmu)...ale to len taka metodicka poznamka Inak hocikedy o hocicom co ma dostatocny dovod rozoberat

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 07/07/2019 12:28 :

smile Pane Ježišu odpusť mi, že som taky nezrozumiteľný pre brata Pascendiho

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 12:44 :

Už ani neviem či sa mám k tomu, tam hore k tej pseudoodpovedi vyjadrovať,,, lebo tuto chlap rečniaci tu o scholastike a metafyzike ani nevie čo píše (teda čo odpisuje,,,  a tie jeho adhominiema sa mi už zdajú trápne a tie uhybne manévre smiešne. Vraj že
"...Kto by nerozumel niecomu kludne sa tu opytat..."grin

Takže odpoveď na moju otázku je že  nedá sa koncentrovať na dve veci naraz. To je rozptylovanie pozornosti nie jej koncentrovanie.

Este tu mám dáke námietky keďže je to "veľký"  scholastik a metafyzik (to bola len irónia) grin

Ak je teda myslenie a rozjimanie to isté. Potom je aj počítanie peňazí tiež rozjimanim, lebo aj počítanie je istá činnosť myslenia.
Prečo potom píše toto

ale presne za myslenim na rozjimane tajomstvo. Tot vse. Potom mozem pridat aj sposoby modlitby ..ak budu tu otazky. Len neurobit fatalnu chybu a Myslenim a rozjimanim mysliet dve veci.


Keď je to tak ako píše, prečo nenapísal že  myslením na myslené tajomstvo, alebo rozjimanim nad rozjimanym tajomstvom. Nepíše to tak, lebo je to hlúposť, ale tvrdí,  že je to tak dobre.

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-07-07 13:46 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 01:03 :

Aha čo tu podsunul

..ano ak sa ideme "modlit" nejake budhisticke mantry..vivat internet este ze ta niektori maju, ak uz nevedia pouzivat mozog tak aspon teba.


Inak tu môžem všetkým odporúčať knihu sv. Kasiana zo 4-teho stor. "Rozmluvy otců" (asi 10,10)  alebo knihu "Oblak nevedenia" z 15-teho stor...  A až potom si urobte vlastný názor na to, čo je kresťanské a čo nie.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 01:17 :

A ešte toto

ze naozaj cielom rozjimania nie je nic chapat, hladat pochopenie, ci akokolvek slachtit poznanie a  rozum, na to je studium tam sa moze hladat pochopenie...


A toto napíše ten, čo predtým napíše aj scholasticku poučku že "rozum si vyberá z pamäte" tak teraz už vraj "rozum si ma zobrať z vonku" (štúdium).

Samozrejme že cieľom rozjimania je plné pochopenie a nie len bežný semtinentalny výlev nad nejakou predpisanou literou,,, akoby nebolo známe že "litera zabíja ale duch oživuje",,, to preto ju treba pochopiť "aby nezabila" !!!

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-07-07 14:19 GMT

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 07/07/2019 02:39 :

nie radsej sa nepseudonevyjadruj...vyjadrovanie predpoklada pochopenie preberanej latky...takze rafdsej nie psudoodpovede tu hadam nikto nechce

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 07/07/2019 02:46 :

K tomu ako a co studovat, som a sice vyjadroval ale su tam aj zasady ako citat svatcov, a urcite nie hlava nehlava a z netu kdesi ... Uz som sa vyjadril ze tu preberam len modlitbu ktora je kazdemu pristupna a nevyzaduje ziadne zvlastne ci mimoriadne dary, takze v zasade preberam len tu riadnu cestu, a samozrejme z mojich katolickych zdrojov, pokial niekto ponuka nejaku "nad" cestu, nech si kazdy vyberie, jeho vec, jeho volba, ja sa drzim len riadnej

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 07/07/2019 03:06 :

Pokial by niekto chcel a tieto "odpovede" mu zasiali nejake semienko pochybnosti, tak kludne rozoberiem, ale vidim ze su tam veci ktore som JASNE vyjadril pocas celeho vykladu, popripade typicke odvecakoviny, ktore nesuvisia s temou riadnej cesty ci modlitby ktora cerpa len z vseobecnej milosti, ktoru ma kazdy, myslim si ze pretlak informacii by sa mal riesit inak. Kazdopadne doporucujem ci Kasiana ci kohokolvek pekne nechat tam kde su. Zobrat Katechizmus ci knizku kde sa preberaju modlitby pre tych co maju riadnu cestu k dokonalosti, ku ktorej sme pozvani vsetci... ja som sa snazil podelit aspon o zlomok toho co mam. a co dnes len tak nepada z neba. Myslim ze tema ako taka je prebrata, aj ruzenec aj rozjimava modlitba, kto chce ma sa z coho odrazit, popripade ak su este nejake otazky, mozem doplnit, ale nerad by som nahradzal to co ma kazdy urobit sam. I ked uznam ze situacia je dnes stazena, a dat sa nalakat na tu lahku cestu ze siahnem po nete...no, nedoporucujem.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 07/07/2019 04:40 :

Ďakujem za to, že máme take jednoduché prostriedky na to ako sa stať pokorným, poctivým, milujúcim kresťanom akými je hlavne svätý, presvätý ruženec. Pán Boh zaplať

Naposledy upravil aventurier dňa 2019-07-07 17:41 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 07:22 :

Kazdopadne doporucujem ci Kasiana ci kohokolvek pekne nechat tam kde su. Zobrat Katechizmus ci knizku kde sa preberaju modlitby pre tych co maju riadnu cestu k dokonalosti


Moje doporučenie v dnešnej dobe je práve opačné. Priam   vyhladavajte učenia svätých mužov minulosti, snažte sa pochopiť čo a prečo písali a riaďte sa ich odporúčaniami. Veď aj sám katechizmus odporúča pravidelne "duchovné čitania"

A bacha na to, aby ta údajná "riadna cesta" nebola tou povestnou širokou cestou.

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-07-07 20:26 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 07:56 :

No keď už pokorný a poctivý aveturier tu poexhiboval svojou veľkou  zbožnosťou, je načase dozvedieť sa "pozadie" ruženca.

Pôvodne boli odporúčané žalmy. Lenže to vylučovalo  tých čo k ním nemali prístup. Aby aj obyčajní negramotní a nemajetní ľudia sa mohli denne modliť, bolo im za náhradu žalmov určené 150 "otčenašov"

Toto trvalo až do 12-tého storočia, keď boli "otčenaše" nahradené "zdravasom", ale nie celým iba prvou jeho časťou. To ostatné bolo dokonane až v 16-tom storočí.

Takto nejako vyzerá ta "nemenná tradícia otcov" teda tá ilúzia nemennosti.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 07/07/2019 08:03 :

A?

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 08:12 :

To čo je za vyčerpávajúca námietka?

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 07/07/2019 08:21 :

Ak niekde chýba pointa, aj takáto otázka je nadmieru vyčerpávajúca.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 07/07/2019 08:25 :

misomiso_
mal si na mysli výroky Otcov, napríklad:
Sv. Augustín: "Ak sa neuzná večná a nemenná pravda, čnosť je falošná aj v najlepších mravoch".
Sv. Augustín: "Ktokoľvek sa odtrhne od Katolíckej cirkvi, nech by sa akokoľvek domnieval, že zbožnejšie žije, už pre to jediné previnenie, že sa odštiepil od cirkevnej jednoty, nebude mat večný život" (Epistula 152).
Sv. Ignác Antiochijský: "Ten, který víru v Boha, pro níž byl Ježíš Kristus ukrižován kazí špatným učením, vejde do věčného ohně, rovněž tak ten, kdo toto učení poslouchá." Ephesians 16,2
Sv. Cyprián: "Nemôže mať Boha za Otca, kto nemá Cirkev za matku."

Naposledy upravil janjan dňa 2019-07-07 21:25 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 08:32 :

Pointa je v zmene tradície.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 07/07/2019 08:41 :

Janjan

Však ma kľudne obviň z niečoho,,,  nemusíš s tým robiť také nepriame  "caviky"

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 07/07/2019 08:41 :

Veď práve, na takúto pointu je ešte aj to "a?" priveľmi obsažné.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 07/07/2019 08:43 :

misomiso_
ja Ťa z ničoho nemám v pláne obviňovať.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 08/07/2019 07:03 :

Modlitba ruženca je silná modlitba. Kto sa ju nemodlí by ju nemal ani podceňovať. A o akej nemennosti sa tu píše? Však rímskokatolícka cirkev je neustále zdokonaľujúca sa v poznaniach, ktoré nam postupne Duch Svätý odhaľuje. Iná bola Cirkev v 12stor. iná je dnes. Dokonalejšia. Napríklad si vezmime, kde boli kedysi ženy a kde sú dnes. Na úrovni muža. Naše ženy kedysi dosť trpeli. Dnes sú manželia na rovnakej úrovni, vedľa seba v chrámoch, v práci, atď, atď... Vraciať sa do 15 storočia  kedy boli ľudia dosť zaostalí v dnešný deň je tiež o niečom svedčiace.

Naposledy upravil aventurier dňa 2019-07-08 08:11 GMT

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 08/07/2019 09:55 :

Pápež Benedikt XVI, ešte ako známy teológ a kardinál J. Ratzinger, napísal vo svojej knihe o svojom osobnom vzťahu k modlitbe ruženca, kde poukazuje, ako je táto „ľudová zbožná úcta“ základným prameňom pre dušu, ktorá z neho čerpá vnútorný pokoj a tichosť.

Modlitba ruženca je meditačná niť. Jej rytmické opakovanie ukolíše dušu, prenáša na ňu pokoj, kým sústredenie sa na slová, najmä na Máriinu postavu a na obrazy Krista, ktoré sa postupne otvárajú pred našimi očami, zbavujú dušu starostí a umožňujú jej pozdvihnúť pohľad k Bohu.

Viac na https://minoriti.sk/mobile/18-aktuality/250-prislub-panny-marie-pre-tych-co-sa-budu-modlit-ruzenec

„Posvätná Tradícia a Sväté písmo teda navzájom úzko súvisia a sú spojené. Veď obidve vyvierajú z toho istého božského prameňa, určitým spôsobom splývajú v jedno a smerujú k tomu istému cieľu.“ Obidve robia v Cirkvi prítomným a plodným tajomstvo Krista, ktorý sľúbil, že ostane so svojimi „po všetky dni až do skončenia sveta“ (Mt 28,20).

„Sväté písmo je Božie slovo, nakoľko je písomne zaznačené z vnuknutia Ducha Svätého.“
„Posvätná Tradícia však Božie slovo,(113) ktoré zveril Kristus Pán a Duch Svätý apoštolom, neporušene odovzdáva ich nástupcom; aby ho, osvietení Duchom pravdy, svojím ohlasovaním verne zachovávali, vysvetľovali a šírili.“

Z toho vyplýva, že Cirkev, ktorej je zverené odovzdávanie a vysvetľovanie Zjavenia, „nečerpá svoju istotu o všetkom, čo bolo zjavené, iba zo Svätého písma. Preto treba obidve prijímať a vážiť si ich s rovnakou láskou a úctou.“

Tradícia, o ktorej tu hovoríme, pochádza od apoštolov a odovzdáva to, čo oni prijali z Ježišovho učenia a príkladu a čo ich naučil Duch Svätý. Veď prvá generácia kresťanov ešte nemala napísaný Nový zákon a Nový zákon sám svedčí o procese živej Tradície.
Od nej treba odlišovať „tradície“(1202, 2041) teologické, disciplinárne, liturgické alebo týkajúce sa nábožnosti,(2684)
ktoré sa postupom času zrodili v miestnych cirkvách. Sú to osobitné formy prispôsobené rôznym miestam a obdobiam, ktorými sa prejavuje veľká Tradícia. V jej svetle sa tieto „tradície“ môžu pod vedením Učiteľského úradu Cirkvi zachovať, zmeniť alebo aj zanechať.

Viac na http://www.katechizmus.sk/?action=getp&nazov=Tradícia a Sväté písmo&pstring=80-83, 95, 97,113, 120

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-07-08 11:08 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 08/07/2019 09:56 :

A o akej nemennosti sa tu píše?  


Píše sa tu len o ilúzií nemennosti, ktorá akoby bola schovana v pojme tradícia otcov, ale nič také neexistuje.

Však rímskokatolícka cirkev je neustále zdokonaľujúca sa v poznaniach, ktoré nam postupne Duch Svätý odhaľuje


Áno, duch Svätý odhaľoval, odhaľuje a bude odhaľovať,,, ale väčšinou tým, čo prebývali na púšti, alebo neskôr v ťažko prístupných kláštoroch, tam žili v askeze, modlitbách a kontemplaciach.

Potom je tu druhá skupina ktorá žila v palacoch so služobnictvom, v hostinach a luxuse, parazitujúc na jednoduchých negramotnych ľuďoch. A títo z palácov, prenasledovali a cenzurovali tých prvých.

 
Vraciať sa do 15 storočia  kedy boli ľudia dosť zaostalí v dnešný deň je tiež o niečom svedčiace.


Hento som nikdy nikde nepísal ani nechcel, ale o niečom svedčiace je to, že mi to posúvaš.
Alebo si si ma s niekým pomýlil. Možno s tým, čo s nemým úžasom žasneš nad jeho múdrosťou a on na oplátku pochváli tvoju jasnovidnu schopnosť, vidieť do vnútra človeka.
gringrin

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 08/07/2019 10:04 :

Alexandra

Vitaj v týchto našich "posvätných"  virtuálnych priestoroch. grin

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 08/07/2019 10:06 :

ďakujem za uvítanie vo vašich/ našich "posvätných" priestoroch smile

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 08/07/2019 10:15 :

Alexandra

Celkom dobrý príspevok si "zosnovala" whistling

Vychádza z neho, že existuje Tradícia a iné "tradicie". Keď sa spýtam, či je výmena modlitby otčenaš (pochádzajúca od Krista) za zdravas (pochádzajúci od anjela) Tradícia alebo len "tradícia" čo by si odpovedala???

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 08/07/2019 10:27 :

"tradícia" schválená Učiteľským úradom cirkvi

v ktorej je ponechaná modlitba od Krista (Otče náš)
a daná modlitba (ako píšeš od anjela), ktorého poslal Boh,  prvá časť
a dotvorená prosbou k Matke Božej o orodovanie za nás hriešnych spojená s príslušným tajomstvom
vždy, keď sa niekto modlí ruženec, je spojený aj s Kristom

je spojený s Otcom, Synom i Duchom Svätým

čo by však malo modlitbu, akúkoľvek, sprevádzať, je naša vrúcnosť (až sa mi žiada povedať s nehou, akej sme len schopní),
aspoň snaha byť vrúcny, čistý, úprimný, s dôverou, pokorne v bázni pre Bohom
ale nech nás od modlitby neodrádza ani to, ak to tak nie je alebo nevieme v danej chvíli,,ideme k Bohu s tým, čo málo a biedne máme, ale ideme

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-07-08 19:04 GMT

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 08/07/2019 05:50 :

Pascendi, este si neopravil tu chybu?? Je to vazna chyba a zaroven lahko prehliadnutelna. Tym skor by to tam nemalo zostavat. Ako pisal aj janjan.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 08/07/2019 06:53 :

beruska,
radšej napíš, že blud smile

aava je odhlásený top aava napísal dňa 08/07/2019 06:58 :

Aka tam je chyba/blud?
Necitala som vsetko...

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 10/07/2019 05:32 :

Kava, je to v prispevku 05/07 o 01:26.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 10/07/2019 05:37 :

neskor ukazem ako sa prave snaha znicit ruzenec MARIANSKY ZALTAR prave potlacenim tradicie a vyzdvihovanim pisma(poprotestancenim) ukazala

Aku snahu znicit ruzenec mas na mysli, pascendi?
* spominal si to aj neskor.

Naposledy upravil beruska dňa 2019-07-10 18:38 GMT

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 11/07/2019 04:30 :

Takze este k tomuto tu, beruska nechal som tak nieco lebo mi padlo ako dobra moznost preskusat tu veci(ktovie kto si prizna ze si nevsimol), a ked clovek prehliadne chybu takeho kalibru, no co si mysliet o takych tych sofistikovanejsich, nebude mat vzdy "stastie" ze to bude hned jasne...
Ine veci, nebudem uz reagovat na kohokolvek kto cerpa info z netu, sorry ale pokladam to za neslusne a nekorektne, a sam bojujem proti syndromu, vsetko je na webe a teda nagooglujme a "studujme".Nebudem reagovat na jedincov co kadejako ci otvorene co sofistikovane napadaju Svatu Katolicku Cirkev, a permanentne, notoricky tu vypisuju svoje asi fantazie ze to a ono je take a onake, proste tieto tzv protestantske nezmysly mne nestoja za reakciu a nebudem sa nimi zaoberat, nemam cas na hluposti. Co kde kto vidi, co nagoogluje, co sa mu "uvari" v hlave ma nezaujima,.Protestantizmom sa zaoberam pokial je to blud a hereza, pokial ma schopnost sa sofistikovane prezliekat za nieco s katolickou fasadou, pokial je schopny stale ponukat svoje nezmysly, nezaujimam sa inak on, nic z neho necerpam, nicim sa neinspirujem, ani co sa za nechet zmesti s nim nemam... vsetko je v KC a nepotrebujem nikoho a nic co ma udajne "zrniecka" pravdy...naco, viem kde je pravda cela..
beruska to co som myslel tak to mam z jednej modlitebnej knizky ako si predstavoval niekto ako sa ma modlit ruzenec "po novom"..vsak snahy znicit ruzenec boli hned od 60 rokov...len cakaju kym pride doba ked sa veci spapkaju, u ludu zatial nepochodili, ani tym najnovsim pokusom dat do marianskeho zlatara nejaky "svetelny" desiatok, proste aby mal zrazu zaltar "200" zalmov...tam dalsim krokom bude (teraz je nepovinny) zrejme odvolat sa na to ako sa to ujalo u ludi a ako je z toho uz tradicii a teda posunme to vyssie)snaha je jasne, faulovat Fatimu, kde Panna Maria ziadala modlit sa tretinu ruzenca...teraz by z toho vychadzalo take cislo podobne onomu z Apokalypsy...uz sa to urobilo tak ze samotne tajomstva su akoze nezavadne...

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 11/07/2019 04:33 :

Este doplnim nejake info o ruzenci ci Krizovej ceste a hadam dost, uz by som sa rad venoval prvemu cielu tohoto tu a to je zoznamovanie... este potom doplnim nejake info o sebe, tzv "pustim perie", nech si nikto nepredstavuje nejake "svedectvo" ci nejake vylievacky, tak pragmaticky, nieco o mojom duchovnom zivote ako co robim atd.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 11/07/2019 04:54 :

pokracujem krizovou cestou, to o neustalej pripomienke Umucenia som dal, ak ma niekto vztah k pravidelnosti tak sa moze inspirovat, aby kazdu hodinu ked ma nejaku chvilku volna porozjimal o prave Umuceni, podla toho co sa odohravalo. Dalsie dovody na modlenie krizovej cesty mozu byt trebars: preco sa mame casto modlit krizovu cestu: 1, pretoze pri nej zvlast poznavame cenu svojej duse, zlobu hriechu, Boziu lasku a milosrdenstvo a vzneseny priklad svojho Vykupitela 2, pretoze je podla slov papeza Benedikta XIV obzvlast sposobila, aby obracala hriesnikov, vlaznych povzbudzovala k horlivosti a spravodlivych viedla k vyssej dokonalosti
Ako sa moze poboznost krizovej cesy stat skolou cnosti: ak pri kazdom zastaveni rozjimame aku cnost pri nom prejavil Pan Jezis alebo za ake chyby podaval zadostucinenie, sami sa pytame ci sa tiez tych chyb dopustame, vzbudzujeme nad nimi lutost, a odprosujeme, Roznietime sa prikladom Pana Jezisa jeho laskou ku vhodnemu velkodusnemu predsavzatiu

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 11/07/2019 05:22 :

Este pridam ako konkretne to nejako urobit, ako nejake zvlastne spytovanie svedomia podla krizovej cesty.
1 som odhodlany umriet sebe a svetu a spiet k dokonalosti, vyssej ako vcera
2 ako nesiem svoj zvlastny, osobny kriz
3 som odhodlany varovat sa kazdeho sebamensieho hriechu
4 ako ctim Pannu Mariu
5 pomaham bliznemu niest jeho kriz, pomaham mu ochotne a znasam trpezlivo jeho chyby a zvlastnosti
6 casto si pripominam Utrpenie Pana
7 konam svedomito zvlastne spytovanie svedomia
8 uchovavam si stale kajuce zmyslanie
9 snazim sa aby som horlivym pokanim a modlitbou pomahal Spasitelovi zachranovat duse
10 Ako si zachovavam cistotu srdca(obnovim odhodlanie zachovat si ho)
11 Ako si plnim stavovske povinnosti (obnovim odhodlanie byt poslusnym)
12 Ako sa cvicim v pozivani sveta v duchu miernosti (obnovim si odhodlanie)
13 s akym srdcom pristupujem k svatemu prijimaniu
14 nosim ustavicne Pana Jezisa vo svojom srdci(nie v tom kamennom)

O potrebe, jednoduchosti, uzitocnosti  rozjimania pisane bolo tak len odhodlane a vytrvale ist do toho

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 11/07/2019 07:02 :

beruska, teraz zdviham latku, uz nie opravit, tam staci katechizmus a papagajovanie, teraz uz aj doplnit a podla kontextu vysvetlit. Nemyslim samozrejme teba, ci Kavu, take veci urcite viete, nech skusia ini, aj ti co vedia papagajovat.
alexandra vitam, nemusis mat obavy, myslim ze Tradiciu chapes velmi dobre (proti tym kadejakym novy formulaciam a upravam mam vyhrady vzdy, ale vec si myslim ze chapes)a kadejake sofizmy a hluposti riesit vobec nemusis, jednym uchom dnu, druhym von...staci

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 12/07/2019 12:49 :

beruska tu z modlitebnej knizky z roku 1980, Sukromna forma ruzenca: Otcenas a Slava sa modli iba na zaciatku a na konci ruzenca alebo desiatku. Z modlitby Zdravas sa modli iba prva cast spolu s menom Jezis a tajomstvo. Druha cast Svata Maria .. sa modli iba na konci kazdeho desiatku

Ako Kava pisala ruzenec je ako "atomova bomba" ktorej sa diabol boji...tak je jasne ze sa paprce(jeho pomocnikov) budu snazit siahat na nu, ked nevyjde takto otvorene, tak najdu sofistikovanejsi sposob...

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 12/07/2019 04:12 :

Slubil som este Kave nejake take zvlastne spytovanie svedomia,pre apostolske duse, mal som ho predtym:

Ci nezabudali ze najprv treba "konat" na kolenach a az potom vychadzat na kolbiste sveta,
Ci naozaj ich cinnost bola vyronom vnutorneho zivota
(cinnost kontemplativna, kontemplacia cinna),
Ci naozaj boli preplnenym kalichom, z ktoreho pretekalo vsetko co chceli a mali dat,
Ci nezabudli, ze ak chcu rozdavat musia najprv prijat
(nikto neda co nema),
Ci nezanedbavali vnutorny zivot alfu a omegu akejkolvek cinnosti,
Ci neprepadli "kultu" vonkajsej cinnosti a neprahli po uspechu,
Ci vsetko, zdar aj nezdar ich vzdy posilnil v dovere a detinskej oddanosti do vole Bozej,
Ci nezabudali ze zasluhy nezalezia v tom ako je skutok obtiazny a velky, ale jedine na sile a cistote lasky s ktorou bol konany,
Ci nezabudli ze vysledok ich cinnosti vobec nezavisi predovsetkym na duchaplnej organizacii,
Ci nezabudali, ze rohaty nevaha podporovat ako len moze vsetky povrchne vysledky (nech su akokolvek velkolepe, nikdy nie trvale)a aby znicil jeden diamant rad pripusti niekolko zafirov,
Ci nezabudali ze blizneho treba milovat ako seba sameho(nie viac ako seba sameho, najprv Bohu daruvame svoju dusu...najprv uplne sebe ,a potom uplne inym,
Ci nezabudali, ze ludia maju pravo vyzadovat cnost u toho, kto ich chce polepsovat,
Ci boli naozaj vierohodni, a nekazali vodu a vino pili,

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 12/07/2019 04:30 :

A take prakticke
Ci brali do uvahy mimoriadnost dnesnej doby, ked dezorientovanost kulminuje, ked pojmy ako ucta, laska, milost atd su uz pojmy s inym obsahom,
Ci brali mimoriadnost dnesnej doby, ked v drvivej vacsine maju pred sebou takych, ktorych rozum je pusty a srdce skazene(alebo inak rozum zatemneny a vola zatvrdnuta),
Ci nestracali cas s takymi, ktori neovladaju ani povinne najzakladnejsie zaklady,
Ci naozaj prisne vyberali: s kym, o com, kedy, odkial-pokial, makko-doraznejsie,
Ci brali do uvahy kedy ludske prostriedky koncia a dalej je to zname hadzanie periel

A dnes by som este pridal to ze dnes maju pridane do hlavnych pravd aj Boh je milosrdny..az tak milosrdny ze az "zabuda" ze je nekonecne spravodlivy (resp. ze milosrdenstvo je len "podmnozina" Spravodlivosti)

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 13/07/2019 09:08 :

Bolo by dost pisat o dosahovani dokonalosti, a dalsich prostriedkov, ale dufam ze kazdy si nejako buduje svoj duchovny zivot a hlada si, tu by som rozobral este inu pomocku neskor,a inspirovali ma k tomu take tie nazory z diskusie o obleceni, ze vraj" Boh hladi na srdce" a pod jasny povod prezradzajuce nazory(dolezite ze nekatolicke, ale samozrejme ze su pravdive, to je to A..to B to akosi sa nepozna, ano ak som chudobny netreba mat sviatocne saty (mozem napr. Bohu sa vystazovat ze som sa modlil a on mi nie a nie dat nejako prostriedky na lepsie saty a pod. alebo ze prednost ma lamborgini v garazi..to uz podla situacie) Tu este preberiem niektore otazky Katechizmu, take tie co by mal mat kazdy premeditovane,napr. co znamena ze Boh zachovava svet : znamena ,ze Boh posobi svojou vsemohucnostou, ze cely svet a kazdy jednotlivy tvor tak dlho trva, pokial Boh chce
co znamena ze Boh spravuje svet: ze Boh riadi vsetko k dobremu, nic sa nedeje bez jeho vole ci z jeho dopustenia
Boh vedie k dobremu i nehody a utrpenie: ano, chce nimi hriesnikov potrestat a napravit, spravodlivych skusat a ich zasluhy pre nebo rozmnozit
Preco Boh dopusta aj hriechy: pretoze nechce cloveka zbavit slobodnej vole, a preto ze vie i nasledky hriechov obratit na dobre
Co znamena verit vieme, Co znamena krestansky dufat: znamena pevne a s doverou ocakavat, co nam Boh pre zasluhy Jezisa Krista slubil
Ako sa pestuje krestanska nadej: zvlast modlitbou
A este dnes aktualne Ktore su hriechy proti povinnosti Bohu sa klanat
1, modlarstvo 2 povera, hadanie, cary ci kuzla 3 svatokradez 4, pokusanie Boha 5 Zanedbanie modlitby a sluzieb Bozich
Kto sa prehresuje modlarstvom: kto nejakej stvorenej veci bozsku poctu preukazuje
Poverou? kto veciam pripisuje tajnu moc, ktoru im Boh nedal
Hadanim? kto vyslovne ci mlcky sa pomoci zleho ducha sa dovolava, aby veci skryte poznal
Cary, kuzla? kto pomocou zleho ducha chce konat veci zazrakom podobne
Pokusanim Boha: kto opovazlivo od Boha zazrak ziada alebo ocakava

Bola tu tema o kadejakych predmetoch z dovoleniek...a podobne

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 13/07/2019 11:57 :

Este nejake veci z desatora, potrebovalo by to ako sol napr. preberat ohovaranie a osocovanie, ale to chcem pouzit na otazky kvoli novemu vyrazu ktory sa dnes pouziva v jednom (aventurier dalsia vec) bez dostatocneho dovodu sa nahradilo tzv "bez potreby"

Sieste prikazanie bolo prebrate dost, len pripomienka ze cistota je naozaj "citliva" vec, tam nielen "zablatenie" ale aj "zaprasenie" moze mat fatalne nasledky, netreba zabudat ze k nim patri aj zaslepenost rozumu a zatvrdilost vole a je jasne preco ma pokusitel zalusk cloveka stiahnut priamo sem, tam vie ze ked padnu tieto zabrany tak skor neskor  padne cele desatoro.

Este ma zaujali posledne dve, ktore nas ucia ze Boh je Panom i nasho srdca, ze teda nielen vo svojich skutkoch, ale aj v myslienkach a ziadostiach sa najsvatejsou volou Bozou mame riadit.
Konkretne desiate prikazuje aby sme kazdemu co jeho je, priali a so svojim spokojni boli

A strucne o krestanskej spravodlivosti v com zalezi: ze pomocou Bozej milosti zleho sa varujeme a dobre cinime, ako nas viera uci. Strucne: Varuj sa zleho, cin dobre!

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 14/07/2019 05:57 :

Slubil som aj nieco "o pusteni peria" , tak ked som bol v dilemach ako a co dnes v krizovej dobe robit, ked uz je atakovane cele to cirkevne nastavenie (cele pomenene) tak som stavil vsetko na akesi zakladne, principialne veci
1 dokonale upratanie svedomia- generalna spoved, a nasledna starost o svedomie(z hladiska toho co sa nazyva cistym svedomim)
A teraz to hladisko co sa nazyva iste, ci spravne svedomie a to

2 rozum- dokonale zvladnutie malej nasobilky duchovneho zivota, povinna materia pre dospeleho katolika, Velky katechizmus
3 vola- co najlepsie usporiadanie zivota podla Mravouky(nie biblie ci svojho vykladu biblie, nie zivoty svatych ci svojich vykladov zivota svatych) doraz na asketiku (hlavne)zmyslov, na vsetko to co pomaha cloveku na ceste k dokonalosti, dosledna vernost svojmu stavu v modlitbach a povinnostach (stav nie je to iste co tzv "zamestnanie" dnes, ak mam pouzit neoslovo)

Takze Svedomie, rozum, vola tri piliere o ktore sa budem starat, Svedomie ktoremu "svieti" rozum, a vola, ktora dava silu vykonat vsetko co rozum spozna ako hodne nasledovania.
To vsetko je akesi minimum o ktorom viem ze ked nepodleziem tak podla KC neohrozujem svoju spasu

Ak sa mi nedari tak ako som si predsavzal, snazim sa a budem sa snazit dalej obstat v tychto troch veciach co najviac, a vzdy aspon o kusok lepsie.

Co je navyse tak to je akysi bonus, ktory mi umoznuje napr. lepsie plnit vsetko ohladne zmienovanych troch veci, nasledne vzdelavanie, aktivne skumanie, namahy spojene s hladanim odpovedi pre duchovny zivot duse, ktora pri katechiyme nemoze ostat, ak hlada riesenia pre otazky ktore katechizmus presahuju... kedze zdrojov mam dost(a nie su to tie googlove) tak zalezi uz len na tom zotrvat a vytrvat v dobrom umysle a podla cnosti Opatrnosti budovat svoje poznanie, na ktoreho zaklade mozno cinit spravne rozhodnutia( v tej ktorej oblasti nabozenskeho a nielen jeho, zivota).

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 14/07/2019 06:35 :

Princip je jasny, riadit sa svedomim, ktore neustalym korigovanim cez rast vedomosti treba udrzovat v strehu a kondicii, skutocne dobreho radcu. Vsak pre kazdeho z nas hra rolu iba presne toto, nakolko vieme v ramci svojich rozumovych ci dusevnych sil usmernovat nasu volu, aby konala v sulade so svedomim, ktore si formujeme v v najlepsom moznom usili po poznani ako spravne konat.

A to vlastne aj v dilemach dnes, ked treba riesit ozaj megaproblemy, tak tam naozaj pomocou mravouky a pomocok z nej sa snazit riesit akykolvek problem ktory sa objavi v zornom poli poznania a ktory uvadza svedomie do pochybnosti. Dnes sa fideisticky na kadekoho spolahnut je hazard (ako ukazuju aj diskusie, ze bludy a nezmysly su aj tam kde by to clovek necakal)my si budeme vyberat, my musime robit zasluzne skutky, my sa budeme zodpovedat a tam vyhovorka nepomoze. Fideizmus ktory spociva v tom ze nasledujem nazory, ktorych stabilitu nemam overenu je hazard s dusou. Poslusnost je velmi presna kategoria, s presnymi hranicami, kde konci poslusnost a nastupuje zodpovednost ako som sa nechal viest. Akym svedomim? nejakym rozkolisanym.Ako robim nieco s moralnou istotou?

Viem ze dnes to vypada tak ze preberieme nazor... lenze mozu byt viacere, a tam neustale byt na "x" miestach sa neda, vzdy nakoniec vyberam to kde mam silnejsie dovody ako su tie zvysne, a tak to funguje, hladam riesenia a "vahy" sa klonia tam kde mam silnejsie dovody, na ktore narazim pri hladani, ci novom pochopeni uz najdeneho, dolezite je ze neustale hladam, kym nemam "vahy" stabilne.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 14/07/2019 06:53 :

Hladanie ci overovanie stanovisk sa robi objektivizovane scholastickou metodou, ta presne oddeli dojmy, pocity, ci ako by mala pravda vypadat podla svojich predstav, od pravdy. (modernisti sa jej boja ako cert kriza, lebo jasne rozsekava tie ich x-zmysly, ktorymi zaplavili dnesnu "nabozensku tvorbu" ) kto vie moze pouzit ju, je to bonus si nastudovat nieco take, tam clovek zisti mnohe veci, napr. pravda nezavisi od titulov ci postaveni, ci mnozstva ktore zastava nejake stanovisko... proste kazdy nejaku metodu ma, podstatne je ze sa riadi uprimnym svedomim,podla poznaneho stupna pravdy...moralnou istotou. (to je vlastne jedine ktorou KC viaze vo svedomi)
Su oblasti kde sa riadi len moralnou istotou(napr. sviatosti) a su oblasti kde sa mozu  pouzit na riesenia Moralne systemy....Tak ako tak uprimne svedomie a poznany stupen pravdy, o ktory sa neustale staram a ho zveladujem

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 14/07/2019 07:24 :

Je samozrejme dobra aj v beznom zivote, lebo oddeluje pravdu od vsetkeho kadecoho ineho(trebars media pisu dnes "pravdive" veci a pod.Naozaj sa celym srdcom viniem ku Katolickej Cirkvi, k jej uzasnym normam, zasadam ktore vybrusila za tie starocia, (presne podla toho som spoznal ze v tom poslednom 60-70 rocnom obdobi nieco nesedi,a skumanie mi to vsetko len potvrdilo, a dilemy mam s moralnou istotou rozriesene)Mam jasno v tom co je Zivy ucitelsky urad, a viem ze to nie je to co je v hlavach nejakych zivych osob.
Este snad pridat nieco k Asketike, nevybral som si cestu tu serafinsku, i ked je zaujimava, ale spoznavam v nej vela osob ktore mali specialne ci mimomriadne milosti a tak cesta tychto serafinskych svatcov je pre mna skor hodna obdivovania nez nasledovania. Viac mi pasuje a podla zhodnotenia svojho stavu cesta asketickej moralky.

Toto som nepisal pre srandu kralikov, ale u buducej manzelky tiez sa budem zaujimat ako ma usporiadany duchovny zivot, priam by som povedal klast doraz,ako sa stara ci ako ma nasliapnute k dokonalosti

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 14/07/2019 11:58 :

Otazka sviatosti a ich prijimania pepatri do moralnych systemov, tam sa vyzaduje istota(mravouka presne predpisuje aka) nejake priklady zo zivota, niekto bol v zahranici a postavil sa do soru na spovedanie...preceda(alias knaz dnes maju iny titul) skoncil tak cau, maj sa, mas odpustene....dnes je bordel, nikto nedodrzuje nic tak navstevnik bol rozcarovany... co to bolo? vyjadril pochybnost...co urobit?
Tak isto jeden preceda poradil penitentovi zene, ze antikoncepcia je ok... co robit ked pozname takeho heretika...aku moralnu istotu meme, ked nevlada malu nasobilku, s jeho intenciou? anjeli veci nedoplnia, ako som tu pocul...ako sa zachovat?

a to su otazky dnes...otazky odpovede maju...

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 14/07/2019 02:24 :

tu  cakam odpovede, na jasne prakticke otazky, presne podla Mravouky, a mozu byt dalsie, dnes sa moze stat vselico ako som pisal, beruska inak tema zodpovedana? ty to tu moderujes

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 14/07/2019 02:41 :

Nemam potrebu nieco moderovat. Dala som temu, ludia sa mohli vyjadrit, dozvedela som sa vela uzitocneho. Tema isto nie je uzavreta...

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 14/07/2019 02:45 :

ok, budem predbezne doplnovat ako pisem materialu mam dost, aby sme neboli fideisti

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 14/07/2019 03:51 :

Keby stacilo doverovat, tak katechizmus, mravouky, katechezy, pastoralky atd nie je treba, a oni to predstavuju, osobnu zodpovednost za stav a rozvijanie prijatej viery, lebo za to budeme zodpovedat.... lahke by bolo zodpovednost zverit na inych...ale nie je to tak...a my aspon mame zasluhy....to nikto za nas nespravi...

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 14/07/2019 05:25 :

beruska budem sa starat aj toto tu, Este doplnim rozjimavu modlitbu, ked bude vhodny cas,

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 06:02 :

K modlitbe ruženca by som mala otázku. Ak je to rozjímavá modlitba a teda pri modlitbe ruženca rozjímame o živote Ježiša Krista, v jednotlivých desiatkoch sa zastavujeme na dôležitých okamihoch v živote Ježiša Krista. Nakoľko táto modlitba ovplyvňuje a mení náš život? Nakoľko sa modlenie ruženca odrazí v našom živote tak, že svedčíme o tom naším životom?

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 14/07/2019 06:07 :

Je toho tu vela, trochu sa vratim hore. Pascendi, to aku modlitebnu knizku mas? Este som nepocula takto sa modlit ruzenec.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 14/07/2019 06:14 :

Anneliese, napriklad mne sa niekedy stava, ze pocas modlitby ruzenca dostanem odpoved na nejaku otazku alebo problem. Neviem, ako je to mozne, ale je to tak. Nejak sa mi vybavi situacia a riesenie, ktore v pokoji mozem prijat. To je moja skusenost, neviem ako ini roll eyes

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 14/07/2019 06:39 :

Rada sa modlim ruzenec.

Su este ruzencove bratstva, kde maju dobrovolny zavazok kazdy den modlit sa desiatok na umysel za zivych i zosnulych clenov ruzencoveho bratstva, za hriesnikov, knazov a biskupov a reholu dominikanov.(niektori cely ruzenec za tyzden a pod.)
Desiatok s udelenym, tym istym tajomstvom sa modli po dobu mesiaca, potom sa meni tajomstvo.
Kto moze, nech vstupi do takeho ruzencoveho bratstva..ludia vytvaraju spolocenstvo modlitby, tym, ze sa kazdy modli svoj desiatok, dokopy vytvara sa cely ruzenec. Modlia sa jeden za druheho a na tie ostatne umysly. Je pekne sa modlit denne aspon jeden desiatok. Modlime sa za inych a ini sa modlia za nas.
V kazdej farnosti (si myslim) ze su.
Viac informacii sa da najst v kolonkach na tejto stranke

https://dmc.sk/co-je-ruzencove-bratstvo/

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-07-15 07:36 GMT

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 16/07/2019 06:18 :

Katechizmus: z coho poznavame ze Boh jest a ake su jeho vlastnosti: 1,s viditelneho sveta 2, z hlasu svedomia 3, zvlastne s nadprirodzeneho zjavenia


Viditelny svet je jasny,kto vie co ma s co odobrila aky je najlepsi mozny sposob poznavania KC, ze je nimj scholasticka metoda tak viem ze mozem skumat, ak nemam, mam tu dogmaticke ucenia ze poznavame Boha ako a preco z viditelmneho sveta, zvlast by som sa pristavil pri poznavani skrze Histori, ak poznam ako Katolicka Cirkev definuje Historiu atd, mozem takto, a obcas si pozriem rozpravky na vseliakych tych,kanaloch, Pozriem, viem ze to nie je Historia, tak sa aspon pobavim, kto vie moze skumat nejako co naznacuje, co hovori dnesna pseudohistoria, atd.  moze pouzit bud schlasticku metodu, alebo aj tu prefiltrovanu metodu, ak viem ako napr. overtonove okna funguju atd, moznosti je vela, Katolik to vie triedi si zdroje, na fomrmacne len studuje a vybera si co vyhovuje,(metody som spomenul) a informacne, tie ktore aj pomahaju, sa zorientovat sa v tom vsetkom

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 16/07/2019 06:24 :

Svedomie som spomeul, ako ho cistime....ako formujeme,A posledne z bozieho zjavenia,tak tam skumam co hovoria dnes pseudzdroje napr,pseudozdroj co hovori o Bozom zjaveni, napr.  dei verbum.. ako sofistikovane, podsuva svoje nezmysly o Bozom zjaveni...viem ze nim je CELE zjavenia, nie iba formalne clanky definovane ale CELE zjavenie, vratane co ja viem to co je v posvatnej Tradiciii atd.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 16/07/2019 06:35 :

Alexandra, toto je lepsia cesta, nemas co diskutovat s jedincami, co si robia dobry den z Ketolickeho ucenia, KC veri to a to
, veris ANO-NIE ak nie dovi dopo, a koniec nemas co "diskutovat" s takymi, strata casu

beruska, pouzivam lem starsie, ked ludia vedeli katolicky zit a aj zili.To tan oriklad mam ako corpus delikty , ako sa snazili zmenit ruzenec

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 16/07/2019 08:48 :

Pascendi, Alexandra nepotrebuje tvoje rady a odporúčania. Zaujímavé, keď už nevieš kudy kam, oslovuješ už kadekoho, len aby si si čo i len jedného človeka získal na svoju stranu.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 16/07/2019 12:22 :

aneliese skus k veci, ok, nerob hovorcu, ok,nikto nie je zvedavy na tvoje vylevy

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 16/07/2019 02:37 :

Presli sme pozivanie sviatosti, dat kludne sj tondroviny, co je sice zriedene, vzcuc z vycucu, ale vec tam je, tak kludne. Ja sa zaoberam napr.modernizmom a jeho infiltraciou, niekto moze niecim inym,podla chuti, nic nemusi vediet okrem katechizmu, Samozrejme co je povinny vediet zo stavu, stavovske povinosti,a zvysok moze byt trebars konicek, vsetko co sa dostava do okruhu poznania moze vyuzit. Nebyt uzkoprsy kludne vsehochut...

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 18/07/2019 06:11 :

Pouzivanie sviatosti stale nic vsak ked sa niekomu chce chodit ako tela ok, pockame, ci sa ma chodit ako tela postavit sa do soru a idem....
Obracanie, sektari obracaju s bibliou v ruke, clovek sa "obrati" dorana vyspi a je po "obrateni", mala nasobilka "pobracania" nikde, tak KC nerobi, nie je to po sektarsky.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 18/07/2019 12:53 :

Pouzivam len stare knihy aj v svabachu pisane, v KC je okolo 50 ruzencov, ale len ten 150 zdravasovy ma odpustky a pod. a takisto ho doporucovala Panna Maria vo Fatime (urcite poznas ten Fake o tom, o tajomstve atd.)Tak sa modlim len zo starych kniziek, overene, a plody nesuce modlitby, nie nic nove, to je len zlomok ktory som sem dal... pre uzitok

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 18/07/2019 01:30 :

Tu este pridam co su to pute, aby sa vedelo, ze netreba ist tam, kde pute nie su: pute su pobozne nevstevy posvatnych miest, ktore koname, pretoze na takych miestach k vacsej poboznosti byvame povzbudeny, vrucnejsie a doverne sa modlime a niekedy byvame i zazracne vypocuti... prakticky vymizlo...

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 18/07/2019 04:20 :

Rozmyslala som nad tym Velkym ruzencom: To sa ma modlit naraz, a vtedy staci jeden Verim a tri uvodne zdravasy? Alebo trikrat cely, cize trikrat aj Verim? huh

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 18/07/2019 04:22 :

Aky Fake vo Fatime? Teraz som nepochopila, co je s Fatimou?
Tam bola pridana aj modlitba O, Jezisu...

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 18/07/2019 05:01 :

Tie nechaj, nemusis rozmyslat, vyber si jeden a modlli sa, to fake je cele co dali fatime o tzv. jej tajomstve, kto im uz len veri...na put by som nikde nesiel, z jedneho dovodu, nie je to put.

pascendi je odhlásený top pascendi napísal dňa 18/07/2019 05:05 :

ruzenec verim plus tajostvo... tak tri krat verim, uvod je preddesiatok, a plus tajomstvo

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 18/07/2019 05:24 :

blink huh