Archívy

Reklama

100g múky, 50g cukru, štipka soli : 100g múky, 50g cukru, štipka soli

Biblický text:
2.Korintským 5:7
Lebo žijeme vierou a nie videním
Všetci poznáme príbeh o Titanicu. Nepotopiteľná loď. Skvost na mori. A predsa aj to čo sa zdalo najnemožnejšie sa stalo skutočnosťou. Iróniou je, že nepotopiteľná loď sa potopila ihneď pri svojej prvej plavbe. Na začiatok len niekoľko faktov:
- Loď mala na palube 2240 pasažierov, pričom boli rozdelení do prvej druhej a tretej triedy.
- Skoro všetky ženy z prvej triedy, 86% z druhej a menej ako polovica z tretej triedy bolo zachránených
- Iba štyri z 20 záchranných člnov bolo funkčných.
- Mnoho zdrojov hovorí, že pasažieri plne verili v nepotopiteľnosť lode a aj počas záchrannej akcie sa ľudia ďalej zabávali a nevideli blížiace sa nebezpečenstvo.
Prečo práve Titanic a tieto fakty? Prednedávnom sa mi dostal do rúk leták z jednej konferencie, v ktorom sa autor zaoberal postavením človeka v tomto svete. Nevybrali sme si tento život. Boli sme sem poslaní, možno vôbec netušíme prečo, a nikto nám ani nevysvetlil ako máme tento život žiť. Autor daného článku povedal: „Všetci sme na lodi života, boli sme na ňu vyslaní a je len na nás či keď sa loď začne potápať budeme nadávať na výrobcu, na posádku, alebo sa pridáme k záchrannej akcii“.
Na úvod ešte možno parafráza z knihy Paula Coelha Veronika sa rozhodla zomrieť: „Boh to akosi nezvládol. Veď ľudia sa nepýtali na tento svet. Prečo ich chce trestať za niečo za čo vlastne nemôžu? ...“
Mnohí z nás kresťanov sme si zvykli na teológiu receptov. Snažíme sa žiť život vo viere a keď príde nejaký problém alebo rozhodnutie, tak je prirodzené že očakávame od Boha nejaký recept, nejaký návod, čo v danom probléme máme robiť, ako to máme riešiť. Ale odpoveď neprichádza. Boh nám jednoducho nedáva presné návody. Nevedie náš život cez dané zaužívané recepty. Ak sa to stane raz možno si povieme, že to bolo naše rozhodnutie a bolo nesprávne. Ale čo ak sa to stáva sústavne? Čo ak túžime po Bohu, žijeme svoj život pre Neho, a snažíme sa podriadzovať všetko Jeho vôli, ale On jednoducho nedáva riešenia? Azda Boh na nás zabudol? Azda chce aby sme hrešili? Vôbec nie!
Boh nás tým všetkým chce posunúť ďalej. Ak by sme na každú životnú situáciu dostávali recept, potom by naša viera nemohla nikdy rásť. Ostali by sme len v detských rokoch a nikdy by sme neočakávali od Boha viac. Áno je dobré mať detskú vieru v zmysle detskej oddanosti a závislosti na Bohu. Ale Boh nechce aby sme robili len detské rozhodnutia. On chce aby sme robili dospelé rozhodnutia. Boh nevraví že nám dá recept do každej životnej situácie. On vraví že bude pri nás, že nás nezanechá a neopustí akokoľvek sa v danej situácii rozhodneme. V tom je podstata viery. Lebo nežijeme videním, ale vierou. Je to ťažké. Ide z toho hrôza a možno sa nám ani nechce ísť ďalej. Radšej sa budeme zabávať, radšej chceme potláčať a zabúdať na problémy. Ak to tak budeme robiť, aj tak sa problémy nevyriešia. Boh nepríde so zázračným receptom ako vyriešiť celý náš život. Podstatou viery, podstatou dospelej viery je zobrať zodpovednosť ku ktorej sme povolaní a robiť rozhodnutia. Rozhodnutia, ktoré odzrkadľujú čo by na našom mieste asi urobil Hospodin. Nie vždy naše rozhodnutia budú tie najsprávnejšie, nie vždy sa budú robiť ľahko, ale budeme mat v nich zasľúbenie že Hospodin nás nezanechá ani neopustí.
Možno by bolo oveľa jednoduchšie vidieť nejaké Božie zjavenie, jasný smer ktorým sa máme v tej ktorej situácii uberať. Ale žijeme v dobe viery, kedy nám ostáva len dúfať a veriť.
Nevybrali sme si tento život, ale vybrali sme si ako a s kým ho chceme žiť. A to je to podstatné, to je to čo tvorí vzťah medzi otcom a synom, medzi Bohom a Jeho deťmi.
Pridal robby on 10/07/2018 05:50

Komentáre (1)

robby je odhlásený top robby napísal dňa 11/07/2018 10:58 :

Ďakujem krásne, nerobím to pre Seba,
Robím to pre nás...
BŤŽ @R