Archívy

Reklama

Advent : Rorátne sv.omše. Počas ADVENTNÉHO obdobia ...počuli ste, videli ste, boli ste, prežili ste, pôjdete?

Roráty, čiže svätá omša pred svitaním. V tomto uponáhľanom, hektickom svete si "zázrakom" nájdeš čas ešte skôr ako sa "svet" prebudí a kráčaš na "rozhovor" s Pánom. "KTO, ČO" všetko nás zamestnáva s teóriou, čo všetko je potrebné, stihnúť ešte do Vianoc?
A teraz buďme úprimní sami k sebe? Kto by nesníval po sviatkoch plných lásky, pokoja a radosti?
Do dosť veľkej miery, máme prežitie sviatkov vo svojich rukách aj ich priebeh.
     Tak si nájdi čas pre Pána. Lebo On Ti chce niečo pošepkať, niečo čo patrí len do Tvojich uší a preto bude hovoriť potichúčky.
Stíš sa a zopni ruky k modlitbe a priprav svoje srdce pre zmenu k lepšiemu. Priprav svoje srdce pre milosť a spoznaj význam slova milovať.
     Nech sú Tvoje Vianočné sviatky nie len radostné, ale aj požehnané!
     

Možno sa Ti podarí aspoň raz prísť na Rorátnu omšu...plnej symboliky.
     Tma naznačuje smutné položenie ľudstva, ktoré kráča vo tmách, kým mu narodenie Krista neprinieslo svetlo, svetlo Božieho zjavenia, ako aj blaživú nádej na vykúpenie.
     Slovo rorate je zo začiatku antifóny Rorate, caeli desuper čiže Roste, nebesia, z výsosti. Touto antifónou sa začínala votívna omša ku cti Panny Márie v advente.

„Sviece v rukách ľudí a pribúdajúce prirodzené denné svetlo symbolizujú príchod pravého Svetla

„V adventnom období liturgia denne slávi Gabrielovo posolstvo preblahoslavenej Panne Márii.
     Práve v súvislosti s týmto pohľadom bol zvyk v minulosti intenzívne sláviť tzv. roráty, čiže svätú omšu pred svitaním. “Túto svätú omšu môže kňaz slúžiť aj po liturgickej reforme Druhého vatikánskeho koncilu v adventných fériach, samozrejme s osobitnými čítaniami na každý deň.

Požehnaný ADVENT želajme si navzájom.
Pridal slovo on 03/12/2017 08:31

Komentáre (29)

slovo je odhlásený top slovo napísal dňa 03/12/2017 05:20 :

Ďakujem za komentáre aj otázky na ktoré si netrúfam odpovedať tak, aby nenasledovalo ďalších desať ďalších otázok. Nie som kňazom, ale človek ktorí má rád adventné obdobie. Ďakujem za pochopenie za moju neúplnosť.

perpetua je odhlásený top perpetua napísal dňa 03/12/2017 06:16 :

požehnaný večer,a tiež požehnaný advent./Ak sa  nemýlim/, /-roráty z lat.slova  rosu dajte a ku
komentárom č.1 a č.2 iba toľko, kto chce nájsť PRAVDU
nájde ju.So slovom, ktorý napísal/a/ súhlasím, nie je
kňazom, ja tiež nie, som len obyčajná, veriaca.
Mám rada adventné obdobie, kde sa človek stíši,...uvedomuje pomaličky, ako to svetlo, ktoré v tie rorátne rána prichádza, že raz príde aj to SVETLO, druhý
KRISTOV príchod, na ktorý sa práve cez advent pomaly pripravujeme . Ešte raz požehnaný advent.

11111 je odhlásený top 11111 napísal dňa 03/12/2017 07:27 :

spoznávanie

Tu nájdeš možno odpovede na svoje otázky

http://adsum.sk/2007-2012/run.php?subaction=showfull&id=1322776666&archive=&start_from=&ucat=2&

11111 je odhlásený top 11111 napísal dňa 03/12/2017 08:40 :

spoznavanie

Prepáč ty mne

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 03/12/2017 08:42 :

slovo,
je chvályhodné, že si sem dala upovedomenie na rorátne sväté omše. Aj keď nevieš odpovedať na 10 ďalších otázok. Múdrosť nespočíva v tom, že som všade bol, všetko som videl, všetko počul, všetko viem. Pravá múdrosť znamená milovať Pána Boha. A verím, že tejto múdrosti máš aj na rozdávanie.

11111 je odhlásený top 11111 napísal dňa 03/12/2017 08:48 :

"mudrosť nespočíva v tom,že som všede bol,všetko som videl,všetko počul, všetko viem"


Od tena a u teba tieto slová janjan
To je k pokukaniu laugh laugh laugh

Najme medzi nami wink
(keď vieš, čo nevieš,čo si ty meprežil ale ja a nezažil to za mňa)

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 03/12/2017 09:48 :

Kto by nemohol ist rano na roratnu sv. omsu, kazde rano o 7.hod. byvaju aj na radiu Lumen roratne sv. omse, z Katedrály sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici..trvaju 30 minut.
Alebo aj na tv Lux byvaju.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 10/12/2017 08:29 :

Na stíšenie v tomto období očakávania - záverečná časť z Všeobecnej adventnej modlitby (Nábožné výlevy, SSV):
"Ježišu Kriste, môj Boh a môj Spasiteľ, ty si z lásky k ľuďom zostúpil z trónu svojej velebnosti a z lona svojho nebeského Otca do tohto údolia biedy a mocou Ducha Svätého stal si sa v lone najsvätejšej Panny človekom, prosím ťa, vyvoľ si moje srdce za svoj príbytok, ozdob ho milosťou, naplň duchovnými pokladmi a zaujmi ho celkom.
Spasiteľ mojej duše, dožič mi, aby som sa ti mohol páčiť a prijať ťa do svojho srdca. Daruj mi svätú lásku, aby som ťa vždy viac a viac miloval. Daj, Pane, aby som bol s tebou putom lásky spojený tak, že ma ani svet ani smrť, ani peklo, ani diabol nebude môcť odlúčiť od teba. Amen."

peter8 je odhlásený top peter8 napísal dňa 11/12/2017 06:30 :

Odpovedal by som na otazky. Co je antifona? Je to uvodny spev pri sv. omsi, Introit. U nas sa zvykne nahradzat piesnou z Jednotneho katolickeho spevnika, ale v Rimskom misali je uvedeny tento Uvodny spev - niekedy ho knaz recituje, ked nepride organista. Votivna sv. omsa k Panne Marii znamena, ze nie je viazana na konkretny sviatok, ale moze sa brat v ktorykolvek den, pokial tam nie je vyznamnejsi sviatok a nie je to zakazane. Votivne sv. omse k Panne Marii sa beru vacsinou v sobotu (omsovy formular). Co sa tyka reformy II. Vatikanskeho koncilu, v tomto pripade ide o to, ze kazdy den adventneho obdobia ma svoj vlastny formular a vlastne liturgicke citania. Ak by sa kazdy den bral formular roratnej sv. omse, kazdy den by boli tie iste citania a ludia by boli ochudobneni. Preto by sa mali brat citania zo dna.

peter8 je odhlásený top peter8 napísal dňa 11/12/2017 06:42 :

Pascendi, chcel som to vysvetlit jednoduchsie, aby to ludia pochopili, nechcel som ist do stupnov sviatkov. Ani som nechcel hodnotit reformu ako dobru alebo zlu, ale jednoducho konstatovat, co nastalo. Ake posunutie myslis? Prave som si pozrel stary misal a sviatok Neposkvrneneho pocatia je rovnako ako v novom 8. 12. Iste, je to najvyznamnejsi sviatok v advente, jediny prikazany.

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 12/12/2017 08:23 :

Pozývame všetkých ľudí dobrej vôle do projektu Advent s Konferenciou biskupov Slovenska. Projekt bude trvať od 3. (Prvej adventnej nedele) do 24. decembra 2017 (Štvrtej adventnej nedele). V tomto čase budú môcť záujemcovia získať každý deň e-mail myšlienku s fotografiou. Ide o myšlienky, ktoré vytvoril tím projektu. Priamo nadväzujú na evanjelium dňa.

Cieľom projektu je pomôcť všetkým, ktorí prejavia záujem, spoločne sa duchovne  pripraviť na slávenie Vianoc. Tí, čo nemajú prístup na internet, môžu projekt podporiť svojou modlitbou, pôstom alebo inými skutkami milosrdnej lásky. Pozvaní sú k tiež k skutkom telesného milosrdenstva.

AKO SA REGISTROVAŤ?  

Zaregistrovať sa dá na TOMTO MIESTE. Stačí uviesť meno a e-mail. Vďaka registrácii získate bezplatne každý deň do svojho e-mailu myšlienku. Tí, ktorí sa zapojili do posledného z projektov (v pôste 2017), sú už v novom automaticky prihlásení.

KTO PROJEKT ZASTREŠUJE?

Ide o projekt Konferencie biskupov Slovenska. Zastrešuje ho Tlačová kancelária KBS (Michal Lipiak, Peter Zimen).

Myšlienky pripravil tím projektu pod vedením Mons. Jozefa Haľka, bratislavského pomocného biskupa. Spolupracovali sr. Bonaventúra Šmidová a Miroslav Kuka.

Viac na stranke

Advent s KBS..Pozvanie k projektu

peter8 je odhlásený top peter8 napísal dňa 12/12/2017 10:23 :

Dakujem za vysvetlenie, uz chapem, co si tym myslel. Ano, ked sviatok padol na niektoru adventnu nedelu, bol presunuty na najblizsi den. Ak sa dobre pamatam, stalo sa to aj so sviatkom Zvestovana Pana v poste. Nie, ani misal Pavla VI. ani Jana XXIII. Kvoli presnosti napisem, ze som sa pozrel do misalu z roku 1952.

peter8 je odhlásený top peter8 napísal dňa 12/12/2017 10:53 :

Dakujem aj za upozornenie na zaujimavu situaciu, ktora nastava v advente. Nedalo mi to a pre zaujimavost som si pozrel Putnik svatovojtessky z roku 1957, kedy 8. december pripadol na nedelu. 8. 12. je tam v kalendari ako II. nedela adventna a 9. 12. pondelok je tam ako Nep. Poc. Panny Marie.

peter8 je odhlásený top peter8 napísal dňa 12/12/2017 02:20 :

Ano, sviatok Neposkvrneneho pocatia ma aj oktavu. Tym Putnikom svatovojtesskym som chcel povedat, ze je to cirkevny kalendar na rok 1957, cize pred II. Vatikanskym koncilom a v tom roku sa sviatok presunul na pondelok 9. 12. Nechcem sa hadat ani nic podobne, len ma tema zaujala, tak som sa pozrel do starych kalendarov, ze ako to riesili pred koncilom.

peter8 je odhlásený top peter8 napísal dňa 12/12/2017 05:24 :

Prepac, nevsimol som si Tvoj predposledny komentar. Ano, je to tak ako pises, co sa tyka stupnov sviatkov a plati to aj v pripade sviatku Neposkvrneneho Pocatia. Chybu mozno urobili sudruhovia z Mieroveho hnutia katolickeho duchovenstva, ktori pisali Putnik svatovojtessky, ale mozno nie - mozno sa to tak naozaj slavilo. Neviem najst iny predkoncilovy kalendar, kde 8. 12. vychadzal na nedelu, ze by som to porovnal. Iste, porovnat roraty sa neda. Po koncile je to prakticky adventna feria so spevom Rorate caeli na uvod a svieckami na uvod. Pred koncilom to bola slavnostna votivna sv. omsa o Panne Marii v bielom liturgickom ruchu, po 17. decembri s gloriou a kredom, v sobotu s gloriou. Atmosferu vsak dodavalo aj to, ze v tom case byval v advente sneh, co dnes uz nie je a mnohe obce neboli elektrifikovane, takze veriaci absolvovali romanticku cestu snehom s lampasikmi a svieckami za rannej tmy. Ak sa mozem spytat, co bolo zaujimave na levovi? Uz si tie obrazy zvierat dobre nepamatam.

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 11:26 :

Tak, a
pokracovanie nebude?

Mate advent, chlapci, cas najprihodnejsi. Na lanarenie petra do tabora sedevakantistov, zostava pasiakovi uz len par dni.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 16/12/2017 11:36 :

pascendi,
teraz si nám podal zaujímavú informáciu.

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 11:39 :

pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:33 :
niekto proste nezaprie ze sleduje moju sukromnu postu tu


Ti co je?
Ved iba citam, co verejne pisete.
Vari nemas v profile, ze si sedevakanos?
Tak je len logicke, ze pises ako sedevakanak.
A ze petra lanaris, je zjavne tiez.
Ved to kazdemu oci vypichne, kto sa prizrie.


Pan M., klud, aby Vam cievka nepraskla. Milujte nepriatela svojho, co v podani podla sedevakanaka pascenaka = "Si obycajny ludsky suteren a nic viac, si naozaj len ludska spína, odpad, hnus...cisty cistokrvny hnus a odpad- to mas hned aj pod stromcek,"

Prepac, paso, ale ty si cista antireklama na vase teorie. Napriek tomu, a prave preto, ta mam rada. Preto stojim pri tebe. V dobrom aj zlom. Trenujem. Ty tiez trenuj. Bude sa nam to hodit.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 16/12/2017 11:41 :

pascendi,
to o súkromnej pošte smile

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 12:32 :

pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:37 :
aku myslis? tu ze niekto vidi trebars moju sukromnu postu,


Odhalenie pascenovej paranoie ?

alebo

odhalenie takych mojich vlastnosti, o akych som netusila ze mam: jasnozrivost, SIS,...?

Co z toho je spravne?
A hlavne, co z toho vyplyva?
Sedevakanizmus pascenizmu, rulez!


Neskor tu predvediem ake sukromne veci - z mojich sukromnych pisani, ci dokonca aj mojich znamych som sa tu docital. Dostanes co ti patri ludsky suteren.


Ked ty predvedies svoje sukromne veci, je to tvoja vec a aspon sa ukaze, ze kto v skutocnosti stoji za poskytovanim informacii o tebe: zasadne si to vzdy ty sam.. Ale ze uz ti potom nikto verit nebude, nevadi? Tak zverejnuj, do toho. Chudato Ema, chudato peter. Ze sa s tebou zaplietli. Nechcela by som byt v ich kozi. Si nebezpecna neriadena strela, pan M.

pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:43 :
presne toto sa dalo cakat, ano udriem kladivom po hlave niekoho a presvedcim ho ze sa to nestalo.

Uderil si akurat tak seba. Ja ti klepem zatial iba po prstoch.

pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:43
pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:49 :
pascendi napísal dňa 16/12/2017 01:04 :


= "mentalna inkontinencia", ako velmi trefne zaznelo s posudku od ineho SOSnamkara.
proste neudrzis, proste musis.
Hned trikrat za sebou.
Zasady osobnej hygieny dodrziavat ..na toto ani MMS nestaci.

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 01:01 :

pascendi napísal dňa 16/12/2017 01:38 :
toto je otrepane,

Jasne ze je.
Ale ked ty to mas tak rad, tak ti robim radost.

vsak ked to tu budem ukazovat uvidime co ta napadne potom.

Do toho.

Si chory ludsky odpad a nic viac, dorazne som ta upozornoval ze daj pokoj, nedas si,l si myslis ze svet je taky ako ho ty chces mat, kontrolovany,

Ano. Je predsa jasne, ze svet sa toci tak, ako ja chcem. Konecne si to pochopil.

Ja viem netesi ta ze mobil a sukromna posta je u mna poriedka, musis hadat, domyslat si..

Uz nemusim hadat.
Prave si nam prezradil o sebe dalsiu informaciu.

A co tak skromne menovat ludi co sa so mnou "zaplietli" nejak ti vynechava s kym vsetkym som sa tu zaplietol? Ja viem prednost maju ti zo sukromnej posty,

Samozrejme, ze ich je viac. Ale iba niektori sa tebou davaju namotavat. Teraz napriklad ako bonus vieme, koho naozaj mas v sukromnej poste.

I ked stale nevieme kto je emma, ja takym menom nikoho neoslovujem,

...takze ked teraz neoslovujes, ma z toho vyplynut, ze neexistuje, heej?
V minulosti ste si tu hrkutali. Internet si pamata vsetko.
Internet a aj ja.


Hranie na "katolicku"ti nejde,

Si pis ze nejde.
Chvala Bohu, ze nie som "katolicka". Som tvoj dobry anjel.


snaha pochopit nieco ako "sedevakantizmus" (tiez neviem co je) je predsa len nad tvoje mentalne schopnosti.

Ako myslis.
S tym sa da zit.


skus stlmit taktiku tapetovania...

A preco?
Pozri, ako krasne si tu hrkutame.
Cele SOSnamko nas moze sledovat a zavidiet tu angazovanost jedneho voci druhemu.
Nedaj sa.

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 02:55 :

Na mna tvoje vyhrazky neplatia. Liliputan si bol a asi aj zostanes, lebo sa branis zmene. Ja som zmena pre teba. Jedina, co ta chce. Este si si za tie roky nevsimol? Chudato Emmmmma....

gilgames je odhlásený top gilgames napísal dňa 16/12/2017 03:02 :

pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:33 :

niekto proste nezaprie ze sleduje moju sukromnu postu tu. Si obycajny ludsky suteren a nic viac, si naozaj len ludska spína, odpad, hnus...cisty cistokrvny hnus a odpad- to mas hned aj pod stromcek, co sice ako uctievac tridsiatich striebornych nemas ale predsa.

Pascendi, nejde len o tento komentar, ale aj o dalsie Tvoje komentare vybodkovane napriec blogmi, ktore obsahovali doslova slovne splasky. Kedze tato Tvoja session vykazuje obdobny priebeh ako predchadzajuce, dovolim si upozornenie, t.j. na margo tohto budu dve spravy. Prva: vykazujes paranoidne spravanie. Druha: neustale vztahovanie vsetkeho ku svojej osobe (zdoraznovanie dolezitosti Tvojho ega) napoveda, ze v priamom prenose stracas sudnost. Na jednej strane tu vypustis nieco taketo, na druhej strane Ty osobne ides urcovat, co je to „naboznost“, co ma a nema robit katolik; toto podoplnas „filozofickymi uvahami o pravej cirkvi“ a o tom, aky je zdeformovany modernizmus etc.

Pritom staci jednoducha vec. Napr. z Katolickej mravouky (r.1916, A. Vrestal, ma nihil obstat a imprimatur, nie je “modernisticka”) str. 224 pre „katolika Pascendiho“ vyberam:

139. Úmyslná a bezprávná potupa jést hříchem ťězkým.

Je trochu zarazajuce, ze niektori, ktori si tu pisu vyznanie RKC, na toto, ani na utoky na ich Cirkev nereaguju. Katolici su predsa povinni vzhladom na prorocke poslanie vyplyvajuce z pomazania svatou krizmou (ktore sa udeluje v KC hned po ukone krstu, druhykrat pri birmovke) poucit “katolika Pascendiho“, lebo inac mozu mat spoluucast na jeho konani.

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 03:16 :

Nuz, pasadenko, mam silny pocit, ze ako to reseto tu tecies akurat tak ty....som z teba smutna

Co ty vies o zenskom srdci. Chudato emma.

gilgames je odhlásený top gilgames napísal dňa 16/12/2017 03:19 :

Lovein, toto je parafrazovany Seneca: clovek zostane trpaslikom, aj keby sedel na hrebeni Alp. Niektore veci proste nezamaskujes plastikom neviem coho, nechapem, ze si to Pascnedi doteraz neuvedomil. Ved tento cyklus si tu zopakoval mozno 10x, to mu nedochadza, ze tato forma sublimacie je o nicom. Dazdovka sa vraj nauci prejst bludisko radovo na desiatky pokusov, prespokladam, ze Pascendiho uciaci sa cyklus bude kratsi... Nuz, len si ho ber.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 16/12/2017 09:41 :

pascendi,
čudujem sa, že sa necháš zatiahnuť do takejto diskusie. A navyše v Advente.

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 10:32 :

pasadeno,
ty bohuzial o zenskom srdci netusis ani zbla. Vies o nas nieco, ale iba z knih. Mozno nieco vies, teoreticky. pre prakticky zivot si nepouzitelny. Uz som ti to pisala v lete. S tebou by ziadna zena zit nemohla. Okrem mna. Bol by si mojim ocistcom na zemi.

Otazka do plena, je tu nejaka zena, ktora by si vedela predstavit manzelske fungovanie s pascendim?

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 10:54 :

gilgames napísal dňa 16/12/2017 04:19 :
Lovein, toto je parafrazovany Seneca: clovek zostane trpaslikom, aj keby sedel na hrebeni Alp. Niektore veci proste nezamaskujes plastikom neviem coho, nechapem, ze si to Pascnedi doteraz neuvedomil. Ved tento cyklus si tu zopakoval mozno 10x, to mu nedochadza, ze tato forma sublimacie je o nicom. Dazdovka sa vraj nauci prejst bludisko radovo na desiatky pokusov, prespokladam, ze Pascendiho uciaci sa cyklus bude kratsi...

Moj pasaréno ma urcite na viac, ako dazdovka, mily gilgo.
Nepodcenuj ho, lebo mozes zazit prekvapenie!


Nuz, len si ho ber.

Ja by som aj rada, ale on robi orácie.

lukas55555 je odhlásený top lukas55555 napísal dňa 17/12/2017 03:52 :

Slovo rorate je zo začiatku antifóny Rorate, caeli desuper čiže Roste, nebesia, z výsosti

Ano každa sväta omša obsahuje intoit- pieseň vstupu.
V pokoncilnej omši sa casto nahradza inou piesňou alebo ho spieva organisti prip. knaz ked pride k oltáru.
V katolickom predkoncilnom obrade (tzv. Tridentskom) tato piesen je až po stupňovych modlitbách a Confiteor. Tu ho podla typu omše sa ho modli knaz prip. Spieva chor.

čo je votívna sv.omša ku cti Marie
Taka ktora berie mariánsky formular a nie je vo sviatok či spomienku P. Marie. Celý advent je mariánskym obdobím.

Prečo môže aj po reforme,bol s tým niekedy problém,alebo to bolo aj niekedy zrušené, to votívne slávenie

No ako so vsetkym predkoncilnym.
Tuto nutno podotknut ze roráty katolickeho predkoncilneho obradu a roraty v NOM-e nie su také iste.
Povodne sa slúžili po celý advent okrem nediel a 8.12., kňaz mal ornát bielej farby i ked bol advent, takisto i ked bol advent bola v omsi gloria a kredo,atď. ...

a prečo len v adv.feriach?
Lebo existuje niečo take ako poradie prednosti liturgickych slávení.
I ked pojem adventne ferie tu je zavádzajúci.
Tu sa myslí všetky dni keď nie je liturgicke minimalne stupňa povinna spomienka.
Adventne ferie ako take sa v NOM-e označujú dni od 17.-24. Decembra ktoré majú prednosť pred liturgickými sláveniami do stupňa povinná spomienka vrátane.


A ešte či aj dnes ľudstvo ako také kráča vo tmách?.

Jedna sa o pripomenutie 1. Kristovho prichodu. A ano v istom slova zmysle i dnes ludstvo žije vo tme tu na svete a ocakava vzkriesenie a svetlo nastavajuce po druhom Kristovom príchode.
Co sa tyka symboliky tak u vychodnych cirkvách je úplne ina ako u našich západných.
Ano roratne sväté omše velmi podporoval Karol IV.