Archívy

Reklama

Nevedomosť a hoaxy : 1984 a Slovensko

V knihe 1984 je svet pod kontrolou ministerstiev nesúcich názvy, ktoré zavádzajú a vyvolávajú dojem, že ich cieľom je prospech obyvateľov. Ministerstvo pravdy sa v skutočnosti zaoberá manipuláciou histórie, Ministerstvo lásky dohliada na utláčanie a mučenie, Ministerstvo mieru riadi vojny a Ministerstvo hojnosti kontroluje hlad a nedostatok.

Ilustrácie podobných situácií nachádzame aj v našej súčasnej politike. Slovenský politici, ktorí by mali zastupovať kultúru, spravodlivosť alebo ochranu životného prostredia, sa často od nich odvracajú a slúžia iným záujmom. Jasne ukazujú, ako sa skutočné úlohy a hodnoty týchto funkcií vzdialili od očakávaní.
Vo svete tejto knihy sa tiež stretávame s Newspeakom, jazykom vytvoreným na kontrolu myslenia obyvateľstva prostredníctvom redukcie slovnej zásoby. Jeho cieľom je obmedziť slobodu myslenia. Jedným z charakteristických slov tohto jazyka je napríklad "doublespeak" (dvojhovor), čo znamená schopnosť držať dve protirečiace sa myšlienky v mysli súčasne a prijať obe ako pravdivé.

Dnes vidíme podobné javy, keď sa určité frázy a slová využívajú na manipuláciu verejnej mienky. Napríklad ako "americká agentka", "Soroš", "americké mimovládky a média", " liberálny" a "progresívny". Tieto výrazy sú často používané s negatívnym podtextom a slúžia na vytváranie nepriateľských obrazov.

Podobne ako v Newspeaku, aj tieto frázy sa často používajú bez jasného vysvetlenia ich skutočného významu, čím sa stávajú nástrojom na manipuláciu a šírenie strachu a nedôvery.

Takéto paralely nás nútia zamyslieť sa nad tým, ako politická realita odráža v literatúre a ako knihy ako 1984 stále rezonujú s aktuálnymi udalosťami.
Pridal klasik05 on 22/03/2024 07:20

Komentáre (14)

dizajner je odhlásený top dizajner napísal dňa 22/03/2024 10:15 :

https://www.aktuality.sk/clanok/x2SwlMy/utok-v-koncertnej-sale-ruske-urady-potvrdili-40-mrtvych-a-viac-ako-100-zranenych/

Neprekvapovalo by ma keby to mal na svedomi znovu Putin a bola to dalsia zamienka na vojnu proti Ukrajine, alebo proti zapadu.
Podobny tah uz raz on jeho ludia urobili v 1999 ked odpalili bomby v bytovkach v Rusku, vdaka comu mohol Putin spustit vojnu v Cecensku a vdaka tomu sa dostat k moci.
Ved aj na invaziu na Ukrajinu pouzil podobnu taktiku, ktora sa uz historicky osvedcila, len tam si vymysleli ako zamienku to, ze ukrajinci strielali do rusov. Jasne, tomu mozu uverit snad iba Ha--ra--bí--no--ví vo--lí--čí.

Naposledy upravil dizajner dňa 2024-03-22 22:44 GMT

klasik05 je odhlásený top klasik05 napísal dňa 23/03/2024 06:02 :

No ak si nájdeš definíciu studenej vojny tak tá práve prebieha.

Rusi sa od komunizmu nikam neposunuli a Putin robí rovnaké zverstvá a podvody ako Stalin. Ak vyhra Tramp, tak to nič dobré neprinesie.

V Maďarsku je Orban, u nás Fico ak vyhrá Babiš v Čechach tak aj tu bude pekne drsno. Extrémisti vuzivajuci nevzdelanych buranov plných hnevu skrze všetky konšpirácie a útočne frázy ktoré im stačí opakovať dookola.

dizajner je odhlásený top dizajner napísal dňa 24/03/2024 09:32 :

Suhlasim. Ja len nemozem pochopit, ze preco ludia ked sa maju rozhodnut na ktoru stranu sa pridaju (nie politici, pri nich mi je ich motivacia jasna) by chceli vystupit z lepsieho "timu" ktory im ponuka ovela lepsie moznosti a vstupit do horsieho "timu" ktory im ponuka horsie moznosti.

klasik05 je odhlásený top klasik05 napísal dňa 24/03/2024 03:14 :

Ako by povedal logik Fero sú logici a etici grin


...ale nie, jasne, že svet nie je takto dvojfarebný a aj na tvoju otázku jestvuje viac odpovedí.

U niektorých je to preto, lebo sa nechajú oklamať a naozaj veria, že stoja na tej dobrej strane, len preto lebo vo vete toho koho preferujú zaznel dostatočný počet slov v štýle ultraliberálny, progresívny (napriek pozitívnemu významu týchto slov), národný, média a tak ďalej. Skrátka ak dáš možnosť ľuďom niekoho nenávidieť a zhodiť na neho vinu tak sa chytia, vyšlo to Hitlerovi tak to využívajú aj iný ako Fico, Danko, Kuffa a spol.

Všimni si Pellegríniho ktorý skončil na druhom mieste a tak sa rozhodol zapôsobiť hneď v prvom prejave po voľbách slovami, že  on je ten čo bojuje proti liberálnemu progresivizmu grin ....to že v podstate ak si to preložíš bojuje proti slobodnému pokroku (čo je aj fakt) už je tým často nevzdelaným alebo nekultúrnym voličom jedno...


Čo sa týka niektorých ľudí na tomto blogu, tak ak si schopný veriť že chlipny pohľad na ženu môže ohroziť dušu jej budúceho dieťaťa ...alebo veríš, že naozaj pochádzame všetci z Adama, Evy a ich incestných detí  ...tak jasné máš nastavenú myseľ veriť bludom lebo preto lebo znejú jednoduchšie ako komplexná pravda a teda si na tej horšej strane

V neposlednej rade, každý chce niekam patriť a keď nemá na to aby sa zaradil do tých bežnejších skupín tak tie proruske a milovníci Fica majú menšie nároky. Zrazu môžu mať pocit nadriadenosti, lebo len oni vedia, že sa nenechali ovládať.

Naposledy upravil klasik05 dňa 2024-03-24 15:18 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 24/03/2024 07:32 :

on je ten čo bojuje proti liberálnemu progresivizmu ....to že v podstate ak si to preložíš bojuje proti slobodnému pokroku (čo je aj fakt) už je tým často nevzdelaným alebo nekultúrnym voličom jedno...


Slobodný pokrok, to by bolo fajn, škoda že to tak nieje.

Slovo "sloboda" sa musí k "niečomu" vzťahovať, aby to nebol len abstraktný pojem, nevztahujuci sa k ničomu,,,, to sa dá pochopiť, že?

Teda slobodu musíme (v zmysle jej funkcie) priradiť k človeku (nie ku kapitálu alebo nejakému ideologizmu)

Ale ten človek sa skladá z tela, duše a ducha (toho ale radšej vynecháme)

-Sloboda tela je vyjadrená vo voľnosti pohybu. Je napísaná rukou fyzikálnych zákonov. Aký pokrok tu chcete nastoliť?

-Sloboda duše je limitovaná dobrými mravmi, kresťanskou morálkou, filozofickou etikou a zákonmi politikov.
Kde tu chcete pokročiť a ako?

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 24/03/2024 07:54 :

Ved aj na invaziu na Ukrajinu pouzil podobnu taktiku, ktora sa uz historicky osvedcila, len tam si vymysleli ako zamienku to, ze ukrajinci strielali do rusov. Jasne, tomu mozu uverit snad iba Ha--ra--bí--no--ví vo--lí--čí.


Áno, túto zámienku vymýšľali celých osem rokov. Predtým ešte vykopali 15000 falošných hrobov, chytracky si akože zakázali materinský jazyk a akože si uväzňovali politikov s zakazovali svoje strany. Ich propaganda vymyslela falošné správy o udalostiach v Odese,,, a rovnako falošne aj podpísali Minské dohody, o ktorých vedeli že ich nikdy nesplnia.

Tomu fakt uveria len men-tal-ne re-tar-do-va-né by-to-sti.

richard768 je prihlásený top richard768 napísal dňa 24/03/2024 08:02 :

Mišo:

-Sloboda tela je vyjadrená vo voľnosti pohybu. Je napísaná rukou fyzikálnych zákonov. Aký pokrok tu chcete nastoliť?
No, ono sa niečo s tým dá robiť. V rámci jogy sme rozvíjali takzvanú "slobodu od tela", čo treba vysvetliť. Telo dáva určité signály a človek je slobodný v zvážení, ako na ne zareaguje. Konkrétne, ak si dá za cieľ nejakú náročnejšiu jogovú pozíciu, tak telo spočiatku protestuje, ale treba ho privyknúť, aby poslúchalo ducha.

A vyššia úroveň toho by bola, keď človek uprednostní nasledovanie nejakého duchovného ideálu hoci aj za cenu telesného utrpenia.

Naposledy upravil richard768 dňa 2024-03-24 20:05 GMT

richard768 je prihlásený top richard768 napísal dňa 24/03/2024 08:13 :

Mišo:

-Sloboda duše je limitovaná dobrými mravmi, kresťanskou morálkou, filozofickou etikou a zákonmi politikov. Kde tu chcete pokročiť a ako?
Tu sa dá zas pokročiť v pochopení. Morálka môže byť zvyková alebo aj vynútená. Potom sa stane to, že keď je človek uvoľnený z týchto pút, aj sa tak správa, ako utrhnutý z reťaze. Avšak ten, kto dospel k pochopeniu súvislostí, už sa udržiava sám, zvnútra.

richard768 je prihlásený top richard768 napísal dňa 24/03/2024 08:17 :

Ale to oboje, čo som napísal, je vlastne duchovný pokrok. Teda pokrok v tom, nakoľko tá najvyššia zložka človeka ovláda tie nižšie.

klasik05 je odhlásený top klasik05 napísal dňa 24/03/2024 09:51 :

Snažíš sa zúžiť pojem slobody na fyzickú a morálnu rovinu. Avšak, liberalizmus chápe slobodu v širšom kontexte.

-Sloboda tela, fyzické zákony obmedzujú našu slobodu pohybu áno, ale pokrok tu môže byť v technológii, ktorá nám umožňuje prekonávať tieto obmedzenia.

-Sloboda duše no morálka a etika sú dôležité, ale nie sú jedinými faktormi. Liberalizmus zdôrazňuje dôležitosť individuálnej slobody a autonómie, čo znamená, že každý jednotlivec by mal mať právo rozhodovať o svojom vlastnom živote, pokiaľ to neškodí ostatným. Pokrok tu môže byť v rozšírení týchto práv a slobôd, napríklad v oblastiach ako sú manželstvo, reprodukčné práva, sloboda prejavu a tak ďalej.

Pri slobode v kontexte liberalizmu, ide o mnoho viac než len o fyzickú  alebo duševnú slobodu. Je to sloboda byť tým, kým chceme byť, a žiť život, aký chceme žiť. V tomto zmysle je stále veľa miesta na pokrok.

klasik05 je odhlásený top klasik05 napísal dňa 24/03/2024 09:56 :

Richard ty absolútne netušíš čo je duša a spomínaš ju v kontextoch kde by vzdelaný človek slov duša vôbec nepoužil.

klasik05 je odhlásený top klasik05 napísal dňa 25/03/2024 07:49 :

Slovák ktorý sa zastáva krajiny ktorá okupovala jeho vlastný domov pol storočia. Je buď hlupák alebo vlastizradca.

dizajner je odhlásený top dizajner napísal dňa 25/03/2024 01:49 :

Alebo ohlupeny a nesvojpravny otrok papalasov a oligarchov, ktory chce rovnaky zivot dopriat vsetkym spoluobcanom.

Naposledy upravil dizajner dňa 2024-03-25 21:41 GMT

klasik05 je odhlásený top klasik05 napísal dňa 07/04/2024 06:53 :

Aj dnešné voľby sú smutnou ukážkou toho čo platí na Slovákov. Bezohľadu na to kto vyhral, je alarmujúce skôr to ako vyhral.
Hlásaním klamstiev, šírením hnevu a strachu.
Ako veľmi slovenský národ klesol do bahna nekultúrnosti a nevzdelania, keď im imponujú takéto reči. Ešte aj od človeka, ktorí ich očividne ani nemyslí vážne, len si uvedomil, že nimi zapôsobí na jednoduchšieho voliča, ktorých je na Slovensku sále väčšina.

Stále sa nevieme pohnúť od rasistického myslenia voči Rómom a migrantom. Stále sme národ homofobov, ktorý dokáže niekoho nenávidieť len pre jeho orientáciu. Stále sme ovplyvnení rokmi komunizmu a jeho vymývania mozgov robením zo západu večného nepriateľa proti ktorému treba bojovať. Chýba nám empatia voči susedom u ktorých zúri vojna a umierajú nevinný. Chýba nám pokora s ktorou by sme dôverovali odborníkom a nehrali sa na lekárovo ako sa stalo počas corony.

Modlíme sa k Bohu, čítame kvantá náboženských textov, chodíme poslušne do kostolov a na spovede. Ale zabúdame, že je to len nepodstatné pozlátok ktoré je ničím ak ignorujeme to najdôležitejšie. Teda to, že Boh je dobro, ako inak si ho uctiť ako dobrom?
Namiesto toho ideme hájiť naše hodnoty útokmi na novinárov, vulgárnosťou voči lekárom a násilím voči tým ktorí si dovolia nejako byť odlišnými.