Archívy

Reklama

Crypto : Bitcoin, bublina alebo zlato 2.0?

Častokrát keď niekomu spomeniem kryptomeny stretnem sa so skeptickým pohľadom. Nečudujem sa, keďže Bitcoin za svojích 11 rokov existencie podľahol rôznym podvodom. Mnohí ešte aj dnes povžujú túto digitálnu menu za vhodný spôsob prania penazí a financiovania terorizmu. Internetový obchod Silk Road, ktorý umožňoval anonymný nákup dorg využíval ako platidlo zrovna Bitcoin, takže možno aj preto tie zmätené pohľady.

Dnes aj napriek tomu, že Bitcoin je neustále pod vyhráškami zo strany bánk a vlád, ktoré sa snažia o reguláciu a v niektorých prípadoch úplny zákaz nákupu kryptomien, ešte nikdy nebol Bitcoin tak atraktívny pre inštitúcie a bohatých investorov.
Medzi nedávnych investorov a podporovateľov bitcoinu sú: Michael Saylor, Mark Cuban a možno to čoskoro bude aj Elon Musk?
Na druhej strane ľudia v PayPal uvideli v kryptomenách potenciál a umožnili nákup Bitcoinu, Etherea a Litecoinu. Platobný gigant Visa pracuje na umožnení platienia v kryptomenách za použitia ich platobných kariet, budúcnosť sa preto zdá byť priaznivá.

Môže to znamenať, že BTC môže niekedy v budúcnosti konkurovať zlatu? Existuje iba 21 000 000 mincí a nikdy ich nebude viac. Predpokladá sa, že niekoľko milónov sa už nadobro stratilo, keď ich vlastníci stratili prístupový klúč, čo im navždy znemožnilo prístup k ich minciam a preto možno Bitcoin považovať deinflačný majetok.
Všetko teda závisí od toho či mu ľudia budú aj nadaľej pripisovať takú hodnotu. V dnešnej neistej dobe, kedy sa tvoria nové peniaze ako na bežiacom páse, môžu kryptomeny poskytovať dočasné útočisko pred infláciou. Navyše je to dobrá príležitosť pre investovanie kedže sa predpokladá, že hodnota Bitcoinu bude minimálne ešte pol roka narastať. Kryptomien je dnes tisíce, síce niektoré vznikli pre srandu, napr Dogecoin, iné predstavujú hodnotu platforiem založených na decentralizovanej Blockchain techonologii, napr. Ethereum. Rovnako ako spoločnosti majú cenné papiere, ktoré môžu ľudia kupovať, tak majú webové platformy vlastné tokeny, ktoré ľudia kupujú.

Osobne si myslím, že nikdy nebola taká potreba pre decentralizáciu ako dnes. Facebooku velí Mark Zuckerberg, Twitteru Jack Dorsey, ak by vznikla úplne nová socálna sieť na platforme ako je Ethereum, nikdo by nestál na vrchu a rozhodoval o tom kto sa môže na internete vyjadrovať a kto nie. V tom tkvie krása peer-to-peer sietí, každý člen má práva rovnaké ako všetci ostatní účastnici.
Bitcoin je open-source, každý si môže pozrieť jeho zdrojový kód, no ak by chcel niekto niečo zmeniť, musel by s tým súhlasiť každý účastník, čo je každá jedná adresa ktorá vlastní aj čo len zlomok Bitcoinu.

Ak niekoho zaujíma táto téma ale má pochybnosti tak odporúčam pozrieť: Dušan Matuška: Mýty o Bitcoine

Pre tých, ktorý majú radi rap súboje smile

Dajte mi vedieť, či sa tu nachádzajú nejakí HODLeri smile
Pridal eoin on 05/02/2021 10:29

Komentáre (26)

frant1s3k83 je odhlásený top frant1s3k83 napísal dňa 05/02/2021 06:33 :

...ja som HODLerom od samého začiatku, mám bitcoin a litecoin :-)

Považujem za dôležité upozorniť na to, aby sme si uchovali naše coiny na hardvérovej peňaženke. Ja mám Trezor. ;-)

Tu je zaujímavá kniha o bitcoine, vo forme rozprávky:

https://braiins.com/blog/bitcoinove-penize

Naposledy upravil frant1s3k83 dňa 2021-02-05 18:36 GMT

eoin je odhlásený top eoin napísal dňa 05/02/2021 06:51 :

Tak to je úžasné! Ja ľutujem, že som Bitcoinu nezačal venovať pozornosť skôr, no verím, že ešte máme kde napredovať.
Uvažoval som o nej ale potom som sa dočítal o nejakých podvodoch ale to bol tuším Ledger a nie Trezor.
Vďaka za odkaz smile

frant1s3k83 je odhlásený top frant1s3k83 napísal dňa 05/02/2021 06:56 :

...veľa je stránok a youtube kanálov o kryptomenách, dovoľte mi upozorniť na tento:

https://www.youtube.com/c/BitcoinovejKanal

Každý týždeň je živý stream v nedeľu, srdečne odporúčam pre začínajúcich najmä tie prvé krátke videa o fundamentoch kryptomien.

m1234 je odhlásený top m1234 napísal dňa 06/02/2021 09:06 :

Blázni venujte sa poctivej práci za rovnaký čas zarobíte viac ako na kšeftoch z kryptomenami a zarobíte viacej likvidne peniaze.

eoin je odhlásený top eoin napísal dňa 06/02/2021 10:18 :

A čo tak kombinácia práca a investovanie do kryptomien? Prvotný kapitál nie je možné zarobiť inak ako prácou. No ten kto si nenájde spôsob ako zarábať aj počas spánku bude otrokom práce až do konca života.

Naposledy upravil eoin dňa 2021-02-06 10:19 GMT

frant1s3k83 je odhlásený top frant1s3k83 napísal dňa 06/02/2021 11:02 :

Je to samozrejme diskusia skôr na inú stránku, nie na stránke  kresťanskej zoznámky, ale samozrejme je to aj otázkou "starého" a "nového" pohľadu aj na samotnú prácu, investície atď.

Konkrétne: nemyslím si, že práca je len to, keď niekto drži v ruke kladivo, varešku, alebo lopatu atď. Tiež si nemyslím, že investovanie musí nutne znamenať akcie, tehličku zlata alebo striebra atď.

Keď niekto skutočne sa venuje kryptomenám, sleduje vývoj, naozaj porozumie tomu, ako to celé funguje, prečo bitcoin a nie napr. altcoiny a dokáže si na tom zarobiť - hlavne pomocou svojich vedomostí, šikovnosti, tak to je rovnaká práca, ako tá s vareškou a lopatou.

Ja pracujem v štátnom sektore a za mesiac si nezarobím toľko, ako v poslednej dobe by som si zarobil za mesiac zo vstupnej investície cca. 500 eur do altcoinov. O banke ani nehovorme, kde moje zarobené peniaze sa zúročia aktuálne 0,5-0,7 percentami za rok (!) a čoskoro skôr negatívnymi úrokmi.

Naposledy upravil frant1s3k83 dňa 2021-02-06 11:04 GMT

dizajner je odhlásený top dizajner napísal dňa 06/02/2021 05:20 :

Bitcoin neprodukuje ziadnu hodnotu, takze sa neda hovorit o investovani. Je to pyramida v ktorej sa ludia spoliehaju na to, ze vzdy sa najde vacsi hlupak, ktory to od nich kupi na vyssej cene, lebo teoreticky by mala cena iba rast. Az kym jedneho dna ludia nevytriezvia z tej iluzie, tak ako to bolo aj pocas tulipanovej manie, ci inych umelo nafuknutych bublin, ktore boli vytvorene chamtivostou ludi. Staci, ze si zopar influencerov uvedomi, ze bitcoin moze mat hodnotu tak max zopar stoviek a nie v desiatchach tisic dolarov, lebo technologiu blockchain moze pouzivat ktokolvek pre svoj projekt a zrazu uvidime to "digitalne zlato", ktore ma sluzit ako ochrana proti inflacii, alebo uschovna hodnoty spadnut o 90-99%. Ale ako spekulacia sa to mozno oplati ak si clovek moze dovolit stratit vlozene peniaze. To riziko je ale ovela vyssie ako ho (ne)vnima vacsina ludi.

Naposledy upravil dizajner dňa 2021-02-06 17:46 GMT

eoin je odhlásený top eoin napísal dňa 06/02/2021 05:52 :

Aj o zlate by sa dalo povedať, že neporodukuje hodnotu, hodnotu mu dáva jeho obmedzené množstvo. Ak to je niečo čo môže udávať hodnotu veciam tak prečo by aj Bitcoin nebol investíciou? Jeho množstvo klesá.
Všeobecne platí pravidlo, neinvestuj to čo si nemôžeš dovoliť stratiť.

dizajner je odhlásený top dizajner napísal dňa 06/02/2021 08:55 :

Ti, co nakupili zlato v bubline v roku 1980 sa mozno ani nedozili toho, ze by videli ich investiciu niekedy v pluse, lebo cena sa potom prepadla o polovicu a az v roku 2008 znovu vystupala cez toto maximum z roku 1980. Historicky spriemerovany vynos zlata je velmi maly, myslim, ze iba okolo 4 percent rocne.

Naposledy upravil dizajner dňa 2021-02-06 21:18 GMT

eoin je odhlásený top eoin napísal dňa 06/02/2021 09:50 :

Nie darmo sa hovorí "buy the dip". Cena nebude do nekonečna rásť, nastane pád, no hladina od ktorej sa krivka odrazí sa navyšuje každým rokom. Ak tento rok dosiahneme 100-tisíc, nemyslím, že cena spadne pod 20-tisíc. Ďaľší cyklus by cenu mohol povzdniesť ešte vyššie, história sa opakuje, grafy tomu tak naznačujú.

frant1s3k83 je odhlásený top frant1s3k83 napísal dňa 07/02/2021 04:16 :

Verím, že základné pravidlá sú (aj) tieto:
1) nech kupuje kryptomeny len ten, ktorý si to predtým preštudoval, čo to je, aký má "fundament", pochopil rozdiel medzi FIAT menami a kryptomenami, tým pádom chápe aj to, ako vznikli, prečo vznikli kryptomeny - áno, trochu veľa predpokladov :-)

2) nech investujeme LEN toľko peňazí do kryptomien, koľko môžeme bez väčších problémov a následkov stratiť.

Tí, ktorí hovoria, že vlastne tie kryptomená sú "nič", za tým nič nie je, to je len pyramídová hra atď., nech aspoň pre seba zodpovedia, či princíp, že v banke jeden deň ešte nemám hypotéku a druhý deň mi už vznikne x-tisíc eur dlh - de facto z ničoho! - v čom je iné od toho kryptomenového "nič"? Pritom napr. bitcoinov bude naozaj len 21 000 000, tj. obmedzené množstvo. Tlačiť eurá a doláre móžu neobmedzene... Počuli ste už aj o tom, že si želajú zaviesť digitálne euro? :-)

eoin je odhlásený top eoin napísal dňa 07/02/2021 08:02 :

Digitalizácia fiat mien je už dlho v pláne. Možme podakovať aj tomu vírusu za to, že sa už za pár rokov digitálneho eura pravdepodobne dočkáme. Lebo špinavé fuj bankovky prenášajú vírusy grin
To bude znamenať ešte väčšiu kontrolu nad populáciou zo strany bánk a štátov. Čína ide príkladom, tam už digitálny juan testujú, India tiež na tom pracuje, čoskoro aj Rusko...
Je to len otázka času, kedy s tým príde EU.

frant1s3k83 je odhlásený top frant1s3k83 napísal dňa 07/02/2021 10:42 :

...veru, už o digitálnom eure aj uvažujú:

https://www.nbs.sk/sk/blog/ludovit-odor/digitalne-euro

dizajner je odhlásený top dizajner napísal dňa 07/02/2021 11:05 :

@eoin definuj co to je dip. -10, 20, 30% od vrcholu? A co ked "dip" pokracuje dalej dole? Potom predas zo stratou ci drzis dalej? Ja si pamatam ked bola cena bitcoinu 20 usd, aj tu prvu bublinu ked isiel na 1000 a potom na 200, alebo 250 a potom ten rast na 20k. Nevravim ze bitcoin nepojde na 80,  100000, alebo vyssie, ale pri tejto cene mi to pride ako hod mincou, bud zarobim 50-100%, alebo tolko stratim. Pravdepodobne sa mylim s mojim nazorom na bitcoin, co ukazala aj historia, ale cim vyssia je cena, tym viac som voci tomu skepticky smile

eoin je odhlásený top eoin napísal dňa 07/02/2021 12:15 :

V strede bull-cyklu, v ktorom sa dnes nachádzame, je dip 30-40%. Počas bear-cyklu, by som očakával dip minimálne 80%. Ak Bitcoinu dôveruješ tak nebudeš ten kto by ho predal so stratami, ale počkáš si na ďaľší cyklus. Preto HODL = Hold On for Dear Life
smile

Ďaľší chlapec stratil prístup k BTC

frant1s3k83 je odhlásený top frant1s3k83 napísal dňa 07/02/2021 12:25 :

...čo sa týka bitcoinu, som skoro čisto HODL človek, preto nesledujem s hrôzou cenu, lebo ide mi o počet bitcoinov a nie o aktuálnu cenu...

V každom prípade si myslím, že najlepšia investícia pre mňa bola a je do vzdelávania, či do môjho alebo do vzdelávania môjho adoptívneho syna v Etiópii... :-)

dizajner je odhlásený top dizajner napísal dňa 07/02/2021 01:23 :

eoin uvidime, cas ukaze co sa z toho vyvinie. Ja budem bitcoin iba sledovat smile

frant, to hovoris teraz, ale ked sa nedajboze tvoje portfolio prepadne o polovicu, alebo tri stvrtiny a bude pomaly (alebo rychlo) klesat, tak urcite budes sledovat cenu denne, mozno aj v noci smile Samozrejme to neprajem tebe ani nikomu inemu. Mas pravdu, najlepsia investicia je do seba.

Naposledy upravil dizajner dňa 2021-02-07 13:30 GMT

frant1s3k83 je odhlásený top frant1s3k83 napísal dňa 07/02/2021 05:29 :

...ide o to, že som investoval do bitcoinu cca. môj dvojmesačný plat (som radový pracovník v štátnom sektore). Je to o tom, že som urobil rozhodnutie podľa získaných informácii, verím budúcnosti bitcoinu, viem, že aktuálne cena zatiaľ nie je ustálená (ani zďaleka!), preto nespanikárim ani vtedy, keď cena značne klesne, lebo nesledujem aktuálnu cenu, mne ide o počet bitcoinov, štosujem satoshi smile
Zároveň nakupujem pravidelne, raz za 100 eur, o pár mesiacov za ďalších 100 eur atď.

Nič také nerobím, že investujem peniaze a na konci mesiaca už nemám na základné potreby, to by bolo nezodpovedné :-) Jednoducho vnímam bitcoin ako niečo, čo u iných je možno zlato, alebo akciové fondy a podobné komodity. Jednoducho, nie peniaze v banke alebo v škatuľke pod posteľou :-)

antonia1973 je odhlásený top antonia1973 napísal dňa 08/02/2021 05:21 :

Bitcoin je podla mna vynalez skazy. Nieco co nevyhnutne bude zneuzite, lebo vsetko co raz bolo vynajdene, spociatku s dobrym umyslom, bude zneuzite. Vidim v tom raj pre pc hackerov. Ale moj nazor je iba nazor obycajneho cloveka.

eoin je odhlásený top eoin napísal dňa 08/02/2021 06:19 :

Antónia, Bitcoin je momentálne nezlomiteľný. Je možné, že by sa dal zlomiť za použitia kvantového počítača, no to sa v najbližších rokoch nestane lebo tieto počítače sú ešte len o vývoji. Ak sa tento počítač dostane do zlých rúk tam potom môžme hovoriť o vynáleze skázy wink

Spoločnosť Tesla dnes investovala 1.5B dolárov do Bitcoinu a očakáva sa, že čoskoro bude akceptovať BTC platby. Je možné, že ostatné spoločnosti budú nasledovať.

František, HODLuj zubami nechtami smile

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 08/02/2021 06:48 :

Milí špekulanti, hlavne nezabudnite zhromažďovať poklady v Nebi.grin

eoin je odhlásený top eoin napísal dňa 09/02/2021 02:58 :

Pravdaže, ak to pôjde takto daľej je možné, že si aj ja adoptujem černoška grin

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 09/02/2021 06:32 :

Slabota chlape.grin

antonia1973 je odhlásený top antonia1973 napísal dňa 12/02/2021 08:22 :

Eoin.... Mne sa bitcoin a kryptomena jednoducho nepaci. Je to nepodlozene ziadnou vyrobenou hodnotou, supermoderne, priam stvorené na podvody a čachre.

frant1s3k83 je odhlásený top frant1s3k83 napísal dňa 13/02/2021 09:51 :

Porovnať bitcoin/kryptomeny s "klasickými" peniazmi je ako porovnať email s "klasickým" listom. Jednoducho, oba majú svoje plus aj mínus. Má to neskutočné čaro od niekoho dostať rukou písaný list/pohľadnicu cez poštu, koľko takýchto listov, pohľadníc mám ja sám odložených... :-) Ale to neznamená, že nepoužívam email a nevidím neskutočnú silu a obrovské možnosti emailu.

Samozrejme, neberiem názor niekoho, že spája podvody a špekulácie s kryptomenami, pretože kryptomeny sú novinkou, je jasné, že istá skupina ľudí sa bráni zmien a zvýraznia nedostatky, slabé stránky kryptomien, ale vývoj zastaviť nemôžeme...
Mimochodom, pred príchodom kryptomien neboli podvody, neplatilo sa za kokaín, za nelegálne veci dollárom, eurom atď.? Iste poznáte aj ten výskum, počas ktorého skúmali, koľko kokaínu sa nachádza na obežných bankovkách...

Jednoducho, kryptomeny sú budúcnosťou, ale rozhodne nie náhradou za "klasické" peniaze v horizonte niekoľko rokov, možno aj 8-10 rokov, sú len alternatívou...

Častým argumentom je, že za kryptomenami nie je "výrobná hodnota" alebo "práca", ale pýtam sa vás, aká výrobná hodnota je napr. za tým, že v banke vám pri hypotéke formálne pripíšu x-tisíc eur na účet predajcu bytu a vy 25-30-35 rokov budete splácať túto sumu banke?
Aká "práca" je za tým, že pred 10 rokmi 3-izbový byt veďla môjho stál 95.000 eur a teraz sa predáva za 150.000?

Samozrejme, nikoho nejdem presviedčať, aby začal vnímať kryptomeny pozitívne, ako nikoho nejdem presviedčať, aby namiesto potoka pral doma, nedajbože práčkou :-) Áno, vstúpili sme do digitálnej doby, veľa veci riešime elektronicky, nie pomocou papiera, osobne atď. Aj ja sám často cítim nostalgiu za tou dobou, keď sme si písali listy ručne, alebo dostal som z dovolenky pohľadnicu a nie fotky do emailu...

Naposledy upravil frant1s3k83 dňa 2021-02-13 09:54 GMT

antonia1973 je odhlásený top antonia1973 napísal dňa 15/02/2021 08:34 :

frant1s3k83    
Devalvácia peňazí, za tým nie je žiadna práca, ale pokles hodnoty HDP hrubého domáceho produktu...ale aj fakt, ze za tú istú prácu dostaneme viac peňazí, a teda skutočná hodnota tej práce,   sa jednoducho znižuje...
preto by som to neporovnávala s prácou, myslím bitcoin. bitcoin je v rámci digitalizácie obchodovania, je to oblasť IT+ obchodu. len by som bola zvedavá, keby tie počítačové siete na určitý čas vypadli...aky by to malo dopad na spoločnosť...sme na nich velmi závislí.