Archívy

Reklama

slnečný lúč pre dušu : 17-ty november 1989 alebo nežné klamstvá nežnej revolúcie?

V utorok sme “oslavovali” 31. výročie nežnej revolúcie. Otázka však znie: Má dnes ešte bežný pracujúci Slovák čo oslavovať? Pár rokov po veľkom nežnom prevrate sme zažili divoké rozkrádanie štátneho majetku, skrývajúce sa za názov privatizácia, po ktorej z večera do rána vznikla kasta milionárov, a následne kasta tých ostatných, chudobných, nezamestnaných i bezdomovcov. Za 31 rokov sa kriminalita stala natoľko bežnou vecou, že si už bez nej nevieme predstaviť nijaké televízne správy.  Áno získali sme možnosť slobodne cestovať, slobodne vykrikovať do sveta svoje želania, svoje informácie, svoje názory. Dnes na 31. výročie sme však opäť blízko straty týchto slobôd.… Z jedného vojenského paktu sme vhupli do druhého s právom i povinnosťou aktívne podporovať agresie do neposlušných krajín bez ohľadu na náš názor. Kde je etika a morálka v tejto spoločnosti? Odpoveď znie: Nikde. Pretože za každú cenu a všade platí fetiš zisku. Marxizmus-leninizmus sme len nahradili náboženstvom materializmu, konzumu a liberalizmu, devalvujúcimi morálku a tradičné rodinné hodnoty, ktoré boli stáročia uholným kameňom našej kresťanskej civilizácie.
Pri slávnostných prejavoch súčasných politikov sa zdôrazňuje získaná sloboda prejavu. Áno, tá sloboda vyjadrovania v médiách, ktorá trvala možno pár rokov po prevrate, ale dnes nám médiá diktujú nie len to čo máme robiť, ale čo si máme dokonca aj myslieť. Pluralita názorov je nežiaduca. Dnes s istotou vieme, že víťazom 17. novembra sa nestala ani pravda, ani láska, ani sloboda. Víťazom sú strach, peniaze a moc skorumpovaných korporácií, médií a politikov hrubo šľapajúcich po základných ľudských právach. Moc a peniaze sú natoľko žiaduce, že stoja nad Bohom, morálkou i etikou.
Ale čo s tým? Čo máme robiť my, ktorí toto nechceme? Veď na rozhodnutie európskej, nieto ešte svetovej úrovne nemáme najmenší vplyv! Sme fakt odsúdení do úlohy bezmocných divákov skazy svojho sveta? Nie tak úplne.

Začnime pri sebe s obnovou toho, čo urobilo eurόpsku civilizáciu veľkou. Zdola. Od svojho okolia. S obnovou cností, považovaných po dvetisíc rokov za samozrejmosť. Mám na mysli dnes vysmievané pojmy, ako poctivosť, samostatnosť, sebestačnosť a nezávislosť. Medzi sebou. Nie k štátu, ktorý už dávno nie je "náš", k spoločnosti alebo vyšším entitám. Ale medzi svojimi, medzi prostými ľuďmi. Našou nádejou dnes nie sú skorumpovaní politici šľapajúci po ústave a zákonoch, tváriaci sa, že pre nás hľadajú nejakú nosnú, príťažlivú víziu. Slovensko môže prežiť iba v ľuďoch, ktorí tvoria prirodzené a životaschopné lokálne spoločenstvá. No a tí spiaci sa jednoducho musia prebudiť a uvedomiť si že nie sú vlastníctvom štátu ale že oni samotní tvoria štát. Preto podporujme všetko čo slúži tisícročiami overenej stavbe – viera, rodina, národ, národný štát.
Pridal tomi99 on 20/11/2020 11:19

Komentáre (12)

nitram777 je odhlásený top nitram777 napísal dňa 22/11/2020 09:57 :

1. Situace není tak černobílá, že by na jedné straně byla kasta zlodějů-milionářů a na druhé straně kasta nezaměstnaných a bezdomovců. I když nějací lidé zbohatnou nemorálně, vydělat v dnešní době milion poctivou prací není vůbec těžká věc a má ho docela dost lidí, i kdyby to bylo třeba v nemovitosti a ne v přímé hotovosti na účtu.

2. Není pravda, že někdo v NATO musí slepě podporovat agresi do jiných krajin bez ohledu na náš názor. NATO je obranný pakt a povinnost účastnit se se aktivuje při napadní jednoho z členů. Pokud mluvíš o Afghánistánu, Iráku a podobně, tak tam nejde o spoluúčast na základě paktu NATO, ale prakticky na dobrovolné bázi/spolupráci mezinárodních koalic. Mnohé NATO země se neúčastnily a mnohé ne-NATO země se účastnily.

3. Kde je etika a morálka v této společnosti - tam, kde byla vždy, jen už není vynucována shora tak represivně a proto lidé, které nikdy nezajímala, jsou viditelnější a nedělají to "ve stínech".

4. Dnes nám média diktují - média nemají žádnou reálnou moc, pokud jim ji ve svém osobním životě nedáš. Mají vliv jen na ovce. Když se ti nelíbí, přestaň je číst/sledovat nebo si najdi jiná, která ti vyhovují. V dnešní době je toho mraky, z čeho vybírat.

5. Na rozhodnutí na evropské úrovni nemáme nejmenší vliv - máme vliv jedné dvacetisedminy (1/27). To je mnohem větší vliv než má tvůj hlas ve státních volbách. Pokud si myslíš, že jedna evropská země nemá vliv na EU, tak ani nechoď volit, tam je tvůj hlas mnohem více bezcennější, protože jsi jeden z pěti milionů nebo kolik vás je. Nemluvě o tom, že lze uvnitř EU uzavírat různé koalice jako je V4 a tím svůj vliv zvyšovat.

6. Tísíci lety ověřená stavba (víra, rodina, národní stát) - ta stavba se historicky moc úspěšnou neprojevila, národní státy se navzájem masakrovaly po celou dobu své existence. Díky EU zažívá Evropa nejdelší období míru, bezpečí a prosperity, protože jsme tak globálně propojení, že se nikomu nevyplatí ničit toho druhého.

Naposledy upravil nitram777 dňa 2020-11-22 09:58 GMT

Naposledy upravil nitram777 dňa 2020-11-22 09:58 GMT

Naposledy upravil nitram777 dňa 2020-11-22 10:00 GMT

tomi99 je odhlásený top tomi99 napísal dňa 22/11/2020 11:23 :

jaricek: Evidentne si mimo ty. Ja nerumádzgam, ale snažím sa niečo v spoločnosti na rozdiel od teba zmeniť a nie len písaním. O akom lokálnom spoločenstve to hovoríš a 3 rokoch neúrody? Povedz, rád sa nechám poučiť. Ja na rozdiel od teba žiadne mandarínky ku šťastiu a k životu nepotrebujem. Možno si zabudol že sa môže stať aj to, že čoskoro nebudú ani tie mandarínky z opačného konca sveta. A na rozdiel od teba som sebestačný, mám vlastnú pôdu, vlastnoručne dopestované ovocie a vlastnoručne dopestovanú zeleninu. Dokážem prežiť celý rok aj keby hneď teraz zavreli všetky hypermarkety. Síce skromne ale dokázal by som. Ale ja Nikdy, Nikoho do Ničoho nenútim na rozdiel od štátnej moci. Máš pravdu v tom že svet bude ešte drsnejší, ešte globálnejší, ešte technickejší a ešte menej duchovnejší. Vieš ale mnoho ľudí si myslí, že toto prejde a vrátime sa tam kde sme boli. Omyl! Tie časy hojnosti a prosperity sa už nikdy nevrátia. A keď sa tak stane všetci budú zrazu šokovaní a budú sa pýtať ako sa to mohlo stať a prečo ich politici, ekonόmovia a vedci pred ničím nevarovali.

Naposledy upravil tomi99 dňa 2020-11-22 17:03 GMT

tomi99 je odhlásený top tomi99 napísal dňa 22/11/2020 04:57 :

nitram777  Rešpektujem tvoj názor ale s ním absolútne, totálne a nekonečne nesúhlasím. Ja to nevidím čiernobielo ale realisticky. Samozrejme že dnes nie je problém zarobiť milliόn, (aj keď pomaly už to možno znova problém bude). Otázka znie čo je pre teba poctivá práca? Poznám tiež niekoľko malých a stredných podnikateľov, ktorí sú poctivci, ale nie sú to žiadni ťažkí milionári. Človek ktorý vlastní nehnuteľnosť alebo hoc aj má na účte milliόn nie je pre mňa ešte milionár, aj keď drvivá väčšina ľudí u nás tých 30.000 eur na účte nemá a žijú od výplaty k výplate. Hovoríš že ľudia majú ten milliόn v nehnuteľnosti, ale koľko hlavne mladých rodín dnes vlastní tú nehnuteľnosť bez toho že by nemali hypotekárny úver a ďalšie spotrebné úvery? Zober si že podľa oficiálnych štatistík v globálnom merítku je dnes na svete asi 4000 miliardárov a 16 miliόnov tzv. ťažkých milionárov, ktorí vlastnia 95% bohatstva planéty, a keď platí táto asymetria, tak ostatným ak chcú spotrebovávať ostávajú úvery a dlhy a takto to nemôže ísť donekonečna, raz sa to všetko zrúti ako domček z kariet. O akej spravodlivej spoločnosti tu chceš hovoriť? A kde je etika a morálka v tejto spoločnosti? Nikde. Pretože platí fetiš zisku, za každú cenu a za každých podmienok. Uvedom si že zatiaľ čo sa bohatstvo a moc koncentrovali do rúk úzkej skupiny ľudí, reálne príjmy väčšiny populácie stagnovali a ľudia sa museli potýkať s nárastom pracovných hodín, s dlhmi, hypotékami a s infláciou aktív a boli pravidelne ničení finančnými krízami, ktoré sa začali objavovať akonáhle bol počiatkom 80. rokov odstránený regulačný aparát inými slovami od reaganovských čias. Ako by si nazval štát alebo skupinu štátov, ktoré zachránia bankový sektor tým, že do neho napumpujú 12,5 biliόna dolárov z peňazí daňových poplatníkov? Je to podľa teba záchranná brzda? Prosperita? Alebo niečo iné pozitívne? Mimochodom to je cena sanácie bankového sektora za roky 2008-2012.

Médiá nemajú žiadnu moc? Polož si otázku. Aké médiá drvivá väčšina ľudí sleduje? Sú to prevažne médiá hlavného prúdu a takmer jednostranne zamerané. Ale drvivá väčšina ľudí nemá čas hľadať si informácie z viacerých zdrojov a overovať si ich, resp. niektorí možno aj majú ale sú ľahostajní, preto sa obmedzia na médiá hlavného prúdu. Zober si že táto spoločnosť funguje na princípe elít a potom máš obrovské masy ktoré nechcú informácie a fungujú na princípe farmy. Mňa napr. desí že 1,5 miliona ľudí na SVK sleduje farmu-myslím tú hlúpu reláciu. Je to obrovské varovanie pred tým čo je pred nami. Médiá majú obrovský vplyv. Hovorí ti niečo meno Rupert Murduch? Človek ktorý vytvoril “fantastickú“ triádu: médiá-peniaze-politická moc. Jednoducho politická moc je na to aby vytvorila priestor na zarábanie, peniaze sú na to, aby vlastnili médiá a médiá ovplyvňujú verejnosť na to aby podliehala politickej moci.

Ty si myslíš že ak by Slovensko nekúpilo stíhačky za 2 miliardy eur alebo ak by sme si povedali že 2 % HDP nebudeme dávať na obranu tak všetci v NATO s tým budú OK? Prosím ťa nebuď smiešny. A povedz mi ešte jednu krajinu kde NATO prinieslo mier bez použitia vojenskej sily. Máš azda na mysli Juhosláviu? a jej 78-dňové nepretržité bombardovanie uchudobneným uránom a zakázanými kazetovými bombami? Tomu sa povie ozaj rozširovanie mieru a demokracie.

Koho takého v histόrii masakrovalo podľa teba Československo ako národný štát? Dnes pod zásterkou demokracie a ľudských práv sa štáty EU v spolupráci s NATO podieľajú na deštrukcii mnohých suverénnych štátov. A naši vojaci nevedno prečo robia v rôznych misiách užitočných idiotov. Je to podľa teba obdobie prosperity a mieru keď EU vydiera členské štáty v otázke rozpočtu a čerpania eurofondov výmenou za tzv. právny štát (inými slovami, migrácia, LGBTI, atď). Kto rozhodne aký štát je právny a aký nie? Môžeme tu ešte hovoriť o nezávislosti a suverenite? Asi ťažko.

Viera-rodina-národ nie je podľa teba osvedčená stavba? Pozri Slováci prežili vyše 1000 rokov bez vlastného štátu, a to vďaka viere, rodine a národnému povedomiu. Ak by toto absentovalo, dnes tu nie sme.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 22/11/2020 08:06 :

®

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2020-11-25 01:14 GMT

loveyn je odhlásený top loveyn napísal dňa 24/11/2020 09:51 :

Pre autora a jeho prvych dvoch reaktantov:

Konecne stavnate texty na zoznamku, chalani lubim vas za to. Pokračovanie kedy? Preco taka dlha prestávka?  Netyrajte nas tu tym,ze to tu vsade zase precislia iní tyrani. Ti,ktorych citat je uz davno cirokrystalicka nuda.

tomi99 je odhlásený top tomi99 napísal dňa 26/11/2020 04:45 :

loveyn: smile Neviem kedy sa bude pokračovať v diskusii, chlapci si asi vzali oddychový čas. A potom je tu ešte druhá možnosť, že spiaci sa stali konečne bdelými. smile

nitram777 je odhlásený top nitram777 napísal dňa 27/11/2020 04:09 :

loveyn: spíš jsme zapomněli, protože se tyhle reakce nikde neukazují

nitram777 je odhlásený top nitram777 napísal dňa 27/11/2020 04:24 :

tomi99:

1. Poctivá práce je taková práce, kdy za svůj výkon dostaneš tržní odměnu a neděláš nic ilegálního.
Podnikatelé, kteří si ze svého podnikání nevydělali ani milion korun nejsou podle mého názor úspěšní a možná by si vydělali víc jako zaměstnanci. I jako průměrný programátor si dokážeš vydělat první milion za pár let, pokud nebudeš rozhazovat.

2. Neřekl jsem, že média nemají žádnou moc, řekl jsem, že nemusí mít moc nad tebou. Nemůžeš změnit svět, ale nemusíš žít podle jeho pravidel.

3. Naprostá většina zemí NATO závazek 2% HDP ani nesplňuje, dokonce ani tak bohaté země jako třeba Německo. Stíhačky byste museli mít i bez NATO a museli byste na obranu dávat o hodně víc, což díky zemím NATO, které Slovensko chrání, nemusíte a stačí mít pár stíhaček. Nevím proč by NATO mělo přinášet mír bez použití vojenské síly, NATO je vojenský útvar, není to OSN. NATO samozřejmě odrazuje například Rusko od okupování Litvy, Estonska, Lotyšska. Díky NATO se malé demokratické země nemusí každý měsíc bát toho, co Putin nebo Čína vymyslí.

4. To, že Slováci přežili bez státu (ať už to znamená cokoliv, kdyby nepřežili, jmenovali by se jinak, no) je přece argument pro to, že stát zase tak super potřebná stavba není. Pokud byste místo Slovensky mluvili Francouzsky, Německy, Česky nebo nějakou zcela jinou řečí a kdybyste neměli pár národních tanců, myslím, že by se nic nestalo. Národní identita se zbytečně přeceňuje, hlavní je morálka, dobré zákony, svoboda.

Naposledy upravil nitram777 dňa 2020-11-27 16:30 GMT

loveyn je odhlásený top loveyn napísal dňa 27/11/2020 04:31 :

Pokial mozete, chlapci, skuste nadviazat resp.hlavne pokracovat dalej.
Rozkurili ste to hned od zaciatku vydatne, tak tu z toho nespravte nudny chat, ako robia ini vsade inde..prosim a dakujem in advance.
Ja ocenujem, ked muz dokaze napisat aj viac, nez iba niekolko slov, ak su to suvisle vety a dokonca suvetia (!), z ktorych je vidiet, ze su tam aj skusenosti aj argumenty. Zabavne v tom najlepsom zmysle slova. Mozno to pritiahne aj inych, ktori sa neboja, lebo s vami si zadat hocikto netrufne, to je uz jasne.

Starsi pookreju a mladsi sa mozu poucit.

Pridam prva polienko do vatry:
tomi, tvoj uvodny prispevok je napisany tak uhladne, az je odporny - ako slohova praca vypocitana na malovanie slov. Necudujem sa reakcii jaricka. V kontexte s drsnou a nemalovanou realitou to zakontrastovalo tak, ze z toho vznikla chemicka reakcia vid aka.
To dalej, co si pisal, je uz tak stavnato civilne, a srdecne, ze som ti to prvotne slohovanie ihned odpustila. Uvidime, co na to tvoj oponent. Nitrama zaradit neviem, uvidime casom - ci vie, o com pise, zo skusenosti alebo len z dedukcii o tej dobe...

loveyn je odhlásený top loveyn napísal dňa 28/11/2020 11:29 :

Národní identita se zbytečně přeceňuje, hlavní je morálka, dobré zákony, svoboda.


Toto tvrdenie vyzera byt velmi dovodne. Ak je pravdive, tak by to znamenalo,ze su vsetci,ktori na pojem nacionalizmu skocili, uz aspon 200 rokov brynde,ktora by mnohe na politickom poli vysvetlovala.

nitram777 je odhlásený top nitram777 napísal dňa 28/11/2020 12:32 :

Loveyn: "my vs. oni" je jednou z nejčastějších příčin zla ve světě

loveyn je odhlásený top loveyn napísal dňa 28/11/2020 02:59 :

My versus oni, to je ok, neda sa bez toho, vzdy je niekto v pozicii "my" a ini v pozicii "oni"

Vidim problem v tom,ak sa do tejto rovnice dostane nacionalizmus. V akejkolvek podobe a zafarbenia. Skuska spravnosti: dejiny posl.200 rokov