Archívy

Reklama

Sophia's Ideas : Má manželstvo budúcnosť?

Keď otvorím SSSJ, tak pri pojme manželstvo sa stretnem s definíciou, že ide o „úradne potvrdený zväzok muža a ženy na základe ich dobrovoľného a slobodného rozhodnutia založiť si rodinu, z ktorého pre manželov vyplývajú mnohé sociálne práva a povinnosti“. Z úst mladých ľudí často počuť, že na dobré spolužitie s milovaným partnerom nepotrebujú akýsi papier. Pod týmto papierom myslia oficiálny doklad o tom, že človek, s ktorým zdieľajú spoločnú domácnosť, jednu posteľ, spoločne hospodária a podieľajú sa na výchove detí, je ich manžel či manželka. Ťažko povedať, kde spočíva zárodok myšlienky, ktorá hlása, že uzavretie manželstva je len formalita, ktorú možno „dobehnúť“ kedykoľvek, keď sa dvaja rozhodnú.
Natíska sa mi tu otázka, prečo v súčasnej spoločnosti neprikladajú ľudia manželstvu takú dôležitosť ako kedysi. Dôvodov môže byť niekoľko. Okrem vyššie uvedeného dôvodu o formalite, ktorá sa dá absolvovať kedykoľvek počas spoločného spolužitia, to môže byť záväzok, ktorý z manželstva vyplýva. Ľudia môžu nadobudnúť pocit, že ich má manželstvo k niečomu zväzovať, sú stiahnutí. Možno keby sa na tento zväzok pozerali z opačného uhla pohľadu, uvedomili by si, že manželstvo môže byť silným putom, ktoré ich s milovanou osobou spojilo a majú sa ho snažiť počas spoločného života posilňovať. Manželstvo nie je klietka, v ktorej sa majú dvaja ľudia dusiť, či dokonca bojovať o svoj priestor. Slovami jedného českého humoristu dodávam, že vstupom do manželstva sa nevzdávame slobody, ale vymieňame osobnú slobodu za spoločnú. Manželstvo je spojenie, akási dokonalá jednota dvoch ľudí – muža a ženy. Je to základ pre rodinu. Len muž a žena majú obrovskú moc. Moc spoločne darovať život ďalšej generácii. Mnohí by argumentovali, že na splodenie potomstva nie je potrebné manželstvo. Lenže práve manželstvo je inštitúcia, ktorá je vhodná pre rodinný život. Skúste si porovnať, ako znie, keď vyslovíte slová partner, partnerka a deti oproti spojeniu manžel, manželka a deti. Neznie vám druhé spojenie slov vznešenejšie, nevzbudzuje to vo vás väčšiu istotu a nemá vo vašich očiach predsa len vyššie postavenie?
Môžem mať partnera, ktorý spolu so mnou vlastní časť spoločnosti, partnera pri hre, partnera pre zábavu, za partnera môžem označiť kohokoľvek pri akejkoľvek spolupráci. Lenže pri pojme manžel a manželka viem presne, o koho ide. Nemám manžela, ktorý so mnou chodí príležitostne na golf, ktorý vlastní polovicu našej spoločnosti a stretávame sa raz za mesiac na zasadnutí. Keď počujem, že má niekto stretnutie s partnerom, nie je úplne jasné, o akom partnerovi hovorí. Môžem si len domyslieť, že myslí svojho blízkeho človeka, no pokojne môže ísť o obchodného partnera, s ktorým ide podpísať dôležitú pracovnú zmluvu. Na druhej strane, keď povie, že ide odviezť manželku do práce, každý vie, koho má na mysli. Nikto si nepredstaví nikoho iného ako ženu, s ktorou dotyčný muž uzavrel manželstvo.
Manžel a manželka sú ľudia, ktorých si berieme na celý život a sú pri nás počas každého životného rozhodnutia. Žijeme s nimi pod jednou strechou, v spoločných priestoroch a stretávame sa s nimi dennodenne. Pre fungovanie manželstva je potrebná dennodenná spoločná práca. Zvýrazňujem slovo práca, ktoré by si niekto mohol zamieňať so slovom drina. Manželstvo nemá byť ťažkou a „odmakanou“ robotou, ale spoločnou prácou, ktorou sa buduje krásny a pevný vzťah. Pri manželstve sa nedá povedať, že si na týždeň beriete dovolenku a potom sa vrátite späť. V manželstve sa zdieľajú všetky naše nálady, aktuálne pocity a prežívanie spoločne. Nie je to len o spoločnej radosti, ale aj o spoločnom prežívaní problémov či trápení. Keď nesieme bremeno, nekráča sa nám ľahšie, keď nám s ním niekto pomáha a jeho váhu vieme rozložiť? Zrazu sú naše plecia o niečo ľahšie a cesta plynie akosi rýchlejšie.
Mnohým ľuďom stačí, že spolu žijú bez toho, aby sa nazývali manželmi. Na záver by som použila slová Martina Luthera: „Nejestvuje ani vzťah, ani spoločenstvo, ani družná skupina, ktoré by boli príjemnejšie a príťažlivejšie, ako je dobré manželstvo.“  

Rada si prečítam (v komentári/správe) Vašu spätnú väzbu, ale preferujem slušnú komunikáciu.
Pridal sofiaa on 25/07/2020 02:30

Komentáre (87)

tridsiatnik je odhlásený top tridsiatnik napísal dňa 25/07/2020 06:34 :

Česi hovoria neoficiálnemu partnerskému spolužitiu "žít na psí knížku". Vychádzajúc z toho, sme ľudia s rozumom a dušou, a preto aj vzťahy v spoločnosti sú postavené inak ako u zvierat. Manželstvo je sociálny konštrukt a má svoj význam, nie sme zvieratá...

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 26/07/2020 04:07 :

Ak sa mame bavit o papieroch, potrebnosti ci nepotrebnosti papierov, ani ti nezosobaseni partneri nie su tak celkom bez papierov. Papierov je viac nez dost. List vlastnictva, trvaly pobyt, kadeake vsakove a makove papiere. Dokonca aj lekari a uradnici toleruju take "zvazky" a poskytuju informacie, ci spolupracuju s klientovym partnerom pri rieseni akychkolvek problemov. V nemocnici staci nahlasit akukolvek kontaktnu osobu. Nechcem sa bavit o tom co je spravne a co nie je spravne, to vsetci velmi dobre vieme. Hovorim len o tom, ako to v dnesnej dobe funguje. Pri vylozenom odmietani sobasenia sa, mi je to cudne, ze takto zije niekto dobrovolne, ale neodsudzujem. Pri docasnom spoluziti na to mozu mat ludia rozne dovody a vobec to nie je o spoluziti na skusku.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 26/07/2020 10:20 :

Podľa mňa manželstvo budúcnosť má. Veď čo Boh spojil, človek môže rozdeliť, ale len naoko. A pokiaľ ide o papiere a podpisy, ak to muž a žena myslia vážne a na celý život, prečo to nestvrdiť? Ani hypotéku v banke vám nedajú bez papierov a podpisov a pritom je hypotéka oproti vážnosti manželstva banalita.

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 26/07/2020 11:49 :

Má manželstvo budúcnosť?

Boli tu vymenované veľmi dobré postrehy, ktoré ma zaujali zamyslieť sa.
Človek vytvára aj veľa pekných zmysluplností života, akým by malo byť manželstvo.
Náš život je školou. Učíme sa vylepšovať skúseností tých, ktorí si tým prešli. A neopakovať chyby. A my samy  si postupne vytvárame každý svoju vlastnú  predstavu. A plynúcim časom sa učíme praktizovať naše ideáli.

Dnešná realita manželstva nie je jednoduchá. Nechce sa mi ani veriť, že píšem tieto slová. Ale niekedy sa pýtam, kto si môže dovoliť dnes nielen dieťa, ale aj manželstvo. Vytvorili sme si systém a užívame si jeho plody. Realita tvrdo hovorí, že nie je jednoduché praktizovať krásu ideálu pre každého jedného s ľahkosťou.
Manželstvo je pre mňa klietkou do ktorej vstupujem dobrovoľne a ktorou z vonka nič neprejde a neohrozí manželstvo muža a ženy.  Ja sám som sa chcel stáť súčasťou tejto klietky, aby nás chránila pred vonkajším svetom, ako napríklad Faradayova klietka.
Pokým sú majiteľmi tejto klietky spoločne manžel aj manželka, tak je to ochranná klietka. Ale ako náhle sa stane klietka vlastníctvom iba jednej osoby, tak klietka sa premení na  vezenie.
Napríklad, si vezmite zlaté klietky. Sú muži aj ženy, ktorí sa dobrovoľne uzavrú do zlatej klietky. Byť sluhom, alebo otrokom. To nie je z dielne Boha. Ale z dielne človeka.
Ja neviem zmeniť systém. Ale budem sa snažiť vložiť do môjho dieťaťa všetko to, čo používa plnosť daru, ktorý nám daroval Nebeský rodič. A preto verím, že zmysluplné manželstvo môže mať budúcnosť. Je to súčasťou mojej nočnej modlitby pred tým, než si ľahnem spať. A nie som sám, kto sa modlí podobne.


To čo zaniká a nemá budúcnosť je nezmysluplnosť.

iaem je odhlásený top iaem napísal dňa 27/07/2020 11:08 :

Z tohto článku je cítiť príliš veľký idealizmus, samozrejme nič zlé proti autorke. Píšeš o tom, že niektorí ľudia neprikladajú príliš veľkú vážnosť tej formalite... to je na zamyslenie.

Manželský sľub sa nedá odvolať. Je proste nemenný. Problém teda spočíva v tom, že dvojica ktorá do manželstva vstupuje sa mení - pozvoľne. Je to prirodzené a patrí to k osobnosti. Osobnosť človeka v 20-25r je značne odlišná ako u 35-45r človeka. Z môjho pohľadu je to príliš veľké sústo pre človeka, aby garantoval celému svetu, že ich vzťah bude stály a nemenný pri tvárnosti ľudskej osobnosti.

Veta "Čo Boh spojil, človek nech nerozdeľuje!" neopisuje realitu. Tu myslím Boh nič nespája... Toto rozhodnutie je výsledkom slobodnej vôle človeka a v tomto prípade nie jedného, ale dvoch. A ako vieme, tak človek je omylný a často robí chyby. Máme tendenciu svoje rozhodnutia meniť a opravovať v snahe zlepšovať svoj život a pocit z neho - byť šťastní.

Poznal som dva páry...

Jeden pár vstúpil do manželstva sobášom v kostole. Roky plynuli, mali deti... prestali si rozumieť a vyvrcholilo to rozvodom. Obaja mali okolo 35r, brali sa ako 22r. Na to, aby mohli chodiť na sv. prijímanie musia žiť v odluke, bez iných partnerov, záväzkov... v samote. Keby si nájdu niekoho s kým sa budú úprimne ľúbiť - tak smola. Ak by s ním založili druhú rodinu a žili spolu v normálnom vzťahu, tak žiaden kňaz im nedá rozhrešenie. Tam kde nie je láska, tam nemôžeme hovoriť o manželovi, manželke, manželstve... Základom manželstva je láska.

Našla si definíciu manželstva v SSSJ „úradne potvrdený zväzok muža a ženy na základe ich dobrovoľného a slobodného rozhodnutia založiť si rodinu, z ktorého pre manželov vyplývajú mnohé sociálne práva a povinnosti“
Ani zmienka o láske...

Druhý pár zosobášený nebol, mali spolu deti a fungovali. Prišlo k podobným udalostiam ako u prvého páru, išli od seba. Ale títo dvaja, môžu stále chodiť na spoveď, dostanú rozhrešenie a môžu si nájsť nového partnera, splodiť deti.... ľudia bežne chodia spolu niekoľko rokov a pristupujú k spovedi a aj k sv. prijímaniu.

Mt 5, 33-37
A zasa ste počuli, že otcom bolo povedané: "Nebudeš krivo prisahať, ale splníš, čo si Pánovi prisahal." No ja vám hovorím: "Vôbec neprisahajte - ani na nebo, lebo ono je Božím trónom, ani na zem, lebo ona je podnožkou jeho nôh, ani na Jeruzalem, pretože je mestom veľkého Kráľa, ani na svoju hlavu neprisahaj, lebo ani jediný vlas nemôžeš urobiť bielym alebo čiernym. Ale vaša reč nech je "áno - áno," "nie - nie". Čo je navyše, pochádza od Zlého.

Tu by mi mohol niekto vysvetliť rozdiel medzi prísahou a sľubom. Z toho čo Ježiš povedal mám pocit, že nás vystríha pred prísahami. Ako keby poznal naše slabiny a vedel, že nie sme schopní splniť všetko na čo prisaháme. Ale na druhej strane sa po nás vyžaduje sľub, ktorý ma všetky znaky vyššie uvedenej prísahy.

Mnoho psychológov sa zhodne na tom, že človek má dosť veľký problém s monogamiou a že mu nie je prirodzená (dajú sa vyhľadať mnohé články na internete - tak kto bude chcieť, tak nájde).

Mnohí budú oponovať, že v manželstve, ak sa niečo také udeje, tak sebazaprenie je cesta - trpieť, nemať radosť zo vzťahu, zo života, pripraviť sa prípadne o lásku... Myslím si, že Boh chce, aby sme v živote boli šťastní a dal nám slobodnú vôľu na to, aby sme zistili kým sme, čo nás v živote robí šťastnými a keď spadneme, aby sme mohli spraviť krok späť a vydať sa na novú cestu životom plnú príležitostí. Robiť veci ktoré nás nenapĺňajú šťastím, žiť vo vzťahoch kde nie je láska... to je pomalé zomieranie a nie život.

Mnohí rovnako hovoria, že v minulosti boli ľudia "súdržnejší". V minulosti keď nejaké dievča otehotnelo v 18r, tak bolo nemysliteľné, aby si ju ten chlapec nevezme (dôsledok nedostatočnej sex. výchovy). Bola by to hanba pred celou komunitou, ohovárania atď. Keby sa tak nestalo, dieťa by bolo volané panghartom. Rovnako sa uzatvárali manželské zväzky kvôli majetkom... a pritom sa vôbec neľúbili. Mnohé ženy trpeli a dokonca aj v dnešnej dobe trpia manželov tyranov a boja sa rozviezť hlavne kvôli existenčným dôvodom. Ale je to láska? Je toto manželstvo do ktorého vstupovali? Ten život ktorý si sľúbili? Určite nie. Aj naša literatúra je plná mnohých ľudských tragédií a pohnutých osudov kvôli láske.

Poviem za seba... keby som sa oženil so svojou provou láskou, tak dnes už nie sme spolu a ja si neškrtnem v iných vzťahoch, ak by som chcel žiť v súlade s cirkevným právom.

Jedna perlička:

Bola nebola slečna ktorá bola veľmi oddaná Bohu, zaľúbila sa do chlapca, mali cirkevný sobáš a po čase sa z chlapca stal alkoholik a gambler. Tak slečna mala kamaráta a špekulovali ako z toho vykorčuľovať, nakoniec to dali na to gamblerstvo, vraj on bol chorý už aj predtým (na čo nemali žiadne dôkazy a tiež nikdy predtým negamblil) a túto skutočnosť zatajil pred svojou vyvolenou, čiže bolo nutné manželstvo anulovať. smile Prišlo mi to strašne smiešne ako špekulovali ako z toho vycúvať. Keby nemala tak dobrého kamaráta, tak by skončila s ďalším randením... vek tuším ani nie 25r smile Tomuto hovorím pokrytectvo. smile

Tiež som počul, že cirkev sa už nestavia k anulovaniu tak striktne ako kedysi.

kreveta je odhlásený top kreveta napísal dňa 27/07/2020 11:34 :

Iaem, mam pocit že tvoj pohlad na manželstvo je o velkom sebectve. Aby " MNE"  bolo dobre "JA" som bol šťastný...  Nieje manželstvo o tom urobiť šťastného toho druhého, bez nároku na " honorár"?? V dobrom aj v zlom ? Ak nepripustia Boha do vzťahu už na začiatku, ako chcú aby im vydržal??
A v kostole pred Bohom prisahaju vernosť jeden druhemu, to myslis že nieje spojenie Bohom.? Ci neveríš v Boha a berieš to len ako nejakú vetu ??

iaem je odhlásený top iaem napísal dňa 27/07/2020 01:39 :

kreveta, hmm... tak si to rozoberieme.

To, že človeka ktorý ľúbi napĺňa robiť šťastnú svoju polovičku je úplne prirodzené vo vzťahu, v ktorom je prítomná láska.

Na druhej strane... chcel by si žiť po boku ženy o ktorej vieš, že ťa prestala ľúbiť a život s tebou ju nerobí šťastnou, ale naopak, je kvôli tebe nešťastná? Ak áno, si sebec. Ak ju ľúbiš, tak ako píšeš, mal by si sa snažiť o to, aby je šťastná... A keď vieš, že ty si príčina jej nešťastia, tak podľa toho čo si napísal ti nezostáva nič iné, ako sa zbaliť a odísť z jej života.

Snažíš sa mi vkladať do úst vety a slová, ktoré som nikdy nepovedal a ani tak nemyslel. A rovnako sa zdá, že si si ten môj príspevok neprečítal celý... je tam aj časť o prísahe.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 27/07/2020 03:20 :

Iaem. Pises o pripade, kedy dvaja ludia zili spolu bez manzelstva, splodili deti, rozisli sa a teraz aj ked im stroskotal vztah, mozu obaja chodit na spoved a prijimanie. Kdezto druhy par bol sobaseny, sli od seba a teraz nemozu chodit na spoved a prijimanie. Povedz mi aku ma logiku zit spolu bez sobasenia, splodit deti a ako vyhodu tohto vztahu uvadzat, ze aspon mozu chodit na spoved a prijimanie, ked cele tie roky co spolu zili bez sobasenia nemohli chodit na spoved a prijimanie. Nie je to tak trochu od veci?

iaem je odhlásený top iaem napísal dňa 27/07/2020 04:07 :

ANNELIESE Povedal som, že tí čo boli zosobášení v kostole musia žiť v odluke bez akejkoľvek vízie na nejaký nový perspektívny vzťah. Ak by začali s niekym iným žiť, tak by nikdy nedostali rozhrešenie - nehovoriac, že by sa formálne vzali na úrade. Ak žijú v odluke, tak je všetko v poriadku. Odluka sa rovná samota. Kvôli jednému zlému rozhodnutiu, ktoré sa v danej chvíli mohlo javiť ako správne, si vezmeš možnosť mať vzťah s niekym iným.

A aká je v tom výhoda? Hm... ak to nevyjde, tak nedopadneš ako tí v o ktorých píšem vyššie. Bez možnosti na nový perspektívny vzťah - žiť v odluke, sám do konca svojho života - to nie je dobrá perspektíva.

Vyspovedať sa z nemanželského sexu ešte ide.... ale čo sa týka sobáša v kostole, tak tadiaľ cesta nevedie.

Naposledy upravil iaem dňa 2020-07-27 17:07 GMT

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 27/07/2020 04:38 :

Iaem. Ako dlho myslis, ze je OK zit v nemanzelskom zvazku, lebo ked ti to nahodou nevyjde? Lebo nevyjde to aj ludom, ktori sa zosobasia po 8. ba aj 10.rokoch spoluzitia. Cize je hlupost, zit v nemanzelskom zvazku bez moznosti prijat sviatosti, aby si po pripadnom stroskotani vztahu mohol sviatosti prijimat. Lebo ludia sa rozvadzaju aj po 20 rokoch manzelatva... Vztahy na skusku su hlupost. Totalna hlupost.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 27/07/2020 04:43 :

Iaem, ty by si zil v nemanzelskom zvazku v pripade, ze by ste mali s partnerkou uz deti?

iaem je odhlásený top iaem napísal dňa 27/07/2020 05:13 :

anneliese, o mňa tu vôbec nejde a je mi ľúto, že si vôbec nepochopila o čom som hovoril.

Skús si prečítať úplne prvý príspevok, pomaly a s porozumením.

Hovorím hlavne o tom, že manželstvo tvoria dvaja ľudia. Osobnosti oboch ľudí sa menia a je úplne prirodzené, že môže nastať chvíľa, kedy si prestanú rozumieť. A nie je to chyba ani jedného z nich. Taktiež hovorím, že ak ľudia zo svojej podstaty sú nestáli, ako môže byť stále manželstvo... ako si vôbec niekto môže trúfnuť dať taký sľub, ak nemôže garantovať, čo sa udeje v ich budúcich životoch.

Tie dva vzťahy, ktoré som tam opísal sú len DÔSLEDKAMI toho, čo sa môže stať. A otázka znie, ak sa to stane, tak čo je lepšie? Mať príležitosť na niečo nové alebo ju nemať?

Vidím, že si rozvedená, takže sama dobre vieš čo to je... ak si bola zosobášená v kostole, tak by si mala žiť v odluke... a teda bez vzťahov... čo je dosť tvrdé. Nehovoriac o tom, že sa to môže stať niekomu v 33r života. Ľudia túžia po láske, túžia ľúbiť a byť ľúbení. Tam kde je láska je predsa aj Boh.

To čo prezentujem je len a len môj osobný názor s ktorým sa nemusí stotožniť 99% ľudí, ale kvôli tomu ho meniť nebudem.

Týmto uzatváram moje príspevky k tomuto článku - už to bude bez mojej odozvy.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 27/07/2020 05:18 :

Iaem, mne sa paci ako sa motas vo svojich tvrdeniach a svoju nelogickost zakryvas slovami, akoze ja som ta co nepochopila... Skoda reci s tebou.

iaem je odhlásený top iaem napísal dňa 27/07/2020 05:57 :

Ja viem, že si staršia a že to už nieje ako kedysi:

1. Ak si zosobášená v kostole a následne si úradne formálne rozvedená tak:
a) musíš žiť v odluke - pokiaľ to tak nie je - rozhrešenie nedostaneš.
b) odluka znamená žiť v samote.

2. Ak nie si formálne zosobášená, napr. spolú chodí nejaký párik.
a) môžeš pristupovať k spovedi, ak prichádzaš s úmyslom, že budeš zdržanlivý. (ale človek je slabý)
b) ak sa rozídete, nič to nemení na tom, že nemôžeš mať vzťah plný lásky s niekym iným
c) to že splodíte deti neznamená nič zlé, dokonca každý normálny farár ti ich pokrstí.
d) žiješ v láske a tam kde je láska, tam je aj Boh.
e) vyhýbaš sa riziku ktoré ti plynie z 1. bodu - to je, žiť v samote bez lásky niekoho milovaného - ak to nebol ten pravý/á. A to je fenomén ktorý sa deje pravidelne. Ľudia sú omylní a hlavne sa MENIA. 0,4 rozvodu na 1 sobáš hovorí za svoje... to je tak 60% šanca, že ti to vyjde. A na 60% máš dať tak vážny sľub? Máš sa vydať na cestu z ktorej niet cesty späť?

Čo je na tomto nelogické? Kto chce, ten pochopí a kto nie, tak žiaľ.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 27/07/2020 05:57 :

Mne sa páči, že niekto dokáže priznať, že je voči manželstvu a monogamii skeptický. Toto je dobré vedieť čím skôr a mal by to vedieť aj každý potenciálny partner či patrnerka toho človeka.

iaem je odhlásený top iaem napísal dňa 27/07/2020 06:11 :

EUSTACIA - Milé, nemusíš sa obávať, tebe by som to povedal ako prvej. A áno, mám osobnú skúsenosť, som skeptický ohľadom manželstva v podobe sobáša v kostole a rovnako som skeptickí aj čo sa týka monogamie - teda vernosti partnerov, ale nie z dôvodu aký si si ty našla, ale z tej opačnej strany vo vzťahu - byť podvedený a sklamaný. Vďaka tomu, že som nemal sobáš v kostole som sa vyhol obrovskému sklamaniu a rovnako som sa týmto krokom nepripravil o príležitosť spoznať niekoho nového kto možno za to bude stáť.

Ale dobrý pokus...

Naposledy upravil iaem dňa 2020-07-27 19:12 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 27/07/2020 06:37 :

Ktorá/ý v poradí už konečne bude tá/ten pravá/ý?

alexandra__ je odhlásený top alexandra__ napísal dňa 27/07/2020 06:42 :

Iaem,
"to že splodíte deti neznamená nič zlé, dokonca každý normálny farár ti ich pokrstí."

..toto nie ze neznamena nic zle, ale toto, kto tvrdi, je este velmi velmi pomyleny a potrebuje dozriet. Po kazdej stranke. Nehovoriac o tom, ak seba poklada za veriaceho.
Jedna vec je chodit a rozist sa a druha vec je chodit a vedome plodit deti, hoc nie som schopny manzelstva. Zabijat z egoizmu zivot a formovanie deti, ktori maju mat rodinu.
Velmi zle a diabolske.
Vysmievanie z Boha a pohrdanie Bohom, pohrdanie prikazaniami, sviatostami. Jednej sviatosti sa clovek  dozaduje a druhou pohrda. Opovazlive a spekulativne. Vies, co sa pise v Pisme ohladne pohorsenia malickych..ako je lepsie, aby skoncil taky clovek? to hovori sam Jezis.
Nevynimajuc vsetky zanechane rany v detoch a ich dalsich zivotoch. Podle, velmi podle zmyslanie.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 27/07/2020 06:49 :

iaem,
vie o tom, čo tu píšeš aj Tvoj spovedník? Keby som ním bol ja, odo mňa by si rozhrešenie určite nedostal.

Žiť s priateľkou v spoločnej domácnosti znamená páchať ťažký hriech, aj pri úmysle byť zdržanlivý. Podmienkou rozhrešenia je odchod zo spoločnej domácnosti. Spoločným bývaním (aj bez intímneho spolužitia) sa dvojica vystavuje blízkej príležitosti k ťažkému hriechu, čo je tiež ťažký hriech.

lesanka333 je prihlásený top lesanka333 napísal dňa 27/07/2020 06:53 :

Ahoj Iaem,

najprv by som asi zareagovala na tu pasáž v jednom z tvojich komentárov o prisahaní a manželskom sľube.
V Biblii (v tebou citovanej pasáži) je skutočne napísané, že nemáme nijako prisahať...takže pokial ide o toto, tak  nemali by sme vôbec prisahať, v tom ti možno dať čiastočne za pravdu. Súčasťou svadobného obradu v RKC je okrem sľubu aj prísaha, a áno máš pravdu, tá existencia prísahy je v podstate v rozpore s tým, čo je napísané v Biblii. Pravdupovediac, ja som sa tiež nad tým pozastavila, keď som bola na svadbe mojej kamarátke v RKC kostole, že prečo je do svadobného obradu zakomponovaná prísaha, keď v Biblii je napísané, že nemáme nijako prisahať... To by sa bolo treba spýtať kňazov v RKC, že prečo do svadobného obradu zakomponovali prísahu, a prečo nepostačuje manželský sľub. Neviem prečo... Zaujímavé by bolo aj zistiť, v ktorom storočí bola táto prísaha vrámci RKC zavedená, lebo aj mnohé dogmy v RKC kedysi vôbec neexistovali a niektoré boli vytvorené aj viac ako 1000 rokov po narodení Krista a prvotní kresťania o nich vôbec nechyrovali.
Napriek týmto nezrovnalostiam si ale nemyslím, že by manželstvo nemalo zmysel, alebo že by nebolo dobré ho uzatvárať. Som toho názoru, že deti by sa mali plodiť iba v manželskom zväzku, aby mali stabilné a láskyplné rodinné zázemie.
Moju reakciu rozdelím do viacerých komentárov, nech to nie je také dlhé...

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2020-07-27 20:00 GMT

lesanka333 je prihlásený top lesanka333 napísal dňa 27/07/2020 07:04 :

Janjan: Hriech je to, keď majú ľudia spolu predmanželský sex a nie keď strávia noc pod jednou strechou. Ty si tu už v minulosti prezentoval až príliš extrémne názory, pamätám si, že si ešte dávnejšie písal, že muž a žena (resp. chlapec a dievča) nesmú ísť spolu v lete sami dvaja ani na výlet do hôr, lebo je to hriech...
To že ľudia strávia noc pod jednou strechou neznamená automaticky, že majú hneď aj spolu sex.

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2020-07-27 20:07 GMT

iaem je odhlásený top iaem napísal dňa 27/07/2020 07:04 :

Tak pre všetkých, ktorí si tu utierajú o mňa ústa smile "Nesúďte, aby ste neboli súdení...." Bolo by vhodné, keby ste sa nad tými slovami zamysleli.

Mám dvoch spovedníkov a obaja patria k mojim najlepším priateľom a rozprávame sa o mnohých veciach a to dosť úprimne - vždy som rozhrešenie dostal. A to o čom tu píšem som s nimi preberal a nie jeden krát, zopár krát aj pri pive - úplne normálna a férová debata.  

Niekto tu píše o deťoch smile Tým, že splodím dieťa, starám sa oň s láskou, nechám ho pokrstiť a žijem s jeho matkou bez sviatosti manželstva je "podlé".... pfúúú.... Poznám mnoho takýchto párov, patrí k ním napr. aj moja sestra, takže mi nič nehovor o tom s akou láskou je takéto dieťa vychovávané. Apropo, ľudia ktorí nežijú v kresťanskej viere vychovávajú deti ktoré sú nejako "vadné"? To je veľmi sebecký pohľad na svet, želám veľa šťastia s takýmto, skutočne ukážkovým, kresťanským názorom.

Vidím, že je to tu samí pravoverný smile

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 27/07/2020 07:17 :

František Tondra, Morálna teológia I:

"Blízkeho nebezpečenstva k ťažkému hriechu sme povinní sa chrániť pod ťarchou ťažkého hriechu. To znamená, že kto sa mu bez dôvodu vystaví, prehreší sa, hoci by ku hriechu ani nedošlo."

"Kto sa nechce zbaviť bezprostrednej príležitosti k ťažkému hriechu, ako je napríklad spolubývanie s osobou bez sviatostného manželstva, nemôže dostať rozhrešenie, pokiaľ táto príležitosť trvá."

iaem je odhlásený top iaem napísal dňa 27/07/2020 07:17 :

lesanka333 - konečnie niekto kto pochopil. Si zlatá smile

Čo sa týka detí a prostredia v ktorom sú vychovávané. Výchova detí v manželstve predsa negarantuje kvalitu. Extrémy sa nájdu na jednej a aj druhej strane. Iné kultúry, ktoré nemajú nič spoločné s kresťanstvom, tiež vychovávajú deti a určite z nich nie sú len zločinci, vrahovia a tyrani.

Ak sa ľudia starajú s láskou, tak je to všetko v poriadku. Dieťa potrebuje byť milované a to je základ všetkého.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 27/07/2020 07:21 :

Pri spovedi "dosť úprimne" nestačí.

alexandra__ je odhlásený top alexandra__ napísal dňa 27/07/2020 07:22 :

Iaem, povedal ti niekedy nejaky knaz, ze na tom nie je nic zle, ked niekto nechce manzelstvo a plodi deti?
Ziaden knaz ti neodpovie, ze na tom nie je nic zle.
Povie ti, kolko vela zleho je na tom.

lesanka333 je prihlásený top lesanka333 napísal dňa 27/07/2020 07:25 :

Iaem:

Chcem ešte reagoať na tento tvoj komentár:
Povedal som, že tí čo boli zosobášení v kostole musia žiť v odluke bez akejkoľvek vízie na nejaký nový perspektívny vzťah. Ak by začali s niekym iným žiť, tak by nikdy nedostali rozhrešenie - nehovoriac, že by sa formálne vzali na úrade. Ak žijú v odluke, tak je všetko v poriadku. Odluka sa rovná samota.


Uvediem príklad zo života:
Moja bývalá spolužiačka sa počas štúdiu na VŠ vydala, je hlboko veriaca katolíčka a počas štúdia chodievala na omše každý deň. Svadbu mala v kostole, ale prvé manželstvo jej žiaľ nevyšlo a rozviedli sa. Niekoľko rokov žila sama s deťmi a nakoniec sa znovu vydala - dokonca za katolíckeho kňaza o 30 rokov od nej staršieho. On kvôli tomu musel zrejme prestať pracovať ako kňaz. Stalo sa to v Rakúsku, kde žijú. Inak v Rakúsku je veľké reformné hnutie za to, aby sa mohli ženiť katolícki kňazi a aby sa mohli znovu sobášiť aj rozvedení ľudia a prijímať sviatosti v RKC. Nebudem sa vyjadrovať k správnosti toho celého z teologického pohľadu, keďže nie som členkou RKC, iba som ti chcela napísať, že aj v tomto smere je v RKC veľké reformné úsilie. Tu moju spoluziacku urcite vela ludi odsudzoalo, ze sa znovu vydala a ešte k tomu aj za knaza, ale ja som im uprimne popriala, nech su spolu v láske šťastní.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 27/07/2020 07:29 :

Nech sú spolu v láske aj v pekle šťastní ...

iaem je odhlásený top iaem napísal dňa 27/07/2020 07:40 :

janjan.... ja k tebe len jedno, skús sa zbaviť svojej závislosti. Skús dokázať sám sebe, že bez tejto stránky dokážeš žiť, bez toho, aby sa tu hral na nejakého posledného križiaka... pomôže ti to. Ak to nezvládneš, máš problém... Skúsiš to na pol roka? Alebo je to niečo čoho sa nedokážeš vzdať?

iaem je odhlásený top iaem napísal dňa 27/07/2020 07:46 :

lesanka333 - skutočne veľmi zaujímavý príbeh. Snažím sa veriť tomu, že Boh má v tomto skutočne nadhľad. Verím, že tam kde je prítomná láska, tak tam je aj Boh. Držím im palce. Je to ukážkový príklad toho, že nikto nemôže garantovať stálosť svojich rozhodnutí.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 27/07/2020 07:48 :

Tam, kde je hriech, niet lásky.

newage je odhlásený top newage napísal dňa 27/07/2020 08:08 :

Janjan
Pozor na zlorecenie...

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 27/07/2020 10:32 :

Iaem dobrý postreh na ďalšie objasnenie skutočnosti, prečo sa ľudia snažia upraviť pravidla dnešných vzťahov medzi mužom a ženou.  
Iaem píšeš o poznaní, ktoré nie každý chce vidieť jasne. Nie všetci sú ochotný sa pozrieť na plnosť skutočnosti ako Ty. Ale to aj tak nie je stratené, pretože smrť je bodom, keď každý jeden uzrie svetlo, ak si ho odopieral na pozemskej púti. A bohatstvo jednotlivca je kľúčom k jeho budúcnosti.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 28/07/2020 02:31 :

Iaem, lenze ak dvaja spolu ziju pred manzelstvom pod jednou strechou,.nemozu ist na spoved, je to svatokradez.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 28/07/2020 02:39 :

Lesanka, z Rakuska, Nemecka ide z cirkvi vela zleho. Najhorsie je, ze tam koncia nasi slovanski a aj slovenski knazi a preberaju ich zlu moralku. Aj nas rodak odisiel ako novoknaz, hned po vysviacke do Rakuska, chcela by som vidiet ci sa tiez tak popsul podla ich moresov. Nejde o celibat knazov. Ten nech si pokojne zrusia, ved celibat knazov je len ludsky vymysel. Ale taka drzost ako to v Rakusku funguje aj pocas svatej omse, neda sa to ani opisat. Najhorsie je, ze to ide vsetko k nam. Tu na Slovensku uz som si vsimla, ze Eucharistiu z Bohostanku vyberal rozdavatel prijimania. to je totalny upadok toto. Zacalo to tak pomaly a nenapadne, ze pocas sviatkov zacali rozdavat prijimanie mimoriadni rozdavatelia...dnes je to uz taky trend toto. Hlavne, ze ked som sa verejne ozvala pred biskupom, ze sa mi sluzba rozdavania prijimania nepaci, ohovorilo ma cele mesto a robili si zo mna posmesky. A nech, som rada, ze som sa ozvala.

const je prihlásený top const napísal dňa 28/07/2020 01:30 :

Súhlasím s janjanom. Na obsah Učenia sa dnes až priľahko zabúda. Jeho obsah má nejaké poklady, či už priamo Zjavenie a Písmo alebo následné filozofické a teologické úvahy. A tieto veci sú hlbšie a na pevnejších základoch (prísľub Krista sv. Petrovi), než "praktické skúsenosti zo života" a pod. Takých vie každý vymenovať veľa na rôzne strany a rozhodovanie sa len podľa ľudskej slabosti by dlhodobo viedlo k stroskotaniu. Nevymýšľajme koleso. Práve kvôli tomu, že praktický život je taký plný nedokonalostí, sa treba oprieť o pevné veci a koncepty.

Pôvodný článok od Sofie je tiež hodnotná obrana inštitúcie manželstva. Aj táto diskusia ukazuje, že viac než potrebná.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 28/07/2020 04:32 :

newage,
nie je to zlorečenie, neprajem im nič zlého, a už vôbec nie peklo. Ale hriech, ktorý opísala lesanka333, v akom žijú, je v prípade smrti príčinou zatratenia v pekle.

lesanka333 je prihlásený top lesanka333 napísal dňa 28/07/2020 05:27 :

Janjan: O tom, kto pôjde do pekla a kto nepôjde, nerozhoduješ ty, ale rozhoduje o tom Pán Boh.
V Biblii - aj v katolíckej - je napísané, že biskup má byť mužom jednej ženy, odcitujem ti tu katolícke Sväté písmo, pre prípad, že si si to tam zatial nepovsimol:


1. list Timotejovi, 3. kapitola
2 Ale biskup musí byť bez úhony, muž jednej ženy, triezvy, rozvážny, slušný, pohostinný, schopný učiť;
Musíte vybrať aspoň jeden preklad pre porovnanie
3 nie pijan, ani bitkár, ale skromný, nie neznášanlivý, ani chamtivý;
4 musí dobre viesť svoj dom a deti držať v poslušnosti a v celkovej mravnej čistote.
5 Veď kto nevie viesť svoj dom, ako sa bude starať o Božiu cirkev?!


Dovoľuješ si posudzovať životy ľudí, ktorých vôbec nepoznáš a prisudzovať im po smrti peklo. V Biblii je jasne napísané, že biskup má byť mužom jednej ženy a svoje deti držať v poslušnosti, z čoho je evidentne zrejmé, že v prvotnej kresťanskej cirkvi sa kňazi mohli normálne oženiť, zakladať si rodinu a mať deti.
Manžel mojej spolužiačky väčšinu svojho života strávil ako kňaz službou Bohu, pastoračnou starostlivosťou o veriacich a keď si na staré kolená našiel milujúcu ženu, tak sa oženil. Ako som vyššie spomínala, je od nej o viac ako 30 rokov starší, aj tak by bol o pár rokov odišiel na dôchodok a starobu by bol strávil opustený a v samote. Ta žena mala zrejme predosle manzelstvo anulovane...
Grékokatolícki kňazi sa môžu oženiť a nie je to považované za hriech a rímskokatolícki kňazi sa nemôžu oženiť a je to považované za hriech. Obe skupiny su katolíci. Tak mi teda prosím, keď si tak znalý katolíckej náuky vysvetli, že ako je to možné, že jedni katolícki knazi to maju dovolene a iní nie ?
A ešte by si mi mohol vyvsetliť, prečo RKC cirkev zakazuje RKC knazom sa zenit, ked je to v rozpore s katolíckym Svätým písmom. Dufam, ze sa dockam aj nejakej fundovanej odpovede od teba smile

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2020-07-28 18:31 GMT

newage je odhlásený top newage napísal dňa 28/07/2020 06:28 :

Janjan,
ved v pohode... ale vyzeralo to tak smile Poucky o trestoch pozname vsetci. Ale ty si trufas odhadnut, kto skonci v pekle a kto nie? Ty vidis do srdc tych dvoch a vies to posudit?
Aj tak nevieme, "kdo je Bohu vice mily, zda ten kdo cerny byl, ci ten, kdo byl jen bily..."
Alebo pre tych co nerozumeju "podobenstvo o stratenej ovci, o stratenej drachme, o stratenom synovi" wink

Naposledy upravil newage dňa 2020-07-28 19:31 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 28/07/2020 07:01 :

newage,
žime naďalej v ťažkých hriechoch a spoliehajme sa, že skončíme v nebíčku.
Len tak ďalej, ale mňa z toho vynechajte, ja sa nebudem opovážlivo spoliehať na Božie milosrdenstvo.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 28/07/2020 07:10 :

newage,
nemôžem mať v srdci dokonalú ľútosť nad hriechmi, pravú lásku k Bohu, keď vedome žijem permanentne v ťažkom hriechu. A dokonalá ľútosť je podmienkou na spásu, ak nie je možná spoveď.
Takže v prípade náhlej smrti, večné utrpenie v pekelných mukách je isté.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 28/07/2020 07:33 :

lesanka333,
toto sme tu už riešili x-krát, nebudem s tým viac strácať čas.
Len niekoľko poznámok:
- muž jednej ženy - znamená, že po smrti manželky sa už nesmie oženiť
- grkat. kňazi sa nemôžu ženiť, len ženatý muž sa môže stať kňazom. Po vysviacke sa už oženiť nemôže.

Vieš o nejakom apoštolovi, ktorý sa oženil po Poslednej večeri?

1Kor 6,9-10:
"Neviete, že nespravodliví nebudú dedičmi Božieho kráľovstva? Nemýľte sa: ani smilníci, ani modloslužobníci, ani cudzoložníci, ani chlipníci, ani súložníci mužov, ani zlodeji, ani chamtivci, ani opilci, ani utŕhači, ani lupiči nebudú dedičmi Božieho kráľovstva."

Ten párik žije permanentne minimálne v smilstve, pretože ich "sobáš" nie je platný.

lesanka333 je prihlásený top lesanka333 napísal dňa 28/07/2020 07:48 :

Janjan: Tento verš, ktorý si tu odcitoval, velmi dobre poznam.
Neviem, kto ich sobášil, či iný kňaz alebo kto... musela by som sa jej spýtať. Ak uzavreli manželstvo, tak predsa nežijú v smilstve. Prečo by ich sobáš nemal byť platný ?

mathias je odhlásený top mathias napísal dňa 28/07/2020 09:06 :

Ale Duch hovorí výslovne, že v neskorších časoch odstúpia niektorí od viery, ktorí budú počúvať bludných duchov a učenia démonov, 2 hovoriacich v pokrytstve lož, majúci žhavo poznačené vlastné svedomie, 3 ktorí budú zbraňovať ženiť sa a prikazovať zdržovať sa pokrmov, ktoré Bôh stvoril na požívanie s ďakovaním pre veriacich a poznavších pravdu. 4 Lebo každé stvorenie Božie je dobré, a nič nie je na zahodenie, čo sa prijíma z ruky Božej s ďakovaním, 5 lebo sa posväcuje slovom Božím a modlitbou. 1 Tim 4:1,5.

je rozdiel medzi slobodou akou mal apoštol Pavol a celibátom ktorý zaviedla cirkev.ten prví je dar a požehnanie byť oddelený od Boha a celkom sa mu odovzdať.ten druhý je od diabla,a popiera slobodnú vôlu človeka a je vynútený.v stredoveku preto aby ich majetok neprepadol do rúk cirkvi.

Mat 19,12

Lebo sú panenci, ktorí sa tak narodili z materinského života, a sú panenci, ktorých ľudia učinili panencami, a zase sú panenci, ktorí sa sami pre nebeské kráľovstvo učinili panencami. Kto môže pochopiť, nech pochopí!

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 29/07/2020 07:02 :

O takychto veciach je zbytočnné diskutovať katolikovi s protestantov, tam zhoda nemôže nastať. Kľudne sa môžu vyjadriť aj islamisti... , Nech je väčšia zvláda.
Ale k   "iaem"-ovi má katolík povinnosť sa vyjadrit, alebo o sebe píše, že je pravidelne praktizujuci katolík.  
Takže iaem, píšeš nezmysli v rozpore s učením katolíckej cirkvi. Nemôžeš žiť so zenou (so všetkým) aby si mohol prijmat sviatosti.  Taká spoveď, keď sa nemienis vzdať predošlého spôsobu života je neplatná. Prinip spovede a odpustenie vychadza z Ježišovych slovwhistling.. choď a viac nehreš

Naposledy upravil autobus dňa 2020-07-29 08:03 GMT

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 29/07/2020 09:35 :

Autobus, k poslednemu odseku som sa tu vyjadrila. Ak dvaja ziju spolu pod jednou strechou so vsetkym a bez sobasa, nemozu ani ist na spoved, je to svatokradez.

const je prihlásený top const napísal dňa 29/07/2020 10:44 :

Šieste prikázanie znie "Nezosmilníš!", nie "Nezosmilníš, ale niekedy zhruba od polovice 20. storočia, po postupnom uvoľnení mravov, už môžeš, lebo treba spoznať maličkosti."

Áno, jedna vec je veriť v Boha a druhá je aj rešpektovať jeho Zjavenie a brať to vážne aj s dôsledkami (čo mi príde ako v súlade s riadením sa rozumom a morálkou):

"A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu."

Nuž a nasledovníci sv. Petra na to majú konzistentne nejaký názor.

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 29/07/2020 10:57 :

Richard6, môžeš sa riadiť čím len chces, veď máš slobodnú vôľu. Ale keď chceš niekam patriť, musíš dodržiavať stanovené pravidlá. Inak si saboter

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 29/07/2020 11:24 :

Richard6, tak potom tvoje vierovyznanie nie je rimskokatolicke. Prečo klameš dievčence??

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 29/07/2020 11:38 :

Aj príslušníci protestantskych cirkví sú pokrstení...

Naposledy upravil autobus dňa 2020-07-29 12:38 GMT

const je prihlásený top const napísal dňa 29/07/2020 12:14 :

Vo veciach viery a morálky, kde je jasné učenie Cirkvi, nemá katolík slobodu si improvizovať. Taký prístup by sa dal potom aplikovať úplne na všetko a všade nájsť nejaké "hraničné prípady", "moje svedomie to schvaľuje" a "doba pokročila" a pod. Potom je celá Tradícia a Učenie len prach, a veta "Boh je Dobro." prestane mať význam, lebo každý v tom bude vidieť niečo iné.

alexandra__ je odhlásený top alexandra__ napísal dňa 29/07/2020 12:34 :

Richard6, pravidlá z roku 0, osoba obalená legendami..do akého kostola to chodievaš, že tam toto vyznávajú a učia? či to vyznávaš len ty sám?

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 29/07/2020 04:21 :

Žiaľ, dnes skutočne sa dostáva manželstvo na vedľajšiu koľaj. To je fakt! Naozaj nastáva takzvaná "iná doba".
Kedysi bolo manželstvo manažované rodinnými alebo klanovymi potrebami. Potom do toho začala postupne vstupovať cirkev a po tridentskom koncile bol už cirkevný sobáš povinnosťou. Na názory tých mladých, ktorých sa to týka, sa akosi nikdy nemyslelo.
Až keď slobomurarstvo rozbilo starý svet, tak mladým ponúklo voľnosť, tvrdiac im, že to je tá vytúžena sloboda. Výsledky tejto "slobody" sa už objavujú v štatistikách.

lednacek je odhlásený top lednacek napísal dňa 29/07/2020 05:37 :

To sa podla mna neda vysvetlit ako velmi dolezite je manzelstvo. Musime na to prijst asi sami. Staci malo. Niektori ekonomovia predpovedaju na jesen zaciatok ekonomicej krizy. Mozno uz ta by niektorych z nas pritlacila k tomu, aby sme prehodnotili nase priority. Prioritiou uz zrejme nebude spotrebna zabava (tak oblubene cestovanie, zurovanie, nakupovanie stale najnovsich mobilov a pod.), ale tuzba mat pracu, schopnost sa uskromnit a nachadzat podporu v rodine a v kruhu skutocnych priatelov (nie len tych 1500 pridanych na facebooku).
 
Manzelstvo ma buducnost, pretoze u katolikov je to sviatost, pretoze pre
vychovu deti podla mna neexistuje bezpecnejsie prostredie, pretoze
(hlavne) zene az tak nehrozi, ze zostane s detmi na ulici bez koruny. A v konecnom dosledku plni manzelstvo aj oznamovaciu funkciu -
oznamuje sa nim okoliu, ze ti dvaja uz nie su dostupni pre zoznamovanie (aspon by teda nemali byt).

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 29/07/2020 07:50 :

richard6: "ľudia by sa mali hlavne riadiť vlastným rozumom"
Problém je v tom, že sa ľudia rozumom neriadia. Riadia sa pocitmi, žiadostivosťou, egoistickými "nárokmi", chlípnosťou ...
Tak je to aj pri nezáväznom spolužití - je to čistý egoizmus obalený do krásneho pozlátka akože lásky, snahy o dokonalé poznanie, aby potom všetko dobre fungovalo. Je to zbabelosť, neochota zobrať na seba zodpovednosť bez možností zadných vrátok.

nizeri je odhlásený top nizeri napísal dňa 30/07/2020 09:08 :

...

Naposledy upravil nizeri dňa 2020-07-31 03:59 GMT

const je prihlásený top const napísal dňa 30/07/2020 09:17 :

Je veľa šablón, podľa ktorých úzkostlivo žijeme - nezabíjame nevinných, nekradneme, neklameme, nerúhame sa. Možno by sme ich mali zahodiť, aby to nebolo také orwellovské? Veď niekto sa poučí, niekto nie.

Je výsmech Bohu buď nerešpektovať Jeho inštrukcie alebo učenie tých, ktorých ustanovil ako svojich pozemských zástupcov. A tie inštrukcie existujú pre naše dobro, aby sme nemuseli doslova každú zlú vec najprv najprv zažiť a "poučiť sa". Z niektorých zlých vecí už sa človek ani nedostane, takže je nanajvýš prozreteľné sa im vyhnúť úplne.

const je prihlásený top const napísal dňa 30/07/2020 10:49 :

Katolicizmus nedáva do rozporu vieru a rozum, naopak, harmonizuje ich. Stačí si otvoriť sv. Tomáša Akvinského, najslávnejšieho katolíckeho teológa. Viera je súhlas rozumu s Bohom zjavenou pravdou na základe autority toho, kto ju zjavil (a keďže ten je neomylný a vševedúci, je to bezpečné a racionálne). To sú oficiálne tvrdenia, nie pouličné chápanie toho pojmu, ktoré je irelevantné.

Že existujú laxní kňazi je smutné a nie je to argument za alebo proti ničomu.

Každá veta v druhom odstavci je buď nepravda alebo zavádzajúca. Odpustky nefungujú tak, že sa kupuje odpúšťanie hriechu. Je to niečo navyše, po tom, čo už je hriech odpustený (na čo sú ďalšie podmienky). Zneužívanie odpustkov je iná téma, ale nič také nebolo Cirkvou schvaľované. Križiacke výpravy sú tiež pekná téma. Je tam dosť podstatný fakt, že tie výpravy boli reakciou na niečo. Boj môže byť dobrý alebo zlý, na tom samo osebe nie je nič odsúdeniahodné. Cirkev nebola proti medicíne, to je mýtus. Západná medicína (čiže medicína) vyrástla v kresťanskom kontexte, náhoda?

Načo byť vlastne katolíkom, keď si údajne človek môže na všetko prísť po svojom, vlastným rozumom?

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 30/07/2020 07:48 :

richard6: "...veľa madých prestava rešpektovať cirkev a veri v Boha po svojom."

Nerešpektovať Cirkev a vravieť, že verím v Boha, je nelogické spojenie. Zvesť o pravom Bohu do našich končín doniesla (a stále prináša) Cirkev, keby jej nebolo, nemali by sme o Ňom ani tušenie. Ak nerešpektujem Cirkev, vytváram si vlastného boha, bôžika, modlu, presne takú, aká mi sedí. Hlavne, že ma v ničom neobmedzuje, nič po mne nežiada... Čo na tom, že z nej nemám žiaden osoh. V prípade tých, čo žijú v nemanželskom zväzku, je tou modlou nezriadený sex. Dennodenne sa jej klaňajú, vzývajú ju ..., ale výsledkom toho je len morálny úpadok, rozbité vzťahy, rozbité rodiny, nešťastné deti ... Čo iné sa dá očakávať od zapredania duše diablovi?
A to píšem len o tomto materiálnom svete. Oveľa dramatickejšie následky to má pre dušu - strata Božej milosti, večné utrpenie v pekelných mukách.
A pritom, akú neuveriteľnú radosť, pokoj, vyrovnanosť .., zažíva duša verná Bohu, učeniu Cirkvi. A o tento poklad tak ľahko a dobrovoľne prichádza.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 31/07/2020 04:35 :

Janjan, spoluzitie muza a zeny mimo manzelatva je hriech, o tom nie je ziadna debata. Este ak su v takomto spoluziti deti, jeden  rodicov ma ine priezvisko ako dieta alebo deti, co tiez nie je velmi prijemne.
Ale nevymyslajme zastupne dovody. Jediny dovod preco tak nezit je, lebo je to hriech. Iny dovod neexistuje. Teda okrem toho spolocneho priezviska pre celu rodinu.
Deti su nestastne ak ziju v nelaske a nevrazivosti. Ak je otec tyran a pijan. Ak je otec gastapak a nepracuje, kde je extremna chudoba, vtedy su deti nestastne, nie preto ze rodicia nie su sobaseni. Sexualne a zvrhle chutky a chlipnost sa mozu rozvijat aj v manzelstve. Su muzi,.ktori si narokuju na telo zeny aj niekolko krat denne, a nikdy nemaju dost. Su manzelstva, kde jeden z partnerov celkom odmieta sex, cim druheho partnera privadzaju k neprimeranemu uspokojovaniu. Rozbite rodiny a nestastne deti vychadzaju aj z manzelstiev, ktore vznikli v kostole a vzisli z puritanskeho prostredia. Lebo ine su predstavy o manzelstve a ine je v tom manzelstve zit.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 31/07/2020 06:31 :

richard6, to, že spoločné bývanie pred svadbou vrátane sexu zaistí dokonalé spoznanie sa partnerov je ilúzia. Nie je možné prejsť každou situáciou, ktorú život počas desiatok rokov manželstva prinesie. Koľko poznáš v okolí párov, ktorí spolu pred svadbou nežili a rozišli sa napríklad kvôli nesúladu v sexuálnej oblasti? A koľko poznáš ľudí, ktorí žili s jedným, dvoma, x sexuálnymi partnermi a doslova prehlúpili, pretože  ani s jedným neskončili v manželstve, len hľadajú niekoho ďalšieho, lepšieho?

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 31/07/2020 07:01 :

Eustacia, mas pravdu v tom, ze je iluzia spoluzit s partnerom pred svadbou kvoli poznaniu sa, resp.skusaniu.
Druha vec je vsak, riesit kvoli comu sa ludia rozisli, rozviedli. Kto ma na cele napisane, rozvod-rozchod z takeho a onakeho dovodu.
Sexualnej oblasti sa dava ovela viac pozornosti ako si v skutocnosti zasluzi. Debatovat o inych a riesit sex pred svadbou a kadeake hororove scenare, su len hlupe predsudky a domienky. Zalezi od toho, kto ma ake priority a ci maju podobne hodnoty. Mne pride ubohe, ako veriaci riesia vsetko len cez sex. Zitie pred svadbou, automaticky sex. Automaticky im pripisuju, ze maju na prvom mieste sex, a prestane im to stacit, tak este vacsi a viac sexu a skusanie a somariny. Toto vobec nie je pravda. Siri sa to medzi veriacimi, siria to knazi a siria to krestanske skupiny, ale nie je to vobec pravda. Aj muz, ktory chodi do kostola a je vareny-peceny medzi knazmi, sype kadeake moralne poucky, moze byt obycajne prasa a skusat zenu v posteli pred svadbou, hoc s nou nebude zit pod jednou strechou. Vsetko je len o prioritach a moralnych hodnotach. Nie o tom, ci dvaja spolu ziju... Ano, spoluzitie pred svadbou je hriech, to sa neda popriet. Ale nijake hororove scenare a nalepky o tom, komu o co ide.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 31/07/2020 07:24 :

anneliese, o žití párov v jednej domácnosti hoci aj bez sexu už písal vyššie janjan, nebudem to opakovať. Naša viera má prenikať každú oblasť nášho života, tú sexuálnu nevynímajúc. Extrém je hovoriť v súvislosti s praktizovaním viery iba o sexe, ale aj vôbec o ňom nehovoriť. Vidíš to aj v tejto diskusii. Kresťan, ktorý akože praktizuje vieru, ale aj tak má oblasti, do ktorých mu Boh/Cirkev nemá čo kafrať je kresťanom iba na papieri.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 31/07/2020 07:26 :

Este na doplnenie, co sa tyka tych hororovych scenarov, o tom, ze ak ludia ziju sexualne pred svadbou, ide im iba o sex... Je pravdou, ze nikto nevie preco sa ludia rozvadzaju a rozchadzaju, ale ludia z puritanskeho prostredia, ak manzelstvo nefunguje, nerozvadzaju sa len pre natlak okolia aj ked ziju katastrofalne bez lasky a v nevrazivosti.
Poznam zenu, ktora sa vydavala ako panna, lebo pred svadbou nie, teraz po mnohych rokoch po svadbe spi s cudzim muzom a vlastny muz sa uspokojuje sam. Tu nejde o to, kto a za akych okolnosti prepadne sexu, ide o to, kto ma ake priority. Kto nema na prvom mieste sex, bude s partnerom po cely zivot, aj ked to nefunguje. Kto ma na prvom mieste sex, je jedno ci je vydaty, ci sa sobasil neposkvrneny. Ide len a len o priority. Takych pripadov, kedy ludia cudzolozia som pocula viac, aj napriek krestanskej vychove, dobasenia sa v panenskom stave... Zial. Aj muzi, povedia si, ze ked su zenati, mozu si na zenu dovolit kedykolvek a ked im to prestane stacit...

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 31/07/2020 07:30 :

Eustacia, ano, je to vzajomne. Vo vztahoch sa uvolnuju mravy, ale aj v cirkvi sa uvolnuju mravy. Ako cirkev hovori ludom do vztahov, aj ludia maju co povedat do diania v cirkvi. Minulu nedelu som zazila, ze laik, rozdavatel svateho prijimania otvoril bohostanok a vybral z neho Eucharistiu. Moja otazka je, mame co do toho co robia-nerobia knazi, do toho co povedat?

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 31/07/2020 07:41 :

Eustacia, pardon. Este poznamka k tvojej uvahe. Je fakt ze hriech treba oznacit za hriech a jasne, neospravedlnovat ho. Nevyhladavat nijake dovody a teorie preco ospravedlnit hriech. Hriech je vzdy len hriech. Ja vsak zasnem nad kadeakymi teoriami a pouckami a zastupnymi dovodmi, ktore maju z hriechu akoze vyplyvat. Spoluzitie partnerov pred svadbou neznamena automaticky neviem co bolo vyssie napisane. Skratka spoluzitie partnerov pred svadbou je hriech, nie automaticky neatastne deti a ja neviem co.

alexandra__ je odhlásený top alexandra__ napísal dňa 31/07/2020 08:35 :

ale je toho, prečo by sme mali poľaviť..lebo iný to a to

ak je raz hriech z prikázania Nezosmilníš!, tak zostane hriechom, podobne, ako je Nebudeš mať iných bohov, podobne, ako je Nezabiješ!, čo sa netýka len fyzického zabitia, podobne, ako je Cti otca svojho a matku svoju!
to všetko hovorí o človeku, Boh nedal tieto prikázania na devastáciu človeka, ale pre jeho dobro, šťastie a usporiadanosť, pre požehnanie človeka
ak si niekto úplne slobodne povie, čo ma po tom, zastaralé, dáva Boha na posledné miesto (ale svadbu chce mať v kostole)..a hneď sme u toho, kde clovek Boha má alebo či vôbec má snahu žiť v súlade s Božím

spoznávanie je dôležité, to je najdôležitejšie predtým, ako si niekoho vyberiem za manžela či manželku..aké hodnoty, spôsoby, láskavosť, čestnosť človek má, ako sa ku mne správa, ako rozpráva, ako koná, aké sú jeho reálne skutky, čo pre mňa je ochotný robiť, čo som ja ochotný robiť, čo spolu dokážeme robiť a kam smerujeme..to všetko je dôležité spoznať
spoznávanie cez hriech a blízku príležitosť k hriechu..je tiež spoznávanie, ale hriešne spoznávanie..používanie hriechu nemôže prinášať dobro, čistotu, len skreslenie, zatemnenie pravdy
ľudia sa nemajú spoznávať cez sex..tak to žiada Boh, sex patrí výlučne manželom, ako prejav lásky pre dobro a potešenie manželov a pre plodenie detí (aj v tejto oblasti, ak má niekto pomýlené zmýšľanie, tak je jedno, či je zhýralý, či nerozumie jeho podstate a hrá sa na žiadaného alebo nie je ochotný robiť radosť svojej partnerke, partnerovi, nemiluje ju skutočne, nezáleží jej na nej, na ňom, stále je to zlé ponímanie..kto sa ako správa k svojmu partnerovi, partnerke a aké má hodnoty a spôsoby, taký bude aj v sexualite)

ľudia sa boja obliecť božiu výzbroj a lásku, idú s trendom, boja sa milovať Boha, že by im niečo ušlo, boja sa striktne odmietať to, čo je hriešne, lebo Bohu nedôverujú a dôverujú svojej múdrosti, boja sa s partnerom dať do vzťahu Boha, lebo Boh by im narušil ich záujmy

žijú tak ľudia, žijú tak mladí, dnes je taká móda propagovať tento štýl života, rôzni youtuberi natáčajú svoj život a "prezentujú aké spolužitie majú" a mladí sa nechajú učiť, berú si vzor, fandia im
potom zase, ak niečo nebude pasovať sa rozídu alebo rozvedú,,,a tak to pokračuje...stále sa hľadá šťastie...(možno nevedia, možno ich nik tak neviedol)
potom WHO najnovšie "vydáva odporúčanie", aby sexuálna výchova začínala od batoliat!!, aby sa učili, čo je radosť z dotykov svojho tela a aby vedeli, čo je to gender
tam spejú ľudia bez Boha, bez morálnosti, so zatemneným rozumom..nie aby sa slušne vedeli správať, aby sa hrali a mali radosť zo svojho detstva, z pokoja rodín, ale toto aby sa učili

každý si môže vybrať
osobne som veľmi vďačná za ľudí, ktorí vedia stále jasne pomenovať toto sa robit nema alebo toto robit nebudem, je to hriech, neprináša to dobro človeku a Boha to uráža
Je toho mnoho, čo človek robiť nemá a mnoho toho, čo robiť má a zanedbáva
nie je možné, aby skutočne veriaci človek s láskou k Bohu, s láskou k Ježišovi, ktorý zhliada k Ukrižovanému Ježišovi, ktorý miluje Matku Božiu, alebo sa o to aspoň snaží, ignoroval, čo Boh žiada, ignoroval cirkev,.. pretože tak to Boh chcel, aby boli tí, ktorí ľudí k Bohu vedú a vysluhujú im Božie sviatosti, aby ľudia s Bohom žili v radosti a v pokoji už tu na zemi
je jasné, že tento život s Bohom je iný, iný ako svetu chutí, s tým treba počítať, žiada si viac lásky a viac obetavosti, ale je omnoho krajší a pokojnejší, nie nadarmo Pán Ježiš hovorí veľakrát Nebojte sa..

Naposledy upravil alexandra__ dňa 2020-07-31 16:44 GMT

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 31/07/2020 09:09 :

anneliese, hriech plodí ďalší hriech. Páchať hriechy, obzvlášť tie ťažké a spoliehať sa na to, že Boh ich využije vo svojom pláne na niečo dobré je opovážlivé. Tiež je hlúpe, ak sa niekto vedome snaží postaviť pevnú stavbu na základoch z piesku. Akože tu v tomto budem hrešiť, ale vo všetkom ostatnom už budem svätý? Naozaj?

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 31/07/2020 10:01 :

Eustacia, poznas pary, kde ludia ziju len tak a ziju lepsie ako ti, co ziju v manzelstve? Poznas manzelstva, kde chodia ludia do kostola, ale su hlboko nemoralny a neziju dobre? Poznas ludi, ktori su rozvedeli a ziju v civilnom zvazku, ale su kazdu nedelu v kostole a ziju velmi usporiadane? Ja vsetko z toho poznam. Ano, smilstvo a spoluzitie len tak je hriech, ale neznamena to, ze ti ludia nemaju svedomie, moralne hodnoty a zasady. Je to o charaktere cloveka a nie o tom ci ma, alebo nema sex.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 31/07/2020 10:49 :

anneliese, ja nemám vieromer ani morálkomer a neviem posúdiť, kto žije skutočne lepšie oproti komu. Ak som kresťan a viem, čo je a čo nie je hriech, nepotrebujem si prikrývať svedomie perinkou z rečí o charakternosti, prípadne zavádzať ešte aj iných.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 31/07/2020 11:30 :

Eustacia, hriech je len hriech a s tym vedomim si musi kazdy sam usporiadat zivot.

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 31/07/2020 11:42 :

Keď uz je reč o hriechu, netreba zabúdať ani na tých, čo sa pod rôznymi zámienkami manželstvu a veciam s ním súvisiacich vedome vyhybaju

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 31/07/2020 06:20 :

richard6: "...Boh súdi ľudí keď nastane ich posledný deň..."

Veď práve, kto z nás vie, kedy nastane jeho posledný deň, aby sa stihol pripraviť, oľutovať, vyspovedať? Hoci nechápem, ako je možné nejaký hriech, v ktorom som dobrovoľne a vedome žil celé roky, vytešoval som sa z neho, zrazu len tak oľutovať. Áno, s Božou milosťou to je možné. Ale bude mi daná?
Vy mladí tak riskujete svoje večné šťastie. Veď koľko stačí, aby sa človek porúčal z tohto sveta? Zopár sekúnd? A potom Súd, a večné utrpenie v nepredstaviteľných pekelných mukách. O zatratení tých, ktorý páchali hriechy nečistoty svedčia mnohí mystici, nie je to výmysel nejakého bigotného fanatika janjana.
A pritom spása duše ani nie je to najdôležitejšie v živote človeka. Najdôležitejšie je poznávať a milovať Boha, Jemu slúžiť. To prináša skutočnú radosť, skutočný pokoj, skutočné šťastie. A spása je potom zavŕšením takéhoto života.

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 31/07/2020 06:47 :

"richard6 napísal dňa 31/07/2020 06:37 :
... ani Boh ani knazi nemaju pravo sa mi do toho miesat"
Ved ty sa prezentuješ nie ako katolik, nie ako kresťan, nie ako inoverec... Ved ty si ateista huh

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 31/07/2020 06:52 :

autobus, prečo ateista? Práveže teista.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 31/07/2020 06:57 :

richard6,
ty si sám sebe bohom?

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 31/07/2020 06:58 :

ved popiera boziu všemocnosť. čo už by to bolo za boha, ktorému človek rozkazuje do čoho sa može miešať smile

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 31/07/2020 08:02 :

"richard6 napísal dňa 31/07/2020 07:19 :
...len ludia sa boja niest zodpovednost za svoj ziot preto to radi hadzu na niekoho vsemohucejsieho"
to si napísal riadnu hluposť. Ludia, ktorí veria v Boha, musia dodržiavať jeho prikazania, aby nepadli v nemilost Božiu. Tam je zodpovednosť za svoj život.
Aku má zodpovednost niekto, kto si robí čo chce? Stači sa držať v medziach svetských zákonov, resp. byť opatrný, aby ho nechytili a neodsudili na pár rokov, ale život mu po odpykaní trestu bude veselo pokračovať. Takže aka zodpovednost???

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 31/07/2020 08:14 :

richard6,
nie je to tak ako si myslíš, nie si tu hodený, aby si to nejako doklepal do smrti a mal pokoj.
Tvoja existencia tu na zemi je prejavom nesmiernej Božej lásky. Sám všemohúci Stvoriteľ a Pán sveta Ťa povolal k životu, lebo Teba, prach zeme, On Všemohúci, chce mať pri sebe celú večnosť. Dostal si život, a už ho nikdy nestratíš, budeš žiť naveky, a to buď v radosti v Božej blízkosti alebo v nešťastí a utrpení v úplnej odtrhnutosti od večnej Lásky. To, ako bude pokračovať Tvoj život po smrti je len na Tebe, ak budeš o to stáť, Boh Ti dá milosť, aby si nakoniec vyšiel z tohto životného boja ako víťaz. A to je tá zodpovednosť za svoj život, ktorú nikto nemôže hodiť na nikoho iného.
Podľa toho, čo píšeš, teraz stojíš na strane porazených, ktorí svoj boj o život prehrali alebo prehrajú. A stačí tak málo, stačí len chcieť, Boh je naozaj neuveriteľne láskavý a milostivý voči tým, ktorí o neho stoja a ho milujú.

const je prihlásený top const napísal dňa 31/07/2020 09:44 :

Skrytý predpoklad v tomto celom je, že je to len vec názoru a že nemáme nejaký dobrý dôvod veriť v pravdivosť Zjavenia. Lebo kto ho rešpektuje, tak preňho rozhodne jeho Stvoriteľ nie je niekto, kto by si nezaslúžil úctu, nehovoriac ani o pozornosti (vážne by si taká bytosť nezaslúžila ani len pozornosť?).

Ale dôvod veriť mu máme. Deista napr. spochybňuje Kristovo vzkriesenie, o ktorého historickej autenticite hovoria viaceré svedectvá, ale aj raketové rozšírenie kresťanstva a mnohí mučeníci, ktorí by asi nezomreli ochotne strašnou smrťou, ak by neboli o pravdivosti kresťanstva presvedčení. A to bolo súčasníci a spoločníci Krista, nie iba ľudia, ktorí si o tom niekde prečítali.

A ako bonus, Boh v Písme presne odpovedá svojimi vlastnosťami bytosti, ktorej existenciu vieme dokázať čisto filozoficky, len rozumom a bez Zjavenia, na základe toho, čo vidíme vo svete. Rozvádzať tu tieto argumenty klasického teizmu teraz nejdem, ale ich výsledkom je jedna osobná bytosť, všemohúca, vševediaca, dokonale dobrá, večná, nehmotná atď. A takáto bytosť by neumožnila vykonávať zázraky v jej mene, ak by nemali dotyční jej Božský mandát.

Nič z tohto nie je o názoroch, domnienkach, slepej viere. Všetko je to racionálne, logické, postavené na faktoch a integrácii všetkého, čo vieme o svete. Čo si myslí a čo robí v danom momente väčšina populácie je síce prakticky dôležité, ale pre posúdenie korektnosti týchto ideí a voľbu správnej cesty je to celkom irelevantné. Včera si väčšina myslela niečo iné a zajtra si pomyslí zase iné. Zodpovedáme v prvom rade sami za seba. A mimochodom, všetko z tohto bolo predpovedané (Matúš, 7, 13-14):

Vchádzajte tesnou bránou, lebo široká brána a priestranná cesta vedie do zatratenia a mnoho je tých čo cez ňu vchádzajú. Aká tesná je brána a úzka cesta, čo vedie do života, a málo je tých, čo ju nachádzajú!

kreveta je odhlásený top kreveta napísal dňa 01/08/2020 05:32 :

richard6.... cry
Ake pochabe názory, pros Boha o odpustenie a pomoc radšej, lebo sa sám ničíš svojou pýchou...

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 01/08/2020 07:18 :

richard6,
práve naopak. To, čo človek dostane pri prvom nádychu je: miluj Boha a prežiješ nádherný život na tejto zemi a nevypovedateľne nádhernejší vo večnosti.

Prečo sa ľudia zubami-nechtami bránia pred Božou láskou? Čoho sa obávajú že stratia, keď sa zrieknu hriechu a pritúlia sa k Bohu?  Veď život v Božej milosti je nespočetne krát jednoduchší, krajší, radostnejší, pokojnejší, než život bez Boha, v hriechu.
Slová žalmu 91 (14-16) platia aj dnes, dokonale:

Pretože sa ku mne pritúlil, vyslobodím ho,
ujmem sa ho, lebo pozná moje meno.

Keď ku mne zavolá, ja ho vyslyším
a budem pri ňom v súžení,
zachránim ho i oslávim.

Obdarím ho dlhým životom
a ukážem mu svoju spásu.

const je prihlásený top const napísal dňa 01/08/2020 08:37 :

Kristove slová hovoria ale niečo iné, než že je to Bohu všetko jedno. A ako som argumentoval vyššie, je dosť dobrý racionálny dôvod tie slová brať vážne a nie je to len vec "presvedčenia".

Je vedľajšie, či sú ľudia subjektívne šťastní alebo nešťastní. Aj vrah môže mať dobrý pocit zo svojho činu necítiť výčitky svedomia a neznamená to, že je to v poriadku. Niekto môže spraviť chybu pri výpočte matematického príkladu, ale byť presvedčený, že to má správne - napriek tomu, stále tam bude mať objektívne vzaté chybu, bez diskusie.

Čo sa týka toho slova viera, vyššie som písal, aká ju chápe katolícke učenie a neznamená to "mám taký názor, ale nemám to ničím podložené, len mám z toho dobrý pocit". Mať o niečom presvedčenie a niečomu veriť vôbec neznamená, že je to len také niečo nad čím niekto môže mávnuť rukou. Ešte raz, rozdiel medzi pravdami získanými čistým rozumom a pravdami získanými vierou, je v tom, že o tých druhých máme dôvod byť presvedčení na základe autority Zjavenia. Napr. o trojjedinosti Boha nevieme nejakou filozofickou analýzou, ale z Písma. Autorite Zjavenia ale máme nezávislé logické a empirické dôvody dôverovať, čiže celé je to na pevných základoch. Hádam si niekto nemyslí, že kresťanstvo sa rozšírilo na základe toho, že prví kresťania chodili po svete a hovorili "z tohto vieroučného systému máme zatiaľ najlepší pocit, takže vám odporúčame v neho slepo uveriť tiež". Mali veľa dobrých argumentov pre svoju obranu viery. (Pre istot dodám: Konštantín Veľký vydal Milánsky edikt v roku 313, takže sa šírilo celé stáročia bez pomoci rímskej imperiálnej moci, častokrát dokonca napriek drastickému prenasledovaniu.)

autobus je odhlásený top autobus napísal dňa 01/08/2020 08:48 :

"richard6 napísal dňa 01/08/2020 08:06 :
... je odsudeny z tvojho pohľadu ale nie z pohľadu Boha"

to si sa kedy s Bohom o tom rozprával?? smile
ty tak perlíš... A to je nevýhoda internetu...

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 01/08/2020 09:28 :

richard6,
spýtaj sa niekoho, kto sa obrátil, pritúlil sa k Bohu, aký rozdiel je medzi "šťastím" a šťastím.
Ak máš niečo a nepoznáš iné, myslíš si, že nič lepšie neexistuje. Keď prijmeš Boha takého, o akom a tak ako učí Cirkev, pochopíš, že to, čo si dovtedy pokladal za šťastie, sú len odpadky v porovnaní s tým, čo získaš.

Naposledy upravil janjan dňa 2020-08-01 10:29 GMT

alexandra__ je odhlásený top alexandra__ napísal dňa 01/08/2020 11:09 :

Richard6, preco mas potrebu prist medzi krestanov a tvoj prvy komentar je utok na cirkev, potom znevazovanie Boha, Bozich prikazani, atd.?
To, ako keby si prisiel medzi budhistov a zacal im hovorit, co je inak, co ty inak pokladas. Myslis, ze tvoj usudok bude budhistu zaujimat?
Ved ver v co veris a neznevazuj cirkev a Boha ci katolicku vieru.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 02/08/2020 08:32 :

Aby som vrátil k téme.
Známy je výrok sv. Terézie z Lisieux:
„Pán Boh mi dal otca a matku, ktorí boli hodní viac Neba ako zeme.“
O tom je pravé manželstvo, z Neba má čerpať a do Neba má priviesť. Manželov, aj ich deti.
Žiaden iný "partnerský vzťah" nenahradí sviatostné manželstvo.