Archívy

Reklama

B. L. O. G. : Tip na film

Poznanie je ako svetlo sviece uprostred noci. Bez svetla uprostred tmy nemôžeš vidieť. A svetlo vždy zvíťazí nad tmou…

hovorí hlavný hrdina filmu POVEDA; filmu,  ktorý približuje tri desaťročia práce pre Boha a ľudí uprostred ťažkých rokov na začiatku 20. storočia.

Pedro Poveda bol španielsky kňaz, ktorý sa aktívne zapojil do charitatívnej práce v prospech chudobných v Andalúzii. Pochopil, že kľúčom k zlepšeniu ich situácie je vzdelanie a na tomto základe vybudoval v jednej z obcí školu. Vybudoval ju svojpomocne a dal tak šancu deťom ľudí, ktorí žili v jaskyniach. Čítate dobre, v jaskyniach ! Ďalším krokom bolo vytvorenie základne pre kresťanských učiteľov. Tou sa stal Tereziánsky inštitút, ktorý roku 1911 založil a slúžil na formáciu kresťanských učiteľov. Zaujímavé, že v tejto patriarchálnej dobe sa tam vzdelávali hlavne ženy a na jeho čele stála tiež žena – Maria Josefa Segovia.

Inštitút sa rozvíjal a priniesol mnohé úspechy. V osobnom živote však jeho čelné osobnosti – Poveda a Segovia -  museli priniesť viaceré obety. Poveda v roku 1936 aj obeť svojho života.

Veľmi zaujímavý film o živote a diele tohto muža pochádza z roku 2016. V mainstreamových televíziách ho neuvidíte, nie je prvoplánovo bulvárny ani povrchný. Ponúka zaujímavú zápletku, krásnu prírodu španielskeho vidieka, historické reálie i emócie. A silný osobný príbeh. Ponúka síce smutný, ale predsa hodnotovo silný záver. Záver, v ktorom sa prekvapivo objaví osoba z filmu, ktorú by ste nečakali. Film o školách a pedagógoch, ktorých heslom bolo : „ Spravodlivosť, láska a mier sú náš program.“

Film (pokiaľ viem) nemá český/slovenský dabing či titulky; ako limitovanú edíciu ho vydali len pre členov Spolku sv. Vojtecha, ale dá sa stiahnuť; je s anglickými titulkami, ale porozumie im aj priemerne zdatný "angličtinár".

Trailer k filmu : https://www.youtube.com/watch?v=Sn2F8uApccs

film sa dá voľne stiahnuť tu : https://uloz.to/file/hYQwYzifJ4uU/poveda-2016-zivotopisny-spanelsko-dab-span-eng-titulky-mp4
Pridal tridsiatnik on 15/07/2020 10:39