Archívy

Reklama

Láska ♥ : Láska ♥

Láska je dar. Apoštol Pavol vo svojom "Hymnuse na lásku" hovorí: "Láska nikdy nezanikne." ...Je totiž súčasťou večného Boha, je predobraz Jeho najväčšieho tajomstva - jednoty v Trojici, ktorý dáva zakusovať tým, ktorí sa opravdivo milujú a vo svojej ľudskej láske a jednote ostávajú verní a jednotní s Jeho láskou Stvoriteľa.

Láska je zázrak, nie každodenná realita, pretože v sebe zahŕňa všetko krásne a vzácne, čoho je ľudská duša na zemi schopná. Láska je večná, či jej dávame všetko, alebo odpierame všetko, nedokáže ju ovládať ľudský rozum, ani názory iných ľudí, nič ju nezlomí, nič nepokorí, nikdy sa nezunuje, samozrejme, ak sa jedná o skutočnú lásku a nie chvíľkové poblúznenie zmyslov...

Nedostatok lásky v živote človeka spôsobuje trvalé zmeny na duši, na psychike, ktoré si možno ani nestihne uvedomiť. Nedostatkom lásky sa stávame bezcitnými, chladnými, naše reakcie sú tvrdé i vo chvíľach, kedy by sme mali uprednostniť milosrdenstvo a prejaviť láskavosť. Ak sa necítime naozaj milovaní, deficit prejavov nežnej lásky, kompenzujeme - často podvedome - rôznymi závislosťami... Na alkohole, nikotíne, práci a pod.

Žiaľ v mene vyšších ideálov ľudskú lásku často hodnotíme ako zbytočnosť a v mene moderných ideí doby jej dávame podobu pôžitkárstva. Tak jej pravá tvár, v ktorej sa chce predstaviť sám Boh, zostáva človeku, často po celý čas jeho existencie na zemi, zahalená... Väčšinou sa uspokojíme s tými ľahkými napodobeninami lásky, ktoré sú v modernej dobe tak úspešne prezentované ako jej pravá tvár.

Vášeň je pravdepodobne najdokonalejšia, najklamnejšia napodobenina lásky. Rozdiel medzi nimi je však fatálny. Vášeň potrebuje výlučne blízkosť tela, láska predovšetkým blízkosť srdca... Vášeň sa stráca s časom, láska nikdy nezanikne, ako hovorí Pavol...

Ak dokážem svojmu partnerovi povedať: "Tvoja láska ma škrtí", medzi riadkami možno nájsť skutočný význam týchto slov: "Nemilujem ťa a tvoja oddanosť ma obťažuje, pretože ja nehľadám nič hlboké, nič zaväzujúce, chcem iba povrchný vzťah bez nárokov a komplikácií..." Ako nazvať takýto cit, ktorá sa tvári ako láska, má s ňou spoločné dotyky, pohľady, objatia, istú telesnú príťažlivosť, spoločne trávený čas, obdivné slová, ale bez akýchkoľvek nárokov na partnera? Je to flirt, i keď tí, ktorých sa táto hra s ľudskými citmi týka, tieto nič nevyžadujúce vzťahy založené na egoizme, nazývajú radi iba "priateľstvami". Je to však skôr priateľstvo s vlastným egoizmom, ako s iným človekom, pretože nehľadí na to, čo ten druhý prežíva, ako sa cíti, či ho takýto ľahkovážny prístup nezraňuje...
"Keď ťa chcem, tak musíš byť pri mne, keď mám niečo iné, musíš mi dať pokoj... Len žiadne záväzky."

Láska však je záväzok, dáva i berie rovnakou mierou. Zasahuje celého človeka a na rozdiel od povrchných vzťahov je založená na hesle "TY a TVOJE ŠŤASTIE".

Láska, partnerský vzťah, to je univerzita svätosti. Ak partneri dodržia Božia "odporúčania" obsiahnuté v Knihe Kníh, ak sa snažia rásť v láske za pomoci Jeho prikázaní, je to najväčší možný ľudský pokrok a cesta k svätosti, pretože cvičiť sa v láske, znamená kráčať do neba...

Buďme teda obozretní, skúmajme samých seba, až potom súďme svojich partnerov, ak sami obstojíme v zrkadle pravosti lásky, ktoré nám ponúka sv. Pavol v 1 Kor 13, 1-8 :
"Keby som hovoril ľudskými jazykmi, aj anjelskými a lásky by som nemal, bol by som ako cvendžiaci kov a zuniaci cimbal.
A keby som mal dar proroctva a poznal všetky tajomstvá a všetku vedu a keby som mal takú silnú vieru, že by som vrchy prenášal, a lásky by som nemal, ničím by som nebol...
A keby som rozdal celý svoj majetok ako almužnu a keby som obetoval svoje telo, aby som bol slávny, a lásku by som nemal, nič by mi to neosožilo.
Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá: nezávidí, nevypína sa, nevystatuje sa, nie je nehanebná, nie je sebecká, nemyslí na zlé, neteší sa z neprávosti, ale raduje sa z pravdy. Všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa, všetko vydrží. Láska nikdy nezanikne."
Pridal marielleelish on 20/05/2020 08:31

Komentáre (3)

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 20/05/2020 09:41 :

„Láska“.

Napísalo sa o nej už kvanta a naďalej je nekonečnou neutíchajúcou témou života aj tu na  zoznamku.

Marielleelish vďaka za tvoj pohľad na Lásku.

Áno, Láska v partnerskom vzťahu je tak jedinečná.
Vo chvíli keď sa stretneme ako muž a žena v partnerskom vzťahu, tak sa nás dotkne vášeň, náruživosť. Časom sa  vykryštalizuje, či je v našom vzťahu Vášeň kladná, prehlbujúca úplnú vzájomnú intimitu a nekonečnosť.  Alebo záporná, uspokojujúca len fyzickú intimitu až sexuálnu zvrhlosť a je určená na zánik.

Fyzická, Intelektuálna, Emocionálna a Duchovná intimita je veľmi dôležitou súčasťou partnerského vzťahu Lásky.

Fyzická Intimita zahrňujúca úžasný sex, silné objatie pri odchode alebo návrate domov, spontánne dotýkanie sa, alebo bozky.

Intelektuálna Intimita kde spoznávame názory a skúsenosti partnera. A nielenže počujeme, ale učíme sa akceptovať iný pohľad na vec.

Emocionálna Intimita kde sa učíme vpustiť partnera do nášho najcitlivejšieho vnútorného sveta, kde je náš skutočný svet bez masky.
Mnohý máme strach ukázať partnerovi naše najcitlivejšie miesto. Tu vieme dosiahnuť s partnerom úroveň zdieľania  myšlienok bez hraníc, a to aj takých, ktoré si nedovolíme pripustiť ani pred sebou samými. Tu máme možnosť dosiahnuť pocit bezpečia a istoty, keď nemáme strach ukázať partnerovi našu zraniteľnosť. Ak partner vytvára v nás strach, tak sa budeme báť mu ukázať našu zraniteľnosť a nikdy sa do vzťahu nevložíme do maximálnej spokojnosti.

Duchovná Intimita je vzájomné zdieľanie, inšpirovanie a napĺňanie sa úžasom, úctou a duchovným pokrmom pozdvihujúc ducha.  

Aj vďaka intimite muž aj žena zrejú do vzťahu kde Láska je najvyššou mohutnosťou.
Nikdy predtým by som neveril, jak je dôležité byť v intimite plne spokojný. Čas života nás preškolí. Najhoršie je, keď klameme nielen druhých, ale najmä seba samých. Naučiť sa postaviť pred Boha, Satana a Duchovný svet s tým všetkým čo mám, viem a nepodceňovať ich.
Náš partner, partnerka si predsa zaslúži celú našu osobu.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 21/05/2020 07:59 :

Mne osobne pride ten clanok miestami chaoticky. Rozumiem podstatu, ale niekto si moze velmi zle vysvetlit niektore state. Menej je niekedy viac...
Lasku si mozno niekedy zamenit s posadnutostou a pod. V clanku sa pise "tvoja laska ma skrti..." Vraj to nie je laska. Ano, niektori muzi su posadnuti zenou a to nie je laska. Vedia skutocne svojou "laskou" skrtit. Su posadnuti tym, aby im zena stale vyznavala lasku a hlavne na verejnosti, aby dokazovala pred ludmi ze prechovava k muzovi naklonnost. Poznam take aj v manzelstve. Nechcem sa aj ja nejako v tom stratit. Chcem len poukazat na to, ze v tom rozsiahlom texte je zopar zadrhelov.

machaf je odhlásený top machaf napísal dňa 21/05/2020 10:13 :

marielleelishthumbs up