Archívy

Reklama

Kresťanstvo : Pre koho pracujeme?

Práci – zamestnaniu, podnikaniu, živnosti – venuje človek obvykle veľkú časť svojho času a úsilia. Je preto dôležité, komu a na aký účel výsledky našej práce slúžia. Môže sa totiž stať, že pokiaľ sa nad tým nebudeme zamýšľať, prípadne ak hlavným motívom našej práce bude získaná odmena, tak v konečnom dôsledku budeme prispievať k tomu, aby sa mocní tohto sveta stali ešte mocnejšími a ešte viac nás všetkých ovládali silou svojich peňazí.

Uplatňujeme vo svojej práci kresťanské hodnoty? Pomáhame šíreniu dobra na tomto svete? Pritom k tomu, aby sme konali skutočné dobro, nestačí len si naivne myslieť, že veď „ja nič zlé nerobím“ alebo „konám len svoju prácu“, ale je potrebné s čo najväčším úsilím poznávať širšie súvislosti a dopady našej činnosti.

Nie je nutné, aby sme sa tu verejne spovedali s detailami, kto čo presne robí, ale bolo by dobré, keby sme aspoň dali túto tému na svetlo dňa. Môžeme pritom zostať vo všeobecnej, myšlienkovej rovine a prinášať rozličné podnety. Pritom sa môžeme aj vzájomne podporiť, ak uvažujeme o tom, že svoje úsilie by sme chceli venovať niečomu prospešnejšiemu než doteraz.
Pridal richard768 on 05/05/2020 07:18

Komentáre (13)

janjan je prihlásený top janjan napísal dňa 05/05/2020 11:42 :

Bolo by vhodné zadefinovať, čo považuješ za kresťanské hodnoty v priebehu pracovnej činnosti.

richard768 je odhlásený top richard768 napísal dňa 05/05/2020 12:51 :

Je tu totiž zaujímavý paradox, na ktorý už niekto dávnejšie upozornil: "Všetci sme dobrí, len svet je zlý." Ale keď sa pýtame, že kto robí to zlo, tak sa akosi nikto nehlási. Neprehliadame niečo? Teda, že sa na tom zlom nevedomky vlastne všetci podieľame.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 05/05/2020 02:22 :

Nuz ano. Kazdy sa nejako zivit musi. Dokonca nie zivit seba, ale zivit rodinu. Ale samozrejme, nie vzdy za kazdu cenu. U mna je napriklad neprijatelne, aby sa moj partner zivil ako nejaky financny poradca, poistovaci agent, alebo aby vykonaval nejake ine podvodne cinnosti. Tiez by som asi nechcela ani nejakeho kamionistu, ci co teraz jazdia muzi s opatrovatelkami do zahranicia. To by som sa o neho velmi bala.

machaf je odhlásený top machaf napísal dňa 05/05/2020 06:11 :

zistujem, že je to skoro stály boj, alebo nasledovanie :-). Vždy je príležitosť jednať ferovo i tak povediac podivne,sebecky až podvodne.
A ešte mam skusenosť, že iba zarabať peniaze to nenaplňuje :-)

zisielzcesty je odhlásený top zisielzcesty napísal dňa 08/05/2020 01:14 :

Keď cirkvám nevadí , že sú financované štátom , teda peniazmi zo všetkých možných mysliteľných zdrojov Peniazmi vo forme výberu akejkoľvek dane Napr. z predaja antikoncepcie , svetskej literatúry , tabakových a alkoholických výrobkov , vykonávania potratov , plastických operácií , hazardu , reklamy atď. No proste odvšadiaľ a od všetkého čo sa cirkvám tak hnusí a od čoho sa dištancujú , tak nevidím dôvod prečo by si mal pôvodca tejto dane klásť otázku či to nebude tej alebo onej cirkvi smrdieť ? No nesmrdí , tak čo ?! To ešte ja si mám robiť výčitky , starosti či sú moje odvedené dane sins-free / God-friendli ?!!! Človeče neblázni =D

stewe je odhlásený top stewe napísal dňa 12/05/2020 11:11 :

Richardovi snáď rozumiem, zamýšľam sa občas nad tým tiež som SZČO a myslím si že len priorita zárobku nemoze prevyšovať nad prínosom spoločnosti službe ľuďom, neviem či je to pochopiteľné ale sú skupiny ľudí ktorym rád pomôžem aj za smiešnu odmenu pretože mám pocit že im treba jednoducho pomôcť. Zákazníkov za tie roky počítam na stovky a väčšinou neľutujem.

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 13/05/2020 12:33 :

Pre Koho pracujeme?
Výsledky našej prace a inteligencie idú v prospech šikovnejších. To, či tí šikovný narábajú s tým so svedomím, alebo bez svedomia časom život vyplaví na svetlo.
Najnepríjemnejšie je vedomie, že  bez svedomia a zodpovednosti to zájde tak ďaleko, že si to odskáču aj tak všetci. Ďalšia bolesť a krivda.
Prešlo nielen pár rokov ale tisícročia a elitou spoločnosti, ktorá ovplyvňuje a riadi spoločnosť vedie zvyčajne svoje stádo k pozdvihnutiu ľudských fyzických slabostí.
Každý túžime po tom najlepšom. Chcem tu najlepšiu manželku alebo manžela. Chcem osobný alebo rodinný život, ktorý my budú závidieť? Alebo život, kde budeme tak šťastný, že sa nebudem musieť za to hanbiť ani po smrti?
Boh dal človeku všetko. Dal mu telo a ducha. Ale pozdvihuje inteligenciu tela nad duchovnú. A bude to robiť dovtedy, pokým si neuvedomí rovnováhu. A najmä Lásku. Nie ideálnu, ale takú, ktorá prirodzene funguje. A jej zmysluplnosť presahuje ideál.

alexandra__ je odhlásený top alexandra__ napísal dňa 13/05/2020 07:15 :

Co pokladam za velke zlo, je prevadzkovanie krciem, barov, herni a pod.
Videla som ludi, ktori otvorenie krciem nezvladli
Prevadzkovatelia tazia najma z ludi zavislych na alkohole alebo hrach. Vidia aj to, ze taky clovek ma dost, no predavaju mu alkohol dalej, pretoze je im ziskom.
Taky muz je nieci manzel, otec, syn..nicia si zdravie a zivot svoj i zivoty inych
Ake je pozitivum takej prevadzky? A kolko skod je napachanych z takych prevadzok?

Dnes by to (mozno) neobstalo v nasej demokratickej spolocnosti, len ako priklad uvediem, sv. Jan Maria Vianney ostro bojoval za zatvorenie krciem v Arse. Podarilo sa mu to.
"Odhodlane sa pustil do boja proti krcmam, ktore boli pareniskom vsetkeho zla v obci...Boli to verejne miesta nemravnosti. "Krcma je diablova buda, skola, kde diabol vyucuje svoju nauku, miesto, kde sa predavaju duse, kde sa rodiny rozbijaju, zdravie sa kazi, kde sa zacinaju zvady a pachaju sa vrazdy." Takto sa ozyval hlas arskeho farara z kazatelnice. Ktori navstevuju arske krcmy, nebojacne zdoraznoval, znizuju sa pod najdivnejsie zvierata, ktore nemaju rozumu, nemaju volu a nesmrtelnu dusu. Najostrejsie vsak vystupoval Jan proti krcmarom samym. "Krcmari kradnu chlieb ubohej zene a jej detom, ked davaju pit opilcom, ktori v nedelu minu, co v tyzdni zarobili." Vyhlasil, ze knaz nesmie dat rozhresenie krcmarovi, ktory dava pit korhelom, najma ked sa to deje v noci a cez sluzby bozie.
...Skoncovanim krciem malo mnoho dobrych nasledkov. Arsky ucitel Pertinand to takto vyjadril: "Je menej nestastnych, potlacenim krciem pan farar odstranil hlavnu pricinu biedy.""

Z knihy A.Patka Svaty Jan Vianney

Naposledy upravil alexandra__ dňa 2020-05-13 08:46 GMT

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 13/05/2020 09:42 :

Alexandra, viem ako to myslis a aj by som suhlasila a suhlasim do takej miery, kde nalievaju aj uz opitym ludom... Nevidim zase dovod na extrem, kedy by nebola moznost niekde si vypit capovane pivo, ci psediet si s priatelmi "vonku". Na to aby bol clovek opity, nemusi ist do krcmy. Pred dvomi dnami bola reportaz v TV, kde mal farar buracku a v krvi mu namerali 0,89 promile alkoholu.
Nemusime ist z extremu do extremu. Nehovorim o krcmach kde sa sustreduju pijani, ale taky bar, alebo pohostinstvo, pizzeria, kde si da clovek pizzu a vino, ci capovane pivo, ci nealko pivo, na tom nevidim nic zle.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 13/05/2020 10:14 :

anneliese, tak je to s väčšinou prác či zamestnaní. Dajú sa robiť dobre, horšie aj úplne zle.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 13/05/2020 10:29 :

Eustacia, ano, presne o to ide.
Taka predavacka a trafikantka. Ci chce, ci nechce, musi predat cigarety a alkohol aj mladezi. Je to smutne, ale nepreda, moze ostat bez prace. Ked pride do lekarne zena s receptom na antikoncepciu, musi lekarnicka vydat, ci chce ci nechce. ...

alexandra__ je odhlásený top alexandra__ napísal dňa 13/05/2020 10:38 :

Anneliese, nepisem o kultivovanom posedeni. Krcma je prevadzka prioritne zamerana na predaj alkoholu, resp. miesto pre tych, ktori radi a pravidelne piju alkohol, je jedno ci pivo ci tvrdy alkohol, triezvi (v ramci spolocenskej tolerancie) z nej neodchadzaju. O to ide, dat si a nezostat triezvy.
Tak, su rodiny, kde je to ok, alebo im to nevadi, su rodiny, ktore tym velmi trpia..ziju nasledky. Domnievam sa, ze tych rodin, kde im to vadi alebo sposobuje skodu ci velke trapenie v zivote, je viac.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 13/05/2020 10:51 :

Alexandra, tomu neeozumiem ani ja, ako sa moze zivit prevadzkovanim takej krcmy o akej pises. Je to o ludoch. Nemusi ist ani o kcmu, ale dajme tomu na navsteve. Leju do muza alkohol a cim viac tym lepsie, lebo sa to patri. Je jedno ze doma zena bude zmlatena, deti tyrane, ale naliat treba. Nebudem velmi osobna, ale par krat som doma zazila taky cirkus. Od vtedy hovorim, zena ma s detmi od takeho muza odist. Bud sa uvedomi a spamata sa, alebo strati rodinu. Ma na vyber ci chce alkohol alebo zenu. To nie tak, ze zena musi ostat. No nemusi.