Archívy

Reklama

Dôležité : Stav single a sexualita

Ľudia aj keď sú single pociťujú sexuálnu túžbu alebo až napätie. Ako sa s tým dá vyrovnať? Niekto môže byť single dlhodobo aj roky, dá sa to úplne potlačiť. A nemá takéto potláčanie sexuality negatívny vplyv na fyzické alebo duševné zdravie?
Pridal smiling_spider on 10/07/2019 08:24

Komentáre (171)

konig je odhlásený top konig napísal dňa 10/07/2019 10:41 :

je prirodzené, že človek pociťuje sexuálnu túžbu; sexualita je integrálnou súčasťou osobnosti. Čo sa týka nedobrovolnej sexuálnej abstinencie - tá určite, po fyzickej stránke, neškodí, pretože u muža (ale aj u ženy) dochádza k erotickým snom a taktiež k orgazmu počas spánku, a tým k istej kompenzácii - samozrejme, že to nie hriech, kedže je to nedobrovolné; u muža aj k ejakulácii - výron semena, kedže u muža sa tvoria spermie neustále a týmto sa vyplaví "starý" ejakulát a dá sa priestor novým spermiám; taktiež, muž máva erekciu počas spánku (i viackrát) - poviem to laicky: tým sa zachováva funkcia erekcie. Avšak, čo sa týka mentálnej stránky, dlhšia sexuálna abstinencia môže prejsť do sexuálnej frustrácie; človek sa cíti nenaplnený. A ako sa s tým vyrovnať? Skús si aktívnejšie hladať partnerku a medzitým sa venuj nejakému koníčku.

Naposledy upravil konig dňa 2019-07-10 23:42 GMT

Naposledy upravil konig dňa 2019-07-11 00:01 GMT

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 11/07/2019 04:04 :

Dve-tri nedele dozadu sme počuli na omši v čítaní, kto žije podľa ducha, nežije podľa tela? A naopak. Niečo v tom slovazmysle. Resp. kto žije podľa tela, nemôže žiť podľa ducha... a ono to naozaj platí.
Samozrejme zdravý človek pociťuje občas túžbu. Tak nás Boh stvoril, pravidelné hormonálne zmeny urobia svoje, ale normálne sa dá zvládnuť aj táto oblasť.

Nebrala by som príliš vážne tvrdenie, že ľudia vo vzťahu (aj so sexom) a v manželstve sú vždy zdraví a v pohode, lebo majú uspokojené sexuálne potreby. Veď ľudia v manželstve tiež nemusia mať vždy kvalitný sex a dostatok sexu. Tiež žena nemusí mať vždy z toho taký pôžitok ako muž, muži v tejto oblasti zlýhavajú, časové obmedzenie, zdravotné obmedzenia a pod. Ešte by som povedala, ak sa single človek naučí žiť normálny život s tým že príjme celibát ako súčasť života a životný štýl, môže byť na tom lepšie ako človek žijúci v manželstve. Pretože mať sex nie je všetko. Záleží na tom, ako je ten sex vyhovujúci pre obe strany. Nehovorím o možnosti sexu. Pri plánovanom rodičovstve je možnosť mať sex okolo 18-19 dni v mesiaci. V dnešnej dobe kedy sa pracuje na zmeny, denné, nočné 12 hodinové zmeny, vyčerpávajúci životný štýl, ľahneš do postele a si KO. Kým sú deti malé, resp. tehotenstvo, pôrod, niekedy po pôrode aj pol roka, rok nič... Takže kto by mal mať pre sexuálne potláčanie nejaké zdravotné následky? Single ľudia v celibáte?

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 11/07/2019 05:42 :

smiling_spider, je to o tom na čo myslíš. Povedzme, že maš záľubu v modelovaní lietadiel. Po práci sa ponáhľaš domov len nech už konečne vykonávaš tú svoju obľubenú činnosť. V hlave nemáš nič iné len plán ako budeš pri stavbe postupovať. Tvoj mozog sa sústredi len na tú konkrétnu vec.
Pokiaľ si presvedčený, že budeš žiť až dosmrti single, túžbu po sexe by si mal čo najskôr mať vyriešenú, aby si sa netrápil alebo nedajbože vykonával na sebe skutky nečistoty - masturbovanie. Človek single ostáva single práve preto lebo zasvätil život napríklad; vede, kňazstvu alebo pomoci biednym v nejakom centre ako misionár. Mimo spomenutých priorit je nanajvyš hlúposť ostávať sám. Boh sa ťa predsa bude pýtať na súde; A kde máš rodinu? Si hádam vedec, že si nemohol byť ženatý? Alebo snaď kňaz? Alebo misionár, ktorý sa staral o iných? Alebo si mentálne alebo fyzicky zaostalý? To sú jediné akceptovateľné dôvody prečo si bol stvorený žiť bez ďalšieho rozmnožovania.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 11/07/2019 06:16 :

Aventurier, ty sa stavias na uroven Boha? Odkial mas akoze co Boh ospravedlni a co neospravedlni?

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 11/07/2019 07:16 :

aava napísala:

Treba zit duchovne, potom clovek nema ani cas mysliet na to ani potrebu.

ahoj Aava,

to že človek nepociťuje žiadne sexuálne túžby nemusí vôbec svedčať o tom, že žije duchovne. Môže to svedčať napríklad o tom, že je asexuál alebo že má nejakú sexuálnu poruchu, že má napr. v dôsledku zdravotných problémov alebo užívania liekov znížené libido, muž môže mať problémy s impotenciou, žena môže byť frigidná (pohlavne chladná). A pohlavná chladnosť nie je prejav duchovnosti, je to sexuálna porucha. To teraz nemyslím na nikoho konkrétneho, to píšem všeobecne.
Normálny mladý po sexuálnej stránke zdravý človek (muž aj žena) aspoň občas pociťuje sexuálne túžby bez ohľadu na to, či je kresťan alebo nie je... veď aj kresťania sú iba ľudia z "mäsa a kostí" rovnako ako nekresťania. Pokiaľ ide o ženy, tak minimálne aspoň vtedy, keď majú ženy ovuláciu (teda plodné dni) pociťuje väčšina žien sexuálne túžby, to je vyslovene záležitosť hormonálnych zmien v tele ženy a môžu sa vtedy ženy modliť koľko chcú, s tými hormonálnymi zmenami nič nenarobia, to sú prirodzené biologické procesy.

Samozrejme, že inak to prežíva človek keď je single a inak, keď je s niekým vo vzťahu. Emocionalita a sexualita sú u človeka prepojené, takže keď človek miluje svoju partnerku/ partnera po emocionálnej stránke, tak je prirodzené, keď po čase túži sa s milovaným človekom aj milovať a darovať mu svoju lásku a seba samého. Kresťania by sa mali milovať až po svadbe, to tu nejdem spochybňovať, ale keď je človek s niekým vo vzťahu a miluje ho a napriek tomu nemá vôbec nikdy chuť sa so svojím partnerom/partnerkou milovať, tak to tiež nie je prejav duchovnosti, ale skôr nejakej poruchy alebo traumy z minulosti.

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2019-07-12 09:16 GMT

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 11/07/2019 07:27 :

Smiling_spider,
Pan Boh nam dava prikazy, aby sme sa ich dodrziavanim stali nejak fyzicky alebo dusevne naruseni?

Teraz neviem, ci si vzhladom na svoj vek neznaly alebo sa len tak robis, aby si mohol posmechovat Boha, ved kto iny ziada cistotu.

Nizsie bola tiez nemiestna poznamka od Jaroslava, ..spravne, ze svoj komentar zmazal.

Neviem pani, trochu zrelosti do zivota. Ak ste veriaci, vezmite si Pismo a citajte, tam najdete aj odpovede. Modlite sa. Zite sviatostne.
V Pisme sa pise.."staci ti moja milost" a tiez "Proste a dostanete"..tak si proste to, co potrebujete do zivota a Boh vam da. Boh neopusta a je "bohaty pre tych, co Ho vzyvaju".

Rovnako sa pise aj o tom, ako sa striktne a razne vyhybat pokuseniu,.. "Ak ta na hriech zvadza tvoja ruka, odtni ju, ak tvoje oko, vylup ho..lepsie je prist zmrzaceny do zivota ako by ta mali hodit do vecneho ohna"

"Modlite sa, aby ste neprisli do pokusenia"

Na inom mieste
"Buďte triezvi, bdejte! Váš protivník, diabol, obchádza ako revúci lev a hľadá, koho by zožral."

No, pise sa aj o pohorseni
"Ale pre toho, kto by pohoršil jedného z týchto maličkých, čo veria vo mňa, bolo by lepšie, keby mu zavesili mlynský kameň na krk a hodili ho do mora."

Ak budete chciet, najdete aj odpovede, aj milost.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 11/07/2019 07:33 :

anneliese, zo sv.písma

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 11/07/2019 07:37 :

Aventurier, ako nechcem spochybnovat tvoje vedomosti zo Sv.Pisma, ale nejako sa mi to nezda, ale OK.

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 11/07/2019 07:52 :

smiling-spider, potláčanie sexuality? Radím naštudovať si, čo všetko spadá pod tento pojem a až potom začať toto slovo aktívne používať. A nie, celibát nespôsobuje fyzické ani psychické choroby. Sexuálne aktivity nie sú vzduch ani voda či jedlo, jedinec bez nich prežije ľubovoľne dlho.

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 11/07/2019 10:52 :

DÔLEŽITÉ : STAV SINGLE A SEXUALITA

King a Lesanka to opísali asi najvýstižnejšie.

Dnešná psychológia vie o sexualite  docela veľa potrebných vedomostí.
Vedomosti človeka za  dlhé obdobiu praxe. Zdokonaľovanie sa človeka v plynúcom čase. Pokým sa nenaruší rovnováha.
Každý jedinec sa učí sexualite celý život.
Byť čo najkrajším vďaka možnosti, sa naučiť praktizovať čistotu tela, srdca, vedomia a duše.
Byť majstrom čistoty. Byť majstrom Lásky.
Byť najvzácnejším objektom pred Bohom.

Je vzácnou príjemnosťou cítiť  v prejave tela, v slove, v hrudi a v myšlienke čo najviac čistoty.  
Všetko má svoju cenu.Kresťanstvo aj Grécka mytológia  majú svoj príbeh.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 12/07/2019 03:10 :

Alexandra, ale je tam aj napísané - neprišiel som zrušiť, ale naplniť.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 12/07/2019 03:15 :

Anneliese a čo strom, ktorý nerodí žiadne ovocie? Pokiaľ nežijete v celibáte, nie ste ani vedci, alebo nemáte žiadny zdravotný problém, ktorý by vam neumožňoval žiť v manželstve...
- Celibát pre kňazstvo; teda služba Bohu i spoločnosti.
- Vedec; ten kto obetoval svoj život pre výskum taktiež
 pre dobro spoločnosti.
- Niektorých takými urobili iní (zlý psychický alebo
 fyzický stav, pre ktorý nemôžu žiť v manželskom
 živote), niektorí preto lebo sa takými narodili.
______________________________________________________
Pokiaľ nie ste v žiadnej z tejto skupiny menovaných, máte pred Bohom prázdne ruky.
Tuším v knihe sv. Brigity Ježiš jasne vyjadruje k sexualite manželskej pretože iná sexualita, sexuálny život nepripadá vonkoncom v úvahu, v tejto veci povedal toto; "Manželia, ktorí k sebe pristupujú len zo žiadostivosti tela nikdy neuvidia moju tvár!"
Čo myslíte koho tvár asi tak uvidia tí, ktorí vedu nezriadený sexuálny život teda žiju v smilstve, ak manželia hoc majú zriadený sexuálny život Boha neuvidia?
Ďalej Márii Valtorte povedal; "Keď ma s krížom dvíhali od zeme mal som pred očami všetkých ľudí po celé stáročia až do konca vekov. Videl som to veľké množstvo ľudí, ktoré sa nechce zachrániť, a s týmto vedomím som napriek tomu do toho išiel."
Satan klame človeka aj pre optimistickú vyhliadku na spásu.
A čo chcete Bohu povedať?
Tak vieš Otče, nebol som ženatý,vydatá lebo nikto mi nebol dosť dobrý?
Nebol som ženatý,vydatá lebo som mal neopodstatnený strach, že nemam dosť peňazí, aby som sa dokázal postarať?
Nebol som ženatý,vydatá lebo taká doba?

Naposledy upravil aventurier dňa 2019-07-12 04:38 GMT

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 12/07/2019 06:34 :

Aventurier, kazdy ma povinnosti vo svojom stave..a kazdy ma vydavat ovocie
Ak nie je niekto vydata, zenaty, neznamena, ze nevydava ovocie. Ak vstupi do manzelstva, vydava ovocie manzelstva a rodicovstva, okrem inych.
Do manzelstva si treba vybrat toho, kto je dost dobry a spravny (a u ktoreho nachadzam hodnotovu jednotu, lasku, spolupatricnost,..)..nie, ze nie takeho, ale hocikoho..ci za to nie je clovek zodpovedny s kym spaja svoj zivot a ako bude zit, aj so svojimi detmi? Toto zvlast hovori aj cirkev a usmernuje mladych. Manzelstvo nie je len spolocenstvo plodenia deti, ale aj spolocenstvo lasky, vychovy, mala cirkev..manzelstvo je okrem priviest deti zamerane pre dobro manzelov, oboje sucasne
To, ze sa ludia nezenia a nevydavaju,..nie je dobre, mnohi by sa aj chceli, ale nenachadzaju, alebo sa vo vztahu neposuvaju, lebo si beru vsetko a nepotrebuju zriadenost
Straca sa zmysel pre zriadenost.
Je dobre, ze aspon niektori zachovavaju co Boh ziada..a taki potom vychovaju aj svoje deti tak

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-07-12 09:32 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 12/07/2019 07:13 :

Samozrejme, pre katolíka je nevyhnutné zvoliť si takého životného partnera, aby deti boli vychovávané v katolíckej viere a aby manželia sa vzájomne podporovali na ceste k svätosti.
Čo má v rukách katolík, ktorý zo svojich detí nevychová katolíkov?

smiling_spider je odhlásený top smiling_spider napísal dňa 12/07/2019 11:10 :

Alexandra: napisala si "Pan Boh nam dava prikazy, aby sme sa ich dodrziavanim stali nejak fyzicky alebo dusevne naruseni?" Boh nam dava prikaz milujte sa a mnozte sa a nie budte v celibate. Ludia sa zenili v minulosti mladi prakticky v puberte este, to ze dnes su ludia single do 30-40 rokov je v podstate anomalia.

smiling_spider je odhlásený top smiling_spider napísal dňa 12/07/2019 11:22 :

eustacia: "Ze celibat nespôsobuje fyzické ani psychické choroby" Je rozdiel ci je dobrovolny alebo nie. Ak je dobrovolny a ludia tym sleduju nejaku svoju zivotnu misiu tak nemusi skodlivy, ale ked je nedobrovolny tak sposobuje stres, depresiu, frustraciu a pocit nenaplnenosti a mozno aj pocit osobneho zlyhania. A stres a depresia skodia a fyzickemu zdraviu.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 12/07/2019 11:31 :

Želám vám všetkým nech vojdete do Pánovho pokoja už v tomto čase. smile

smiling_spider je odhlásený top smiling_spider napísal dňa 12/07/2019 11:53 :

Cital som tie texty na linkoch co dala Alexandra: Ze u zamilovanej dvojice, teda dvoch ludia co sa uprimne lubia ale nie su este manzelia je aj bozkavanie, drzanie sa za ruku tancovanie, dlhe objatie vsetko je smrtelny hriech. A co sa take hrozne stane ked to zamilovana dvojica spravi a a co sa stane aj keby sa spolu vyspali, niekomu tym ublizia? Nie su dolezitejsie veci na svete ako davat pozor aby sa nahodou niekto nevzrusil?

Naposledy upravil smiling_spider dňa 2019-07-12 12:54 GMT

smiling_spider je odhlásený top smiling_spider napísal dňa 12/07/2019 12:21 :

Pascendi ja mam svedomie a lutujem vela veci co som spravil alebo nespravil ale toto sa mi zda ako nepodstatna banalitka az taky fanatizmus. Nie je to nahodou nejaky vplyv a pozostatok tych skupin a roznych prudov co odmietali vsetko telesne dokonca ja svoje vlastne telo bolo pre nich neciste zlo? Jedine by mi bolo luto ak by to pre tu partnerku bolo dolezite a bola by z toho nestastna.

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 12/07/2019 12:31 :

smiling_spider, máš zablatený pohľad, z toho pramenia tie hodnoty a postoj, rovnako nie som si istá, či vieš, čo je to sexuálne žitie, komu patrí a čo je jeho účelom

otázou je, komu chceš slúžiť ty
poznáš desatoro? alebo dve hlavné prikázania?
Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou! To je najväčšie a prvé prikázanie. Druhé je mu podobné: Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!

ak chceš milovať Boha, dodržiavaš, čo žiada
ak nechceš milovať Boha, nedodržiavaš to, a škodíš aj druhému človeku..non serviam, tak nejak začalo diabolské zlo (nebudem slúžiť Bohu)

Milujete sa a množte sa..okrem toho je v Písme napísané ešte mnoho iného, keď budeš čítať, nájdeš tam mnoho iného (ako aj v rôznych morálnach usmerneniach cirkvi či kňazov)

napríklad List Galaťanov Gal 5

Sloboda Božích detí a obriezka. – 15, 1Túto slobodu nám vydobyl Kristus. Stojte teda pevne a nedávajte sa znova zapriahnuť do jarma otroctva. 22-8Ja, Pavol, vám hovorím, že ak sa dáte obrezať, Kristus vám nič neprospeje. 3A každému, kto sa dá obrezať, znova dosvedčujem, že je povinný zachovávať celý zákon. 4Vy, čo chcete byť ospravedlnení zo zákona, odtrhli ste sa od Krista, vypadli ste z milosti. 5Veď my v duchu viery očakávame nádej spravodlivosti. 6Lebo v Kristovi Ježišovi ani obriezka nič neznamená, ani neobriezka, ale viera činná skrze lásku.

7Dobre ste bežali. Kto vás zadržal, aby ste odporovali pravde? 8Toto navádzanie nie je od toho, ktorý vás volá. 99Trochu kvasu prekvasí celé cesto. 10Ja vám dôverujem v Pánovi, že nebudete nijako ináč zmýšľať. Ale ten, čo vás mätie, odnesie si trest, nech je to ktokoľvek. 1111Ak ja, bratia, ešte stále ohlasujem obriezku, prečo ma potom prenasledujú? Veď potom je odstránené pohoršenie kríža. 12Nech sa dajú hoci aj kastrovať tí, čo vás mätú!

Sloboda a láska. – 1313Lebo vy ste povolaní pre slobodu, bratia, len nedávajte slobodu za príležitosť telu, ale navzájom si slúžte v láske!

1414Veď celý zákon sa spĺňa v jedinom slove, v tomto: „Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!“ 15Ale ak sa medzi sebou hryziete a žeriete, dajte si pozor, aby ste sa navzájom neponičili.

Žite duchovne. – 1616-25Hovorím však: Žite duchovne a nebudete spĺňať žiadosti tela. 17Lebo telo si žiada, čo je proti duchu, a duch, čo je proti telu. Navzájom si odporujú, aby ste nerobili to, čo chcete.

18Ale ak vás vedie Duch, nie ste pod zákonom. 19A skutky tela sú zjavné: je to smilstvo, nečistota, chlipnosť, 20modloslužba, čary, nepriateľstvá, sváry, žiarlivosť, hnevy, zvady, rozbroje, rozkoly, 21závisť, opilstvo, hýrenie a im podobné. O tomto vám vopred hovorím, ako som už povedal, že tí, čo robia takéto veci, nedosiahnu Božie kráľovstvo. 22Ale ovocie Ducha je láska, radosť, pokoj, zhovievavosť, láskavosť, dobrota, vernosť, 23miernosť, zdržanlivosť. Proti tomuto zákona niet.

24Tí, čo patria Kristovi Ježišovi, ukrižovali telo s vášňami a žiadosťami. 25Ak žijeme v Duchu, podľa Ducha aj konajme. 26Nepachtime po márnej sláve, nedráždime sa navzájom, nezáviďme jeden druhému.

smiling_spider je odhlásený top smiling_spider napísal dňa 12/07/2019 01:02 :

Podla ma sexualita nie je len na plodenie deti ale hlavne aby si manzelia prejavovali lasku vo vsetkych podobach. K tym prikazom a zakazom. Boh nikdy nehovoril priamo vzdy prisiel niekto s tym ze ho oslovil Boh a ze toto nam odkazuje, prikazuje a zakazuje a potom prislo este vela dalsich ludi, co v Jeho mene vykladali co Boh chce a vytvorili mnozstvo prikazov a zakazov a nariadeni. Nehovoril aj Jezis farizejom, ze zatazili ste ludi mnozstvom prikazov. Nakoniec aj tak ma kazdy svoju zodpovednost a musi spravit to co on citi ze je spravne.

Naposledy upravil smiling_spider dňa 2019-07-12 14:05 GMT

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 12/07/2019 01:58 :

smiling_spider, a podľa mňa je to smutná argumentácia, okrem iného. Ospravedlňovať hriech tým, že je niekto frustrovaný z nedostatku sexuálnych aktivít, že veď keď je to na dohode dvoch dospelých osôb, tak je to v poriadku a že ide vlastne až o šieste prikázanie atď atď. Takých zľahčovateľov by sa našlo.

smiling_spider je odhlásený top smiling_spider napísal dňa 12/07/2019 02:16 :

Neospravedlnujem hriech len mi zda prehnane ked niekto povie ze je smrtelny hriech objat priatelku alebo ju drzat za ruku, robi z ludi sexualnych neurotikov smile To je ako nejaka divna sekta.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 12/07/2019 02:28 :

si tu pripadam ako v raji

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 12/07/2019 02:31 :

sexuálny život manželov je pre plodenie, aj pre upevňovanie lásky a prežívanie vzájomného potešenia a radosti, manželia sú povolaní do tejto jednoty, presne tak, to všetko patrí do prejavov lásky v manželstve, ale aj tam majú byť tieto prejavy morálne

keď čisto objímeš priateľku, pobozkáš ju alebo ju chytíš za ruku, to určite hriech nie je, nerob z prejavu hriešne to, čo nie je, prečítaj si ešte raz, čo tam bolo písané

neopravedlňuješ hriech, ale považuješ za nič, ak chceš hriešne konať, ako vyššie píšeš

niekde je chyba vo vnímaní, ak som si vedomý hriechu, tak musím si byť vedomý, že toto nemôžem a nemôžem na to navádzať ani druhého

neboj sa žiť čisto

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 12/07/2019 03:15 :

ktosi tu napísal :"Do manzelstva si treba vybrat toho, kto je dost dobry a spravny"
Je zvláštne, že niektorí nenájdu do tridsiatky, ba aj štyridsiatky nikoho dosť dobrého a správneho. Dalo by sa už hovoriť o pýche toho "hladajuceho"

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 12/07/2019 03:17 :

Smiling spider napísal:

Neospravedlnujem hriech len mi zda prehnane ked niekto povie ze je smrtelny hriech objat priatelku alebo ju drzat za ruku, robi z ludi sexualnych neurotikov. To je ako nejaka divna sekta.


ahoj Smiling spider,

ten článok, na ktorý reaguješ a ktorý sem pridala Alexndra, žial obsahuje dost extrémne názory. Ja som ho tiež dnes čítala a krútila som nad tým hlavou, aj som chcela na to reagovat, ale kvôli povinnostiam som nestihla. To čo je v tom článku napísané, že bozkávanie, držanie sa za ruky a objatie je smrtelny hriech je z môjho pohladu blud a nič také v Biblii napísané nie je. Samozrejme, že takéto extrémne učenie, najmä ak je prezentované cirkevnou autoritou, môže ludí neurotizovat a vyvolavat v ludoch neadekvátne pocity viny, v tom máš pravdu.
Ked ludia spolu chodia a maju sa uprimne radi, tak nie je nič zlé na tom, ked sa držia za ruky, objímu sa alebo sa pobozkajú... to nie je hriech.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 12/07/2019 03:17 :

Tiež tu bolo napísané : "Sexuálne aktivity nie sú vzduch ani voda či jedlo, jedinec bez nich prežije ľubovoľne dlho."
Aj bez svetla sa dá prežiť lubovolne dlho , ale...

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 12/07/2019 03:56 :

Smiling_spider, nepotrebuješ nikoho súhlas, aby si smilnil. Načo toto teatro?

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 12/07/2019 04:07 :

Smiling spider: Chcem ešte reagovať na časť jedného z tvojich komentárov a to konkrétne na túto:

....A co sa take hrozne stane ked to zamilovana dvojica spravi a a co sa stane aj keby sa spolu vyspali, niekomu tym ublizia? ....

Pýtaš sa, že čo sa stane, keď sa dvaja ľudia spolu "vyspia", či tým niekomu ublížia... Predpokladám, že pod "vyspaním sa" máš asi na mysli sex, lebo treba podotknúť, že ľudia môžu vedľa seba v noci spať, ale nemusia mať spolu sex, iba jednoducho spia grin
Ale aby som prešla k jadru veci: V desiatich Božích prikázaniach, ktoré patria medzi základné piliere morálneho učenia v kresťanskom náboženstve, je jasne napísané: "Nezosmilníš". Smilstvo je pohlavný styk pred manželstvom, teda u dvojice ľudí, ktorí nie sú ešte zosobášení. V kresťanskom náboženstve aj v Biblii je predmanželský sex považovaný za hriech. Chápem, že sa ti to môže zdať veľmi prísne a ono to aj veľmi prísne je, najmä ak sa toto prikázanie človek snaží v živote poctivo dodržiavať, najmä v dnešnej presexualizovanej spoločnosti, kde už spolu súložia aj 15-ročné deti kvôli zábave.
Ale aby som sa vrátila k tvojej otázke, že komu tým ľudia ublížia, keď sa spolu "vyspia"...?

Odpoviem ti príbehom zo života, ktorý sa reálne stal:
Poznala som jedno mladé dievča, malo vtedy asi tak 19 rokov. Zlákali ju drogy a začala brať pervitín. Mala sex s mladým chlapcom a otehotnela z toho. Nastala dilema, že čo teraz... Dieťa bolo splodené v čase, keď mala v sebe pervitín, aj počas prvých týždňov tehotenstva užívala pervitín. Jej mama aj ona sa báli, že to dieťa sa kvôli tomu narodí s ťažkym poškodením, nehovoriac o tom, že drogovo závislé dievča by sa o svoje dietatko nevládalo postarat, a tak matka nahovorila svoju dcéru na to, aby si dala spraviť interrupciu a dala si spravit umelý potrat.
A teraz sa spýtam ja teba... Komu títo dvaja mladí ľudia - dievča a chlapec - ublížili tým, že mali spolu sex... ?
Dievča tým ublížilo v prvom rade sebe, lebo už od mladého veku bude musieť celý život žit s tým vedomím, že dalo zabiť vlastné dieťa, možno v dôsledku interrupcie už nebude môct mat v buducnosti vlastne deti...
Okrem samej seba ublížila aj svojmu nenarodenému dieťatu, lebo ho dala zabiť.
Božie prikázania sa nám môžu zdať príliš prísne, ale ak Boh niečo človeku zakáže, nie je to preto, že by ho chcel apriori pripravit o radost alebo potešenie, ale preto, že Boh chce človeka ochránit pred katastrofou a trápením. Poznám viacero slobodných mamičiek, ktoré mali sex s otcom svojho dietata aj ked neboli manželia, a ked sa ich "fešáci" dozvedeli, že su tehotne, tak sa  na nich vykaslali a neplatili potom ani výživné na dieťa, ani sa o tie deti nestarali a slečny mali čo robit, aby nezomreli od hladu a mali z čoho zivit dieťa...
Komu tým ublížili ? No v prvom rade svojmu dieťaťu, ktoré vyrastá bez otca a chýba mu otcovská láska.

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2019-07-13 15:01 GMT

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 12/07/2019 04:23 :

Pascendi, nevadí. Nechajme to tak. Ozaj, už keď ťa tu mám, chel som sa ťa opýtať, čo hovoríš na to, čo si myslíš o tom, keď poviem, že žijeme v apokalyptickej dobe? Ja som presvedčený, že žijeme v totálnom chaose v každej oblasti.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 12/07/2019 04:38 :

dobre teda.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 12/07/2019 05:45 :

od kedy(rok) sa uzatvara manželstvo pred knazom? či čo je svet svetom?

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 12/07/2019 05:51 :

Myslim si, ze je chore tvrdit, ze drzanie sa za ruku a bozky su hriech, resp.vedu k hriechu a preto sa im treba vyvarovat. To uz rovno zatvarajte ludi za objatie dietata do basy za pedofiliu. Mysel ktora toto vyprodukuje musi byt velmi zvratena a zvrhla.

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 12/07/2019 05:55 :

Anneliese: ten text, v ktorom sa to píše, napísal katolícky kňaz...

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 12/07/2019 05:57 :

Lesanka, to ma velmi mrzi. Akoze ja ako katolicka sa k tomu nehlasim.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 12/07/2019 06:01 :

Este dodam, knazi su len ludia a nie vsetko im vyjde, aj ked umysel moze byt dobry. Kazdopadne je to hlupost. Su knazi velmi cisti a tych si nesmoerne vazim. Poznat to podla toho co hovoria. No zial su aj taki, ktori by sa nemali az tak zaoberat sexom, lebo im to skodi.

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 12/07/2019 06:09 :

Pascendi, nech ťa neznepokojujú nálepky..vieš kedy sa nebudú dostávať nálepky (a aj v tom prípade pochybujem, že by neboli)? keď budú znieť tak, ako budú chcieť aby zneli a boli len k tomu, čo by chceli

tie veci sú podané jasne, s veľmi dobrým vysvetlením, tak, ako majú byť chápané katolícky
podľa toho, čo oponenti napísali, nepísali o význame toho, čo je tam podané, prečo? neviem.., tam je presne uvedené o aké bozky, držania, tanec sa jedná, s akým úmyslom, pohnútkou a vyhýbaním sa príležitosti k hriechu

keď si nájdu čas a prečítajú ešte raz, možno im to bude zreteľnejšie

kto chce Boha milovať, veď predsa hľadá cestu čo najčistejšiu.., aby som Boha nezarmútil, neurazil, nekrižoval, neublížil sebe ani inému, chránil seba a iného
nepíše sa..keďže nie si ani horúci ani studený, už už ťa vypľúvam z úst?
nechceme budovať čistotu (a to nielen čistotu v oblasti sexuality, ale celkovo čistotu vnímania, konania, slov), dnes na kázni zaznelo "vzpierame sa budovať Božie kráľovstvo v nás"

je mi z toho celkom smutno, kam Ježiša dávame

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 12/07/2019 06:18 :

Pascendi

alexandra ocenujem tvoju snahu, ak aj preberas materialy s netu, ok, ked vyjadruju tvoj nazor, nie som velmi za, treba ich trochu spragmatizovat


Aj ja "oceňujem" tvoju snahu byť milý a hrubo a drzo ju neuraziť napríklad tým, že ju budeš opakovane v každom blogu nazývať "googlova bzdocha smradlava" alebo podobne. Veď vieme že to nie sú spôsoby ľudí dobrej vôle, ale len nenavistnych zlostníkov, alebo oportunistickych pokrytcov.
thumbs upgrin

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 12/07/2019 06:35 :

Pascendi, a čo je vlastne to "gospa"?

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 12/07/2019 06:35 :

Z blogu:

A nemá takéto potláčanie sexuality negatívny vplyv na fyzické alebo duševné zdravie?


Samozrejme že má! Neviem síce ako rozumieš slovam "potlačanie sexuality" ale tadiaľ cesta nevedie. "Sexualita" je fakt a ten treba pochopiť a prijať, nie potlačiť.

Chceš asi len potlačiť svoje myšlienky?
Tiež zle,,, musíš ich pretvoriť nie potlačiť.

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-07-12 19:37 GMT

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 12/07/2019 06:38 :

aava, nemám poňatia.

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 12/07/2019 06:50 :

Smiling spider: Ešte by som zareagovala na tvoje otázky v samotnom blogu. Myslím, že si sa vo svojom blogu dotkol témy, ktorá trápi mnohých mladých ľudí... až na to, že málokto má guráž o tom písať alebo hovoriť verejne. Sexualita je pre väčšinu ľudí veľmi citlivá téma, možno aj preto viacerí ľudia tu v diskusii reagujú podráždene, to si neber osobne... Pýtaš sa:

A nemá takéto potláčanie sexuality negatívny vplyv na fyzické alebo duševné zdravie?

Problematikou potláčania ľudskej sexuality a etiológiou vzniku neuróz sa zaoberal Sigmund Freud, jeden z najznámejších rakúskych psychiatrov.... Zanechal po sebe pomerne rozsiahle dielo, v ktorom túto tému rozpracoval aj na základe terapeutických skúseností so svojimi pacientami. To by bolo na dlhú debatu o tom písať, na to tu nie je priestor. Myslím, že môžeš doporučiť Eustácii, aby si prečítala spisy Sigmunda Freuda prv než ťa bude nabudúce poučovat, zjavne jej tieto informácie chýbajú...

Ja osobne si myslím, že mnohé škody na ľudskej psychike môže spôsobiť najmä nesprávna náboženská výchova dieťaťa v rodine v súvislosti so sexualitou. Keď dieťa doma odmalička počúva, že sex, resp. sexualita je niečo hriešne a nečisté, z čoho treba mať pocity viny a čo človeka poškvrňuje... to sa za tie roky všetko ukladá do ľudského podvedomia a v dospelosti títo ľudia môžu mať v manželstve sexuálne problémy a poruchy. Asi aj vďaka mojej profesii sa mi občas stáva, že sa mi ľudia zdôveria aj s veľmi osobnými a intímnymi problémami a pozoruhodné je to, že všetci ľudia so sexuálnymi poruchami, ktorých som zatiaľ v živote stretla, boli ľudia, ktorí vyrastali v rodinách s prísnou náboženskou výchovou už od detstva. V dospelosti ich z ich sexuálnych porúch žiaľ už nikto nevie vyliečiť. Ak je niekomu už od detstva a puberty vštepované, že sex a sexualita je niečo nečisté a hriešne, čo človeka poškvrňuje a toto presvedčenie nosí hlboko vo svojom nevedomí, takýto človek bude asi ťažko neskôr v manželstve prežívať radostný a plnohodnotný sexuálny život so svojím partnerom/partnerkou, ale bude sa zrejme sexu vyhýbať, aby sa "nepoškvrnil".
Nakoniec už asi len doplním to, že aj pri rôznych psychických poruchách môže byť v dôsledku samotnej psychickej poruchy alebo jej liečby u človeka znížená sexuálna apetencia, resp. libido... napríklad u človeka, ktorý  má depresiu môže liečba antidepresívami spôsobiť zníženie sexuálnej túžby.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 12/07/2019 06:50 :

Tiež z blogu:

Neospravedlnujem hriech len mi zda prehnane ked niekto povie ze je smrtelny hriech objat priatelku alebo ju drzat za ruku, robi z ludi sexualnych neurotikov. To je ako nejaka divna sekta.


Neviem odkiaľ to máte, že hento je smrteľný hriech. Tu vidím len tri možnosti.
-napísal to idiot
-zle ste to pochopili
-alebo ste to prekrutili

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 12/07/2019 07:08 :

Miško: to je reakcia na jeden z článkov, ktorý tu pridala v komentároch vyššie Alexandra. Aby si to nemusel hľadať, skopírujem ti sem ten článok, aj úryvok z toho článku:

http://redemptoristi.kske.sk/Q%20051-100/079_sex%20pred%20manzelstvom

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 12/07/2019 07:14 :

Misomiso: Ja konkrétne považujem za úplne extrémnu túto časť článku - pridávam citáciu:

Toto platí tiez o prílisnom ci pridlhom objímaní, hoci sa môze zdat, ze toto spôsobuje len velmi jemny druh sexuálnej rozkose a nie je to velmi drázdivé. Predsa, ked sa to robí viac nez pár sekúnd (ako sa to stáva pri objatí od matky alebo otca alebo príbuzného), môze to viest k pohlavnej rozkosi a vzbudeniu vásní a/alebo k inej sexuálnej predohre a je preto smrtelnym hriechom.

Autor tu píše, že ak sa ľudia (priatel a priatelka, ktorí sa majú radi a sú vo vztahu) spolu objímajú viac ako pár sekúnd, že je to smrtelný hriech... preto to považujem za extrémny názor... to čo si majú ludia nosit stále so sebou stopky, aby sa náhodou neobjímli o pár sekúnd dlhšie... ?!?
A objatie, aj keby trvalo 2 minúty, nie je predsa smrtelný hriech...ved to nie je pohlavný styk...
Ja netvrdím, že všetko v tom článku je extrémne alebo zlé, dali by sa tam nájsť aj pozitíva, ale názory v tejto pasáži sú už fakt extrémne a pritiahnuté za vlasy.

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2019-07-12 20:30 GMT

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 12/07/2019 07:38 :

Sexualita, ako taká, je súčasť osobnosti, formuje zmýšľanie, pocity, prejavy, schopnosti, uplatnenie, mužske, ženské
potom je sexuálny pud, vášeň, sexuálne napätie, ktoré je v nás vytvárané, či nedobrovoľne alebo dobrovoľne
a o to sa jedná, ako naložíme s týmto sexuálnym pudom, sexuálnymi pohnútkami
pretože tie, ak ich rozvíjame, sú mimo manželstva hriešne
hovorí sa tomu zdržanlivosť
sexuálny pud v nás môže byť silný, obťažujúci, ako píše aj Pavol satanov osteň mi bol daný, aby som sa nevyvyšoval
tá intenzita je rôzna u rôznych ľudí
ale aj to je možné spracovať a poznať ako rozumne s tým zaobchádzať..navádza nás na hriech, ak jej dáme priechod a voľnosť, a my jej nemáme dať priechod a voľnosť, myšlienkami, slovami, skutkami, máme sa vyhýbať príležitosti, ktorá by túto vášeň vytvorila, udržiavala alebo dala jej priechod
aj o toto máme Boha prosiť, aby nám dal silu, pokoj, zbavil nás vnútorných hriešnych hnutí, zachoval nás čistých,,,píše sa" moja milosť ti stačí", poďte ku mne všetci, čo sa namáhate, a ja vás posilním..kto pokorne uzná svoju slabosť, ten si pýta silu od Boha, kto je chorý, pýta si uzdravenie od Boha a pod.
(katolíci by sa mali snažiť žiť sviatostne, pravidelne, nech aj x krát upadnu, chodiť na sv. spoveď a sv. prijímanie, modlitba k Matke Božej, modlitba sv. ruženca, Boh nenechá prosiacich len tak..)

podstatou tých článkou je upresniť
bozk, objatie, držanie..to všetko k prejavu k blízkej osobe patrí, ale je tam ale..tak, aby som sa do tejto vášne nedostal, nerozbehol..nešli mi nečisté myšlienky a nebodaj skutky..ak nie som v manželstve

priateľ s priateľkou sa môžu objímať aj pol dňa, ak vedia, kde sú ich hranice a nič z toho nepociťujú, ale múdry človek sa snaží konať múdro, aby prejavil lásku, pozornosť, ale nepriviedol seba alebo toho druhého do pokušenia..kvôli čomu sa v Písme píše o čistote a zdržanlivosti a o bdení? a o tom, modlite sa, aby ste neprišli do pokušenia?

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-07-12 20:53 GMT

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 12/07/2019 07:54 :

Ahoj Alexandra smile

Som rada, že ťa tu po dlhšej dobe vidím na diskusiách, už som dávnejšie rozmýšľala, že čo sa s tebou stalo, že si tu tak dlho nepísala...rada som v minulosti čítala tvoje komentáre, často som v nich našla niečo, čo bolo pre mňa obohatením...
To, čo som napísala vyššie, že niektoré názory v jednom z tých článkov považujem za extrémne, to si prosím neber vôbec osobne, to nebolo myslené ako kritika na teba...
Len sa mi niektoré veci v tom článku zdali už trocha pritiahnuté za vlasy. S mnohými názormi, ktoré prezentuješ tvojimi vlastnými slovami v poslednom tvojom komentári, súhlasím a viem, že to myslíš dobre.
Akurát si fakt neviem predstavit, že ked sa dvaja milujúci ludia drzia uplne nevinne za ruky, že to moze u niekoho vyvolat take extremne sexuálne vzrusenie, že to človeka zvedie na sex. Ved drzanie sa za ruky s milovaným čovekom je niečo krásne a úplne nevinné, prečo aj za takýmto uplne nevinným prejavom lásky hladat niečo zlé, hriešne a nečisté ?

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2019-07-12 21:39 GMT

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 12/07/2019 08:00 :

"ale aj to je možné spracovať a poznať ako rozumne s tým zaobchádzať."
knazi to nevedia a ty chceš aby to mladí ludia dokazali??

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 12/07/2019 08:01 :

Tiez si myslim, ze tie zvyraznene veci z clanku su extremne. Objatie ako take a vlastne fyzicke prejavy, co je dieta na ne odkazane a bez nich by neprezilo, my ich uz len vnimame ako sexualny objekt. Je to cele zvratene a zvrateny je aj clovek, ktory pred objatiami varuje, lebo by mohli sposobit tazky hriech. Ako sorry je to zvratene. Inak to ani neviem pomenovat.

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 12/07/2019 08:03 :

Ahoj Lesanka, aj ja vás, aj teba, aj všetkých rada tu vidím smile
posledné dni bolo viac času, tak som sem prišla pozrieť

to držanie za ruku..no, niekomu to nespôsobuje nič, no možno niekomu áno..a vtedy je namieste byť opatrný (možno mladším ľuďom) a áno, je to krásne, všetky čisté prejavy lásky sú krásne..a ak prejdú do manželstva, tam ešte s pridanou hodnotou

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 12/07/2019 08:07 :

Alexandra, ked je niekto prasa, a sposobuje mu drzanie niekoho za ruku sexualnu rozkos, tomu sposobi sexualnu rozkos len sa na zenu pozrie. Alebo naopak. Taky clovek by sa mal liecit u psychiatra. Veru nechcela by som mat muza, ktory ak ma v manzelstve chyti za ruku, bude ma chciet len toto. ...

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 12/07/2019 08:08 :

Nezábudka, to neviem ani ja, ani nikto všetko, všetci sa učíme, neustále a učíme aj mladých, ale keď si niečo prečítam, a to niečo je považované za morálne, tak to prijmem
ani ty nemusíš poznať všetko, aby si podľa morálnych základov vedel posúdiť..pozri si napr. kňazov ako sv. Ján Mária Vianne, sv. Páter Pio, sv. Alfonz Mária de Liguori..učitelia morálnosti a lásky..nikto z nich nebol ženatý

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 12/07/2019 08:11 :

...môze to viest k pohlavnej rozkosi a vzbudeniu vásní a/alebo k inej sexuálnej predohre a je preto smrtelnym hriechom.


Je to veľká hlúposť, pretože je to zle naformulované! Slovíčko "môže" odkazuje do budúcnosti na neistý stav a ďalej slovné spojenie "je preto", odkazuje do prítomnosti na stav istý, ktorý už je odvodený z budúceho neistého stavu.
Ale ako vtip je to dobré. grin

To aby som si nešiel kúpiť ten nožík čo potrebujem, lebo ak niekedy budem mať zlú náladu, môžem sním niekoho zabiť, a preto je to smrteľným hriechom.
cool

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-07-12 21:18 GMT

smiling_spider je odhlásený top smiling_spider napísal dňa 12/07/2019 08:16 :

Vdaka Lesanka za podporu ja suhlasim s tym co si napisala. Ja tu ani nepropagujem predmanzeslskym sex alebo robenie hriechov, len som sa dal vyprovokovat niecim co je podla mna uz fanatizmus, a napisal som nieco co som ani nechcel. A urcite by som nespravil nieco co by niekomu ublizilo a najma nie detom.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 12/07/2019 08:17 :

Z morálnej teológie:
"Blízkej a dobrovoľnej príležitosti k ťažkému hriechu sa musí človek vyhýbať pod ťarchou ťažkého hriechu. Kto by nechcel opustiť takú príležitosť, nemôže dostať rozhrešenie, lebo u neho niet dispozície (ľútosť a predsavzatie)."

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 12/07/2019 08:21 :

Miso, alebo zeny viac obdarene presnostami by si azda mali obvazovat hrudnik, lebo by mohol na nu niekto pozerat ziadostivo?

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 12/07/2019 08:24 :

Najúčinnejším prostriedkom ako sa vyhnúť akémukoľvek hriechu je uvedomelá, chcená láska k Bohu. Nehreším nielen  preto, že nesmiem, ale najmä preto, že chcem milovať Boha z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej sily.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 12/07/2019 08:26 :

Niektorí diskutujúci by si mali dávať pozor na to, aby svojimi prezentovanými názormi nešírili pohoršenie.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 12/07/2019 08:30 :

Lesanka, mas pravdu. Nespravna nabozenska vychova sposobuje skody na ludskej psychike. Neraz takto dosiahnu presny opak toho co povodne chceli.

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 12/07/2019 09:00 :

Ahoj Janjan grin

Neviem síce, ktorých diskutujúcich konkrétne máš na mysli... ale čo konkrétne v komentároch, ktoré boli napísané považuješ za šírenie pohoršenia ? Skús byť konkrétny...

eustacia je odhlásený top eustacia napísal dňa 12/07/2019 09:06 :

janjan, niektorí? Nie všetci?

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 12/07/2019 09:10 :

Anneliese: Zeny, ktoré sú obdarené väčšími prsiami by nemali nosiť veľké a hlboké výstrihy, lebo pohľad na bujné poprsie v takom velkom výstrihu môže niektorých mužov zrejme dost vydráždit...teda aspon si myslím. Ja mám jednu známu, ktorá je postavou moletnejšia baculka a má aj adekvátne k tomu velke prsia. Minule sa mi stazovala, akí su jej klegovia v praci "chlípnici", že jej všetci čumia na prsia do výstrihu. Nuž ale ona nosí take velke vystrihy, že div jej tie prsia z toho vysrihu nevyskočia a potom sa čuduje, že jej tam chlapi čumia. Tak som sa jej snazila vysvetlit, že ked nebude nosit velke vystrihy, tak jej tam nikto ani čumiet nebude, lebo nič neuvidí... Ale nejak to nebola schopná pochopit, napriek tomu, ze je to dospelá žena a uz davno nemá 16 whistling

smiling_spider je odhlásený top smiling_spider napísal dňa 12/07/2019 09:38 :

Na mna skor zenske tvary posobia ukludnujuco a uvolnujuco aj ked viem ze sa nepatri ich ocumovat. Ale mozno vdaka tomu sme taka mierova spolocnost.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 13/07/2019 04:05 :

psychiatria

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 13/07/2019 04:38 :

Lesanka, samozrejme ze zeny s vacsimi prednostami by nemali nosit hlboke vystrihy, ale aj ked nemaju nijaky vystrih, skratka ten hrudnik je objemnejsi, s tym nespravis nic. Tak aj to moze v niekom vyvolat tuzbu. Nemusi to poprsie len vidiet nahe, ale celkovo ten objem. Inac to by som fakt nechcela, taka zena si spodne pradlo  za desat eur nekupi.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 13/07/2019 05:11 :

Neexistujú také prsia, s ktorými by si nakoniec neporadila stará dobrá gravitacia.
whistling

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 13/07/2019 05:15 :

Janjan má samozrejme na mysli len také príspevky, ktoré pohoršuju jeho katolícke oko.
grin

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 13/07/2019 05:29 :

Miso, pracujem so straými ľuďmi a poviem ti, niektorým starým ženám "závidím" krásne a pevné prsia. Nie všetky prsia musia byť vyťahané, neurčitého tvaru a položené na bruchu. Muži sú tiež na tom ako ženy, niektorým sa ich pýcha vekom celkom stratí. Nuž a toto bolo celkom mimo blogu, nepatrí to tu, ale je to na margo tvojím domienok. o tom že gravitačná sila si pritiahne všetko k zemi. No nie všetko. Ešte ma napadá, niektoré ženy po oddojčení detí nemajú už vôbec nič. To zase k tomu, ak si muži zoberú ženu s objemom, po oddojčení tam nemusí ostať vôbec nič.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 13/07/2019 08:18 :

Pascendi, zase tu ideš vystrájať a nikto neozostane prekvapený, keď tu budeš mať 5-6 príspevkov za sebou aj so svojím monológom. Prípadne budeš vyzývať ľudí k diskusii. Tak prajem veľa šťastia.

A áno, katolík nemôže poznať ľudské telo a jeho fungovanie. Máš "pravdu".

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 13/07/2019 09:17 :

Misomiso, chcela by som ešte reagovať na tvoju analýzu z článku
nie je to vtip
to, čo je tam písané, treba čítať v kontexte toho všetkého, pokojne, pozorne a myslím, že aj pokorne
máme povinnosť vyhýbať sa blízkej príležitosti k hriechu
a ako sa píše "blízka prílezitost k hriechu" je ktorákolvek osoba, miesto, vec alebo myslienka, ktorá pravdepodobne vovedie cloveka do hriechu"
je uschopnená pravdepodobne voviesť (nie, že nemá schopnosť absolútne voviesť)
a preto, keď píšeš o budúcom neistom, máš pravdu, len to neisté sa týka toho, že nemáš istotu, že sa tak nestane, že zhreším..a ak nemám istotu, že sa tak nestane, že by som nijak, ani myšlienkou, ani slovom, ani skutkom, nezhrešil v takej situácii ohľadne čistoty, tak dovtedy si musím tú istotu zabezpečiť, t.j. urobím len to, v čom istotu mám a v čom istotu nemám odmietnem, odídem od toho, zariadim tak, aby sa zle nestalo
pobozkám len tak, aby som prejavil lásku, ale nevzbudil viac, chytím len tak, aby som prejavil láskavosť, ale nevzbudil viac, budem sa zdržovať len tak a tam, aby som nevytvoril prostredie na možné nečisté (co neznamená neprežívať spoločné chvíle), budem pozerať len tam, kde mám istotu nevzhliadnutia nečistého, budem počúvať len to, aby som nepočúval nečisté..hocijaká nečistota nás špiní, a ak ju už musím vnímať, prehodím list a nevšímam si viac (to myslím všeobecne v živote)..a zameriavam sa na žitie dobre
ako sa píše, sexuálna energie je veľmi silná
svätí ľudia sa obávali akejkoľvek nečistoty
povieš si, nie sme svätí, nežijeme v kláštore, kde sa ľahšie znášajú boje, každý má boje a každý musí sekať preč príležitosť, aj svätí boli pokúšaní, aj Pan Ježiš bol pokúšaný, nie nečistotou, ale iným hriechom (a my sa domnievame, že pokúšaní nie sme alebo nebudeme, keď si diabol trúfol na Ježiša? ..a práve vtedy bol pokúšaný, keď bol vyslabnutý ľudsky), sv. Vianneymu diabol robil neskutočne zle, vláčil ho, dal mu mäkkú posteľ, aby cítil príjemnosti, pretože spával na drevenej tvrdej posteli, aby nedával priestor žiadostivosti tela, svätej Gemme diabol dával nečisté myšlienky, tak sa ich zľakla, že skočila do studne (čo nie je správne, ale urobila tak, aby nič nečisté v nej nebolo..radšej smrť ako hriech), iný svätý, ako sa píše aj v tom článku, sa váľal v tŕní, keď mal nečisté myšlienky, Anka Kolesárová zvolila radšej smrť ako spáchať hriech..utiekli od hriechu, od príležitosti k hriechu, nedali je žiadnu príležitosť
a vieš prečo? pretože milovali Boha (nepochopiteľne pre mnohých)
na každú radu, obmedzenie, zákaz, ťažkosť, môžeš nazerať cez lásku k Bohu alebo cez lásku k náruživosti a pohodliu
a tak človek si vyberie to, čo je mu bližšie, buď radšej volí svetu vtipnú istotu alebo svetskú otvorenosť s nezaručenou istotou, alebo dokonca mávne rukou a povie si Pche! naozaj? mne chce niekto radiť? aj diabol sa pýtal Evy, naozaj Boh povedal, že nesmiete jesť z nijakého stromu? išiel so lsťou o Bohu, s pochybnením o Bohu..mohla povedať, nepovedal..a odísť ..nechala sa vlákať, nerozoznala klamstvo..a tak keď neviem rozoznať, neviem zvládať, tak radšej volím slepú poslušnosť, tá ma zachráni, keby buď rozlíšila pravdu a utiekla alebo len slepo poslúchla Boha bez ohľadu, že by tomu rozumela, nebola by upadla do hriechu a následkov..a tak to je v našich životoch...preto musíme byť rozumní a uvažovať rozumne, predvídať, byť opatrní, radšej sa báť ako nebáť, že nie sme tak silní, velmi presne rozlišovať, a poslúchnuť morálnosť a učenie, ktoré je nám predkladané cirkvou (tá morálnosť je nám na osoh a šťastie, k posväcovaniu, k požehnanému životu, nie preto, aby nás ničila)..nemusíme skákať do studne, keď máme možnosť inú
no, nezabúdajme, že sa len na svoje sily nemôžeme spoliehať, preto je nám potrebné modliť sa a žiť sviatostne
nie sme dokonalí, sme hriešni, máme svoje slabiny, no môžeme sa tomu učiť, keď aj po kvapkách
na všetko, čo človek koná, ak nazerá cez Boha a zodpovednosť voči druhému človeku..to mu pomáha aj smerovať myšlienky a skutky
fyzická láska budúcim manželom alebo partnerom neujde, v manželstve si ju môžu prejavovať do konca života, čistý vzťah je vzťah krásny, ľudia sa viac spoznávajú, skutočne do hĺbky, musia si byť inak láskyschopní, prítomní pre jeden druhého v inom (čo mnaželstvom nekončí, ale pokračuje), a to všetko prináša človeku skutočné (alebo skutočnejšie) poznanie, a určite aj radosť, útechu, pokoj, pestovanie trpezlivosti, schopnosti milovať, schopnosti konania spoločných dobrých vecí a dozrievanie

to je môj názor, akýkoľvek morálny problém, neistotu je dobré konzultovať s kňazom

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-07-13 13:58 GMT

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 10:15 :

"máme povinnosť vyhýbať sa blízkej príležitosti k hriechu
a ako sa píše "blízka prílezitost k hriechu" je ktorákolvek osoba, miesto, vec alebo myslienka, ktorá pravdepodobne vovedie cloveka do hriechu"
je uschopnená voviesť (nie, že nemá schopnosť absolútne voviesť)"
To je smiešne. človek by nemohol pozrieť film, prečítať noviny, isť na internet, cestovať verejnou dopravou, také kupalisko, či pláž je hotová sodoma gomora.... a v kostole tie minisukne a obtiahnute tričká na ramienkach... to sa potom tým kňazom nedivím...

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 10:19 :

pascendi, teba kto nomnoval do ulohy profesora, ktorý tu kladie otázky? si smiešny tajtrlík.
a to dehonestovanie iných , tým že označích ich vedomosti za vyguglovance je primitivizmus teba hodný. To čo predkladáš ty, zo zdrojov ktoré poznaš len ty, nemá väčšiu hodnotu len preto, že ty chceš. dokonca aj tvoje informácie sú len vyguglovance, lebo dnes sa dá najst na nete všetko

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 13/07/2019 10:20 :

Nezabudka, ako by si vymedzil blizku prilezitost k hriechu ty?
A co by si poradil, aby sme nehresili v oblasti cistoty?
Co by si povedal mlademu cloveku ty?

Alebo myslis, ze vobec nemusime sa v zivote cistotou zapodievat a chranit?

Skus to vymedzit.

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-07-13 11:40 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 13/07/2019 10:24 :

nezabudka1234,
čo je smiešne?
Samozrejme, že nemôžeme pozerať hocijaký film, ak je v ňom erotická scéna, prepneme na iný program. Ak ide oproti polonahá či obtiahnutá kočka, odvrátime zrak .... Pokušenie, ktorému sa vieme vyhnúť, vyhneme sa mu. Ak sa to nedá, modlime sa o posilu nepodľahnúť.
To sa týka nielen smilstva ale každého hriechu.

Naposledy upravil janjan dňa 2019-07-13 11:31 GMT

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 13/07/2019 10:26 :

Pascendi, všetka pravda, všetky info ako to v tomto svete začalo a ako to skončí, všetky rady a všetky výstrahy sú povedané v Biblii. Čo tu budem ja už len písať aké pravdy? Jedine ak tie svoje. Komuže ja tu budem radiť ako má žiť... A komuže už moje rady len pomôžu na ceste do večnosti? Moje rady by boli mne na zatratenie a ostatným na pohoršenie, že to z pýchy hovoria moje ústa pretože na rady máme predsa Kristových pomazaných - kňazov. Bratku, idem ja ti radšej žiť to čo milostivý Pán Boh odo mňa žiada. Maj/te sa pekne. S Pánom Bohom

Naposledy upravil aventurier dňa 2019-07-13 11:28 GMT

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 10:39 :

ja? "ži tak, aby si sa za seba nehanbil" to by malo stačiť.
isto by som dcere nepovedal, aby bolo jedno z jej kriterii pri vybere manžela, kolko zarába . že vraj je to vporiadku s katolickou vierou???

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 13/07/2019 10:44 :

nezabudka1234,
koľkí verejní hriešnici žijú a sa za seba nehanbia?

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 10:51 :

janjan, a ty? opýtam sa ťa v duchu aventurierierovej (pravdivej) myšlienky. si vedec....?
keby si bol ženatý a žil by si normalnym sexualnym životom, neprišlo by ti to všetko ako pokušenie na hriech

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 13/07/2019 11:22 :

nezabudka1234,
naozaj?
Potom prečo máme toľko nevery, cudzoložstva, rozvodov, zničených životov ...?

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 11:34 :

"dorazne ti pripominam nereagoval som na teba neviem preco si mne "odpovedal"."
kedže je ťa tu plno, nedá sa tvoj "prejav" obísť. čiže sa nedá ani na tvoje dristy nereagovať

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 11:35 :

janjan, žeby preto, lebo sú naši kňazi našim vzorom??

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 13/07/2019 11:37 :

nezabudka1234,
myslíš, že takýmito komentármi sa dopracuješ do večného života?

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 11:54 :

Janjan, si myslíš, že. Svojim fsrizejskym prístupom sa tam dostaneš?

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 11:57 :

Znovu sa spýtam, lebo som sa nič nedozvedel. Od kedy sa cirkev "žucastnuje" sobášov?

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 13/07/2019 12:32 :

Vratim sa k trochu k teme vyssie "prilezitost ku hriechu". Obnazene obrazky slobodno ukazovat? A ten, co ich vystavuje, nema hriech??

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 13/07/2019 04:35 :

Alexandra

a preto, keď píšeš o budúcom neistom, máš pravdu, len to neisté sa týka toho, že nemáš istotu, že sa tak nestane...  


Rozumiem tomu že nemám do budúcnosti žiadnu istotu, ale rovnako ju nemá ani ten pisateľ ktorý  tvrdí, že smrteľný hriech už JE. Kde je teda zdroj alebo miesto, odkiaľ zobral svoju istotu o budúcnosti on, že iným je to neprístupné?

Tento problém (bytie v možnosti) už riešili filozofi v starom grecku, scholastici v stredoveku a dnes už aj vedci (v podobe Schrödingerovej mačky),,, a riešenie akosi ešte neuzrelo svetlo sveta. Ale horliví katolícki moralisti ho už vedia a nepredkladajú ho len v odporúčaniach, ale priamo v záväzných nariadeniach pod hrozbou smrteľného hriechu.

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-07-13 17:37 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 13/07/2019 04:53 :

Pascendi

Pointa je v tom, že to proti čomu si tu opakovane priam besnel rôznymi adhominiemami, tak teraz to isté už odcenuješ. Teda nie je problém v činnosti, ale len v osobe alebo v obsahu.
Pointa nie je v tom, či navlas rovnaké slová, alebo slovné spojenia, či presne počty v konkrétnych blogoch.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 13/07/2019 05:02 :

No ešte by sa patrilo rozobrať myšlienku (keďže sa tu objavila)  "skončenia do studne" ako skutok sebevraždy (rozumej konkrétny smrteľný hriech), ako úniku,  len pred možnosťou iného smrteľneho hriechu.

Poprosil by som Janjana o komentár, keďže je v mravouke ako doma.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 13/07/2019 05:16 :

misomiso_,
nalej Schrödingerovej mačke do misky šľahačkovej smotany a prídeš na to.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 13/07/2019 05:18 :

Janjan

Načo nalievať, keď neviem či nebude mŕtva.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 13/07/2019 05:19 :

Môžeš aj nasypať.

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 13/07/2019 05:19 :

Misomiso, sv. Gemma nesla spachat samovrazdu, ani nezomrela nasledkom toho, len skocila do studenej vody..nevhodne som pouzila pri nej prirovnanie o smrti
Ale nepochybne chcela od necistych myslienok ujst..podobne ako ten svaty, ktory sa hodil do trnia
Toto nie je velmi svetsky chapatelne
Kto chce, chape pointu

Este doplnim (tiez len mojej filozofickej uvahy)
Bdejte. Naco je nam potrebne bdiet, ak by s urcitostou nemohlo nastat zle. Ak od nas Pan Boh ziada Bdejte!, hovori to preto, ze nam dava dobry navod do buducnosti (v podstate neustalosti, od tejto pritomnej chvile), ktoru nepozname, pozname, ocakavame alebo neocakavame
Pripravenost, opatrnost, rozvaznost, predvidavost..i odvaha vzopriet sa alebo odvaha konat..dobre konat
Ked strazca bdie, tak strazi, kontroluje, chrani, urobi opatrenia a pod., aby sa postaral dobre o predmet strazenia, nic z neho neubudlo, neposkodilo sa, zostalo zachovane a mohol odovzdat majitelovi.

Dalej nebezpecenstvo..kto miluje nebezpecenstvo, zahynie v nom..este nemusi vobec nic sa konat, len ide o moznost existencie nebezpecenstva a milovat ho (vyhladavat, vojst do neho)..ani sa tu nepise, ze musi byt zacate alebo dokoncene, hned sa podava verdikt..zahynie v nom

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-07-13 23:22 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 13/07/2019 05:33 :

Janjan

Ale ten mravoučny kňaz by je nič nenalial ani nenasypal. Lebo keď je len možnosť, že by mohla byť aj mŕtva, on by ju už za mŕtvu považoval.

Ale pýtal som sa na iné.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 05:54 :

"Kto chce, chape pointu"
ked je pointa pointou, tak ju netreba chciet pochopit

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 13/07/2019 06:12 :

misomiso_,
správne, mali by sme sa pýtať na iné.
Ako čo najvernejšie milovať a slúžiť Bohu. Ako urobiť všetko čo sa dá, aby sme naplnili morálny zákon.
Všetky tie filozofické špekulácie sú len mlátením prázdnej slamy, ak ich výsledkom nie je väčšia miera vernosti, lásky a poznania Boha.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 13/07/2019 06:20 :

nezabudja1234,
áno, presne tak, kto chce, "pointu pochopí". Kto nechce, "nájde si palicu, aby mohol psa biť".
Ak mám záujem žiť morálne, nebudem hľadať kľučky a zadné vrátka. Nebudem spochybňovať, čo učí katolícka mravouka, ale budem sa jej čo najvernejšie pridŕžať.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 06:45 :

janjan, kolko mas deti?

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 06:45 :

a - ak tam je pointa, tak tam je! A ak nie....
Naposledy upravil nezabudka1234 dňa 2019-07-13 19:46 GMT

Naposledy upravil nezabudka1234 dňa 2019-07-13 19:55 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 13/07/2019 06:48 :

Čo má počet detí spoločné s odhodlaním žiť morálne?

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 13/07/2019 06:50 :

Ahoj Alexandra,

príbeh svätej Gemmy nepoznám, ale to, čo si o nej napísala, vskutku vyznelo tak, ako keby skočila do studne a spáchala samovraždu, ja som to tiež tak pochopila... A riešiť výskyt hriešnych myšlienok v mysli človeka spáchaním samovraždy, čo je vážny hriech...určite nie je to správne riešenie.
To, čo si ešte včera večer napísala o tom, že človek by sa mal vyhýbať príležitosti na hriech, to si napísala múdro, s tým sa dá súhlasiť... aj keď nie všetkým pokušeniam sa dá v živote úplne vyhnúť. Ešte som chcela na niečo reagovať, ale to napíšem v druhom komentári, aby to nebolo príliš dlhé.

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2019-07-13 19:51 GMT

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 07:00 :

janjan, ty žiješ hlavne v strachu. bojiš sa všetkeho, dokonca aj vlastných myšlienok, máš strach zo zodpovednosti.....
a počet detí? tak ako napísal aventurier (a kedysi som to tu aj ja napísal) , na to si na svete- "plodte a množte sa" . si vedec...?

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 13/07/2019 07:09 :

Nezabudka, toto su otazky z katechizmu
1. Načo sme na svete?
Na svete sme preto, aby sme milovali Boha a raz boli spasení v nebi.
2. Čo musíme robiť, aby sme Boha poznali a milovali, jemu slúžili a boli spasení?
Musíme veriť v Boha a skrze modlitbu a sviatosti konať dobro.
Kto verí, čo Boh zjavil, a robí, čo Boh prikazuje, má nádej na večný život v nebi.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 07:17 :

alexandra, vieš pekne pisat, ale casto je to zbytočne dlhé.
vyberaš si veci, čo ti pasujú(aspoň si to mysliš) .
obhajuješ neobhajitelne (to o tej požiadavke na 2000 eurovy plat manžela)
taraz tam máš napísané v časti dva ! "robí, čo Boh prikazuje"
t.j. o.i. "plodte a množte sa" - toto je hned zo začiatku, z prvých príkazov , A Boh je nemenný, ved je nekonečne múdry, tak prečo by aj niečo menil.
tiež prikazuje odist od rodicov a prilnut k manželke...

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 13/07/2019 07:25 :

nezabudka1234,
Svätý Filip Neri hovorí: "V boji so zmyselnosťou víťazia bojazlivci", t.j. tí, ktorí utekajú pred príležitosťou.

Názor aventuriera, odporujúci dogmatickej náuke Cirkvi, ma nezaujíma.
Tridentský koncil:
"Kto hovorí, že manželskému stavu treba dať prednosť pred stavom panenstva alebo celibátu, a že nie je lepšie a
blaženejšie zostať v panenstve a celibáte, ako uzavrieť manželstvo, nech je exkomunikovaný."

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 07:30 :

janjan a to sa teba týka? splnaš vsetky podmienky tej jednej vety? dal si ju celu? alebo len to, čo ti vyhovuje?

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 13/07/2019 07:33 :

Alexandra: Chcela by som ešte reagovať na časť tvojho pomerne rozsiahleho komentáru... skopírujem sem z neho iba úryvok, aby bolo zrejmé, na čo reagujem:

Anka Kolesárová zvolila radšej smrť ako spáchať hriech

Príbeh o Anke Kolesárovej poznám, v tom čase, keď bola vyhlásená za blahoslavenú som na viacerých internet. portáloch čítala o nej články, aj som vtedy cez net sledovala priamy prenos z Košíc a rozhovory s kňazmi, ktorí iniciovali ten proces jej blahorečenia, takže som v obraze, o čo išlo...
Je mi veľmi ľúto, čo sa Anke Kolesárovej stalo, keď príde o život vo vojne mladý človek, je to veľká tragédia...Pre tých, ktorí nevedia o čo ide, Anku Kolesárovú chcel počas vojny znásilniť opitý vojak a keď sa bránila a snažila utiecť pred znásilnením, tak ju ten vojak zastrelil a zabil.
Mňa ale dosť zarazilo toto heslo, ktoré bolo aj v médiach neustále opakované v súvislosti s ňou a ktoré jej dali vytesať aj na pomník jej hrobu:  
Radšej smrť ako hriech

...a ktoré si tu aj ty spomenula, zrejme ako príklad toho, že človek by sa mal vyhýbať hriechu.... Mne toto heslo však pripadá skôr ako propagácia kultu smrti.
Ono toto tvrdenie môže znieť na prvý pohľad duchovne...ale viacero vecí tu nesedí:
1. Aj keby sa Anke K. nebolo podarilo utiecť a vojak by ju nebol zastrelil, ale by ju bol znásilnil, Anka Kolesárová by tým nebola spáchala žiaden hriech...
Keď muž znásilní ženu, predsa to nie je hriech a vina tej ženy, ale je to hriech a vina toho muža, ktorý ju znásilnil.

2. Napísala si, že Anka K. si "radšej zvolila smrť ako spáchať hriech". Na tomto mieste by som si dovolila upozorniť na to, že znásilnenie nie je niečo, kde si môže žena vybrať, či bude znásilnená alebo nebude znásilnená a skutočne sa čudujem, ako môžu cirkevní predstavitelia takýmto nesprávnym spôsobom prezentovať v médiach ako aj pred veriacimi ľuďmi znásilnenie ženy - ty si to žiaľ od nich prebrala. Znásilnenie je niečo, kde si žena nevyberá a nezvolí dobrovoľne, čo by chcela alebo nechcela... je žiaľ znásilnená mužom proti svojej vôli, aj keď s ním mať sex nechce a nikto sa je nepýta, či chce alebo nechce.

Myslím, že je veľmi nebezpečné šíriť také myšlienky, že smrť je lepšia ako hriech, lebo to môže napr. v ženách, ktoré boli znásilnené a to znásilnenie prežili, vyvolávať dojem, že by bolo lepšie, aby zomreli a nepriamo ich to navádzať k samovražde, ktorá je smrteľným hriechom. Viem, že si si to asi neuvedomila...práve preto ti to píšem...toto je verejná diskusia, ku ktorej majú prístup aj neregistrovaní čitatelia a nikdy nevieš, kto si to tu prečíta... Vrámci svojej profesie som v minulosti robila poradenstvo ženám, ktoré boli znásilnené, týrané alebo sexuálne zneužívané v detstve, takže myslím, že mám v tejto problematike po odbornej stránke prehľad.
Ja osobne si nemyslím, že je lepšie byť zabitá ako byť znásilnená... Aj ženy, ktoré zažili znásilnenie majú hodnotu ako ľudia a keď sa im podarí vyrovnať s tou hroznou traumou, ktorú zažili, tak môžu žiť plnohodnotný zmysluplný život a byť milujúcimi partnerkami a matkami, konať vo svojom živote dobro a žiť na Božiu chválu a slávu.. Fakt si nemyslím, že by boli natoľko bezcenné, že by bolo lepšie, aby im niekto doporučil smrť.

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2019-07-13 21:03 GMT

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 13/07/2019 07:40 :

.

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2019-07-13 20:42 GMT

lesanka333 je odhlásený top lesanka333 napísal dňa 13/07/2019 07:40 :

(pardon, počítač mi sem 3-krat pridal ten isty komenter, tak som to vybodkovala)

Naposledy upravil lesanka333 dňa 2019-07-13 20:43 GMT

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 13/07/2019 07:45 :

Nezabudka, kazdy si vybera svoje
Ci ma niekto poziadavku na taky plat, to je jeho vec..je to podobne ako ked muz napise, ze chce peknu zenu..a nepekne nemaju sancu..to je o respekte, to bolo potrebne s tou slecnou si vykonzultovat, nie so mnou, ja sa do poziadaviek inych nestaram, ci to je krestanske alebo nekrestanske..nevidim do pohnutok a dovodov

Tych prikazov a konstatovani je mnoho..nielen plodte sa a mnozte, aj o tom, kto je do manzelstva, a kto nie je a preco a Jezis Kristus o tom hovori

Tiez je tam napisane..kto vas pocuva, mna pocuva, kto vami pohrda, pohrda tym, ktory ma poslal

Nevies o zivote cloveka, co je dovodom toho, ze do manzelstva nevstupil..opovazlivo posudzovat, to spravnym nie je..

Janjan pise mnohe jasne, moralne veci, katolicke veci, ich citacie, budme vdacni, ze to pise a podava..dotykaju sa cloveka, jasne, na to su, aby sa dotkli duse cloveka..nikto ich prijimat vsak nemusi
A preto je casto trnom v oku

Ja sa ucim od hocikoho, kto poda mudre a dobre, kto podava katolicke

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 07:56 :

janjan v prvom rade moralizuje bez toho aby poznal skutkovy stav. nas pan farar obcas na kazni hovorieva, že by si nedovolil take posudzovanie bez poznania. A to čo janjan predvadza je skor na pohoršeni ako na potesenie.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 07:56 :

a ked uz píšem...
to čo tu predvadza pascendi ohladom katolickych modlitieb a omše, ako sa bije o slovíčka v nich... to by som priradil skor k čarodejnictvu ako ku kresťanstvu. tiež nieje žiadnym prínosom

Naposledy upravil nezabudka1234 dňa 2019-07-13 20:59 GMT

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 13/07/2019 08:00 :

"Tych prikazov a konstatovani je mnoho..nielen plodte sa a mnozte, aj o tom, kto je do manzelstva, a kto nie je a preco a Jezis Kristus o tom hovori"
keby si aj napísala, kto je a kto nie. bolo by to spravne, aby bolo zrejme , koho sa to týka

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 13/07/2019 08:40 :

Ano, Lesanka, mas pravdu, nie je to mozno uplne vhodne miesto, pretoze nie je tu len katolicke forum
A tieto veci mozu byt chapane rozne..celkovo sa tazko chapu..podobne ako niekto tvrdi (a citala som to od mnohych), ako moze otec Boh poslat na smrt syna, a ak toto Boh dopusta a pod. reci..
skoro kazdy svaty bud bol umuceny z lasky k Bohu alebo zomrel v tazkej chorobe, aby sa obetoval za hriesnikov..tazko sa chapu tieto pohnutky
Nemyslim si vsak, ze by KC akymkolvek naznakom znevazila akukolvek trpiacu zenu, alebo zenu, ktora bola znasilnena alebo hocikde prezentovala vyberte si smrt radsej (tak si volili svati niektori z lasky k Bohu a poukazali na ich hranicnu mieru oddanosti a lasky). Tie reakcie vznikli samovolne medzi niektorymi ludmi.
Nemam o tom vedomost, ze by tak KC konala.

Urcite nepacha hriech kto je znasilneny, ani kto sa brani,..kto je v stave hrozby znasilnenia, nema na vyber, zvycajne nema na vyber, nasilnik zvycajne nepovie bud ta znasilnim alebo zastrelim, a aj keby si chcela zachranit zivot, nema hriech
A nijaka zena pre takuto bolest urcite nie je menejcenna..myslim, ze tak ani ludia nezmyslaju o trpiacich ludoch

Tu islo o jej obetu (Anky K.), len jej rozhodnutie, jej volbu...a nebolo pochyb, ze kvoli Bohu a mozno aj obetovala svoj zivot za hriesnikov
A preto, ze obetovala svoj zivot Bohu, cirkev sa zacala zaoberat jej blahorecenim. Podobne sv. Maria Goretti bola zabita, ked ju mladik chcel znasilnit a ona sa nedala.
Aj ked cirkev povie, ze su vzorom cistoty, su vzorom toho, aby si cistotu vedome chranili ludia a mladi zvlast. To, co sa deje mimo dobrovolnosti, je ine.

Maju, mame orodovnika v nebi..a mnohi mladi ludia sa k nej obracaju, aby im vyprosila milosti.

Bolo by dobre vysvetlit ludom, ktori sa citia nejak tymto procesom dotknuti, dovody. Najvacsim dovodom je laska. Nie ich porovnavanie alebo hodnotenie.

Na druhej strane ide o nabozenske ukony, prejav viery, ktore by mali ludia respektovat

Je niekto obsiahlejsi, kto viac pomaha trpiacim, tyranym a znasilnenym ludom ako KC, spolocenstva, rehole, misionari?
(Pytam sa, neviem..no nechranila by takych ludi, ak by ich chcela hanit)..vytvara sa zly obraz o KC

Este jedna podstatna vec, to neznamena, ze sa aj ini nestanu svatymi, Boh pozna kazdeho utrpenie aj umysly

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2019-07-13 22:29 GMT

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 13/07/2019 08:41 :

Alexandra

Tam k tomu doplneniu, zaujímavú úvahu si dala o bdení,,, je to veľká téma, to čo je tým myslené, teraz sa mi do toho už nechce púšťať, ale neskôr k tomu niečo napíšem.

Este k tej "budúcnosti" by som dodal, že Origenes ale aj Bonaventura sa k nej tiež vyjadrovali ako k hotovej veci, ktorá už je!
Origenes tvrdil, že to čo my vnímame v slede, ako minulosť prítomnosť a budúcnosť, to je už u Boha všetko spolu.
Bonaventura zase písal, že v "pamäti" je aj minulosť aj budúcnosť.

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 13/07/2019 08:48 :

Posledna vec pre milu Nezabudku

Mt 19
– 10 Jeho učeníci mu povedali: „Keď je to takto medzi mužom a ženou, potom je lepšie neženiť sa.“ 11 On im povedal: „Nie všetci pochopia toto slovo, iba tí, ktorým je to dané. 12 Lebo sú ľudia neschopní manželstva, pretože sa takí narodili zo života matky, iných takými urobili ľudia a iní sa takými urobili sami pre nebeské kráľovstvo. Kto to môže pochopiť, nech pochopí.“

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 13/07/2019 08:58 :

Skutocne nie je hodne kritizovat poziadavky na partnera u inych osob. Ako kazdy muz chce nieco ine a muzi si idu za tym, tak aj my, kazda sme ina a co koho do toho co chceme. Ak chce muz stihlu, blondinu, reprezentativnu, alebo chce jednoduchu a domacu putku, je to v poriadku. Tak aj my zeny, niektora chceme zabezpeceneho, ina chceme pracoviteho, aktivneho, s hnedymi ocami, svalnateho,...

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 13/07/2019 09:20 :

Ann

To kritizované požiadaviek ber len ako relatívnu záležitosť. Napr. ten plat 2000€ je v našich končinách trúfalosť, ale vo Švajčiarsku alebo v Nórsku len smiešna ničotnosť.

V podstate asi ide len o to, že ten kto to chce si myslí, že si to aj zaslúži, teda byť na tom viditelne lepšie ako zvyšné  okolie. Nejde tu o konkrétnu sumu, ale o nejaký pocit nadradenosti.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 03:57 :

Pri tých 2000 euro ide hlavne o túžbu po mamone čo asi nie je v súlade s kresťanským učením. Bolo to vyslovenie konkrétnej osoby, aj so zdôvodnením, že "koľko stoja plienky, keď bude ona na materskej" :-D a obhajovanie tejto mamonarskej požiadavky.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 04:01 :

Alexandra, a co ten verš z biblie znamená? Zase píšeš vetu z myšlienky.
Ježiš tu hovorí vlastne presne opačne ako ty.
Zopakujem: keď si niekto nevyberie do 30 nikoho do manzelstva a stale hľadá, chyba asi bude v ňom a nie v okolí

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 04:08 :

Bavime sa o poziadavkach na potencionalneho partnera u inych ludi. Neriesme realne a nerealne, ci to dosiahne, ci bude odmietnuty a pod. Kazdy z nas si vyberame podla toho co uzname za vhodne a nemame co kritizovat pre to inych ludi.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 04:30 :

Este tak mimochodom, o co tu ide, ak
Rizvedeny clovek poukaze na slobodneho ze je horsi len za to, ze si nenasiel zivotneho partnera, pricom vobec nevie ako to vlastne bolo a co je za tym? A naco je dobre zase naopak, ak slobodny clovek poukazuje na rozvedeneho? Fakt tu ma povacsina sudy len pre druhych ludi. V prvom rade si ma kazdy hladiet svoj zivot a svoj zivot dat do poriadku. Je okate ako tu srsi zloba, hnev, zavist a zufalatvo. Ak niekto neustale poukazuje na  druhych ludi, je to len potreba odputat pozornost od vlastnej osoby a skryvanie vlastnych nedostatkov.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 05:10 :

Pascendi, nahliadni v prvom rade na svoj zivot.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 05:23 :

Pascendi, hlavne ze ty mozes vstupovat kde len chces. Pozri sa za seba co tu produkujes. Stoka plna fekalii.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 05:39 :

Pascendi, ked chces pisat krestansky nazor, asi by to malo byt na urovni toho, v mene koho nieco hlasas. To moze ktokolvek v mene Boha pisat bludy a este sa bit do prs aky je katolik. Este si tu povies, ze si nenasiel zenu hodnu boja. Predstav si osobu Simy Martausovej, ktora ten song spieva a ty s tvojim vystupovanim. Myslis ze tak pokorna, skromna, jemna zena, ktorej songy vypivedaju o jej zivote by stala o muza ako si ty? Ja si nedovolim povedat ze nie, lebo nelamem palicu nad nikym. Ale si predstav ze oslovis taku zenu, ak by realne stala pred tebou, ako by na tvoje oslovenie asi zareagovala. Co mozes takej zene ponuknut. Tuto stoku? Toto co vyprodukujes na tomto webe? Skus trochu ubrat a prehodnotit svoje ego. Kazdy z nas tuzime po laske a laska je pre kazdeho z nas. Len my sami si zatvarame neraz pred laskou dvere. Ak hladame a nedari sa, musime nieco na sebe zmenit. Ako ja, tak aj ty a kazdy co tu je a hlada.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 06:22 :

Pascendi, ako si to predstavuješ. Na jednu stranu mravouka, Biblia, katechizmus a na druhú stranu absolútne neuctivé, opovržlivé, hrubé správanie k druhým ľuďom a ešte v tom vystupovaní hovorenie o Bohu?
My svedčíme o Bohu v prvom rade naším životom, skutkami. Kto ti uverí keď perla pláva v stoke a utápa sa vo fekaliách?

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 06:35 :

"anneliese napísal dňa 14/07/2019 04:08 :
Bavime sa o poziadavkach na potencionalneho partnera u inych ludi. Neriesme realne a nerealne, ci to dosiahne, ci bude odmietnuty a pod. Kazdy z nas si vyberame podla toho co uzname za vhodne a nemame co kritizovat pre to inych ludi."
tužba po mamone je tužba po mamone a so žiadnym pravom na vyber to nieje po krestansky v sulade

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 06:39 :

Nezabudka, ty si vykladáš veci tak ako ti vyhovujú, ale to je tvoja vec.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 06:44 :

"pascendi napísal dňa 14/07/2019 06:11 :
... Ako som pisal formu som zmakcil, obsah opacne,..."
tým chceš povedať, že si prestal preklínať ?

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 06:47 :

"anneliese napísal dňa 14/07/2019 06:39 :
Nezabudka, ty si vykladáš veci tak ako ti vyhovujú, ale to je tvoja vec."
A kde? Nie je to skôr na teba , alexandru, janjana ... vhodné?

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 08:27 :

Nezabudka, čo teba potom, aké nároky majú ženy a muži pri výbere partnera. Ak žena hľadá majetnejšieho muža, je to jej vec, ona vie prečo. Nás druhých ľudí potom nič. Ona si to musí vysporiadať, po prvé či takého nájde, po druhé či taký majetnejší bude chcieť práve ju... A ak aj takého nájde a bude s ním, to je jej vec čo ju k tomu motivuje. Ak je to zlé, ona si za to ponesie zodpovednosť pred Bohom. Načo je dobre vyťahovať na druhých a poukazovať? Mne to príde ako vyťahovanie špiny na iných, aby sme zakryli svoje slabosti. Naozaj každý má nejakú motiváciu pre požiadavky na partnera a skúsme nekritizovať to. Celkovo sa mi nepáči poukazovanie na druhých.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 08:28 :

Pascendi, ty máš svoje svedomie. Ja sa nechcem piplať v tvojom svedomí. Dala som ti návod, už je na tebe ako sa toho uchopíš. Si hľadajúci, chceš dobrú ženu o ktorú budeš bojovať, tak keď takú nájdeš, urob to tak, aby ona mala o teba záujem. Nazrime každý sám za seba do svojho vnútra.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 08:46 :

lesanka by o tvojom preklinaní vedela porozpravať, pascendi

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 09:02 :

anneliese, je mi absolutne jedno, kto má aké požiadavky, ako žije. Ale neni mi jedno, ked to niekto označí ako "kresťansky v poriadku" . a asi si sedíš na kábli, tak zopakujem- je to tužba po mamone

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 09:05 :

"pascendi napísal dňa 14/07/2019 08:52 :
mna nezaujima kto by hovoril o mojom "preklinani" hlavne podla fantazii..ty si to prebral, takze preberas jej "pohlad"tak sa obhajuj, osocovat sa nedam,"
pascendi, ty tajtrlik podvodnicky, nie len ona to dosvedčí, všetci to tu čítali.
A eštze by som ti pripomenul "zahadzovanie a pálenie Biblii"

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 09:13 :

Nezabudka, ty nevieš či je to kresťansky v poriadku. Nevieš či tá žena netúži po 4-5 deťoch, pričom je odhodlaná nepracovať a venovať čas rodine. Nevieš čo je za tým.
Myslím si, že zbytočne sa oberáš o pokoj. Zbytočne si znižuješ takýmito myšlienkami kvalitu vlastného života. Nehovorím ti to s výčitkou a odporom, ale hovorím ti to, lebo chcem aby si sa mal lepšie, aby si mal v sebe taký pokoj a aby si bol otvorený pre dobre veci. Nejdem tu vyťahovať všetko, ale v posledných dňoch čo som ťa tu čítala, vidím že nemáš absolútne pokoj. Ten ti veľmi chýba.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 09:26 :

Pascendi, opatrne s poradcovaním. Osobne by som sa s takým mužom nerada v žiovte stretla, čo sa pasuje do úlohy poradcu. V prvom rade si hľaď svoj život.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 09:45 :

Pascendi, v prvom rade si svedkom viery svojím životom. Jedine cez skutky dokazuješ svoju vieru a vieru aj šíriš. Príkladným životom. Pokiaľ na druhými opovrhuješ, prskáš síru a pľuješ jedové sliny, akúkoľvek radu si môžeš strčiť za klobúk.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 14/07/2019 09:52 :

Pascendi

No pekne!!! ( tam hore k našej veci)
Nielen že si "akože  nepochopil moje výhrady k tvojim spôsobom, (to je asi to osočovanie) ale k tomu si ma nazval klamárom. Klobúk dole!!!

Ten "oportunizmus" to ti je len praobyčajna bezzasadovosť,,, bežne sa používaju aj ľudové výrazy ako bezchrbtovosť alebo dvojitý meter,,, ak by si nevedel.

Ešte info pre ostatných, ktorí nevedia, k tomu poslednému tam. Aj ja som tu bol prekliaty (dva razy a originálne po latinský)
ohmy

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 14/07/2019 09:55 :

misomiso_,
máš na mysli "Anathema sit"?

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 09:59 :

Pascendi, už sa hráš na ukrivdené a ubližené chudiatko. Katolík by nemal spomínať na krivdy, či ako to je?

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 14/07/2019 10:06 :

necitim potrebu vysvetlovat svoje konanie, klamarovi, osocovatelovi  dobra snaha zakryt svoj preslap


Žiadne vysvetlenie nikdy nebolo požadované!
(aký prešľap?)

to nema s vlastnej hlavy len z tej pudlikovskej.Psickar dostane co mu patri ked sa ukaze.


Drzá dehonestacia! (asi podľa mravouky)

klamar dokaz osocovanie


Strata súdnosti dočasne vyvolaná emóciami. Z osočovania som bol obvinený ja,,, a nie že ja som niekoho obvinil,,, a ešte to mám aj dokázať!!!

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 10:14 :

Pascendi, ide o tvoj život. Čo tebe dá do života, že tu budeš iných urážať a nazývať jasnovidcami a kadeakými prezývkami? Hľadáš ženu? Hľadáš. Takýmto spôsobom? Ktorej žene sa bude páčiť muž s takým vystupovaním? Stále vychádzam z toho, ako si spomínal song od Simy, som žena hodná boja. Tak ako chceš bojovať o ženu, ktorá je toho podľa teba hodná, keď nebudeš pre ňu hodný ty? Ako sama za seba poviem, nech by si bol mladý, krásny, bohatý, neviem aké všakovaké prívlastky, možno zaujímavé, ale s takýmto vystupovaním? Verím že sa nájde pre teba žena hodná boja, len jej potom neubližuj. Lebo ako sa správaš tu na zoznámku, predpokladám že sa budeš raz správať aj k nej, a tu môže byť problém. Ešte aby ti tak neutiekla.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 10:18 :

"anneliese napísal dňa 14/07/2019 09:13 :
Nezabudka, ty nevieš či je to kresťansky v poriadku. Nevieš či tá žena netúži po 4-5 deťoch, pričom je odhodlaná nepracovať a venovať čas rodine. Nevieš čo je za tým.
Myslím si, že zbytočne sa oberáš o pokoj. Zbytočne si znižuješ takýmito myšlienkami kvalitu vlastného života. Nehovorím ti to s výčitkou a odporom, ale hovorím ti to, lebo chcem aby si sa mal lepšie, aby si mal v sebe taký pokoj a aby si bol otvorený pre dobre veci. Nejdem tu vyťahovať všetko, ale v posledných dňoch čo som ťa tu čítala, vidím že nemáš absolútne pokoj. Ten ti veľmi chýba."
anneliese, si duševne v poriadku??
večne mi tu podsuvsaš aké mam ja pocity .
spamätaj sa !

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 10:21 :

Pascendi, nejde o moju polievočku, ale o tvoj život. V prvom rade sa pozri aký si ty človek, a až potom pozeraj na druhých.

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 14/07/2019 10:23 :

Klamar podaj vysvetlenie tvojho nagooglovaneho vyrazu "oportunista"


Podám keď vychladneš!

neviem co sa babe chcelo ostatne- som ti prepacil.


No, tu sa nedá  neodpustiť si trochu irónie- teda s nemím úžasom sledujem tvoje veľké milosrdenstvo v praxi.
whistling

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 10:30 :

"pascendi napísal dňa 14/07/2019 09:14 :
aha a to si si ty "vylozil"ako preklinanie...nedivim sa, fantazirovanie a osocovanie ti ide... vies ja si veci vybavujem zasadne s tymi co nejaky "problem" vidia, nez s nejakymi co ucelovo nieco preberaju...a biblie palim dalej...co teraz? co tvoja fantazia na to povie?"

pascendi, si tajtrlik smile
keby som nevidel tvoju fotku s lentikovou tortou , predstavoval by som si ťa ako stareho nosatého bosoraka grin
Palenie Biblii, verlikovanie modlitieb, slovovíčkarenie v modlitbách... to poznáme z rozprávok ako čarovanie grin

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 10:33 :

Na tu fotku som zabudla, už si spomínam. Ale OK, o výzor nejde, hlavne aby srdce bolo dobre, ale obávam sa že tam bude čo odstraňovať. Hlavne kvôli žene hodnej boja.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 10:38 :

pascendi, ty sa dožaduješ, aby ti niekto niečo dokázal? Neberieš v úvahu viaceré svedectvá voči tebe?
už mi ja jasný ten tvoj cyklus a prečo sa vždy aj vymažeš. Ved by stačilo, len sem nechodiť. Ale ty potrebuješ zahladiť po sebe stopy. Aby sa ti nič nedalo dokázať, čo si tu napáchal. Si smiešny tajtrlik

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 10:49 :

Pascendi, kto by sa už len mohol pridŕžať tvojích rád, po tom všetkom čo si tu navystrájal?

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 10:52 :

pascendi, že sa budes branit ako skolkar ti nepomoze, nezmenis tym skutocnost

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 14/07/2019 11:03 :

Chýba tu lovein smile

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 11:05 :

Čo tu chýba je rozhodne pokora.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 14/07/2019 11:11 :

Pascendi, áno, dlhší pobyt tu skutočne veľmi škodí, škodí ti to. Nezvládaš to.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 14/07/2019 11:32 :

pascendi,
beruske si už "odpovedal".

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 14/07/2019 11:42 :

Zaujímavá taktika odvádzania pozornosti od riešeného. Lenže v konečnom dôsledku, na samom konci, nič nepomôže. Pravda odhalí všetko.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 01:19 :

nie je to sice o single, ale pobaví
z mravouky:
5. Manžel prohřešivší se cizoložstvím ztrácí právo na
soulož manželskou; vinná strana smí sice soulož žádati, nevinná strana však není povinna mu ji povoliti. Díme: ״nevinná strana“, nebot jestliže oba manželé cizoložstvím hřešili, jsou si zase rovni. Cizoložný manžel opět nabývá svého práva, jakmile nevinná strana mu odpustila, nebo (vědouc o jeho cizoložství)
soulož žádala neb povolila.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 01:22 :

7. Manžel, který před uzavřením sňatku složil soukromý
slib čistoty a pak přece se oženil, vázán jest slibem tím potud, že nesmí sice manželskou soulož žádati (sic jinak by hřešil), ale ovšem smí žádající manželce vyhověti; totéž platí obdobně o manželce, která před sňatkem svým složila soukromý slib čistoty. I v tomto případě nejlépe jest žádati o dispens, o kterou vlastně mělo se žádati již před sňatkem. Po sňatku ani manžel ani manželka nemá práva, bez svolení spolumanželova slíbiti něco, co by spolumanželovi překáželo; a kdyby přece proti vůli spolumanželově se byl zavázal, má spolumanžel právo slib ten zrušiti nebo po případě alespoň zastaviti.

jeanledius je odhlásený top jeanledius napísal dňa 14/07/2019 02:10 :

Ja sa pôjdem dnes večer prejsť naboso na pútnické miesto, k tomu ruženec... kamenistá cesta z drte, pichá to do nôh a pri tom ma prejdú všetky hriešne chúťky i myšlienky.
Umŕtvovanie tela má niečo do seba, nenadarmo to svätci v stredoveku praktizovali.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 02:23 :

1. Necudné pohledy mezi osobami různého pohlaví. Těžce
hřeší, kdo bez dostatečného omluvného důvodu úmyslně dívá se na genitálie dorostlé osoby různého pohlaví; hřeší, poněvadž značnou dráždivostí pohledů těch dobrovolně v soběrozněcuje hnutí nezřízená, jimž (zvláště při bedlivém pozorování) téměř nemožno jest ubrániti se. Díme: ״bez dostatečného omluvného důvodu“ ; nehřeší tedy lékař, ranhojič, ošetřovatel, ošetřovatelka (u dětí: rodiče, pěstoun, chůva, služka) a jiné podobným úkolem zaměstnané osoby. Vůbec nelze mluviti o hříchu, kde velí nutnost nebo prospěch nebo jiný rozumný důvod be­dlivé pozorování částí těch. Díme: ״úmyslně“ ; není tedy hříšným pohled nenadálý a nečekaný, jen když při něm nezůstaneme (oči snadno můžeme jinam obrátiti). Ostatně po té stránce
(ale jen po té) připouští necudný pohled nepatrnost předmětu; pohled jen zběžný nebo nejasný nebo ze značné vzdálenosti konaný pro nepatrnou dráždivost svou snadno mírní se na hřích lehký, ba může i bezhříšným býti. Díme dále: ״dorostlé osoby״, jelikož dětské genitálie pohledem svým mnoho nedráždí. Jest sice i tu pohled vilný, na rozhárání nebo ukojení pohlavní vášně konaný, hříchem těžkým; ale neděje-li se pohled ten z úmyslu vilného, nýbrž jiného, třeba i zbytečného, mírní se na hřích lehký. Ba i bezhříšným se stává, neprovází-li ho hnutí nezřízené, jakož bývá u těch, kdož zvyklí jsou,
děti obnažené vídati. Jsou-li na těle dorostlé osoby různého pohlaví alespoň genitálie zakryty, hřeší lehce jen, kdo se zbytečně (ovšem však bez vilného úmyslu) dívá na místa méně slušná; a jsou-li i ta zakryta (plavkami nebo oblekem koupacím), není nikterak
hříšno, dívati se na tělo ostatní
. Z předeslaného výkladu snadno poznáme, jakým hříchem jest, zbytečně odkrývati genitálie před osobami druhého pohlaví. Dějeli se tak s úmyslem vilným (na př. s úmyslem
svésti onu osobu ke chlípnosti), je to hříchem těžkým; není-li však takového úmyslu a není-li nebezpečí, že se rozruší smyslnost jednoho nebo druhého, jest jednání to jen lehce hříšným a někdy (zvláště děje-li se z jakési nedbalosti) činem bezhříšným. Díme: ״zbytečně״, neboť ovšem nehřeší, kdo se obnažuje z rozumného a dostatečného důvodu, na př. při poradě lékařské.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 02:52 :

107. I. Smilstvo (fornicatio) čili mimomanželská soulož muže a ženy. Díme, že hřích ten děje se způsobem přirozeným, jelikož dle zevnějšího činu svého podobá se souloži manželské a nemaří plození; než ač díme, že hřích děje se způsobem přirozeným, přece jen příčí se zákonu přirozenému, jelikož řád­nou rodinnou výchovu dítek zplozených znemožňuje a ukájí pohlavní pud mimo manželství, tedy způsobem nedovoleným. Jest to hřích těžký, a jest samozřejmo, že nepřipouští nepatrného předmětu. K smilstvu řadí se ještě jiné hříchy stejného druhu; jsou to:
1. Souložnictví (concubinatus) čili společné žití dvou osob různého pohlaví, které, ač manžely nejsou, přece spolu žijí, jako by manžely byly. Díme-li: ״společné žití“, nemíníme nikterak, že by pojem konkubinátu vyžadoval společného bydlení; jest tedy také souložnictvím, vydržuje-li si na př. zámožný
muž mimo byt svůj nějakou milostnici a dochází־li k ní nebo po případě schází־li se s ní k nedovolené souloži.
2. Nevěstkářsmí (meretricium) čili prostituce, což jest prodejné oddávání se ženštin ke hříchům chlipným; jest rozdíl mezi souložnicí, která slouží muži jednomu, a nevěstkou, která slouží každému, kdo přijde. Díme: ״ženštin“, což jest prostituce žen; jest však známo, že i mužové páší prostituci, prodávajíce tělo své i ženám i mužům (k sodomii). Souložnictví a prostituce (ženská) neliší se druhově od smilstva; přes to však přece nutno ve zpovědi je jakožto souložnictví a prostituci udati, aby zpovědník poznal, v jaké příležitosti kajícník vězí.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 03:07 :

"pascendi napísal dňa 14/07/2019 03:03 :
takjtrlik nam tu bude kopirovat texty, vsak to vie, tajtrlik, nebudem citat take zatapetoavane  hluposti, tajtrlik, podaj to inak, tajtrlik,"
školkar smile smile

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 14/07/2019 03:16 :

máš nervy? kypí žlč? smile

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 14/07/2019 04:49 :

Modlitba sv. Tomáša Akvinského za pozbavenie chýb

Ja, hriešny prichádzam k Tebe, môj Bože,
ako ku prameňu milosrdenstva, aby si mňa nečistého očistil.
Slnko spravodlivosti, daj slepému zrak.
Všemohúci lekár, uzdrav raneného.
Kráľ kráľov, odej žobráka,
Prostredník medzi Bohom a ľuďmi,
uzmier svojho Otca s hriešnikom.
Dobrý pastier, priveď späť zblúdeného.
Bože, maj zľutovanie s úbožiakom a odpusť chybujúcemu,
vráť mŕtvemu život, neodsudzuj bezbožného
a daj milosť nepolepšiteľnému hriešnikovi.
Najláskavejší Pane, zavolaj späť toho, ktorý od Teba uteká.
Utíš vzpierajúceho sa, pozdvihni padajúceho,
podopieraj stojaceho, doprevádzaj putujúceho,
nezabúdaj na toho, kto zabúda na Teba,
neopúšťaj toho, kto opustil Teba.
Neopovrhuj hriešnikom, i ked Ťa uráža,
i ked ubližuje svojim blížnym
aj keď sám stratil svoju tvár.
Môj Bože, zlyhal som zo slabosti
proti všemohúcnosti Boha Otca,
z nevedomosti proti múdrosti Boha Syna
a zo zloby proti láske svätého Ducha
a tak som urážal Teba, vznešená Trojica.
Beda mi nešťastnému!
Aké početné a veľké sú moje chyby a ako Ty si dobrý, Pane!
Ľutujem z celého srdca, že som Ťa opustil
zo sebalásky a z predstieranej pokory.
Radšej som Ťa nevidel a strácal,
než aby som sa zriekol vecí, do ktorých som sa zamiloval.
Radšej som Ťa urážal, než aby som dovolil,
aby ma uchvátila Tvoja láska, ktorej som sa bál.
Môj Bože, aké škody som napáchal svojimi slovami a skutkami,
hrešiac verejne i potajme, ale zato vytrvalo.
Prosím Ťa pre svoju slabosť,
aby si nehľadel na moje nedostatky, ale na svoju nesmiernu dobrotu,
aby si mi láskavo všetko odpustil
a aby si mi dal dokonalú ľútosť nad minulosťou
a účinnú ochranu pre budúcnosť.
Nech sa tak stane!

jeanledius je odhlásený top jeanledius napísal dňa 15/07/2019 03:53 :

Pascendi, na púte nechodievam... Netuším a neviem, na čo sú dobré. Tá hromada ľudí mi nič nedáva. Ja chodievam pred zotmením, keď tam nie je takmer nikto, alebo v noci. Na tom mieste sú relikvie cca 25 svätcov, prosím ich tam za príhovor...

misomiso_ je odhlásený top misomiso_ napísal dňa 15/07/2019 09:30 :

No zaujímavo "pretajtrlíčena" nedeľa tu bola...  Keď som to tu začal čítať, tak som sa "pristihol" že sa usmievam, ale keď so to isté čítal aj druhom blogu, začal som sa obávať, či chlapovi už nadobro "nedrblo". Dúfajme, že ta strata súdnosti, bola len dočasná a všetko sa vráti, do minimálne "pôvodných koľají" (ale lepšie kolaje by viac bodli)
whistling

Naposledy upravil misomiso_ dňa 2019-07-15 10:37 GMT

lucii je odhlásený top lucii napísal dňa 15/07/2019 05:34 :

lesanka333
No ved práve taka nevinnna vec pre niekoho veľmi jednoducho môže prestať byť nevinnou. Hlavne pre mužov ktorí fungujú inak. Ale to je vždy na danom človeku, dvojici akí sú a aby to vedeli zhodnotiť kedy je to ok a Kedy už nie ako dlho sa poznajú a všetky možné faktormi.

lucii je odhlásený top lucii napísal dňa 15/07/2019 05:51 :

anneliese
Tiez si myslim, ze tie zvyraznene veci z clanku su extremne. Objatie ako take a vlastne fyzicke prejavy, co je dieta na ne odkazane a bez nich by neprezilo, my ich uz len vnimame ako sexualny objekt. Je to cele zvratene a zvrateny je aj clovek, ktory pred objatiami varuje, lebo by mohli sposobit tazky hriech. Ako sorry je to zvratene. Inak to ani neviem pomenovať.
.
Nie tie rady sú zvrátené. Ale skôr doba a ľudia lebo u niektorých to skutočne tak funguje.

.
A nie je na mieste porovnávať objatia matky, rodičov s objatiami partnerskými. Keď medzi partnermi je vzájomná príťažlivosť.
Ako vravím už daný pár musí vedieť co si môžu dovoliť.
A je náhodou milé že kňazi na to poukazujú a nedbajú na takéto označenia. Asi viac vedia o ľuďoch po tých rokoch praxe než my a vedia to posúdiť. Takže neviem co je na tom zvrátené. To je o tom pohľade či je svetský alebo duchovný.
Manželstvo je sviatosť a tak máme k tomu pristupovať.
Nie sú zvrátené rady od kňazov a Božie slovo. Ale ľudia, médiá ktoré takéto veci sexualizujú a ľudia majú potom zvrátené vnímanie. A keď na to upozorní niekto aby sme boli na pozore tak to nie je jeho vina, že tak to funguje.
Treba si dávať pozor na klamstvá zlého lebo potom tu máme takýto chaos a obracanie vecí.
Čím sa obklopujeme taký mame pohľad. Ak chceme pochopiť Božie slovo nemôžeme posudzovať a pochopiť zo svetského hľadiska. Svet je úplne iný.

lucii je odhlásený top lucii napísal dňa 15/07/2019 06:04 :

Chcela som povedať, že aká plodná diskusia zo začiatku grin že fakt to niekam viedlo a  ako každý pekne vyjadril svoj postoj bez osočovania.... než sa to tu zvrhlo no :/
....
Ale je to fajn, že smiling_spider si otvoril takúto diskusiu a pýtaš sa na to čo ťa zaujíma a úprimne položíš otázku ktorú máš na mysli... Patrí to k životu a oceňujem ten záujem a otvorenosť.
Určite pre mnohých to bude užitočné smile a môžu ďalej nejak sa nasmerovať a stavať na tom a potom sa rozhodnúť aký život chcú viesť. Môžme vidieť navôkol aj veľa príkladov v živote ako co pôsobí a ako ľudia k veciam pristupujú.

Tak nech ťa Pán Boh Požehnavá na tvojej ceste a náplní ťa Duchom Svätým nech porozumie tomu co hľadáš. Mt 7, 8 smile

rightsaidfred je odhlásený top rightsaidfred napísal dňa 15/07/2019 06:26 :

No v Biblii sa o tom asi nepise, vtedy s tym asi nemali problem. Ak zena isla do manzelstva a nebola panna, hrozilo jej ukamenovanie (tiez som trochu na oplatku googlil - pozn. autora).

Nemyslim si, ze treba robit mechanicky len to, co je napisane v Biblii a co tam nie je polopaticky zakazane, tak to mame povolene. To  nie je tak, ze Boh dal v Biblii nejake prikazania a teraz caka, ze kto ich porusi, aby ho mohol hodit do pekla. Podstatou tu okrem ineho je, aby si ludia dobre vychadzali, neublizovali si. Preto Boh radi (alebo prikazuje), lebo pozna cloveka lepsie ako on sam, vidi viac dopredu.

Naposledy upravil rightsaidfred dňa 2019-07-15 19:28 GMT