Archívy

Reklama

+ : O sile požehnávania

"Jedným zo spôsobov ako pozvať Boha do nepríjemných situácií je keď žehnáme a nezlorečíme.
Jakubov list 3, 8-10 hovorí: „... ale jazyk, toto nepokojné zlo, plné smrtiaceho jedu, nik z ľudí nevládze skrotiť. Ním dobrorečíme Pánovi a Otcovi a ním preklíname ľudí, stvorených na Božiu podobu. Z tých istých úst vychádza dobrorečenie i kliatba. Bratia moji, nemá to tak byť!”

Slovo „preklínať“ neznamená nadávať. Znamená to hovoriť o niekom zle alebo nehovoriť o niekom dobre.
Slovo „dobrorečiť“ znamená presný opak, rozprávať o niekom pekne. Počula som raz jeden skutočný príbeh, ktorý mi pomohol porozumieť, čo znamená niekoho preklínať alebo mu dobrorečiť.

Jeden kazateľ z Portlandu v štáte Oregon mal spolu s manželkou obrovské problémy so svojím synom. Vrcholom všetkého bolo, že odišiel z domu a tri či štyri roky o ňom nič nepočuli.
Tento kazateľ zašiel za jedným kresťanským poradcom, s ktorým sa veľmi dobre poznal. Keď mu vylial svoje srdce, poradca sa na neho zahľadel a opýtal sa ho: „Ako dlho už preklínaš svojho syna?“

Šokovaný takými silnými slovami povedal: „Čo tým myslíš, ako dlho preklínam svojho syna?“
Poradca odpovedal: „Vieš, preklínať znamená zle o niekom hovoriť alebo nehovoriť o ňom v dobrom. Nič z toho, čo si mi zatiaľ o svojom synovi povedal, nebolo dobré. Ako dlho to už robíš?“
Kazateľ sklonil hlavu a povedal: „No, myslím, že ho preklínam po celý jeho život. Nikdy, skutočne nikdy som nemal jedno dobré slovo, ktoré by som o ňom povedal.“ Poradca povedal: „Nefungovalo to, však?“ Kazateľ odpovedal: „Nie.“

Poradca mu povedal: "Mám pre teba a tvoju manželku výzvu na najbližšie dva mesiace. Keď si spomeniete na svojho syna, žehnajte mu. Vyprosujte pre neho Božie požehnanie. Keď budete doma hovoriť o svojom synovi, skúste si spomenúť na niečo dobré. Chcem, aby ste o ňom hovorili v dobrom.“

Kazateľ na to povedal: „Myslím, že už nemám čo stratiť, môžem len získať. Skúsim to.“ Keď prišiel domov, svojej manželke všetko vyrozprával. Súhlasila s návrhom a tak začali. Keď sa modlili za svojho syna, modlili sa, aby ho Boh požehnal. Keď o ňom hovorili, snažili sa vždy si spomenúť na niečo pekné. Robili to takto každý deň.

Asi o desať dní na to bol kazateľ práve vo svojej pracovni, keď mu zazvonil telefón. Uhádli ste. Na druhom konci bol ich syn. Ten povedal: „Oci, nie som si istý, prečo vlastne volám, ale posledný týždeň alebo tak mi akosi chodíte po rozume ty, aj mama, aj celá rodina. Len som vám chcel zavolať, že ako sa máte.“ Otec povedal: „Synu, som nesmierne rád, že voláš.“ Musel sa ovládať, aby sa neprezradil hneď do telefónu. Zhovárali sa niekoľko minút a potom otec synovi povedal: „Neviem, či sa v srdci na to cítiš, ale čo keby sme si v sobotu dali spolu obed?“ Syn odpovedal: „Jasné, oci, vidíme sa.“

Nadišiel ten deň a oni sa stretli. Syn prišiel v starom obnosenom oblečení. Mal dlhé a akési zanedbané vlasy. ...V minulosti by bol otec k nemu veľmi kritický a súdil by ho, teraz mal však iný postoj, svojho syna prijímal a v srdci mu žehnal. Pýtal sa svojho otázky a počúval jeho odpovede. Keď sa naobedovali, syn sa pozrel na otca a povedal: „Oci, neviem, čo sa deje, ale cítil som sa s tebou celkom dobre.“ Otec povedal: „Synu, tiež som rád, že sme mohli byť spolu.“ Potom syn povedal: „Oci, myslíš, že by som dnes večer mohol prísť domov a spať vo svojej posteli, vidieť mamu a zvyšok rodiny? “ Otec odpovedal: „Samozrejme synu, budeme veľmi radi.“

Po zvyšok dňa prežíval otec v srdci hlboké pohnutie nad zmenou, ktorá nastala, keď prestal svojho syna preklínať a naopak, začal mu žehnať. V tú noc, keď bol jeho syn vo svojej izbe, otec si sadol k nemu a povedal mu: „Synu, odpustíš mi ako som sa k tebe správal počas celých tých rokov?“ Syn povedal: „Samozrejme, oci, odpúšťam ti,“ a objal si otca. To bol začiatok obnovenia ich vzťahu. Kedy ale došlo ku skutočnému začiatku? Skutočný začiatok nastal, keď otec a mama začali vo svojich srdciach svojmu synovi žehnať.

Nerozumiem tomu, ale nejakým zvláštnym spôsobom Boh oceňuje, keď iným žehnáme a nepreklíname ich.
Žneme to, čo sejeme. Ak sejeme preklínanie, budeme žať preklínanie. Ak sejeme požehnanie, budeme žať požehnanie. Ja osobne by som radšej žala požehnanie, a vy? "
Pridal aava on 24/06/2019 01:38

Komentáre (62)

stenly353 je odhlásený top stenly353 napísal dňa 24/06/2019 06:27 :

Záleží na tom že aké máme srdce a keď ma človek dobré srdce je v ňom pokoj, radosť tak bude zehnat a keď zle tak si človek zvykne a bude nepokoj.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 24/06/2019 07:46 :

O čom len kázal ten kazateľ ľuďom, keď neovládal ani len malú násobilku nielenže kresťana, ale aj človeka?

megyt je odhlásený top megyt napísal dňa 24/06/2019 08:14 :

Je tiež veľmi dobré prijímať požehnanie od ženy,ktorá je v požehnanom stave!

aava je odhlásený top aava napísal dňa 27/06/2019 12:43 :

Pascendi, nie je to moja fotka. Ja bizuteriu nenosim, ked tak naramkovy ruzenec.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 27/06/2019 07:00 :

pascendi má pravdu, laik nemá čo klásť ruky na iných a požehnávať ich. Nikdy sa netreba nechať nalákať na takéto niečo, lebo môže to dopadnúť zle.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 27/06/2019 07:03 :

Janjan zabudol na rodičovské požehnanie

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 27/06/2019 07:13 :

Nemal som na mysli rodičovské, to samozrejme je dobré, ale tie pri nejakých zhromaždeniach a pod.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 27/06/2019 07:20 :

Z Božieho zjavenia sú známe dva typy požehnaní: - požehnanie v zmysle zostupnom (Pán Boh žehná svet a ľudí)
- požehnanie v zmysle vzostupnom (človek žehná, tým oslavuje Boha a otvára seba i svet Božej milosti).
Požehnanie je:
-intenzívna forma spojenia sa s Pánom Bohom,
- forma náboženského pocitu bezpečia.
Klerikom je vyhradené to žehnanie, ktoré má väčší ekleziálny a sviatostný rozmer, por. KKC 1669. Keď kňaz požehnáva, požehnáva Boh! Boh cez požehnania dáva rôznu pomoc (duchovnú, duševnú i telesnú), ktorú ľudstvo potrebuje.
Účinok požehnania závisí od stupňa horlivosti (viera, nádej a láska) s akou sa požehnanie dáva (opus operatis) a prijíma (opus operans). Kňaz by mal žehnať horlivo, často a rád.
Náuka o sviatostiach-Marián Chovanec.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 27/06/2019 07:50 :

Pascendi, mimochodom k poznámke o náramkoch, bižutérii a pod. Myslím si, že Káva sa nepotrebuje práve zapáčiť tebe, ... Možno sa hrubo mýlim, ale fakt mám taký dojem. Pre teba môže byť odpudivá, inému náramky, bižutéria, tetovanie nemusí prekážať.

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 27/06/2019 10:46 :

Vedomie nášho  „ja“ vo chvíli, keď  „preklínam“ alebo „požehnávam“.  Uvoľňuje sa z nás  energia do fyzického aj duchovného sveta. Je zaujímavé ako v tej chvíli na naše rozhodnutie reaguje zlý alebo dobrý duchovný svet.

psachnet je odhlásený top psachnet napísal dňa 27/06/2019 10:51 :

Otec a dieťa?

Naposledy upravil psachnet dňa 2019-06-28 00:39 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 29/06/2019 12:37 :

K údajným zmenám.
Cirkev sa modlí napríklad aj takto:

V tejto chvíli s najväčšou dôverou prosím o tvoju pomoc pre bojujúcu Cirkev. Stráž svojou osobitnou ochranou a otcovskou láskou Svätého Otca, pápeža, všetkých biskupov a kňazov zjednotených so svätou Petrovou stolicou.
Buď ochrancom všetkých, čo v úzkostiach a útrapách tohto života pracujú za duše, a urob, aby sa všetky národy sveta dobrovoľne podriadili Cirkvi, ktorá je nevyhnutným prostriedkom spásy pre všetkých.

Ochraňuj, riad' a spravuj svoju svätú Cirkev a jej viditeľnú hlavu pápeža. S pápežom zjednoť biskupov, s biskupmi kňazov a s kňazmi všetkých veriacich, aby tvorili jednu budovu, postavenú na základe apoštolov, na Petrovi, Skale, a na hlavnom uholnom kameni, ktorým si ty, Ježišu Kriste.

Odvráť od svojej svätej Cirkvi bludné učenia, rozkoly, pohoršenia, prenasledovania a ľahostajnosť.

Zachovaj nevinných, posilni kajúcich, obráť hriešnikov, pokor nepriateľov svojho kráľovstva a priveď ich naspäť do svojho svätého ovčinca.

Zdroj: Nábožné výlevy, 2009.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 29/06/2019 02:26 :

Pascendi, osobne sa v tom silno stracam, ale OK

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 29/06/2019 04:31 :

Pascendi, snazis sa manipulovat. Nepaci sa mi tvoj pravidelny menstruacny cyklus, uz ozaj cakam kedy odides. Odides opat naprazdno, dufam.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 29/06/2019 04:57 :

pascendi,
prvý odstavec je z modlitby k sv. Jozefovi.
Zvyšné tri úryvky sú výňatkom z verejnej liturgickej modlitby.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 29/06/2019 06:39 :

Pascendi, preco tak velmi zalezi na "verejnej liturgickej modlitbe"? A co vlastne znamena tato modlitba? A preco nazyvas to, co dal janjan z Vylevov drmolenim? Ako mozes modlitbu nazvat drmolenim? Nerozumiem tomu.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 29/06/2019 06:56 :

Takze mala by byt "nadnarodna", schvalena pre celu Cirkev? A modlitby, co schvalia biskupi v nejakej krajine, maju aky status?

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 29/06/2019 07:02 :

Napriklad ruzenec je verejna liturgicka modlitba, ak splna vsetky podmienky, napr. modlit sa vsetky casti, konkretne musi byt zakazdym povedane tajomstvo (to raz prizvukoval jeden vyznamny knaz). To som uviedla ako priklad? Spravne?

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 29/06/2019 07:05 :

Ake sukromne pouzitie? Myslela som VEREJNE modlitby, napr.litanie, tie zmenene tri prosby.
Litanie sa modlia verejne v kostole.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 29/06/2019 07:43 :

K ruzencu patri aj Verim.
Ten knaz este vravel, ze sa nemaju davat rozne dodatky (asi tie indulty), ktore su napr.vo fatimskom ruzenci. Tie vsak mne dost pomahali v rozjimani, tak som sa to prestala tak modlit huh

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 29/06/2019 08:47 :

Na porovnanie, znenie modlitby z Modlitebníka 1943:
"Ochraňuj, riaď a spravuj svoju Cirkev svätú a jej viditeľnú hlavu, pápeža. S pápežom sjednoť biskupov, s biskupmi kňazov a s kňazmi všetkých veriacich, aby sme tvorili jednu budovu, vystavenú na základe apoštolov, na skale Petrovej a na hlavnom uholnom kameni, ktorým si Ty, Ježišu Kriste. Bludné učenie, rozkolníctvo, pohoršenie, prenasledovanie a ľahostajnosť odvráť a vzdiaľ od svätej Cirkvi svojej."

Z úvodu k Modlitebníku:
"V tomto MODLITEBNÍKU obsažené sú modlitby, ktoré sú napospol modlitbami katolíckej Cirkvi všeobecnej. Takto sa modlí katolík po všetkých
svetadieloch. Ku týmto modlitbám nás viažu cirkevné
predpisy a poväčšine sú na nich i odpustky."

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 29/06/2019 08:59 :

beruska,
ono je to tak, schizmatici vyhľadávajú všetky možné aj nemožné argumenty, aby sa utvrdzovali v tom, že sú na správnej strane, aj keď objektívne na nej nie sú. Netreba si to všímať. Mnou prezentované modlitby sú takisto jasné a krásne katolícke ako boli katolícke modlitby pred 60 či 600 rokmi. A niet na nich žiadnej dogmatickej chyby.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 30/06/2019 03:50 :

Ked sa babky v kostole modlia pred omsou, to je zazitok. Napr. Bud vola tvoja svata, ako v nebi tak i na zemi,
slava Bohu Otcu i Synu i Duchu Svatemu,
Pozehnany splod zivota tvojho Jezis,...
V Nitre na farskej sa jedna babka modlila Ktoreho si Pána z Ducha Svateho pocala... V tajomstvach ruzenca vlastne zmenila vsetko nie Panna ale Pána. Najviac co mi vadi na omsi zo strany veriacich, ked sa babky modlia septom s knazom, a to aj pri a hlavne pri premienani. Myslim ze tieto prezitky z davnych cias, mohli byt davno prekonane.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 30/06/2019 05:10 :

Anne..., ta "aktivna ucast" veriacich na sv.omsi ma vytaca, slova premenenia patria vylucne do ust knaza. Nastastie v mojom okoli je to len ojedinele. Nemyslim si, ze je to prezitok-
pochybujem, ze to niekedy veriaci robili.
Skor je prezitok, ked sa modli ruzenec pocas sv.omse, to mi tiez vadi.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 30/06/2019 05:18 :

Prosba, ktoru som dal bola odstranena ci zmenena a neznie tak ako povodna.
...nie je odpovedou na otazku preco sa vyhodila prosba ktoru som tu dal...
Pascendi, o akej prosbe to pises? Vobec si nespominam.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 30/06/2019 05:31 :

Beruška, mne je jedno kto sa čo na omši modli, alebo v duchu varí či nakupuje, ale nech to nepočujem.
Ja osobne si v Rakúsku na omši vytiahnem akékoľvek modlitby, ale nešepkám si tam a neruším ostatných ľudí. V Rakúsku to robím ale preto, že sa mi tam nepáči čo si dovoľujú a čo urobili z liturgie. Dosť ma to vytáča a tak sa na tom nezúčastňujem, radšej si vytiahnem niečo svoje.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 30/06/2019 05:36 :

Aby si svojho namestnika papeza a cely duchovny stav vo svatom nabozenstve zachovat racil.
Zachovaj vo svatej horlivosti Svateho Otca a vsetkych zasvatenych tvojej sluzbe.
Aby sme to mali pekne vedla seba.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 30/06/2019 05:41 :

Anneliese, ale ja pocujem to "hrkotanie" ruzenca.
Napriklad deti mi nevadia, kym naozaj nevystrajaju.
...A co sa robi na sv.omsi v Rakusku??? ohmy

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 30/06/2019 06:04 :

Beruška, keď ti vadí hrkotanie ruženca, to by ti muselo vadiť keď ktosi smrká, keď niekto zakašle, najmä starší ľudia mľaskajú niekedy na ústach, nemôžu za to. To by ti muselo vadiť keď ktosi vyťahuje z kabelky vreckovku, ... to sú veci, ktoré nás oberajú o sústredenie sa na omšu. Je to náš problém že to vôbec vnímame a nie problém toho kto to robí. Mali by sme byť ľudsky a brať ohľad na fyziologické a ľudské "potreby". Mne nevadia ani deti, ktoré nesedia dva krát najposlušnejšie, ale ja neviem čo ta matka, resp. rodičia s nimi prežili doma, či matka neprebdela noc a pod.
Mne vadia vyložene neliturgické veci na omši, ktoré hrubo narúšajú liturgiu a sú pomýlené. Zberanie peňazí počas omše do zvončeka, či košíčka a to šepkanie modlitieb babiek, hlavne liturgických. Vadí mi rozdávanie eucharistie laikmi. To sú oveľa vážnejšie veci ako či si ktosi prdne, alebo nahlas dýcha.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 30/06/2019 06:07 :

Pascendi, opäť sa snažíš niekoho manipulovať. Tón, akým píšeš s Beruškou sa mi vôbec nepáči. Hľadáš si frajerku, alebo robíš nábor do spolku? Vyhľadáš si veriace ovplyvniteľné dievča, používaš rozkazovací spôsob, kto čo má, kto čo nemá. Začalo to tým oblečením u Kávy a teraz Beruška!!!

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 30/06/2019 06:11 :

K detom: Ja si myslim, ze deti na sv.omsu patria, od malinka. Ved musi pozitivne na ne posobit to svate, pozehnane prostredie, ci nie? Tiez aby si od malinka zvykali.
A iste je pre ne "uzitocne" pozehnanie od knaza pri sv.prijimani, ci po sv.omsi.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 30/06/2019 06:22 :

Anneliese, nerob zo mna blbu. Co vsetko si vymenovala, mi vobec nevadi, ani to nevnimam, aj napr.ked niekto nevie prestat kaslat, aj to beriem ako ludske a viem, ze je mu to neprijemne.
To hrkotanie ruzenca mi vadi prave kvoli liturgii.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 30/06/2019 07:46 :

beruska,
problém nie je v tom, žeby v novom znení litánií bolo niečo nevhodné, či nekatolícke, ale v tom, že litánie upravili za pápeža, ktorého pascendi a ostatní sedesvacantisti neuznávajú. Preto takéto pascendiho písačky treba brať s veľkou rezervou a ako sám píše, rozumom si overovať fakty a nenechať sa zmiasť schizmatickou propagandou.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 30/06/2019 08:27 :

Deti patria k rodicom. Ak idu do kostola rodicia, ide do kostola aj dieta. Ci maju dat dieta k pestunke aby mohli mat ostatni nerusenu omsu?

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 30/06/2019 08:37 :

Este doplnim v tom Rakusku, napriklad v nedelu nemaju druhe citanie ani zalm. Po prvom cirani je rovno evanielium. Ani aleluja nezaspievaju niekedy. Namiesto svateho si zaspievaju niekedy pesnicku. Hocijaku aj svatsku. Euchristiu si zo svarostanku vyberaju rozdavatelia sami. Neklakaju si na Baranok Bozi, dokonca ho ani nemaju kedysi. Nemaju na zaciatku omse lutost. Niekedy je instrumwntalna omsa, t.j. namiesto akychkolvek liturg.spevov hraju na dychovke iba melodiu. A mnoho, mnoho ineho. Tam maju v kostole namiesto omse cirkus humberto. Ale peniaze nezabudnu pozbierat.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 30/06/2019 08:43 :

Na Slovensku najma pri slavnostnych omsiach, v slovenskom rozhlase ked davaju prenos z Kosic z domu sv. alzbety pravidelne, spievaju gloria a ine liturg.spevy zboristi a to naozaj umeleckym spevomz je to nadherne a dava to slavnostny charakter omse, ale problem je v tom, ze to spievaju zboristi a ludia sa tak do tych spevov nezapajaju, vnimaju ale nezapajaju. Myslim si ze liturg.spevy by sme mali spievat vsetci, nie len zbiristi a ostatni byt len zucastneni. To je sice mala vec, ale vnimam to tak.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 30/06/2019 02:45 :

Samozrejme, svedomím sa dá ospravedlniť všetko. Veď sú aj takí, ktorí ho v živote ešte ani raz nepoužili. Zaujímavé, že pred pár rokmi tu argument svedomia nezaznel, len znôška smiešnych sedesvacantistických "argumentov" a výmyslov.

KKP 751: "... schizma je odmietnutie podriadiť sa Najvyššiemu veľkňazovi alebo odmietnutie spojenia s členmi Cirkvi, ktorí sú mu podriadení."

Teraz príde námietka, aby som dokázal, že konciloví či pokonciloví pápeži boli skutočnými pápežmi. Ale ja na takú hru neskočím, aj tak by žiaden argument nebol prijatý, prípadne by to skončilo odvolávkou na svedomie.

Len by ma zaujímalo, ako chcú sedesvacantisti zabezpečiť apoštolskú postupnosť po 100 rokoch uprázdnenia Apoštolského Stolca (cca. v roku 2058 ) . Boli aj takí, ktorí 100 ročnú lehotu chceli počítať od smrti pápeža Pia X. Oops, ale to by už platný pápež musel byť teraz. Takže sa hranica jednoducho posunula ... smile Ako u jednej sekty, ktorá stále posúva termín konca sveta.

Naposledy upravil janjan dňa 2019-06-30 15:45 GMT

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 30/06/2019 07:13 :

Pascendi, do kostola na omšu nejdeme len preto že musíme, ale preto že chceme.
Ak chce rodina ísť v nedeľu do kostola, tak tam pôjde, aj  s dieťaťom. Si fest pomýlený.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 30/06/2019 07:49 :

pascendi,
sedesvacantistické zmýšľanie nie je neprekonateľným omylom.

Naposledy upravil janjan dňa 2019-06-30 20:50 GMT

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 02/07/2019 09:02 :

Pascendi, nema ti kto nahanat vodu na mlyn, pravda.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 02/07/2019 06:25 :

pascendi,
to o tej 100 ročnej lehote bez pápeža si tu dal pred rokmi Ty. Dozvedel som sa to od Teba. Takže, promiňte smile
Ja viem, že uznávaš pápeža(stvo), ale neuznávaš súčasných právoplatných pápežov, preto si sedesvacantista.

A pre istotu zopakujem, teraz príde námietka, aby som dokázal, že konciloví či pokonciloví pápeži boli skutočnými pápežmi. Ale ja na takú hru neskočím, aj tak by žiaden argument nebol prijatý.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 02/07/2019 07:03 :

pascendi,
čo Ťa tak vytočilo? Čítanie pravdy o sebe?
Jasne som napísal, že pápežský úrad nepopieraš, takže prečo mi podsúvaš takéto vyjadrenia?
A neosočujem, lebo "... schizma je odmietnutie podriadiť sa Najvyššiemu veľkňazovi alebo odmietnutie spojenia s členmi Cirkvi, ktorí sú mu podriadení." Ty odmietaš podriadiť sa súčasnému pápežovi, takže čo si?

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 03/07/2019 06:14 :

pascendi,
neklamem ani neosočujem.
S pomýleným svedomím sa dá argumentovať, ale neprehluší sa tým pravda.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 03/07/2019 06:22 :

pascendi,
sám svojimi slovami sa usvedčuješ, že neuznávaš súčasného pápeža.
A podľa môjho katolíckeho svedomia, v súlade s cirkevným právom, človek, ktorý neuznáva pápeža, je schizmatik.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 03/07/2019 06:22 :

pascendi,
predlož dogmu, že predkonciloví pápeži boli pápeži.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 03/07/2019 06:28 :

pascendi,
nedávaj mojim slovám význam, ktorý som nikdy nenapísal a ani na to nepomyslel. Uznával som a uznávam VŠETKÝCH legitímnych pápežov.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 03/07/2019 06:32 :

pascendi,
alibi? smile
Keď ide o pravdu? A večný život?

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 03/07/2019 06:37 :

pascendi,
takýmto spôsobom nevyhráš. Nedal si jediný argument v Tvoj prospech.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 03/07/2019 06:57 :

blink cry censor

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 03/07/2019 07:41 :

pascendi,
dáš dôveryhodné a relevantné dôkazy, že konkláve právoplatne nezvolilo Jána XXIII za pápeža?

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 03/07/2019 08:10 :

pascendi,
a napíšeš nám, ako sa volá človek, ktorý neuznáva legitímneho pápeža? Môžeš použiť aj formuláciu z CIC 1917.

Naposledy upravil janjan dňa 2019-07-03 21:17 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 03/07/2019 08:47 :

Vedome kalkulovať s nejakými "alibi" pre Súdom, to som ešte nepočul jak som starý.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 04/07/2019 07:25 :

No, neviem, kto je tu jesitny huh a este k tomu zlostny a vulgarny censor

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 05/07/2019 12:09 :

Na tomto mieste by sa žiadalo vyvrátiť všetky tvrdenia protistrany, ale nebudem to robiť. Škoda míňať čas na hádzanie hrachu na stenu. Len ešte raz zopakujem, že som sa nedopustil žiadneho osočovania ani pošpinenia dobrého mena. Čo by sa dalo zdôvodniť poukázaním či už na objektívnu pravdu alebo odvolaním sa na svedomie.

V živote by mi ani nenapadlo konať tak, aby som si vyrábal nejaké alibi pred Súd. Jediné mysliteľné alibi je modlitba o dar múdrosti, rady, sily ..., pokorné si priznanie a vyznanie svojich chýb a hriechov, pokánie a tichá prosba k Bohu o milosrdenstvo.

Čo bolo cieľom mojich vyjadrení? Poukázať na nebezpečné sedesvacantistické vyjadrenia, aby som uchránil čitateľov pred zneistením vo viere či pochybnosťami. Ak sa mi to podarilo, je to moje (aj ich) víťazstvo. To Pyrrhovo prenechám pascendimu.

beruska je odhlásený top beruska napísal dňa 05/07/2019 09:16 :

"na sprostu a nekompetentnu otazku "patricna" odpoved:"
"tento pokazeny jesitny(nekompetentny, diletantsky, ignorantsky, amatersky..) gramofon."
"jesitny amater..."
"tuto amatera a ignoranta a osocovaca a klamara."
"prestan trepat uz totalne nezmysly s tebou som definitivne skoncil amazter"
Pascendi, nechcela som az takto konkretne. Ale, toto je slusne spravanie katolika?
Alebo ja som precitlivela? Co myslite ostatni? Ak ano, tak sa ospravedlnujem a budem uz ticho huh

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 06/07/2019 04:30 :

Beruska, pascendi je taká tragikomicka figúrka. Jeho príchod, priebeh a účinkovanie je vždy rovnaké. Najskôr medové recicky, potom si vyberie "obeť", ktorú chce priviesť na "správnu vieru"(teraz si to ty)  u nej s tými medovymi motuzmi pokračuje, a na ostatných pluje síru smile Kladie tisíc otázok, ale sám žiadne odpovede nedáva. Keď už je tej šíri veľa, a ľudia sa do neho "pustia", na čas sa vymaže. A kolotoč pokračuje.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 06/07/2019 04:49 :

Nezabudka, to je tzv.Pascendiho menstruacny cyklus. Asi mu zalozim menstr.kalendar.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 06/07/2019 05:24 :

Pascendi, chudiatko ako ti vsetci krivdime a ublizujeme. Ty chces len dobre a my pohania takto...

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 06/07/2019 05:37 :

Pascendi, cize vsetci su blazni, len ty si lietadlo. To ze sa s tebou nechce nikto vybavovat, znamena ze v tom nevidia nijaky zmysel a nie ze nemaju.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 06/07/2019 05:51 :

Ano, nadhadzovat na mec. Preto ti je luto, ze nikto s tebou nechce diskutovat, lebo ti nema kto nadhadzovat. Nuz co zasejes, to budes zat.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 06/07/2019 06:05 :

Pascendi, na to aby si prekukol "debila" nepotrebujes jasnovidecke schopnosti.

nezabudka1234 je odhlásený top nezabudka1234 napísal dňa 06/07/2019 06:43 :

Pascendi, už si pozdravoval Emmu?