Archívy

Reklama

+ : Vieme sa tešiť zo šťastia a úspechu iných?

Alebo skôr závidíme?

Psychoterapeut upozorňuje na to, že závisťou si škodíme hlavne sami sebe. To si však veľa ľudí vôbec ani neuvedomuje. Závistlivý človek je mrzutý a nespokojný, rastie v ňom zúrivosť, agresivita, keď niekto, koho pozná, má alebo získa niečo, čo on sám nemá. Závisť vytvára obrovskú vedomú aj podvedomú agresiu. Je to toxická, zhubná sebadeštrukčná emócia. Závistlivci preto trpia často závažnými, veľmi bolestnými ochoreniami.
Upozorňuje tiež, že závisť je veľmi zlá vlastnosť, lebo škodí hneď dvakrát. Jednak človeka zožiera zvnútra a zároveň pôsobí negatívne aj navonok. Tí, ktorí trpia veľkou závisťou, sú naozaj veľmi nešťastní ľudia. „Väčšinou sa títo ľudia prejavujú aj veľmi negatívne navonok. Neustále kritizujú, vypisujú negatívne komentáre na sociálne siete, chodia sa neustále sťažovať. A čím viac pozornosti im okolie venuje, tým viac u nich narastá túžba negatívne pôsobiť na iných. A najhoršie na tom je hlavne to, že postupne likvidujú sami seba,“ upozorňuje Ivan Skalík.
...

Želajte každému všetko len to najlepšie

Je na vás, či budeme závidieť, alebo sa  otvoríte prajnosti. Každý si zaslúži mať v živote všetko, čo potrebuje. Otvorte sa tomu, prijmite to a užívajte si, tešte sa a vychutnávajte si to. Robte to pozitívne a s čistými úmyslami, nie na úkor niekoho iného. Čo najčastejšie želajte úspech aj iným ľuďom. Naučte sa tešiť z cudzieho šťastia a úspechu.

Snažte sa svoj život naplniť tým, čo máte radi

Keď človek nie je frustrovaný, keď robí to, čo ho baví, napĺňa a čo mu robí radosť, vtedy si automaticky vytvára obranu proti závisti. Spokojní ľudia väčšinou nezávidia. Keď sa preruší spojenie so samým sebou, začnú sa neplodné preteky s ostatnými. Sú to preteky , ktorý v skutočnosti nie je možné vyhrať. Vždy sa nájde niekto lepší. Najjednoduchšie a najefektívnejšie je prijať sám seba. Ako na to? Po prvé. Pristupujte  k sebe a svojim vlastnostiam bez negatívnych prívlastkov, jednoducho ako k danostiam. Treba sa prestať zhrýzať a obviňovať. A po druhé,  zachovajte si kladný postoj k samým sebe. Možno to prirovnať k láske matky k svojmu dieťaťu.

A po tretie, ak sa vám  nepáčia nejaké vaše  vlastnosti, môžete ich začať meniť. Je to jednoduché. Zmeňte postoj k sebe a začnite konať.

Pozrime sa ešte, aký názor mal  na túto vlastnosť rímsky filozof, štátnik a spisovateľ Seneca:

„Obdivuj ľudí, ktorí robia niečo lepšie ako ty, môžeš sa od nich učiť. Miluj ľudí, ktorí robia niečo lepšie ako ty aj ty sa môžeš stať samým sebou.
Blahoreč ľuďom, ktorí robia niečo lepšie ako ty a pocítiš úľavu, staneš sa oceánom. Ďakuj im za to, že ti ukazujú, ako môžeš robiť lepšie to, čo robíš. Cez nich ti život dáva možnosť pochopiť, že môžeš byť lepším ako si teraz.
Ďakuj životu za túto lekciu a život ti odpovie darčekom, ktorý ťa pozdvihne do nových výšok v tvojom rozvoji. Prestaň sa porovnávať s ostatnými a staneš sa samým sebou.“

eduworld.sk
Pridal kava on 05/03/2019 12:39

Komentáre (4)

prskavka je odhlásený top prskavka napísal dňa 05/03/2019 08:35 :

Pekné.

anneliese je odhlásený top anneliese napísal dňa 05/03/2019 09:04 :

Som vysokoprajný človek a teším sa z úspechu iných ľudí, aj tých ktorí sú mi nesympatickí. Nikdy som ani nezávidela väčší plat kolegom a ak sa niekomu darí vo vzťahovej oblasti, to prajem ľuďom ešte väčšmi.
Závidím len v dobrom. Inými slovami vyjadrím obdiv nad dosiahnutým cieľom iných ľudí, že dosiahli to čo ja nie. Vyjadrím obdiv, že ich námaha im priniesla ovocie.

juraj003 je odhlásený top juraj003 napísal dňa 06/03/2019 07:51 :

Pekný článok  thumbs up Otázka : kedy je človek šťastný a cíti sa dobre  ? Keď závidí alebo je plný lásky ? ( závisť zožiera lásku )

whitetiger je odhlásený top whitetiger napísal dňa 06/03/2019 08:31 :

kava:
Správny prístupsmile Páči sa mi to.