Archívy

Reklama

vzteklej pes : Body and soul a mozog ,)

Vždy keď sa zoznámim s nejakou slečnou odtiaľto , je prakticky nemožné vyhnúť sa téme spirituality To je pochopiteľné aj keď , ja sa tieto rozhovory iniciovať nesnažím No a ten posledný bol o tele a duši Dozvedel som sa , že duša môže existovať bez tela , ale telo bez duše nie Ak je toto konštatovanie správne Akú úlohu v tom zohráva mozog ? "Predpokladá sa" , že je to orgán zodpovedný za myslenie a i. Viera v dušu človeka a jej , jeho posmrtný život však naďalej vyžaduje mysliacu dušu ( alebo sa mýlim ? ) Bez mozgu ? Môže byť ale potom ak je to tak , že duša , ktorá je súčasťou tela počas života mozog na myslenie nepotrebuje lebo už sama o sebe je mysliaca , tak na čo nám vlastne potom táto vec ( mozog ) je ?

Nejde mi to do hlavy ,( Vie mi to niekto jednoducho a zrozumiteľne vysvetliť ? Dík ,)
Pridal zisielzcesty on 02/11/2018 07:39

Komentáre (14)

vladosomja je odhlásený top vladosomja napísal dňa 02/11/2018 10:08 :

ahoj smile Skús si niečo naštudovať o epifýze alebo kde sa ,,nachádza´´ naša viera. Ezoterici by hovorili o treťom oku. Možno tam nájdeš odpoveď na svoju otázku. A ešte pridám: Milovať budeš Pána, svojho Boha, z celého svojho srdca, z celej svojej duše, z celej svojej MYSLE a z celej svojej sily!"

krvavamery je odhlásený top krvavamery napísal dňa 03/11/2018 06:19 :

Bola by som veľmi naivná, ak by som si sľubovala zoznámenie na tomto webe. Ty máš skúsenosť s rozoberaním spirituality. Ja som tu pár krát riešila, kde ma oslovil šuhaj z opačnej strany republiky, keď som ho upozornila na to odkiaľ som, nebol to problém. Problém to bol už vtedy keď som sa ho spýtala, či je ochotný presťahovať sa.

zisielzcesty je odhlásený top zisielzcesty napísal dňa 03/11/2018 08:09 :

ahoj ,) : pýtam sa na uhol pohľadu veriaceho , nie psychiatra či neurológa ,)
mery : si si istá , že tu chceš teraz riešiť svoje problémy práve so mnou ?

lazar44 je odhlásený top lazar44 napísal dňa 04/11/2018 02:16 :

Očitý svedok nehody, stret vlaku a chlapca na bicykli, povedal toto:
Chlapca odhodilo a došlo k otvoreniu hlavy.
Aj keď mu časť mozgu vypadla z lebky, on mal snahu rukami
vložiť mozog, tu časť, späť do lebky.
Tiež to nedokážem vysvetliť.
huh

zisielzcesty je odhlásený top zisielzcesty napísal dňa 04/11/2018 05:00 :

Ľudia ja vám prestávam rozumieť ,) Je všetko OK ?

vyzivatel je odhlásený top vyzivatel napísal dňa 08/11/2018 06:49 :

Zisiel z cesty, nebud smutny ze niekoho  nechapes, tes sa , ze sa tu mozes zoznamovat s peknymi zenami.

Naposledy upravil vyzivatel dňa 2018-11-08 06:50 GMT

andreiosemaria je odhlásený top andreiosemaria napísal dňa 08/11/2018 07:47 :

Odpoveď veriaceho je prostá - Boh stvoril človeka ako bytosť zloženú z tela a duše. Smrť - oddelenie duše od tela nebol však pôvodný boží zámer. Je to dôsledok hriechu. Podľa kresťanskej viery budú na konci dejín všetky telá oživené. Aby to bolo možné predpokladá sa, že duša prežije smrť tela. Táto duša sa po tom spojí so svojím telom, ktoré už bude nesmrteľné. Odpoveď na otázku na čo je mozog je podľa kresťanskej viery v podstate totožná s otázkou - na čo je telo. Telo bez duše je mŕtve. A duša bez tela? Je neúpným človekom.
Inak úvahy o sídle duše sú v podstate nekresťanské. Vychádzajú z predstavy že duša je nejaká vec. Staroveké kultúry si predstavovali že sídlí v bruchu, srdci, obličkách, alebo pečeni. Pre úpadkovú novovekú filozofiu je príznačné že tieto úvahy rozvíjal Descartes. Práve on tuším písal o epifýze, ako sídle duše. A to niekoľko storočí po tom, čo Tomáš Akvinský navrhol dodnes neprekonaný pohľad na telo a dušu. Podľa neho je duša formou tela. Teda niečím na základe čoho je to telo vystavané - sformované a na základe čoho môže byť po smrti - pri vzkriesení - znovusformované. A tento pohľad je prijateľný aj pre niektorých materialistických vyznavačov nesmrteľnosti.

zisielzcesty je odhlásený top zisielzcesty napísal dňa 08/11/2018 06:17 :

No konečne niekto ,) Dík : ...maria Takže kresťanská predstava o človeku je taká , že telo sa od počatia až po smrť formuje podľa duše , ktorá je jeho matricou Podstatou tohoto "dvojdimenzionálneho" hybridu , teda človeka je duša , ktorá pre svoju existenciu telo nepotrebuje Keď duša telo opustí , telo sa rozpadne , ale nie je zničené úplne ( nezaniká ) Nesmrteľná duša ostáva a zachováva si svoju schopnosť myslieť , vnímať , preciťovať , tvoriť , vyvíjať sa atď. a to vo svojom prirodzenom prostredí ,) Telo je teda "len" fyzickým zobrazením tela a procesov duše , ktoré je zachované pre tzv. zmŕtvychvstanie

Je toto OK ,) ?

Vo svete vedy je to totiž presne naopak Tá totiž tvrdí , že duchovný rozmer človeka je generovaný našou fyzickou štruktúrou a že fyzické poškodenia majú za následok psychické poruchy atď.

Zaujíma ma to pretože drvivá väčšina žien/dievčat , ktoré som tu spoznal pracuje v sfére zdravotníctva , alebo školstva

popoliss je odhlásený top popoliss napísal dňa 08/11/2018 06:47 :

Ak môžem, hľadal by som odpoveď v biblii. Keď hovoríte o duši, tak v 3.knihe Mojžišovej 17.kapitola 11.verš sa zmieňuje. že duša je v krvi. Dá sa nájsť aj to, že človek má tri zložky: duch, duša a telo. Môj názor, podľa toho, čo som prijal: duch človeka, keďže myslí(viem toto zdôvodniť podľa biblie) má miesto v mozgu. Duša, keďže cíti je v krvi. Ty sa pýtaš, či duch a duša môžu existovať bez tela. Môžu, ale sú niekde v rukách Božích do času Súdu. V nebi budú mať ľudia nesmrteľné telá. Možno si to pozrieť v závere Zjavenia Jána v Biblii.

Naposledy upravil popoliss dňa 2018-11-08 18:48 GMT

andreiosemaria je odhlásený top andreiosemaria napísal dňa 08/11/2018 09:30 :

zisielzcesty
V podstate áno. Akurát ako presne môže duša vnímať ak nie je v tele a nemá nijaké orgány vnímania ani nič podobné je niečo čo je mimo akúkoľvek našu skúsenosť. Nechcem o tom nijak špekulovať. Že duša nezomiera to vyplýva z viery v zmŕtvychvstanie, Božích vlastností a skutočnosti hriechu. A čo sa týka tej materialistickej paradigmy - zničením konkrétnej orgánovej štruktúry samozrejme zanikne možnosť jej používania, čo však neznamená, že zaniká úplne ako potencia (aj z čisto materialistického hľadiska existuje miminálne ako genetický program).

Inak slovo duch sa v Svätom Písme v súvislosti sčlovekom používa v dvoch významoch. Po prvé, ako synonymum pre dušu o ktorej tu píšeme a a po druhé ako označenie Ducha Svätého tretej božskej osoby. Podľa tradičného kresťanského chápania je človek úplným keď je tvorený telom a dušou. Ale dokonalým sa stáva, až keď je v ňom prítomný aj Duch Svätý. On je tou treťou zložkou, ktorá robí človeka úplne dokonalým.

ivan111 je odhlásený top ivan111 napísal dňa 10/11/2018 06:22 :

Ty hovoríš, že duch a duša je to isté, ale podľa Svätého Písma  konkrétne Listu  ˇZidom kap.4 verš 12 (preklad prof.Roháčka) apoštol Pavol hovorí:
Lebo slovo Božie je živé a účinné a ostrejšie nad každý meč dvojsečný, a prenikajúce až do rozdelenia duše a ducha, ....... (slovo duch, keˇd je tam s malým písmenom neoznačuje Ducha Svätého, ale ducha človeka).
Tak ja spolu s Pavlom rozlišujeme, že duch a duša nie je to isté a človek má tri zložky: duch, duša a telo. A viem aj dalšie miesto v Biblii, kde je to potvrdené, ale nechcem to teraz obšírne.

zisielzcesty je odhlásený top zisielzcesty napísal dňa 11/11/2018 11:00 :

Aha ,) Takže predstava laikov o troch stavoch duše po smrti tiež nie je správna ? Lebo sa ústne traduje medzi rodičmi a deťmi niečo o posmrtnom prežívaní duše na troch úrovniach Nebo , peklo , očistec Znamená to teda , že duša po smrti necíti , nevníma , nereaguje Iba čaká kedy posledný zhasne ,) ? To by ale znamenalo , že je technicky rovnako mŕtva ako jej fyzické telo

andreiosemaria je odhlásený top andreiosemaria napísal dňa 12/11/2018 10:16 :

Ivan, je to presne to, o čom som písal, nebudem to opakovať, iba v skratke. Duch môže byť buď Duch Svätý alebo duša. Spomínaný text z listu židom rozlišuje ducha ako dušu človeka a rozlišuje ducha, ako entitu pod ktorej vplyvom človek je. Ako vieme môže to byť Duch Svätý (čo je optimálny a pôvodne zamýšľaný Boží plán), alebo to môže byť zlý duch. Takže tri zložky človeka áno, ale tie tri zložky sú práve telo človeka, duša človeka a Duch Svätý, ktorý by v ňom mal byť prítomný. Práve jeho prítomnosť alebo neprítomnosť rozdeľuje ľudí "pneumatikoi" teda tých, čo sú nositeľmi Ducha Svätého a "psychikoi" teda tých, čo nie sú.
Inak malé a veľké písmená nie sú príliš dôležité, pretože pôvodné znenie Písma ich nemá. Dali ich tam predkladatelia a mohli sa mýliť. Preto pre rozlíšenie kedy ide o Ducha a o ducha nám samotný text nepomôže. Potrebujeme poznať kontext.

zisielzcesty, predstava laikov, ako ju podávaš je chybná. V prvom rade preto, že to nie ú tri rovnocenné stavy. Peklo a nebo sú stavy definitívne a očistec je podľa katolíckeho učenia predstupňom neba. O tom, čo subjektívne môže prežívať duša mimo telo nemôžem korektne povedať nič. Pretože vnímanie, cítenie reagovanie je závislé na čase. Čas je definovaný ako pomocou pohybu hmoty. Ak však neexistuje žiadné hmotné telo - nič čo by sa hýbalo, nemôže to yvstihnúť nijaké slovo, ktoré poznám. Jedna zo základných katolickych dogiem však je, že definitívny stav - peklo, alebo nebo bude každý vnímať aj po vzkriesení - na svojom tele.

ivan111 je odhlásený top ivan111 napísal dňa 13/11/2018 09:44 :

zisielz cesty : Ospravedlňujem sa za toto moje objasňovanie v rámci  tohoto Tvojho blogu. Nech to ale poslúži na dobré.

andreiosemaria: Ty hovoríš, že prekladatelia sa mýlia. Lež Boh sa nemýli a utvoril človeka podľa svojej podoby. Je to napísané v 1.knihe Mojžišovej v 1.kapitole  v 26.verši. Apoštol Jakub v 2.kap.26.verši hovorí: ...lebo jako je telo bez ducha mrtve, tak i ........
Každý človek veriaci, či neveriaci má svojho ducha a aj dušu. U neveriacich ľudí ich duch je nevnímajúci Ducha Svätého, tak ako o tom píše aj apoštol Pavol.
Ak sa tu hovorí niečo iné, než je v Biblii, hovorí sa tu proti Božiemu Slovu.
A keˇd slepý povedie slepého, obaja padnú do jamy (tak hovorí Pán Ježiš v Ev.podľa Matúša kap.15,14).
Viac už sa nemôžem zapájať do tejto debaty tu na tomto mieste.