Archívy

Reklama

Advent : Rorátne sv.omše. Počas ADVENTNÉHO obdobia ...počuli ste, videli ste, boli ste, prežili ste, pôjdete?

Roráty, čiže svätá omša pred svitaním. V tomto uponáhľanom, hektickom svete si "zázrakom" nájdeš čas ešte skôr ako sa "svet" prebudí a kráčaš na "rozhovor" s Pánom. "KTO, ČO" všetko nás zamestnáva s teóriou, čo všetko je potrebné, stihnúť ešte do Vianoc?
A teraz buďme úprimní sami k sebe? Kto by nesníval po sviatkoch plných lásky, pokoja a radosti?
Do dosť veľkej miery, máme prežitie sviatkov vo svojich rukách aj ich priebeh.
     Tak si nájdi čas pre Pána. Lebo On Ti chce niečo pošepkať, niečo čo patrí len do Tvojich uší a preto bude hovoriť potichúčky.
Stíš sa a zopni ruky k modlitbe a priprav svoje srdce pre zmenu k lepšiemu. Priprav svoje srdce pre milosť a spoznaj význam slova milovať.
     Nech sú Tvoje Vianočné sviatky nie len radostné, ale aj požehnané!
     

Možno sa Ti podarí aspoň raz prísť na Rorátnu omšu...plnej symboliky.
     Tma naznačuje smutné položenie ľudstva, ktoré kráča vo tmách, kým mu narodenie Krista neprinieslo svetlo, svetlo Božieho zjavenia, ako aj blaživú nádej na vykúpenie.
     Slovo rorate je zo začiatku antifóny Rorate, caeli desuper čiže Roste, nebesia, z výsosti. Touto antifónou sa začínala votívna omša ku cti Panny Márie v advente.

„Sviece v rukách ľudí a pribúdajúce prirodzené denné svetlo symbolizujú príchod pravého Svetla

„V adventnom období liturgia denne slávi Gabrielovo posolstvo preblahoslavenej Panne Márii.
     Práve v súvislosti s týmto pohľadom bol zvyk v minulosti intenzívne sláviť tzv. roráty, čiže svätú omšu pred svitaním. “Túto svätú omšu môže kňaz slúžiť aj po liturgickej reforme Druhého vatikánskeho koncilu v adventných fériach, samozrejme s osobitnými čítaniami na každý deň.

Požehnaný ADVENT želajme si navzájom.
Pridal slovo on 03/12/2017 09:31

Komentáre (53)

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 03/12/2017 10:26 :

Práve v súvislosti s týmto pohľadom bol zvyk v minulosti intenzívne sláviť tzv. roráty, čiže svätú omšu pred svitaním


preco v minulosti?

Zvyk nieco vyjadroval, aj tym kedy a preco bol slaveny. Zmenit ho znamena zmenit dovody a toho zvyku. A ked sa zmenia dovody, tak uz to sotva je to co zvyk vyjadroval.
Takze nemennim zvyk, nemenim dovody preco bol zvykom, a slavim v celej plnosti to co vyjadroval.

spoznavanie je odhlásený top spoznavanie napísal dňa 03/12/2017 01:01 :

Milé SLOVO.Ak môžem pár otázok...Tomu prvému odstavcu,čo si napísala "tie svoje slová" tomu  rozumiem.Ale to ďalšie,tie odborné výrazy ,to je už trošku komplikované a nejako pomiešané.Tak sa chcem spýtať na to, čo si napísala citujem -" Slovo rorate je zo začiatku antifóny Rorate, caeli desuper čiže Roste, nebesia, z výsosti. Touto antifónou sa začínala votívna omša ku cti Panny Márie v advente."   Čo sú to tie antifóny Rorate,čo je votívna sv.omša ku cti Marie,načo a ako to vzniklo?  Potom sa chcem spýtať na ďalšie tvoje slová -"“Túto svätú omšu môže kňaz slúžiť aj po liturgickej reforme Druhého vatikánskeho koncilu v adventných fériach," Prečo môže aj po reforme,bol s tým niekedy problém,alebo to bolo aj niekedy zrušené, to votívne slávenie a prečo len v adv.feriach?A ešte či aj dnes ľudstvo ako také kráča vo tmách?.A myslím si,pri sv.omši (bohoslužbe,liturgii)ide o niečo iné a viac  ako dobré pocity,a symboliku...A že ak ide o symboliku,tak je dobré ju najprv poznať a najlepšie je byť na byzantských obradoch,tam je tej symboliky veľa (lebo neprešla reformou II.vat.koncilu podobne ako u pravoslávnej c. A ešte malé info k tým "votívnym rorat.sv.omšiam.Asi s nimi neprišla cirkev,ale rímsky cisár v 14.st. Ďakujem s prianím Božieho pokoja...

slovo je odhlásený top slovo napísal dňa 03/12/2017 06:20 :

Ďakujem za komentáre aj otázky na ktoré si netrúfam odpovedať tak, aby nenasledovalo ďalších desať ďalších otázok. Nie som kňazom, ale človek ktorí má rád adventné obdobie. Ďakujem za pochopenie za moju neúplnosť.

perpetua je odhlásený top perpetua napísal dňa 03/12/2017 07:16 :

požehnaný večer,a tiež požehnaný advent./Ak sa  nemýlim/, /-roráty z lat.slova  rosu dajte a ku
komentárom č.1 a č.2 iba toľko, kto chce nájsť PRAVDU
nájde ju.So slovom, ktorý napísal/a/ súhlasím, nie je
kňazom, ja tiež nie, som len obyčajná, veriaca.
Mám rada adventné obdobie, kde sa človek stíši,...uvedomuje pomaličky, ako to svetlo, ktoré v tie rorátne rána prichádza, že raz príde aj to SVETLO, druhý
KRISTOV príchod, na ktorý sa práve cez advent pomaly pripravujeme . Ešte raz požehnaný advent.

spoznavanie je odhlásený top spoznavanie napísal dňa 03/12/2017 08:01 :

Milé SLOVO,neboj sa ďalších otázok,veď to patrí ku komunikácii.Píšeš,že si netrúfaš odpovedať...to nevadí (nie si vraj kňaz).Ale máš odvahu písať ako kňaz,slová,ktorým sama nerozumieš a vytvoríš na tých slovách blog,je to zvláštne.Veď ak niečo napíšem,najprv sám musím vedieť čo píšem,veď to potom nedáva zmysel.Asi si to len  niekde opísala a dala to tu a chceš,aby k tomu niekto niečo napísal.Načo to je dobré? Veď to potom stačilo tak jednoducho napísať pár slov o advente,tak ako to vieš a cítiš.Škoda,lebo je to zaujímavá téma "roráty" so zvláštnou históriou a s nie dôležitou prítomnosťou.smile

11111 je odhlásený top 11111 napísal dňa 03/12/2017 08:27 :

spoznávanie

Tu nájdeš možno odpovede na svoje otázky

http://adsum.sk/2007-2012/run.php?subaction=showfull&id=1322776666&archive=&start_from=&ucat=2&

spoznavanie je odhlásený top spoznavanie napísal dňa 03/12/2017 09:31 :

Ahoj 11111.Prepáč,ale moje otázky nesúviseli s miestom hľadania odpovedí.Ale aj tak ďakujem.

Naposledy upravil spoznavanie dňa 2017-12-04 11:43 GMT

11111 je odhlásený top 11111 napísal dňa 03/12/2017 09:40 :

spoznavanie

Prepáč ty mne

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 03/12/2017 09:42 :

slovo,
je chvályhodné, že si sem dala upovedomenie na rorátne sväté omše. Aj keď nevieš odpovedať na 10 ďalších otázok. Múdrosť nespočíva v tom, že som všade bol, všetko som videl, všetko počul, všetko viem. Pravá múdrosť znamená milovať Pána Boha. A verím, že tejto múdrosti máš aj na rozdávanie.

11111 je odhlásený top 11111 napísal dňa 03/12/2017 09:48 :

"mudrosť nespočíva v tom,že som všede bol,všetko som videl,všetko počul, všetko viem"


Od tena a u teba tieto slová janjan
To je k pokukaniu laugh laugh laugh

Najme medzi nami wink
(keď vieš, čo nevieš,čo si ty meprežil ale ja a nezažil to za mňa)

alexandra_ je prihlásený top alexandra_ napísal dňa 03/12/2017 10:48 :

Kto by nemohol ist rano na roratnu sv. omsu, kazde rano o 7.hod. byvaju aj na radiu Lumen roratne sv. omse, z Katedrály sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici..trvaju 30 minut.
Alebo aj na tv Lux byvaju.

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 04/12/2017 10:56 :

o tom ze co su dnes roratne sv. omse sa nevie sa necudujem (ani ten fantom co sa za ne poklada nim nie je, nech to vykladaju na kadejakych strankach "ponovom" ako len chcu) ale ked tak pozeram nikto nepripomenul ze Advent je predovsetkym POSTNE OBDOBIE, su tam aj kvatembrove dni.

To hlavne vysumelo dnes vsetkym ktori tam vidia len vianocny stromcek, rolnicky a "svetu mier".

Ja osobne by som na roratnu svatu omsu o 7 nesiel (to je roratna svata omsa?)

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 10/12/2017 09:29 :

Na stíšenie v tomto období očakávania - záverečná časť z Všeobecnej adventnej modlitby (Nábožné výlevy, SSV):
"Ježišu Kriste, môj Boh a môj Spasiteľ, ty si z lásky k ľuďom zostúpil z trónu svojej velebnosti a z lona svojho nebeského Otca do tohto údolia biedy a mocou Ducha Svätého stal si sa v lone najsvätejšej Panny človekom, prosím ťa, vyvoľ si moje srdce za svoj príbytok, ozdob ho milosťou, naplň duchovnými pokladmi a zaujmi ho celkom.
Spasiteľ mojej duše, dožič mi, aby som sa ti mohol páčiť a prijať ťa do svojho srdca. Daruj mi svätú lásku, aby som ťa vždy viac a viac miloval. Daj, Pane, aby som bol s tebou putom lásky spojený tak, že ma ani svet ani smrť, ani peklo, ani diabol nebude môcť odlúčiť od teba. Amen."

peter8 je odhlásený top peter8 napísal dňa 11/12/2017 07:30 :

Odpovedal by som na otazky. Co je antifona? Je to uvodny spev pri sv. omsi, Introit. U nas sa zvykne nahradzat piesnou z Jednotneho katolickeho spevnika, ale v Rimskom misali je uvedeny tento Uvodny spev - niekedy ho knaz recituje, ked nepride organista. Votivna sv. omsa k Panne Marii znamena, ze nie je viazana na konkretny sviatok, ale moze sa brat v ktorykolvek den, pokial tam nie je vyznamnejsi sviatok a nie je to zakazane. Votivne sv. omse k Panne Marii sa beru vacsinou v sobotu (omsovy formular). Co sa tyka reformy II. Vatikanskeho koncilu, v tomto pripade ide o to, ze kazdy den adventneho obdobia ma svoj vlastny formular a vlastne liturgicke citania. Ak by sa kazdy den bral formular roratnej sv. omse, kazdy den by boli tie iste citania a ludia by boli ochudobneni. Preto by sa mali brat citania zo dna.

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 11/12/2017 08:15 :

ano tzv "reforma" riadne curvatio (ohnut, zohnut) advent.
Vyznamnejsi sviatok skus spresnit, kedze sme zazili ze urcita organizacia si veselo posunula Neposkvrnene pocatie. Existuje nejaky vyznamnejsi sviatok v advente?

peter8 je odhlásený top peter8 napísal dňa 11/12/2017 07:42 :

Pascendi, chcel som to vysvetlit jednoduchsie, aby to ludia pochopili, nechcel som ist do stupnov sviatkov. Ani som nechcel hodnotit reformu ako dobru alebo zlu, ale jednoducho konstatovat, co nastalo. Ake posunutie myslis? Prave som si pozrel stary misal a sviatok Neposkvrneneho pocatia je rovnako ako v novom 8. 12. Iste, je to najvyznamnejsi sviatok v advente, jediny prikazany.

alexandra_ je prihlásený top alexandra_ napísal dňa 12/12/2017 09:23 :

Pozývame všetkých ľudí dobrej vôle do projektu Advent s Konferenciou biskupov Slovenska. Projekt bude trvať od 3. (Prvej adventnej nedele) do 24. decembra 2017 (Štvrtej adventnej nedele). V tomto čase budú môcť záujemcovia získať každý deň e-mail myšlienku s fotografiou. Ide o myšlienky, ktoré vytvoril tím projektu. Priamo nadväzujú na evanjelium dňa.

Cieľom projektu je pomôcť všetkým, ktorí prejavia záujem, spoločne sa duchovne  pripraviť na slávenie Vianoc. Tí, čo nemajú prístup na internet, môžu projekt podporiť svojou modlitbou, pôstom alebo inými skutkami milosrdnej lásky. Pozvaní sú k tiež k skutkom telesného milosrdenstva.

AKO SA REGISTROVAŤ?  

Zaregistrovať sa dá na TOMTO MIESTE. Stačí uviesť meno a e-mail. Vďaka registrácii získate bezplatne každý deň do svojho e-mailu myšlienku. Tí, ktorí sa zapojili do posledného z projektov (v pôste 2017), sú už v novom automaticky prihlásení.

KTO PROJEKT ZASTREŠUJE?

Ide o projekt Konferencie biskupov Slovenska. Zastrešuje ho Tlačová kancelária KBS (Michal Lipiak, Peter Zimen).

Myšlienky pripravil tím projektu pod vedením Mons. Jozefa Haľka, bratislavského pomocného biskupa. Spolupracovali sr. Bonaventúra Šmidová a Miroslav Kuka.

Viac na stranke

Advent s KBS..Pozvanie k projektu

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 12/12/2017 09:39 :

peter8 napísal dňa 11/12/2017 07:42 :

Pascendi, chcel som to vysvetlit jednoduchsie, aby to ludia pochopili, nechcel som ist do stupnov sviatkov. Ani som nechcel hodnotit reformu ako dobru alebo zlu, ale jednoducho konstatovat, co nastalo. Ake posunutie myslis? Prave som si pozrel stary misal a sviatok Neposkvrneneho pocatia je rovnako ako v novom 8. 12. Iste, je to najvyznamnejsi sviatok v advente, jediny prikazany.


tak potom si si asi nevsimol ze ista organizacia ho asi dva roky dozadu ked padol na nedelu surovo posunula na 9.

A ktory "rimsky misal " myslis? ten montiniovsky ktory je z 6/7 protestantsky ci iny? trebars jana23? Aby sme jasnejsie poukazali kde kto a ake ruky riedil.

peter8 je odhlásený top peter8 napísal dňa 12/12/2017 11:23 :

Dakujem za vysvetlenie, uz chapem, co si tym myslel. Ano, ked sviatok padol na niektoru adventnu nedelu, bol presunuty na najblizsi den. Ak sa dobre pamatam, stalo sa to aj so sviatkom Zvestovana Pana v poste. Nie, ani misal Pavla VI. ani Jana XXIII. Kvoli presnosti napisem, ze som sa pozrel do misalu z roku 1952.

peter8 je odhlásený top peter8 napísal dňa 12/12/2017 11:53 :

Dakujem aj za upozornenie na zaujimavu situaciu, ktora nastava v advente. Nedalo mi to a pre zaujimavost som si pozrel Putnik svatovojtessky z roku 1957, kedy 8. december pripadol na nedelu. 8. 12. je tam v kalendari ako II. nedela adventna a 9. 12. pondelok je tam ako Nep. Poc. Panny Marie.

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 12/12/2017 02:01 :

Peter ako si si vsimol ja som pisal o sviatku Neposkvrneneho pocatia, nie o Zvestovani.(ktory sa noazaj presuva ale netusim preco ho porovnavas s Neposkvrnenym ktory je inej triedy a ma oktavu, myslim v katolickej cirkvi)

A neviem co si chcel povedat tym putnikom, ale jedine prvej adventnej ustupuje aj sviatok- co samozrejme Neposkvrnene nepadne (zeby upozornenie ze modernizmus neprisiel az II vatikanskym koncilom?- dakujem ti zan)

Naposledy upravil pascendi dňa 2017-12-12 13:12 GMT

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 12/12/2017 03:19 :

Ale pre zaujimavst vypisem ako to vypada v katolickej cirkvi:

nedele I triedy: prva nedela adventna, vsetky postne atd- pri stretnuti s inymi sviatkami maju vzdy prednost.(preto tento rok ustupi aj Zvestovanie)

nedele II triedy: 2, 3, 4 nedela adventna, nedela Deviatnik, aj 1 a 2 po Deviatniku - ustupuju len sviatkom I triedy.

Sviatky I triedy: okrem inych aj Neposkvrnene, s oktavou, a aj Zvestovanie - bez oktavy  
Kde urobili sudruhovia pisuci putnik svatovojtesky chybu?

peter8 je odhlásený top peter8 napísal dňa 12/12/2017 03:20 :

Ano, sviatok Neposkvrneneho pocatia ma aj oktavu. Tym Putnikom svatovojtesskym som chcel povedat, ze je to cirkevny kalendar na rok 1957, cize pred II. Vatikanskym koncilom a v tom roku sa sviatok presunul na pondelok 9. 12. Nechcem sa hadat ani nic podobne, len ma tema zaujala, tak som sa pozrel do starych kalendarov, ze ako to riesili pred koncilom.

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 12/12/2017 03:23 :

no koncilom nezacalo devastovanie marianskej ucty, aby bolo jasne. minuly rok ho "oslavili" znamym premietanim na prieceli baziliky sv petra. (zaujal lev) ani o den skor, ani o den neskor...

Ale mohol si aspon porovnat roraty pred tzv reformou a po nej... a hned zistime ktore su "roratnejsie".
Ako zdevastovsali marainsky raz napr. v nich...

peter8 je odhlásený top peter8 napísal dňa 12/12/2017 06:24 :

Prepac, nevsimol som si Tvoj predposledny komentar. Ano, je to tak ako pises, co sa tyka stupnov sviatkov a plati to aj v pripade sviatku Neposkvrneneho Pocatia. Chybu mozno urobili sudruhovia z Mieroveho hnutia katolickeho duchovenstva, ktori pisali Putnik svatovojtessky, ale mozno nie - mozno sa to tak naozaj slavilo. Neviem najst iny predkoncilovy kalendar, kde 8. 12. vychadzal na nedelu, ze by som to porovnal. Iste, porovnat roraty sa neda. Po koncile je to prakticky adventna feria so spevom Rorate caeli na uvod a svieckami na uvod. Pred koncilom to bola slavnostna votivna sv. omsa o Panne Marii v bielom liturgickom ruchu, po 17. decembri s gloriou a kredom, v sobotu s gloriou. Atmosferu vsak dodavalo aj to, ze v tom case byval v advente sneh, co dnes uz nie je a mnohe obce neboli elektrifikovane, takze veriaci absolvovali romanticku cestu snehom s lampasikmi a svieckami za rannej tmy. Ak sa mozem spytat, co bolo zaujimave na levovi? Uz si tie obrazy zvierat dobre nepamatam.

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 12/12/2017 06:44 :

Ano peter, sviatky mas vypisane, nenasiel som hned v misaliku 1952, tak v schalerovom.
Logicky sa mohli stat len dve veci- bud poslabil sviatok Neposkvrneneho pocatia, alebo posilnila 2 adventna. Lenze Advent je jedine obdobie roka ktore sa aj liturgicky venuje Panne Marii (maj a oktober skor ludova zboznost) a aku logiku by malo tam oslabovat sviatok niekoho kto poslape hlavu drakovi(uz scenzurovali sv. Pismo kdepretlacili "vedeckejsi" preklad (alebo radsej porazi znameho leva ktory obchadza a hlada koho by zozral?)
Takze nakoniec ta "reforma" ukazuje svoju pravu tvar o co jej islo. A inak ja by som tiez nesiel Rannu hviezdu vitat o 7 rano. Ten sviatok co tam spominas je sviatok Ocakavania porodu Panny Marie, ktory je 16 a je to akysi deviatnik pred narodenim...a tak Vianoce krasne nadvazuju- deviatnik Neposkvrnenej, potom Oktava, a devat dni ocakavania, ked sa intenzivnejsie pripravuje na sviatok.

Roraty prebrali vlastne formular z kantrovej stredy. Ale pretlacili mariansky zmysel.

No co uz dnes ked to vsetko su uz pojmy ktore su spanielskou dedinou.

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 12:26 :

Tak, a
pokracovanie nebude?

Mate advent, chlapci, cas najprihodnejsi. Na lanarenie petra do tabora sedevakantistov, zostava pasiakovi uz len par dni.

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:33 :

niekto proste nezaprie ze sleduje moju sukromnu postu tu. Si obycajny ludsky suteren a nic viac, si naozaj len ludska spína, odpad, hnus...cisty cistokrvny hnus a odpad- to mas hned aj pod stromcek, co sice ako uctievac tridsiatich striebornych nemas ale predsa.

Co sa tyka Adventu, vcera skoncila oktava Neposkvrneneho pocatia teraz su dva "pauza" a od 18 sa Cirkev intenzivnejsie pripravuje na prichod Spasitela.(tam vyssie je preklep, nie od 16 ale 18 )

Naposledy upravil pascendi dňa 2017-12-16 11:33 GMT

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 16/12/2017 12:36 :

pascendi,
teraz si nám podal zaujímavú informáciu.

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:37 :

aku myslis? tu ze niekto vidi trebars moju sukromnu postu, ci to ze 18 sviatkom zacina intenzivnejsie obdobie pripravy na Narodenie Spasitela?

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 12:39 :

pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:33 :
niekto proste nezaprie ze sleduje moju sukromnu postu tu


Ti co je?
Ved iba citam, co verejne pisete.
Vari nemas v profile, ze si sedevakanos?
Tak je len logicke, ze pises ako sedevakanak.
A ze petra lanaris, je zjavne tiez.
Ved to kazdemu oci vypichne, kto sa prizrie.


Pan M., klud, aby Vam cievka nepraskla. Milujte nepriatela svojho, co v podani podla sedevakanaka pascenaka = "Si obycajny ludsky suteren a nic viac, si naozaj len ludska spína, odpad, hnus...cisty cistokrvny hnus a odpad- to mas hned aj pod stromcek,"

Prepac, paso, ale ty si cista antireklama na vase teorie. Napriek tomu, a prave preto, ta mam rada. Preto stojim pri tebe. V dobrom aj zlom. Trenujem. Ty tiez trenuj. Bude sa nam to hodit.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 16/12/2017 12:41 :

pascendi,
to o súkromnej pošte smile

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:43 :

presne toto sa dalo cakat, ano udriem kladivom po hlave niekoho a presvedcim ho ze sa to nestalo.
No to by uz bol skutocne vrchol snazenia, najprv gorilu vymenit za dinosaura a teraz toto?

Neboj dostanes to co ti patri, lenze fekalna tema nepatri do tohoto obdobia, tak si ju necham na neskor.

Neskor tu predvediem ake sukromne veci - z mojich sukromnych pisani, ci dokonca aj mojich znamych som sa tu docital. Dostanes co ti patri ludsky suteren.

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:49 :

janjan tak to nie je novinka to som upozornoval vzdy. Ked sa jednalo o mna tak mi to bolo jedno, ale ked henten suteren uz vytahuje aj moje sukromne spravy, resp. aj mojich znamych, tak tam zabava konci. A pre hento individum aj skoncila.  

Ale inak prekvapenim pre teba bolo urcite to ze v KC je nejaky sviatok 18, ale som rad ze si skromny a nepriznas to. (ale zas to by som ta lanaril k sedevakantistom)

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 16/12/2017 01:04 :

A potom by sme janjan museli riesit preco u "sedevakantistov"(pamatas ked si si to prvy krat vygooglil, rok ucil vyslovovat a doteraz aj tak nepochopil co to je)je viac katolickych veci ako u "katolikov"...a to by bola asi velmi tristna tema zrejme...ako tema tzv rorat u "katolikov"...

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 16/12/2017 01:24 :

teraz sa bude spehovat cvrlikanie v pozadi, a potom sa rozhodne dalsia strategia manipulovania...

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 01:32 :

pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:37 :
aku myslis? tu ze niekto vidi trebars moju sukromnu postu,


Odhalenie pascenovej paranoie ?

alebo

odhalenie takych mojich vlastnosti, o akych som netusila ze mam: jasnozrivost, SIS,...?

Co z toho je spravne?
A hlavne, co z toho vyplyva?
Sedevakanizmus pascenizmu, rulez!


Neskor tu predvediem ake sukromne veci - z mojich sukromnych pisani, ci dokonca aj mojich znamych som sa tu docital. Dostanes co ti patri ludsky suteren.


Ked ty predvedies svoje sukromne veci, je to tvoja vec a aspon sa ukaze, ze kto v skutocnosti stoji za poskytovanim informacii o tebe: zasadne si to vzdy ty sam.. Ale ze uz ti potom nikto verit nebude, nevadi? Tak zverejnuj, do toho. Chudato Ema, chudato peter. Ze sa s tebou zaplietli. Nechcela by som byt v ich kozi. Si nebezpecna neriadena strela, pan M.

pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:43 :
presne toto sa dalo cakat, ano udriem kladivom po hlave niekoho a presvedcim ho ze sa to nestalo.

Uderil si akurat tak seba. Ja ti klepem zatial iba po prstoch.

pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:43
pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:49 :
pascendi napísal dňa 16/12/2017 01:04 :


= "mentalna inkontinencia", ako velmi trefne zaznelo s posudku od ineho SOSnamkara.
proste neudrzis, proste musis.
Hned trikrat za sebou.
Zasady osobnej hygieny dodrziavat ..na toto ani MMS nestaci.

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 16/12/2017 01:38 :

toto je otrepane, vsak ked to tu budem ukazovat uvidime co ta napadne potom.
Si chory ludsky odpad a nic viac, dorazne som ta upozornoval ze daj pokoj, nedas si,l si myslis ze svet je taky ako ho ty chces mat, kontrolovany, Ja viem netesi ta ze mobil a sukromna posta je u mna poriedka, musis hadat, domyslat si...ale bude to tak dalej. A co tak skromne menovat ludi co sa so mnou "zaplietli" nejak ti vynechava s kym vsetkym som sa tu zaplietol? Ja viem prednost maju ti zo sukromnej posty,

I ked stale nevieme kto je emma, ja takym menom nikoho neoslovujem, a ten pokus ze dokazes udickami zistit nieco co nikdy nepadlo...ber radsej lieky a chod na terapie. Hranie na "katolicku"ti nejde, a snaha pochopit nieco ako "sedevakantizmus" (tiez neviem co je) je predsa len nad tvoje mentalne schopnosti.

skus stlmit taktiku tapetovania...

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 16/12/2017 01:54 :

A inak starost o moj zdravotny stav nie je na mieste - je dobry, i ked uznam ze kedze niet digitalnej stopy pre niektory hmyz nedostupny, ale ok, mozes zas aspon narozpravat rozpravky ako sa udickami zistuju veci ktore nikdy neboli spomenute.

Napr. "emma" to mas odkial? Kde som niekedy tu pisal o niekom s menom "emma"?

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 02:01 :

pascendi napísal dňa 16/12/2017 01:38 :
toto je otrepane,

Jasne ze je.
Ale ked ty to mas tak rad, tak ti robim radost.

vsak ked to tu budem ukazovat uvidime co ta napadne potom.

Do toho.

Si chory ludsky odpad a nic viac, dorazne som ta upozornoval ze daj pokoj, nedas si,l si myslis ze svet je taky ako ho ty chces mat, kontrolovany,

Ano. Je predsa jasne, ze svet sa toci tak, ako ja chcem. Konecne si to pochopil.

Ja viem netesi ta ze mobil a sukromna posta je u mna poriedka, musis hadat, domyslat si..

Uz nemusim hadat.
Prave si nam prezradil o sebe dalsiu informaciu.

A co tak skromne menovat ludi co sa so mnou "zaplietli" nejak ti vynechava s kym vsetkym som sa tu zaplietol? Ja viem prednost maju ti zo sukromnej posty,

Samozrejme, ze ich je viac. Ale iba niektori sa tebou davaju namotavat. Teraz napriklad ako bonus vieme, koho naozaj mas v sukromnej poste.

I ked stale nevieme kto je emma, ja takym menom nikoho neoslovujem,

...takze ked teraz neoslovujes, ma z toho vyplynut, ze neexistuje, heej?
V minulosti ste si tu hrkutali. Internet si pamata vsetko.
Internet a aj ja.


Hranie na "katolicku"ti nejde,

Si pis ze nejde.
Chvala Bohu, ze nie som "katolicka". Som tvoj dobry anjel.


snaha pochopit nieco ako "sedevakantizmus" (tiez neviem co je) je predsa len nad tvoje mentalne schopnosti.

Ako myslis.
S tym sa da zit.


skus stlmit taktiku tapetovania...

A preco?
Pozri, ako krasne si tu hrkutame.
Cele SOSnamko nas moze sledovat a zavidiet tu angazovanost jedneho voci druhemu.
Nedaj sa.

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 16/12/2017 02:14 :

Ok materialu je dost, bude z coho vyberat- dostanes co ti patri. To o mobile som nedal cele, o chvilu nebude fungovat ani triangulacia, to len pre informaciu.

zastavim sa len pri tomto:

   I ked stale nevieme kto je emma, ja takym menom nikoho neoslovujem,


...takze ked teraz neoslovujes, ma z toho vyplynut, ze neexistuje, heej?
V minulosti ste si tu hrkutali. Internet si pamata vsetko.
Internet a aj ja.


takze ked som si v minulosti(to je kolko?pred rokom?) s niekym "hrkutal" (urcite nie) "logicky"to znamena, ze to pokracuje? Ked sa na teba zatlaci tak to z teba tecie ako z reseta. Takze odpoved kedy som tu pisal (teraz)o nejakej "emme" nie je, ale dobry pokus zas neodpovedat.

No to co pises na konci ma netesi, napr. janjan miesto toho aby pisal katolicke veci, skor sa venuje jalovym diskusiam, a je z neho najvacsia zoznamkova drbna.

A dufam ze vies aj to ze s hysterickami, ziarlivkami uz mam skusenosti dost a vies presne co ta caka.


...

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 03:55 :

Na mna tvoje vyhrazky neplatia. Liliputan si bol a asi aj zostanes, lebo sa branis zmene. Ja som zmena pre teba. Jedina, co ta chce. Este si si za tie roky nevsimol? Chudato Emmmmma....

gilgames je odhlásený top gilgames napísal dňa 16/12/2017 04:02 :

pascendi napísal dňa 16/12/2017 12:33 :

niekto proste nezaprie ze sleduje moju sukromnu postu tu. Si obycajny ludsky suteren a nic viac, si naozaj len ludska spína, odpad, hnus...cisty cistokrvny hnus a odpad- to mas hned aj pod stromcek, co sice ako uctievac tridsiatich striebornych nemas ale predsa.

Pascendi, nejde len o tento komentar, ale aj o dalsie Tvoje komentare vybodkovane napriec blogmi, ktore obsahovali doslova slovne splasky. Kedze tato Tvoja session vykazuje obdobny priebeh ako predchadzajuce, dovolim si upozornenie, t.j. na margo tohto budu dve spravy. Prva: vykazujes paranoidne spravanie. Druha: neustale vztahovanie vsetkeho ku svojej osobe (zdoraznovanie dolezitosti Tvojho ega) napoveda, ze v priamom prenose stracas sudnost. Na jednej strane tu vypustis nieco taketo, na druhej strane Ty osobne ides urcovat, co je to „naboznost“, co ma a nema robit katolik; toto podoplnas „filozofickymi uvahami o pravej cirkvi“ a o tom, aky je zdeformovany modernizmus etc.

Pritom staci jednoducha vec. Napr. z Katolickej mravouky (r.1916, A. Vrestal, ma nihil obstat a imprimatur, nie je “modernisticka”) str. 224 pre „katolika Pascendiho“ vyberam:

139. Úmyslná a bezprávná potupa jést hříchem ťězkým.

Je trochu zarazajuce, ze niektori, ktori si tu pisu vyznanie RKC, na toto, ani na utoky na ich Cirkev nereaguju. Katolici su predsa povinni vzhladom na prorocke poslanie vyplyvajuce z pomazania svatou krizmou (ktore sa udeluje v KC hned po ukone krstu, druhykrat pri birmovke) poucit “katolika Pascendiho“, lebo inac mozu mat spoluucast na jeho konani.

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 16/12/2017 04:05 :

No vies ty si fakt ako reseto, nepriatela sice mame milovat, to si niekde odkukala, ale hlavne poznat. A teba nakrmit tym co chces pocut znamena otvorit brany   a uz to z teba ide. Uz ta poznam, vsetky finty. Vsak vies uz sme o tom hovorili, aj si slubila ze das pokoj a sa polepsis...skoda ze zabudas co slubujes.

Ja som nepatriaci do tvojho sveta, s tym sa zmier. A neprerobitelny na tvoj svet. Sice som pisal o neveriacej co by mohla pripadat do uvahy, ale ani to nesplnas, ty svojho boha mas, a milujes ho viac ako seba.


Nijaka emma neexistuje, ale stale sa caka na vysvetlenie preco nejaka emma s ktorou som si pred rokom akoze "hrkutal" ma byt teraz po roku nejake "chudatko"? Tu som verejne urcite nijaku "emmu"nespominal, a ani nikde inde.

Kedze uz poznam tvoje finty ani sa nesnaz to znovu zahovarat. Proste si sa sekla ako pri tej prvej sprave ked si z kuzelneho klobuka vytiahla ze som bol na vylete. Vela veci bude treba vysvetlovat.

Tie ostatne nezrovnalosti neskor ked bude treba.

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 16/12/2017 04:07 :

A uz sa ako na zavolanie objavil pomocnik, ktory ma tiez slabost na nevyziadane spravy a komenty ku mne. No nevadi, on mi nestoji ani za pozornost a ani za rec a jeho strojove nezmysly uz vobec necitam. Leda za trest.

Naposledy upravil pascendi dňa 2017-12-16 15:07 GMT

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 04:16 :

Nuz, pasadenko, mam silny pocit, ze ako to reseto tu tecies akurat tak ty....som z teba smutna

Co ty vies o zenskom srdci. Chudato emma.

gilgames je odhlásený top gilgames napísal dňa 16/12/2017 04:19 :

Lovein, toto je parafrazovany Seneca: clovek zostane trpaslikom, aj keby sedel na hrebeni Alp. Niektore veci proste nezamaskujes plastikom neviem coho, nechapem, ze si to Pascnedi doteraz neuvedomil. Ved tento cyklus si tu zopakoval mozno 10x, to mu nedochadza, ze tato forma sublimacie je o nicom. Dazdovka sa vraj nauci prejst bludisko radovo na desiatky pokusov, prespokladam, ze Pascendiho uciaci sa cyklus bude kratsi... Nuz, len si ho ber.

pascendi je prihlásený top pascendi napísal dňa 16/12/2017 04:20 :

Vies zabudol som ti povedat ze youtube "pocuvam" bez zvuku, ale ako vidim zabralo a domyslela si si presne to ocakavane. (len je tam zla chronologia, ale to nevadi, nemas spravy ktore mi nepresli cez...)

Smutna mozes byt, to uz patri k zivotu, a o zenskom srdci viem svoje. Neboj.

Nie nie, tvoj svet mi je vzdialeny na mile, a nemam nijaky zaujem sa nijako do neho dostat.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 16/12/2017 10:41 :

pascendi,
čudujem sa, že sa necháš zatiahnuť do takejto diskusie. A navyše v Advente.

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 11:32 :

pasadeno,
ty bohuzial o zenskom srdci netusis ani zbla. Vies o nas nieco, ale iba z knih. Mozno nieco vies, teoreticky. pre prakticky zivot si nepouzitelny. Uz som ti to pisala v lete. S tebou by ziadna zena zit nemohla. Okrem mna. Bol by si mojim ocistcom na zemi.

Otazka do plena, je tu nejaka zena, ktora by si vedela predstavit manzelske fungovanie s pascendim?

lovein je odhlásený top lovein napísal dňa 16/12/2017 11:54 :

gilgames napísal dňa 16/12/2017 04:19 :
Lovein, toto je parafrazovany Seneca: clovek zostane trpaslikom, aj keby sedel na hrebeni Alp. Niektore veci proste nezamaskujes plastikom neviem coho, nechapem, ze si to Pascnedi doteraz neuvedomil. Ved tento cyklus si tu zopakoval mozno 10x, to mu nedochadza, ze tato forma sublimacie je o nicom. Dazdovka sa vraj nauci prejst bludisko radovo na desiatky pokusov, prespokladam, ze Pascendiho uciaci sa cyklus bude kratsi...

Moj pasaréno ma urcite na viac, ako dazdovka, mily gilgo.
Nepodcenuj ho, lebo mozes zazit prekvapenie!


Nuz, len si ho ber.

Ja by som aj rada, ale on robi orácie.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 17/12/2017 01:02 :

Aj v pekle si tak všetci všetko vykrikujú a ustavične vyčítajú. Blahoželám vám. Ste dosiahli ich úroveň

robinsonka je odhlásený top robinsonka napísal dňa 17/12/2017 05:29 :

Uz zas ten trpaslik, prosim ta..
Co vy tu traja stvarate???...

Prajem pokojne prezitie adventu.