Repete : Realita

Hoci sa zdalo, že Majster má rád život a žije
naplno, bol známi aj tým, že sa nebojí riskovať.
Raz napríklad odsúdil tyraniu vlády,
za čo mu hrozilo väzenie a smrť,
inokedy zas viedol skupinu žiakov na pomoc
dedine postihnutej morom.
  "Múdri sa smrti neboja," vravieval.
"Ale prečo by mal človek ľahkovážne
riskovať život?" spýtali sa ho raz.
"Prečo človeku tak málo záleží na tom,
keď sviečka zhasína na úsvite dňa?"

Prevzaté:     Minúta múdrosti     A. de Mello
Pridal lazar44 on 10/01/2017 05:21

Komentáre (4)

lucioperca je odhlásený top lucioperca napísal dňa 10/01/2017 09:42 :

...a teraz, tie nové technológie, aj na cintoríny dorazili! Taká večná ledková sviečka, to je vynález! Cez deň sa dobíja od slnka, v noci plápolá a to doslova, ešte aj taký efekt to robí! Myslím, že ľudstvo je ďalej ako nejaký Majster... Holt, sme v presile! On je sám, nás 7 je mld... Či aj viac? Už som to prestal počítať...

lazar44 je odhlásený top lazar44 napísal dňa 13/01/2017 11:25 :

@aventurier
To dopredu nik nevie.
Až keď príde "ten okamih",
až vtedy uvidíš, čo v Tebe je.
Vo vyhrotených situáciách
sa prejavíš a spoznáš "kto si."
roll eyesyay

misomiso je odhlásený top misomiso napísal dňa 13/01/2017 03:30 :

"...Je medzi vami niekto kto položí život za priateľa?..."

No to je ťažký počin, veru!
Ale zobrať mu ho,,, to by aj šlo! grin

sali4444sk je odhlásený top sali4444sk napísal dňa 13/01/2017 07:17 :

Obetovať svoj  život za priateľa ?
Je tomu asi možno aj 30 rokov.
Raz sa vybral jeden otec s vrecom s mačičkami, ktoré si domov doniesol jeho syn k rieke Orave utratiť. Jeho synovi,  ktorý mal asi 9 rokov zakázal aby ho nasledoval. Syn ho prenasledoval po rieku a postavil sa nižšie toku rieky, tak aby ho otec nevidel.
Otec dal do vreca k mačičkám skalu a  hodil vrece s mačičkami do vody. Ale stalo sa niečo, čo otec nečakal. Syn keď uvidel ako otec hodil to vrece s mačičkami do vody a začul plač mačičiek, tak skočil do tej vody, aby ich zachránil. V ten deň vyrovnávačka kvôli dažďu pod priehradným múrom vypúšťala vodu, takže rieka Orava bola nielen vysoká, ale mala aj vodné víri, ktoré malé telo chlapca stiahli ku dnu a občas sa mihlo hore nad hladinou. Otec keď sa rozbehol dole po brehu, aby si zachránil  syna, tak aj keď sa mu potom podarilo po nejakej chvíli ho vytiahnuť z vody, už nebol schopný si oživiť syna. Je to smutný príbeh z obdobia, keď som bol ešte na ZŠ, ale je mi príkladom ako reagujú deti a dospelý vo chvíli, keď ide o život.
Keď premýšľam o situáciách, pri ktorých ide život, tak si uvedomujem, že myseľ má svoje rozhodnutie, ale je tu ešte srdce a duch, ktorý niekedy inak reaguje ako myseľ. A preto, pokým asi sa nedostaneme do situácie, kde ide skutočne o život, tak je nie jednoduché na 100 percent si byť istý jednaním celej našej osoby.
Preto je zaujímavé, keď niekto tvrdí, že pozná dokonalé seba samého a vo chvíli keď sa musí rozhodovať nielen jeho myseľ, ale aj srdce a duch, tak je to v rozpore s jeho mysľou. Kto je skutočný priateľ ?  Myseľ, srdce alebo duch ? Myslím, že keď je celé telo, myseľ, srdce a duch v jednej vzájomnej harmónii. Sú skrátka v symbióze. To je človek v ktorom budeme cítiť bezpečie a pokoj.  Myslím, že keby sme poznali vnútorné zmysly tak, ako vonkajšie, tak by sme konali omnoho inteligentnejšie a láskavejšie. Poznať svoje "ja" tak ako dobré, tak aj zlé.
Naše rozhodnutia by boli určite omnoho zmysluplnejšie.