Archívy

Reklama

Súťaž : Blázon lieta ďalej III ...

... o niekoľko hodín neskôr ...

"Ahoj, všetko dobré ti prajem v Novom roku."

JA: "Ahoj, aj ja tebe prajem všetko dobré. Ty si mi volal poobede? Totiž našiel som si neprijatý hovor z utajeného čísla."
ON: "Áno, ja som to bol. Ten vianočný kredit 2 eurá, čo nám dali, platí len do deviateho, tak som ti volal, nech neprepadne."

JA: "To som rád, že si to bol ty, aspoň mám o jednu starosť menej. Volal si jej, tak ako som ti radil?"

ON: "Nie, nevolal, ale chcel som. Hneď ako si mi pred týždňom v piatok nechal jej číslo, tak som im ho dal, nech ho preveria, aby som jej potom mohol naň zavolať, no a doteraz tak neurobili, tak jej neviem zavolať. Však vieš ako to tu chodí."

JA: "Viem a aj neviem."

ON: "Povedz, prečo mi to stále robí? Prečo ma zase dala do basy? Veď som tu už štvrtýkrát za posledné 3 roky, no a teraz tých 20 mesiacov natvrdo, čo som dostal, je ozaj veľa. Vieš, že som nebol doma z basy ani deň a na druhý deň ráno ma už policajti brali naspäť. Však tu nadobro zhnijem. Aspoň som rád, že mi zo súdu pridelili teba."

JA: "Neviem prečo ti to robí, asi sa sama oplieskala o stenu a tie modriny si asi tiež vymyslela alebo ju dobil doktor, čo jej napísal tú lekársku správu. Však vieš aký sú dnes doktori? Za pár centov ťa aj do hrobu privedú. Keby som bol sudca, čo našťastie nie som, tak takto od stola ti tých 20 mesiacov dám aj ja bez mihnutia oka, lebo na papieri to vyzerá ozaj hrozivo. A koncom roka sa s tým nechcel nikto babrať, lebo všetci potrebujú plusové body, tak to sudca rozhodol rýchlo trestným rozkazom bez pojednávania a buď tam dáme odpor (odvolanie), čo som v pondelok už dal, a potom tam bude pojednávanie na súde alebo vec je právoplatne ukončená. Inak je tam prokurátorka a nie prokurátor, tak to s trestom pôjde dolu veľmi ťažko, lebo bude tvoju ženu ako žena chrániť, však vieš ako to chodí. Naposledy si vďaka šikovnosti kolegu a tvojmu úplnému priznaniu dostal dohodou 10 mesiacov natvrdo, hoci pôvodne si mal dostať 20, tak pod 10 mesiacov sa teraz už určite nedostaneme a všetko okolo 12 mesiacov je úspech, ale takpovediac všetko záleží od tvojej manželky ako vypovie znovu na súde, lebo hlavne ona teraz môže za teba zabojovať. Je to zhoda okolností, že som ti bol pridelený práve ja. Áno, poznáme sa, poznám vás oboch, aj teba a aj tvoju manželku, len nie som si istý, či je to pre mňa výhoda. Inak, volal som jej a povedal som jej, že si dostal 20 mesiacov. Nevedela, že si dostal až toľko, no keď som jej to povedal, tak bola trochu prekvapená a mal som pocit, že nechcela, aby to takto dopadlo. Len vieš čo nechápem? Prečo ste sa už dávno nerozviedli; už potom, čo sa to stalo prvýkrát."

ON: "Ty mi neveríš? Nie je všetko tak, ako to manželka povedala na mňa na polícii, hoci na všetko si už teraz nespomínam ako to presne bolo. Teraz som sa kvôli možnosti nižšieho trestu znovu priznal k všetkému, tak ako som sa priznal k všetkému aj predtým, hoci mnohé nie je tak ako ona tvrdí. Však mohla zmeniť výpoveď na polícii?"

JA: "Problém je, že tebe už nikto neverí a ani sa im nečudujem, však si manželku dobil už štvrtýkrát, tak o čom ich chceš presviedčať! Že sa to piatykrát už ozaj nestane? A ani ja nemám dôvod veriť ti a ani to nie je pre mňa podstatné, totiž mojou úlohou je ti pomôcť a chrániť ťa za akýchkoľvek okolností, a to aj proti tvojej vôli. Za daných okolností je takmer isté, že znovu budeš odsúdený, tak ako si bol už trikrát predtým odsúdený, preto mojou úlohou je, aby si sa dostal von čo najskôr. Pravda je taká a už som vám to obom vysvetlil, aj tebe a aj tvojej manželke, že trestné oznámenie nie je možné zobrať späť a ak by vypovedala, že nič sa nestalo, tak potom hrozí trestné stíhanie jej za krivú svedeckú výpoveď, hoci, nakoľko nebola ešte súdne trestaná, basa natvrdo by jej určite nehrozila, len otázkou je, či je to ochotná spraviť práve teraz, keď doteraz to nikdy nespravila, hoci už trikrát mohla. A ver mi, že keby chcela, aby si v base zhnil, tak mohla vypovedať na polícii trochu inak a ty vieš ako, a bavili by sme sa nie o dvanástich alebo dvadsiatich mesiacoch, ale o inom podstatne vyššom treste (minimálne x rokoch), takže, možno to vyznie paradoxne, môžeš byť jej aj trochu vďačný. Vidíš, život je plný paradoxov, totiž môžeš byť jej takpovediac vďačný, že si v base, a zároveň jej môžeš byť vďačný, že to bude menej ako by mohlo byť. Inak, keď som s ňou naposledy po Vianociach hovoril a už som to minulý týždeň v piatok povedal aj tebe, chce ťa prísť navštíviť, tak jej napíš a pošli jej navštívenku."

ON: "A načo jej mám písať? Už som jej toľkokrát písal a aj na Vianoce som jej poslal peknú pohľadnicu a ona nikdy nič a na návšteve tiež nikdy doteraz za mnou nebola. Povedz jej, nech mi napíše."

JA: "Už som ti to stokrát povedal, že svoju hrdosť si môžeš strčiť vieš kam, totiž ona je vonku a ty si tu, tak hádaj, že kto je na tom asi lepšie? Hovorím ti to a už som ti to vravel, že ona nechce nič vypisovať a chce za tebou prísť a porozprávať sa s tebou osobne, tak jej pošli tú navštívenku. Nerieš zbytočne a rob, čo ti kážem! OK?"

ON: "No dobre, budem už musieť končiť. Pomôž mi prosím ťa, dostaň ma odtiaľto, prosím."

JA: "Na budúci týždeň pôjdem za ňou a porozprávam sa s ňou a ty sprav, čo som ti povedal a keď ťa príde navštíviť, tak sa s ňou prosím nepohádaj, tisíckrát ťa prosím len sa s ňou nehádaj. A potom prídem za tebou."

ON: "OK, čau."

JA: "Tak sa drž, vidíme sa ..."

A otázkou je, aby sme sa dostali k pointe, ktorá mnohým nepochybne chýbala, že kto nesie za vzniknutú situáciu vinu? On, jeho manželka, ja, alebo otec Michal?
Pridal secession on 10/01/2017 03:10

Komentáre (24)

causalnexus je odhlásený top causalnexus napísal dňa 11/01/2017 12:02 :

Masterpiece! Nechutne geniálny blog. Farizeji, vykladači koránu a jazykový ekvilibristi pozaliezali do svojich dier a tvária sa, že to nečítali! Ešteže sú tu recesisti a dievčatá po tridsiatke, ktoré rozumejú všetkému.

causalnexus je odhlásený top causalnexus napísal dňa 11/01/2017 01:50 :

kamilka33 Chvíľu som mal na jazyku, že otec Michal, ale podľa mňa jednoznačne advokát.

janjan je odhlásený top janjan napísal dňa 11/01/2017 05:59 :

3x a dosť !

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 11/01/2017 06:01 :

aleby žeby sa mi páči viac, ako alebo žeby. rovnako ako otázka; Sa chápeme? viac ako; Chápeme sa?

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 11/01/2017 06:02 :

Inak o čom je reč?

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 11/01/2017 06:02 :

Idem si asi prečítať blog

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 11/01/2017 06:03 :

Ojojój... Taký dlhý? Nečítam. Še mi nechce. Zhrnte mi obsah niekto pls

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 11/01/2017 06:26 :

Nevadí byť prostý. Kto je so svojou malosťou zmierený toho nevyprovokujete. A ako sa vyhnúť človeku, ktorý je agresívny? Nebojovať proti nemu. Agresívny človek žije iba vtedy, keď ma príležitosť k agresii. Keď pred ním budete riešiť úplne iné veci, vzdá to. Unudí sa k smrti.

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 11/01/2017 06:54 :

kamilka33

Máš lepší nápad? Podľa mňa je to ako s alkoholikom. Keď mu dám pod nos fľašku, pomôže mu to? iste nie. je to nesmierne ťažké určite, ale s čím si neviem poradiť ja prostý človek, s tým si vie Ježiš. Modlime sa za neho ak už inak pomôcť nevieme. Ježiš si s ním poradí nebojte sa. Je predsa majiteľ tohto sveta roll eyes

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 11/01/2017 07:09 :

kamilka33

...dokonca si myslím, že biskup by mohol udeliť dotyčnej dišpenz lebo Boh nechce, aby človek trpel...

O čo milšia je Bohu týraná osoba, ktorá sa v pokore utieka v  modlitbách za manželovo obrátenie, si ani len nevieš predstaviť.

Myslím, že Tomaš Akvinský povedal: Krivdili by sme mučeníkom, keby sme ich začlenili medzi duše v očistci

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 11/01/2017 07:16 :

pupalka

hahaaaa ))) konečne úsmevná reakcia

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 11/01/2017 07:20 :

pupalka

tak ti veľmi pekne ďakujem za prianie no yay

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 11/01/2017 07:22 :

podľa mňa agresívni ľudia by mali mať partnerov, ktorí maju sklon k sadomasochizmu smile

secession je odhlásený top secession napísal dňa 12/01/2017 03:18 :

Nemyslím si, že causalnexus je naozaj presvedčený, že na vine je advokát, totiž o nejakej jednoznačnosti v danom prípade je možné sotva hovoriť, len je predovšetkým zvedavý, čo si o tom všetkom myslím ja smile Základnou otázkou podľa kamilky je, že ako môže niekomu napadnúť, že za to nesie vinu niekto iný ako ten dotyčný, čo je v base? A kamilka si na otázku aj sama odpovedala, za čo jej pekne ďakujem, keď sama začala uvažovať nad tým, že by advokát aj mohol byť vinný. Inak v jednom z tých predošlých troch prípadov sa dotyčný sám udal na polícii, tak dúfam, že má u teba aspoň jednu poľahčujúcu okolnosť smile Ale poďme k veci, teda k tomu, čo si o tom myslím ja a začnime od konca. Takmer každý má nejaké povolanie, niektorí z nás majú skôr poslanie ako povolanie (byť kňazom alebo advokátom je nepochybne poslaním), no asi nikto, hoci mnohí považujú kňaza za najpovolanejšiu autoritu v otázke manželstva, nebude viniť otca Michala za vzniknutú situáciu a nepríde za ním a do očí mu povie: "Viete otec Michal, Vy ste vinný za to, že naše manželstvo nefunguje, lebo to manželstvo je úplne o niečom inom, ako ste nám hovorili a radili, a my sme Vám tak verili."  Tak prečo potom mnohí vinia advokáta? Advokáta, ktorý má povinnosť im pomáhať a chrániť ich za akýchkoľvek okolností, má reálnu zodpovednosť za každú radu alebo rozhodnutie, ktorý každý deň ide proti morálke, etike, Bohu, sebe a takpovediac všetkým ostatným, a s vetou „Boh to tak chcel“ akosi nepochodí.

PS  A niekedy vinia advokáta úplne všetci a dopadne to ako vo filme Vykúpenie z väznice Shawshank: „ ... Tu sú všetci nevinní. Advokát to posral!“ smile

causalnexus je odhlásený top causalnexus napísal dňa 12/01/2017 10:49 :

Teraz už všetkému rozumiem. Je to otec Michal, som si istý.

quercus je odhlásený top quercus napísal dňa 12/01/2017 04:13 :

" Vinný " je pravdaže vinník. Je to právny pojem a právny fakt; a on o tom aj vie. Žije v našej kultúre, pochádza z nej, je s ňou prepojený, chce v nej ostať a žiť, rozumie tomu, že je v treste.. Iba s tým pre svoju slabosť nevie, alebo nechce súhlasiť. Nedospel. Nedozrel. Nie je schopný, alebo možno ochotný prijať zodpovednosť za seba a svoj život. Hypotézy o zodpovednosti za trestnosť jeho skutkov sa môžu rôzniť .. reakcie majiteľov nickov o tom svedčia.. Otázka znie - prečo neprevzal za svoj život zodpovednosť ?

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 12/01/2017 05:34 :

quercus

to by zaujímalo i mňa.
pán ježiš by vedel odpoveď prečo je človek tyran.
pamätám sa na kázne otca Mariana Kuffu ako opisoval tých vrahov, o ktorých sa stará, že prečo zavraždili. niektorí od mala nevideli nič len násilie. otec mlátil matku alebo dokonca aj jeho samotného. a takto veľký defekt formovaný od ranného veku sa asi ťažko dá správiť. je to samozrejmä jeden z mnoho príkladov.
Ale viniť právnika alebo kňaza to už je len pekná blbosť. však tyran sa podľa tohto príkladu asi formuje už v detstve. čo už tam právnik môže viac pokašľať?

Naposledy upravil aventurier dňa 2017-01-12 16:40 GMT

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 12/01/2017 06:36 :

pupalka

ale jasááán smile  ja iba reagujem na otázku od quercus-a;

prečo neprevzal za svoj život zodpovednosť ?


špekulujem polemizujem lamentujem nad tým.
iba tým chcem povedať, že tyran asi nie je vrodená vada. vždy je tam vplyv z vonku.

treba prísť teda na kĺb a poruchu odstrániť. niekedy je asi efektívnejšie; vtĺkanie charakteru pajserom alebo takým kľúčom na kolesá, ako obyčajným promovaným psychológom wink

Naposledy upravil aventurier dňa 2017-01-12 17:37 GMT

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 12/01/2017 07:19 :

pupalka

ten pajser alebo kľúč na kolesá bol iba fór.
my ďakujme Bohu, že sme šťastní. tyran určite nevie čo je to prežiť deň v pokoji, vyrovnanosti, radosti zo života. koľko krát som šťastný a ďakujem Bohu, že mi dáva pocítiť seba práve cez tie pocity

aventurier je odhlásený top aventurier napísal dňa 12/01/2017 07:22 :

11111
jasné. proste je mnoho faktorov prečo. uviedol som príklad pretože ježiš sa vždy pozerá na problém tak, že skúma srdce človeka prečo je aký je.
Snažme sa teda pozerať sa na vec s otázkou; Ako by to videl Ježiš pretože o ňom vieme, že;
- Ježiš nikdy nedolomý trstinu
- Ježiš nikdy neodsúdi človeka
- Ježiš hasnúci knotik nedohasí
Ak sa chceme páčiť Ježišovi, musíme sa pozerať na problémy jeho očami.

Naposledy upravil aventurier dňa 2017-01-12 18:23 GMT

Naposledy upravil aventurier dňa 2017-01-12 18:26 GMT

quercus je odhlásený top quercus napísal dňa 13/01/2017 07:42 :

hmm.. smile

Predpokladám, že tieto reakcie k blogu neašpirujú na akademickú diskutu o zmysle viny a adekvátnosti jej prisúdenia konkrétnemu človeku.. alebo áno ? wink
Celé stáročia sa vyvíjala morálka a etika v mnohých kultúrach, rovnako tak aj v našej, židovsko-kresťanskej, európskej. Prijali sme princípy vychádzajúce z rímskeho práva, resp. na Ostrovoch aj anglosaského práva. A myslím, že s tým ani Cirkev nemá zásadný problém.

Vina je pojem právny, zakladajúci vzťah k platnému zákonu a jeho porušeniu. Zodpovednosť je pojem povedzme morálny, etický, psychologický, výchovný.. atď.. vypovedá o "vlastnení" toho, čo bolo vykonané.

Ľudia vyrovnaní, harmonickí, zrejúci, so stabilnou osobnostnou štruktúrou, zdravým JA, aj pochopiteľne zdravou morálkou, majú v zásade schopnosť prijímať zodpovednosť za seba a svoj život, za jeho súčasti a jeho dianie.. No a tí nezrelí, akýmkoľvek spôsobom nedospelí, nevyvinutí, poruchoví, anti- a a- sociálni..tí sa jej zase budú vyhýbať..
Budú ju buď popierať, alebo prekrúcať, alebo pretvárať a dofarbovať, prípadne za jej existenciu ( alebo čohokoľvek) obviňovať všetko okolo..

ad aventurier ) Maroš Kuffa neučí síce svojich chalanov analyzovať prečo sa stáva niekto poruchovým ( po starom psychopatom ), ale len prakticky - prijať všetko to nakakané do vlastných plienok.

- zaoberať sa ako by sa pozeral na protagonistu Ježiš ? hmm.. smile Nuž tak tu máš také šíre pole možností, že predpokladám, každý si zase nájde len to svoje, podľa svojej štrukturácie a svojej optiky.
Ten istý Ježiš, ktorý neváhal vzkypieť hnevom a mlátil peňazomencov v chráme..? smile
Alebo ideme nahodiť ten náš typický slovenský pokorne pôsobiaci, akože kresťanský folklór a ideme plačkať nad osudom niekoho, kto opakovane porušuje dohodnuté pravidlá..lebo veď nechceme byť raz aj my súdení ? Takže radšej budeme relativizovať? Špekulovať ? Hlavu si lámať ? A toto nejakému človeku s jeho problémom vo väzení pomôže ?? Fakt ??? grin

Všetci si nesieme svoj kríž. A všetci máme na ňom svoj podiel. Tak si ten svoj podiel pekne prezrime ako vyzerá a šup hore na plecia. Lebo nikto iný to za nás nespraví. Ani Boh. Ten si ten svoj už odniesol.

quercus je odhlásený top quercus napísal dňa 13/01/2017 07:46 :

ad pupalka)

pupalka napísal dňa 12/01/2017 05:51 :
My všetci tvoríme jednu spoločnosť a sme navzájom za seba zodpovední. Ale vinu za svoje hriechy nesie len vinník sám.

len malá oprava vo formulácii, ak dovolíš - zodpovedný sme každý sám za seba. V spoločnosti sme zodpovední VOČI sebe navzájom..
wink

quercus je odhlásený top quercus napísal dňa 13/01/2017 07:46 :

.

Naposledy upravil quercus dňa 2017-01-13 18:48 GMT

alexandra_ je odhlásený top alexandra_ napísal dňa 13/01/2017 10:51 :

je zaujímavé, že ako nosný moment tejto state vyháňania z chrámu je všímaná práve ráznosť Pána Ježiša ("strávi ma horlivosť za tvoj dom" )
a to ostatné, podstatné z tejto state pre náš život, nie
v Písme nie je možné nájsť múdrosť do života povrchnosťou

vďaka Bohu, že existuje na tejto zemi "kresťanský folklór"

Naposledy upravil alexandra_ dňa 2017-01-13 21:52 GMT